Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 12. 4. 2010

  • Autor: Matěj Stránský
• Autor: Matěj Stránský

08:16
Začíná upršený, ale nabitý den Bylo by na místě začít v pondělí ráno něčím jarnějším, ale pohled z okna velí, že první dnešní zpráva musí být o počasí. Pokud se předpovědi nemýlí, bude velmi podobně celý nadcházející týden. Snad až ve čtvrtek by mělo vykouknout slunce, a pátek už s šestnácti stupni a polojasnem vypadá nadějně.Nicméně šedivé kulisy ještě neznamenají, že se v nich nebude nic dít. Dnes toho bude celkem dost. Dál samozřejmě žije hlavní víkendová událost - smrt polského prezidenta a části tamní politické, vojenské i intelektuální elity. Zajímavé bude hlavně sledovat, jak se Polsko vypořádá se ztrátou hlav armády či národní banky.  Britští labouristé by měli dnes představit svoji vizi pro Británii, prý nebude nijak rozhazovačná. A ODS má dnes na programu zasedání, na němž by mělo vrcholné vedení (Výkonná rada) posvětit předání žezla z rukou Mirka Topolánka Petru Nečasovi. Vzhledem k tomu, že Topolánek o svém odchodu mluvil jako o "podmínečném" a že kolují zvěsti, že by s sebou rád "strhnul" i třeba Ivana Langera, může to být ještě pěkné drama.

08:50
Další kolo boje o hazard, poslanci dostanou novelu loterijního zákonaDalší téma dneška a nejspíš i celého týdne je hazard. Na schůzi, který začíná zítra, budou poslanci mluvit o novele loterijního zákona. Návrh vypadal nadějně - v původní verzi totiž umožňoval obcím, aby samy regulovaly vedle mechanických hracích automatů i tzv. videoterminály, o nichž dnes stále rozhoduje ministerstvo financí. A správci státní pokladny je masivně povolují – proto to v Česku vypadá jako v Las Vegas. Jenže rozpočtový výbor sněmovny navrhuje, aby vše zůstalo při starém.Kdo dál pochybuje o nutnosti změnit jednací pravidla ve sněmovně jako součást regulace lobbingu, tady má názorný příklad. Změnu totiž na rozpočtovém výboru předložil podle dostupných zpráv jediný poslanec - Pavel Suchánek z ODS. Musel samozřejmě o svém návrhu přesvědčit ostatní kolegy, ale je to další příklad toho, jak snadný je dnes v Česku lobbing. Stačí přesvědčit jednoho jediného zákonodárce, aby pootočil směr zákona – a při troše štěstí či poslanecké nepozornosti to máte v kapse.

09:15
Britové chtějí zatknout papeže Zpráva z titulku je samozřejmě trochu nadsázka, ale jen trochu - chtějí to totiž skutečně udělat dva britští propagátoři ateismu Richard Dawkins a Christopher Hitchens během nadcházející papežovy návštěvy na ostrovech. Dawkins s Hitchensem, jinak autoři řady knih kritických k náboženství (česky vyšla třeba Hitchensova Bůh není veliký), už požádali právníky specializující se na lidská práva, aby vypracovali žalobu za zločiny proti lidskosti. Benedikt XVI. je měl spáchat tím, že údajně kryl svoje kolegy, kteří zneužívali a týrali děti. Dvojice věří, že v tomto případě mohou použít stejné legální nástroje, které před dvanácti lety vedly v Británii k zatčení bývalého chilského diktátora Augusta Pinocheta.Jasně - je to přehnané a zcela nerealistické, na druhou stranu ale dvojice míří přesně k jádru problému. A to je fakt, že církevní představitelé nepovažovali za nutné se v případech, kdy jejich kolegové páchali těžké zločiny, obrátit se na "světské" instituce, které jsou tu od toho, aby takové zločiny šetřily a stíhaly.

10:05
Nová pondělní zásada - nezačínat den bez rock´n´rolluV souladu s již zavedenou tradicí proložíme také dnes zprávy něčím odlehčujícím. K odpolední kávě má dnešní DJka v záloze zprávy z britského bulváru, zejména fotogalerii z dostihů v Liverpoolu, která skutečně stojí za to, ale před polednem je dobré "nakopnout se" nějakým hudebním kouskem. Výborně se hodí australští Jet nebo britští Subways. Enjoy!

