Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 14. 6. 2010

Žaloba na Jana Kubiceho byla hned po zahájení soudu stažena / Foto Tomki Němec • Autor: Tomki Němec
Žaloba na Jana Kubiceho byla hned po zahájení soudu stažena / Foto Tomki Němec • Autor: Tomki Němec

08:01
Týden bude deštivýČeká nás deštivý týden. Tropická vedra skončila ze soboty na neděli bouřkami s krupobitím a silným větrem. Na Moravě a ve Slezsku padaly stromy a voda zaplavovala sklepy a silnice. Dnes odpoledne má být polojasno až oblačno s ojedinělými přeháňkami, podobné počasí vydrží do konce týdne. Přidá se ještě čerstvý vítr. Na další vedra se podle meteorologů můžeme těšit až začátkem prázdnin.

08:10
Policie se zajímá, proč prominenti mohou jezdit rychleProtikorupční policie začala prověřovat odbor dopravních přestupků pražského magistrátu. Jak upozornila MF Dnes, vlivní lidé podezřelým způsobem unikali potrestání za vážné dopravní prohřešky. Třeba hokejista Petr Nedvěd se hnal v červeném ferrari pražským nábřežím víc než devadesátikilometrovou rychlostí. Za to by měl přijít o řidičák, ale nepřišel. Manželce starosty Prahy 5 Lence Jančíkové sice magistrát na čas řidičák za vysokou rychlost sebral, část trestu jí ale odpustil přesto, že v té době jezdila bez řidičáku. Magistrát teď hledá nového a poctivějšího ředitele zmíněného odboru.

08:36
Slováci volili podobně jako Češi, vyhrála sociální demokracie, vládu ale nesestavíVe volbách na Slovensku sice jasně zvítězila strana Směr-Sociální demokracie premiéra Roberta Fica (hlasy jí dalo skoro 35 procent voličů), největší šanci stát se premiérkou má ale Iveta Radičová z SDKU-DS. Dosavadní Ficovi koaliční partneři totiž ve volbách propadli, většinu v parlamentu budou mít dosud opoziční strany pravého středu. Do parlamentu se vůbec nedostal veterán slovenské politické scény a první premiér po rozdělení federace Vladimír Mečiar. Přesto slovenský prezident Fica pověřil pokusem o sestavení vlády. V televizní debatě Otázky Václava Moravce si nad tím posteskl úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka: "Na Slovensku byl alespoň dodržen zvyk, že sestavením vlády byl pověřen vítěz voleb."

09:25
Nová vláda chce zvýšit daně ze zaměstnaneckých výhodMístopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek se chystá na další bitvu s odbory. V rozhovoru pro časopis Týden řekl, že nová vláda chce, aby se daň ze zaměstnaneckých výhod počítala z tržní ceny a ne z ceny snížené. Vyšší daně ze zaměstnaneckých benefitů prosadil Kalousek coby ministr financí už loni. Letos na jaře ale železničáři pohrozili stávkou a levicoví poslanci přijali zákon, kterým daně opět snížili. Nejrůznějších zaměstnaneckých výhod je asi stovka, jde třeba o stravenky, režijní jízdenky, závodní stravování, rekreaci či bydlení na ubytovnách.

09:56
ČSSD stáhla žalobu na KubicehoSoud začal v devět hodin ráno. Sociální demokraté chtěli po bývalém šéfovi Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Janu Kubicem a ministerstvu vnitra omluvu a milion korun za únik takzvané Kubiceho zprávy. Krátce po začátku soudu přinesla úřednice fax, v němž ČSSD oznamovala, že žalobu stahuje. Kvůli Kubiceho zprávě se soudil také bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek. Prohrál ale jak u městského tak u Vrchního soudu v Praze. Soudci konstatovali, že Kubice vypracoval zprávu v souladu se svou funkcí, předal ji poslancům, kteří prošli prověrkami a za její únik nemůže.

11:16
Jekot vuvuzel trápí fotbalové fanouškyNejsledovanějším videem z fotbalového mistrovství světa v jižní Africe na You Tube je The Vuvuzela - Legendary horn. Umělohmotná trubka vuvuzela dokáže ječet opravdu strašlivě, svými 127 decibely překonává i start tryskáče (125 decibelů). Není divu, že nejprodávanějším zbožím mistrovství je Vuvu-Stop - špunty do uší.

