Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 10. 5. 2010

ČSSD hodlají prosadit Pecinův protikorupční balíček / Foto Milan Jaroš • Autor: Milan Jaroš
ČSSD hodlají prosadit Pecinův protikorupční balíček / Foto Milan Jaroš • Autor: Milan Jaroš

07:50
Zemřel Otakar MotejlVčera odpoledne zemřel Otakar Motejl. Pro většinu z vás to není v tento okamžik žádná novinka, nicméně velká úcta, kterou jsem měl k ombudsmanovi Motejlovi, mi velí jeho skon znovu připomenout. Znal jsem se s ním, on mi tykal, já jemu vykal. Byl prvním učitelem práva a výkladu spravedlnosti pro redaktory Respektu v devadesátých letech a na jeho názory jsme se jej ptali do posledního okamžiku. Jsem si jist, že Respekt nemohl mít lepšího školitele v oblasti práva i v suchém humoru. Ještě jedna věc mě na Otakaru Motejlovi fascinovala. Přes dvacet let, kdy se pohyboval ve špičce českého práva a politiky se nestačil ničím ušpinit. Možná udělal pár chyb, ale co by to bylo za muže, kdyby je nedělal. Představa, že se už nikdy jako redaktor Respektu nebudu moci zeptat Otakara Motejla na názor nebo radu mě dost děsí. 

08:39
Policejní prezident Martinů a Nejvyšší státní zástupkyně Vesecká v přímém soubojiPolicejní prezident Oldřich Martinů reagoval včera na zhruba črnáct dnů starou kritiku Nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Je oslabena funkčnost policie, je oslabena její práce v terénu, nefunguje shromažďování informací zvenku, policie není aktivní, reaguje až na trestní oznámení, to vše je velmi oslabeno - řekla zhruba Renata Vesecká. Martinů to samozřejmě odmítl. Navíc upozornil, že policii je často médii vyčítáno, že odkládá a neřeší závažné záležitosti jako je třeba korupce v nákupu gripenů nebo obrněnců Pandur. Podle policejního prezidenta odkládají detektivové případy na příkaz státního zastupitelství a paní Vesecká by si tedy měla zamést před vlastním prahem.Nejsme tak hluboko zasvěceni, abychom byli schopni rozhodnout, kdo z nich má pravdu. V každém případě zkušenosti posledních deseti let jasně prokazují, že alibisticky se chová policie i státní zastupitelství. Obě instituce neustále vyzařují strach z politiků, ochotu jim sloužit. Odnáší to vyšetřování zločinů. Je dobře, že se Vesecká a Martinů dostali do sporu, možná jejich vzájemné invektivy konečně vynesou na světlo příčinu, proč obě instituce fungují tak špatně. Možná se sami usvědčí a konečně bude možné stav nějak řešit.

09:43
Václav Klaus a přeběhlictví"O institutu přeběhlictví mělo smysl mluvit v situaci, kdy visačka ODS, ČSSD, KDU-ČSL či KSČM byla visačkou jisté kvality, jasně definované identity. Dnes máme absolutně nové neznámé strany, z nichž drtivá většina na institutu přeběhlictví přímo vznikla," řekl prezident Klaus v rozhovoru pro Týden.cz. A dodal, že by mu nevadilo jmenovat vládní koalici uzavřenou s přeběhlíky, pokud by zběhli z nových stran.Slova Václava Klause se dají vnímat několika způsoby. Možná nás varuje před tím, dát hlasy stranám jako TOP 09 nebo Věci veřejné, v nichž najdeme skutečně řadu politiků, kteří dříve prošli jinými stranami. V minulosti uspěly dvě strany vzniklé na přeběhlictví - Unie svobody a EDS. Obě nedokázaly naplnit očekávání, vložené do nich voliči a zmizely v propadlišti dějin. Jenže, co je na tom špatného? Prezident Klaus spíše projevuje svou neschopnost tolerovat měnící se politickou scénu. Samozřejmě, málokdo dnes dokáže říct, třeba kam v politickém spektru patří strana Radka Johna a jak se zachová po případném volebním úspěchu. Ale co je Klausovi do toho? A proč by nás mělo zajímat, jaké přeběhlíky toleruje a jaké ne? Pokud nás to bude zajímat, vydělá na tom jen prezident Klaus.

10:10
Počet lidí bez práce klesl o třicet tři tisícPočet nezaměstnaných se v dubnu rekordně snížil. Bez práce je dnes asi pět set čtyřicet tisíc lidí, v dubnu našlo práci zmíněných třicet tři tisíc lidí. Nezaměstnanost tedy klesla o půl procenta. Podle analytiků je to dobrá zpráva.Určitě je to dobrá zpráva i podle laiků. Jenže změť předpovědí expertů o budoucím vývoji české, evropské i světové ekonomiky je tak divoká, že to číslo nikoho neuklidní. Samozřejmě kromě těch, kteří tu práci sehnali. 