10:36
ODS má před sebou zřejmě bouřlivý týden - začíná dnes debatou o LangeroviODS má před sebou zajímavý týden. Ve čtvrtek bude představovat kompletní volební program. A ve stejný den se měla sejít také pražská organizace a případně projednávat  personální změny ve svém vedení či na kandidátkách. Ta první možnost byla ještě před týdnem podle hlasů z partaje výrazně pravděpodobnější, do kandidátek už nikdo zasahovat nechtěl. Jenže je možné, že se pražští občanští demokraté vůbec nesejdou - šíří se totiž zprávy, že šéfovi organizace Pavlu Bémovi, který má podle pravidel schůzi svolat, se do toho moc nechce. A dnes se bude možná rozhodovat o osudu Ivana Langera. Nevíme, jak jednání Výkonné rady dopadne, ale jednu věc máme víceméně potvrzenou - Mirek Topolánek měl pravdu, když na klíčových jednáních předcházejících jeho odchodu mával tabulkami, podle nichž má ODS má ve svých řadách politiky ještě méně oblíbené než je on sám. Podle průzkumu, které si zadaly Lidové noviny u agentury Median by odchod Langera z čela olomoucké kandidátky uvítala bezmála polovina voličů ODS. 

11:40
Proč nepozvali Havla na jaderný summitSchůzka Baracka Obamy a Dmitrije Medveděva má další protokolární dozvuky. Kromě zelených, kteří na to měli právo, protože jsou parlamentní stranou, nebyli na ceremoniál pozváni ani další osobnosti, které sice nemají oficiální funkci, ale na akci podobného typu patří. Týká se to zejména Václava Havla. Dnes z Hradu na zpravodajské servery dorazilo vysvětlení - Havel nebyl pozván, protože byl v době sestavování "guest listu" nemocný.  Stejně jako "kapacitní" zdůvodnění u zelených, i toto vysvětlení je přinejlepším trapné. Je nutné znovu připomenout, že Američané si Prahu nevybrali kvůli modrým očím prezidenta Klause, ale proto, že bylo symbolické podepsat dohodu na místě, kde Obama jaderné odzbrojení před rokem sliboval. A sliboval ho právě tady proto, že ho sem pozvala česká vláda, která tehdy předsedala EU. Nepatří k žádným tajemstvím, že americký prezident na pozvání kývnul hlavně díky "přimlouvacímu" dopisu od Václava Havla. Jinými slovy - velká sláva se na Pražském hradě děla hlavně díky Havlovi. A on u toho nebyl. A navíc i laik (či novinář, kterého někam neustále zvou nejrůznější instituce) ví, že takto protokl nefunguje. Na party na ambasádě vás jednoduše pozvou a pak čekají, jestli účast potvrdíte nebo ne.

12:22
„Sarah Palin Network“ aneb další várka skečů o neúspěšné kandidátce na viceprezidentkuPobavit se na cizí účet je oblíbenou lidskou kratochvílí a je obzvláště zábavné, když jde o účet neúspěšné kandiátky na viceprezidentský úřad Sarah Palin a když se úkolu ujme geniální americká scénáristka a herečka Tina Fey. A nejde jen o zjevnou fyzickou podobnost a dokonale nastudovaný přízvuk, Tina míří přesně k podstatě pokrytectví a hlouposti, kterou republikánská politička reprezentuje. Nejnovější várka vysílaná v Americe uplynulou sobotu je zde

13:40
Polsko v černém, den smutku chystá i Česko. A ČT ukázala, že umí.V Polsku i jinde dál rezonuje smrt polského prezidentského páru a další bezmála stovky lidí, kteří s nimi v prezidentském speciálu letěli uctít památku důstojníků zavražděných před sedmdesáti lety v ruské Katyni. Polské noviny dnes vyšly ve smuteční úpravě. Teď se čeká na to, až bratr prezidenta Jaroslaw Kaczyński a dcera prezidentského páru Marta určí den pohřbu. Předběžně se mluví o sobotě. Termín je důležitý i pro Česko - právě tento den by totiž podle dohody prezidenta Klause a vlády měl být vyhlášen státní smutek.  Polská tragédie přinesla i pár zpráv o médiích, hlavně o zpravodajské stanici ČT24. Jednu skvělou - v sobotním mimořádném vysílání "čtyřiadvacítka" rychlostí i kvalitou informací ukázala, že se může směle řadit po bok světovým zpravodajským stanicím. Zvlášť, když si vzpomeneme, jak rozpačitou a pomalou reakci vyvolalo třeba ještě 11. září. A jednu méně skvělou - záběry trosek letadla a plačících Poláků jsou přece silné samy o sobě, nepotřebují k tomu klavírní koncert.