12:45
Liberecký kraj je další, který skončil s proplácením poplatkůOd příštího pondělí budou pacienti platit poplatky také ve všech zařízeních Libereckého kraje. Kraj dosud za lidi zaplatil přes třicet milionů korun. Už dřív s proplácením skončili v kraji Pardubickém, Královéhradeckém a Karlovarském. Hrazení poplatků stálo kraje desítky milionů, dostatek voličů ČSSD ale stejně nenahnalo.

12:50
Odstoupil náměstek ministryně spravedlnosti, který je odpovědný za tendry těsně před volbamiVrchní ředitel investičního odboru ministerstva spravedlnosti Pavel Šebek se přihlásil k odpovědnosti za dva tendry v hodnotě 266 milionů korun, které rezort Daniely Kovářové vypsal těsně před volbami. Za to, že chce na poslední chvíli vybrat správce justičního areálu Na Míčánkách a firmu, která bude vymáhat pohledávky v justici, sklidilo ministerstvo kritiku. Jinou zakázku na provozování elektronického systému domácího vězení zase nedávno zastavil antimonopolní úřad.

13:23
Pošťáci se málo snaží skutečně doručit zásilkyČeská pošta pořád obtěžuje zákazníky nevhodnou otevírací dobou, frontami u přepážek nebo tím, že doručovatelé nechávají zásilky na pobočce a málo se snaží je skutečně doručit. Říká to pravidelná zpráva Českého telekomunikačního úřadu. Na druhou stranu, většinu zásilek (devadesát dva procent) pošta dodala do druhého dne. A obchodní politiku změnila tak, že v případě pochybnosti o tom, zda je reklamace důvodná, se častěji kloní na stranu zákazníka.

14:15
Benešová se nemusí omlouvat, justiční mafie v Česku existujeSoudce Vojtěch Cepl dnes podruhé rozhodl, že bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová se nemusí omlouvat za výrok, že žalobci fungují jako zákulisní justiční mafie. Pronesla ho v souvislosti s kauzou Jiřího Čunka. Omluvu od Benešové žádala mimo jiné současná nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká či bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec. Když se Cepl případem zabýval poprvé, prohlásil, že vysoce postavení lidé v české justici postupovali v Čunkově kauze tak, že lidé mají plné právo si myslet, že chtěli vyšetřování zmanipulovat. Popsal jejich schůzky, telefonáty, šikanu některých státních zástupců a nakonec bezdůvodné předání případu do Jihlavy. První rozsudek zrušil Vrchní soud v Praze. Případ navíc Ceplovi odebral. Proti tomu se postavil Ústavní soud.

15:28
Paroubkův nejbližší spolupracovník Petr Benda má problémSociální demokraté ze severu Čech plánují, jak se zbavit krajského předsedy Petra Bendy. Dávají mu za vinu, že právě on byl minulý týden strůjcem náboru úřelových členů do litoměřické organizace. Ta patří k nejsilnějším v kraji a Benda ji chtěl ovládnout. Posílil by tak svou pozici před krajskou konferencí, která volí krajského předsedu. Benda, kterého si Jiří Paroubek vybral jako kmotra své dcery, se z pátého místa kandidátky nedostal do sněmovny. Voliči ho "vykroužkovali". Je ale první náhradník pro případ, že by někdo z jeho spolustraníků mandát složil.

17:34
Na sto tisíc Uzbeků prchá z KyrgyzstánuNásilí vypuklo minulý čtvrtek poté, co se ve druhém největším městě země Oši střetly skupinky mladých Uzbeků a Kÿrgyzů. V Oši lehly údajně popelem celé ulice, kde měli Uzbekové domy a restaurace. Na sto tisíc lidí se vydalo k hranici s Uzbekistánem, vláda tam začala zřizovat uprchlické tábory. V pětimilionovém Kyrgyzstánu tvoří Uzbekové asi patnáct procen obyvatel.

17:41
OKD chce svérázným způsobem snížit počet úrazůTěžební firma OKD chce snížit počet pracovních úrazů. Pomoci jí v tom mají zrcadla. Každý horník potká zrcadlo cestou na směnu hned dvakrát, jednou při vstupu do podniku a podruhé před sfáráním. Uvidí v něm sám sebe a nápis: "Tento člověk odpovídá za tvou bezpečnost."

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].