10:45
ČSSD chce ve sněmovně prosadit protikorupční balíčekSociální demokraté dnes oznámili, že se budou snažit ve sněmovně prosadit schválení "Pecinova" protikorupčního balíčku. Chtějí kvůli tomu svolat mimořádnou schůzi sněmovny. Datum zatím nenavrhli, ale počítají s tím, že by poslanci mohli projednávat protikorupční opatření v týdnu před volbami. Každá snaha bojovat proti korupci je dobrá. Jenže tento sociálnědemokratický návrh zastraceně smrdí předvolební agitací. Návrh "vypracoval" ministr vnitra Martin Pecina, jednička na kandidátce ČSSD v Praze. Projednávat návrh týden před volbami, dát veřejnosti na srozuměnou, že jde o návrh ČSSD a jeho neschválení z věcných důvodů pak vydávat za nechuť politických konkurentů bojovat proti korupci, není nic jiného, než agitace. Totiž "Pecinův" návh je velmi kontroverzní, vlastně nejde o protikorupční balíček, ale o balíček propolicejních opatření, která by mohla pomoci v boji s organizovaným zločinem, ale zároveň by mohla tvrdě omezit tuzemská občanská práva. Kromě toho existují i jiné návrhy boje proti korupci, než ten pecinovský, a jde o problém, který potřebuje klidnou a věcnou debatu, nikoli předvolební dobu šílenství.

11:52
Podle agentury Median by se Miloš Zeman dostal do sněmovnyPodle volebního modelu agentury Median by Strana práv občanů - Zemanovci získala ve volbách sedm procent hlasů. Do sněmovny by se dostalo celkem sedm stran, volby by vyhrála sociální demokracie s dvaceti šesti procenty před ODS s devatenácti procenty. Nad hranicí volitelnosti jsou lidovci, pod ní Zelení.Průzkumy v ČEsku agenturám v posledních letech moc nevycházejí. Neznám model, podle nějž Median oslovuje respondenty, takže nemůžu spekulovat o možných výhradách. Ale o víkendu jsem se sešel s řadou přátel a téměř všichni se shodujeme, že jde o klíčové volby, a že je voliči zatím tak trochu berou jako sportovní zápolení. Což si odporuje. Nicméně jsem zaznamenal i to, že s blížícími se volbami vzrůstá odpovědnost mých přátel-voličů a ti se začínají naprosto vážně zabývat, komu dát hlas. A začínají také sledovat předvolební průzkumy. Tak vám tu jeden nabízím, komunisté by v něm stále porazili TOP 09. 

12:22
Česká republika poráží v konkurenceschopnosti třeba i ItáliiSvětové ekonomické fórum včera zveřejnilo zprávu, která hodnotí konkurenceschopnost jednotlivých unijních zemí i Evropské unie samotné. Česko získalo patnáctou pozici, je na tom lépe než třeba Portugalsko, Španělsko, Malta nebo Itálie. O Řecku nemluvě. Podle Světového ekonomického fóra jsme dobří v začleňování žen do pracovního procesu, špatně jsme na tom v kvalitě podnikatelského prostředí. Žebříček ovládly skandinávské země,  Německo skončilo šesté a Rakousko sedmé. Evropská unie jako celek propadla a nepodařilo se jí přiblížit ani USA ani Japonsku.Že jsme dopadli dobře v začleňování žen do pracovního procesu je pochopitelné. Paradoxně za to může především nekonkurenceschopnost komunistické ekonomiky, která potřebovala levnou sílu, jíž pro ni žena byla (a dodnes do jisté míry zůstává i v otevřené ekonomice). A že jsme dopadli špatně v hodnocení podnikatelského prostředí není také divu. Podnikání je tu vlastně stále novinkou. A že jej do jisté míry ovládly "podnikatelské" elity z dob komunismu není také tajemstvím. Jinak to dopadnout asi nemohlo - tedy to hodnocení.

13:43
Barmskou disidentku Su Ťij navštívil vysoký americký diplomatKurt Campbell, náměstek ministryně zahraničí Hillary Clintonové navštívil Su Ťij, jíž bylo kvůli návštěvě povoleno opustit domácí vězení. V něm ztrávila už čtrnáct let. O čem spolu mluvili, americká strana nezveřejnila, ale předpokládá se, že o nastávajících barmských volbách - prvních po dvaceti letech. Americká strana má obavy, že je tamní junta zmanipuluje. Su Ťij je členem Národní ligy pro demokracii. Jenže barmská junta vydala předpis, že lidé, kteří prošli vězením nesmí kandidovat. Národní liga pro demokracii tak stála před problémem - vyloučit z voleb svou nejznámější tvář, nebo nejít do voleb? Zvolila nakonec tu druhou a jediná demokratická strana se tak voleb nezúčastní.Bez komentáře. Bohužel si podobné časy pamatuju z Česka.