14:25
Ledvinky a sandály s ponožkami stranou, pravá móda na dostizích v LiverpooluA jak DJka slíbila ráno, tak teď činí. Britský deník Daily Mail vyrazil na dostihy do Liverpoolu, nikoliv však jeho sportovní sekce, ale reportéři ze společenského a módního oddělení. Koně ve speciální reportáži neuvidíte, jsou to spíše závody v délce pobytu v soláriu, zářivosti barev a bohatosti účesů. A v případě liverpoolských skutečně neplatí, že méně je více. Dostihy jsou britskou tradicí, jenže také je postihla tradiční nemoc moderní doby - ze zábavy elitní se staly zábavou masovou. Nakonec nic proti tomu. Příslušníci britské "upper class" jsou obyvkle dost nesnesitelní.

15:35
Všichni se učí u Finů, jak učit Finský vzdělávací systém patří k nejlepším na světě, není-li rovnou nejlepší. Finské děti jsou totiž neporazitelné, kdykoliv někdo testuje jejich znalosti, ale i dovednosti jako je porozumění textu. Zároveň to ovšem není za cenu dětství stráveného v lavici, spíše naopak - v žádném ze srovnatelných států západního světa není tak nízký počet vyučovacích hodin.  Všimly si toho ostatní země, a tak se loni - jak informuje BBC - v Helsinkách vystřídala více než stovka vládních či parlamentních delegací. S jedinou otázkou: jak to děláte? Nevíme, co si přesně odvezli domů, ale finský úspěch studují experti už delší dobu a v zásadě jej přičítají filozofii, podle níž se nemají slabší žáci separovat od těch bystřejších. Všechny děti zůstávají spolu a těm pomalejším pomáhají asistenti. Zjevně pomáhá i fakt, že ve Finsku je učitelské povolání vysoce ceněno, a to jak finančně, tak společensky. 

16:50
Ještě k polské tragédii - potvrzeno, že pilot nedbal doporučení Okamžitě po pádu letadla s polským prezidentem se začalo debatovat o tom, jak událost ovlivní polsko-ruské vztahy. Obecně měli experti za to, že zásadní roli bude hrát otázka viny - chyba na čí straně nehodu způsobila? Obsah černých skříněk dnes na tuto otázku odpověděl. Potvrdila se původní informace, že Rusové opakovaně prezidentský speciál varovali před špatným počasím a nabádali jej, aby nepřistával ve Smolensku.  Jak je teď asi rodině a přátelům nešťastného pilota? Neuposlechl varování a jeho riskantní manévry stály Polsko prezidenta a část elity národa. Jenže je možné, že neriskoval, protože byl dobrodruh, ale protože mu to rozkázali jeho nadřízení, vojenští velitelé, či případně sám vrchní šéf armády - prezident. Podle nepotvrzených spekulací (které asi nebudou nikdy potvrzeny) by totiž delegace pietní akt v Katyni z jiného letiště nestihla, a proto její členové tlačili na posádku, aby letoun přistál ve Smolensku. 

18:05
Odškodňování za nespravedlivou vazbu dostalo nová pravidlaMinistryně spravedlnosti Daniela Kovářová nařídila důkladně prošetřit žádosti o odškodnění za neoprávněnou vazbu. A zároveň stanovila pravidla pro vyplácení odškodění - spodní hranice by měla být 300 korun za den, horní hranice není učena.  K tomu několik poznámek. Když to musí šéfka resortu speciálně nařizovat, znamená to, že obvykle se žádosti důkladně neprošetřují? A pak - odškodnění je jistě na místě, protože řadě lidí neprávněný pobyt ve vězení minimálně zkomplikoval, spíše však zničil kariéru. (Příkladem je expertka na evroposké fondy a bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová, která kvůli několikaměsíční nespravedlivé vazbě změnila povolání.)  Nicméně by bylo taky na místě vědět, že ti, kteří tyto vazby nařizovali, ponesou za svá rozhodnutí odpovědnost. Jednak proto, že mohou přístě rozhodovat o komkoliv z nás, a taky proto, že za jejich chyby platíme. Odškodnění jde z kapes daňových poplatníků. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].