14:44
Bratr Aleše Řebíčka před soudem kvůli korupciAdam Řebíček, bratr bývalého ministra dopravy Topolánkovy vlády Aleše Řebíčka, stanul dnes před soudem. Jako bývalý policista je se svými dvěma někdejšími kolegy obviněn, že požadovali od teplických podnikatelů peníze za to, že zametou jejich fiktivní trestní kauzy pod koberec. Jinými slovy, požadovali od podnikatelů peníze za nabídku, že je nezačnou stíhat ve vymyšleném případu. Příběh Adama Řebíčka je zajímavý. Poté, co opustil policii a v létě 2006 bylo jasné, že se jeho bratr stane ministrem, udělal Adam Řebíček kariéru ve státem ovládaném ČEZu. Jako člen Správy majetkových účastí společnosti seděl ve dvou dozorčích radách firem ČEZu. Jedna z nich se pustila za časů Adama Řebíčka do miliardových obchodů s plynem. U soudu šlo dnes o první stání, zatím není zřejmé, kdy bude vynesen rozsudek.Aleš Řebíček patřil mezi nejkontroverznější ministry nejen Topolánkovy vlády. Získal přes čtvrt miliardy korun za prodej akcií své firmy Viamont, která se během jeho šéfování v resortu dopravy stala jednou z nejprotěžovanějších firem ministerstva dopravy a získala zakázky za miliardy. Dodnes není jasné, jestli Řebíček vlastnil firmu i v době, kdy byl ministrem. Případ prověřuje policie, ale není vůbec jisté, zda se Aleš Řebíček, podobně jako jeho bratr Adam, ocitne před soudem.   

16:05
Čeští třicátníci bez diplomůČeský statistický úřad zveřejnil informaci, že v České republice žije - hned po Rumunsku - nejméně lidí ve věku třicet až třicet čtyři let, kteří dosáhli vysokoškolského diplomu. Údaje se samozřejmě týkají Evropské unie. V Evropské unii je průměr v této věkové kategorii třicet dva procent, v Česku je osmnáct. Lepší to není ani v kategorii od pětatřiceti do čtyřiceti let. U dvacátníků je poměr už přijatelnější a ve věku od dvaceti do dvaceti čtyř let studuje v Česku v přepočtu stejný počet lidí jako je průměr Evropské unie.Další žebříček. Těžko říct, co vypovídá. Pokud platí úměra, že počet dosažených vysokoškolských titulů znamená pro zemi vyšší kvalitu života, asi se nemáme pořád na co těšit. Naštěstí jde jen o statistický údaj, který popisuje nezměřitelnou kvalitu.

16:35
Konzervativci a liberální demokraté se v Británii možná dohodnouPodle televize SkyNews se dnes dohodli toryové s liberálními demokraty na možné podobě příští koaliční vlády. Vyjednavači podle televize předají rámcovou dohodu vedení obou stran, které by jí mohly schválit. Strany se liší v názorech na volební reformu (liberální demokraté pžadují poměrný volební systém), na integraci země do Evropské unie i přijetí eura. David Cameron i Nick Clegg vyjádřili podle televize chuť se dohodnout a vyvést Velkou Británii z nejistoty.Doufejme, že podobně nadějná a rychlá jednání povedou politici i po sněmovních volbách v Česku. 

17:25
A na závěr pokerJak uvedla média, již dvacátého května odstartuje v prostorách smíchovského Card Casina Prague nová Czech-Slovak Series of Poker. Plánují se celkem čtyři turnaje v Česku i na Slovensku. První turnaj má garanci deseti vstupenek do Main Event, který se koná hned následující den. Startovné do Main Event je dvacet dva tisíc korun a garance dva miliony korun. Turnaje se účastní i mistr České republiky EPT Jan Škampa. Podle médií je Main Event lákavou příležitostí vyladit formu před World Series of Poker, kam se chystá početná výprava z Česka i Slovenska.Příliš tomu textu nerozumím. Ale po dnu, stráveném na různých serverech a novinových stránkách, abych pro vás našel nejzajímavější novinky a kdy jsem přečetl stovky politických, ekonomických a dalších zpráv mě tato informace tak osvěžila, že se o ni musím s vámi podělit. Čeká mě v šest pracovní schůzka, proto končím o něco dříve, než bývá zvykem. Přeji vám krásný zbytek dne strávený nejlépe s čerstvým vydáním Respektu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].