Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pátek 8. 4. 2011

Násilí v Sýrii • Autor: Globe Media /  Reuters
Násilí v Sýrii • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Hezký romský den!Dnes je mezinárodní den Romů, v Japonsku se v noci opět otřásla zem, v Chropyni na Kroměřížsku hoří už několik hodin výrobna plastů a v Česku bude polojasno až oblačno s 15 stupni Celsia. Svátek všech Emiček, Konstantýn a Makarů, stejně jako narozeniny zpěvačky Ivety Bartošové asi stejně jako včera přehluší události kolem vnitřního rozkolu Věcí veřejných. Koaliční strany je vyzvaly, aby během dneška vysvětlily dění ve své straně. Narozeniny mimochodem také slaví britský rockový zpěvák Roger Chapman známý především hitem Shadow on the Wall, který zpíval pro Mika Oldfielda.

08:10
Seriál VV, díl 142.Tady je shrnutí pro ty, kteří jen pár hodin nesledovali aktuální zpravodajství: MF Dnes přišla s informací, že Vít Bárta vstup do politiky plánoval už v roce 2008 a to kvůli tomu, aby získal přístup ke státním zakázkám. Tehdy si společně s bezpečnostní agenturou ABL měl vytvořit tajný pětiletý plán. Vedení Věcí veřejných ještě včera večer vyloučilo ze strany Kristýnu Kočí, která vyzvala Víta Bártu k rezignaci a podala na něj trestní oznámení za uplácení.  Bez taktéž vyloučeného poslance Jaroslava Škárky a Stanislava Humla, který odešel sám, má poslanecký klub VV celkem 21 členů. Ti teď ale stojí v šiku za lídry strany Radkem Johnem a Vítem Bártou, zasedat budou opět dnes v deset hodin a zvolí si nové vedení svého poslaneckého klubu.

09:00
Interaktivní politický horoskop na tento denPodobnost s politiky a jejich datem narození je čistě náhodná. Kdo i přesto se svými tipy bude nejblíž, vyhrává. Dnešní DJ mu v pondělí pošle svůj výtisk nového vydání časopisu Respekt. Možná se divíte, že chybí asi polovina znamení zvěrokruhu, ale velká část politiků, kteří hrají roli v současných kauzách, jsou lvi nebo narozeni v říjnu nebo v prosinci. Mimochodem nápady na doplnění vítáme.Býk: Dnes si dávejte pozor na to, co říkáte a děláte. Není nejlepší kvalifikace na vysoký post ve straně, že berete úplatky, ale ve Štrasburku to pravděpodobně nevadí.Lev: Neradujte se předčasně, na vaši kauzu se nazapomene, i když to tak v těchto dnech vypadá.Panna: Pečlivě sledujte internet, protože třeba bude tentokrát o vašem osudu informovat správně.Váhy: Nezapomeňte dnes někoho vyzvat k odstoupení. Dnes se to od vás konečně opravdu očekává.Štír: Nedělejte dnes překotná rozhodnutí, vše je důležité řádně rozmyslet. Záleží na tom důvěra volličů. Střelec I: Pokud jste v minulosti dal nebo vzal úplatek, tak se pod vámi dnes velmi vážně kýve židle.Střelec II: A co vy si o tom všem myslíte? Někdy neplatí „mluviti stříbro, mlčeti zlato“.

09:45
Proti proudu: Nová jaderná elektrárna v EvropěŠéf bulharské státní energetické společnosti NEK Krassimir Parvanov tento týden podepsal v Rusku předběžnou smlouvu na stavbu nové jaderné elektrárny. Tato smlouva zároveň Bulharsko zavazuje, že do července musí učinit první kroky k realizaci tohoto miliardového projektu. Vláda prý o podpisu nevěděla, a proto Parvanova ihned propustila. To ovšem zatím nic nemění na platnosti smlouvy.

10:14
Nekrolog: Sbohem, tištěné novinyJeden z nejserióznějších rumunských deníků dnes vychází naposled, důvodem je nazájem lidí o tištěná média. Deník Gândul si v zemi s dvaceti dvěma miliony obyvatel v poslední době kupovalo už jen něco málo přes deset tisíc čtenářů. Nicméně kompletní zpravodajství deníku se přesunuje na internet, nicméně vydavatel oznámil, že zatím web po vzoru Ruperta Murdocha zpoplatnit neplánuje.

10:39
Portugalsko požádalo o pomocPortugalsko dnes oficiálně požádalo Evropskou unii o finanční pomoc. Pokud nedostane od Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie přibližně dva biliony korun, hrozí zemi finanční bankrot.

11:23
Rozmysli se, než řekneš „ano“Rodina snoubenky britského prince Williama si oficiálně stěžovala u britské komise pro dozor nad médii na fotografie, které vyšly v deníku. Na fotkách je sestra nevěsty Pippa a jejich matka Carole při nakupování.Kde byli Middletonovi v letech 1981 - 1996, když byla princezna Diana manželkou britského následníka trůnu? Nedívali se na zprávy v srpnu 1997, když Diana zemřela při autonehodě pronásledována paparazi? Nebo si zatím nevšimli, koho si jejich dcera bere?

12:10
Seriál VV, díl 143.Tady je opět krátké shrnutí aktuálního vývoje kolem Věcí veřejných pro ty čtenáře, kteří nesledují aktuální zprávy každých patnáct minut: Poslanec Věcí veřejných Martin Vacek tvrdí, že také vzal půjčku od Víta Bárty, jakékoliv informace o její výši nebo podmínkách či splátkách však zveřejnit odmítá. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka mezitím vyzval ministra dopravy Víta Bártu, aby rezignoval. Podle sociálních demokratů by se Věci veřejné měly rozpustit úplně . Také předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová považuje zprávy za šokující a zamýšlí se nad tím, jestli za takové situace jde ještě prosazovat reformy. Premiér Petr Nečas stále mlčí. Pokud premiér Bártu neodvolá, je ČSSD připravena vyvolat ve Sněmovně hlasování o důvěře vládě.

13:02
Nepořádníci jsou největší xenofobovéDva nizozemští vědci z univerzit Tilburg a Groningen prokázali, že stereotypy mezi lidmi souvisí s tím, v jakém prostředí se lidi zrovna nachází. Čím větší nepořádek kolem je, tím více předsudků vůči ostatním lidé mají. Systém funguje následovně: Kdo je obklopen nepořádkem, snaží se podvědomě si pořádek kolem sebe vytvořit, protože už jen přemýšlení funguje jako mentální čistící prostředek. Testy probíhaly během stávky svozu odpadu a pro srovnání i poté, když už ulice byly opět uklizeny. V první části vědci lidi oslovovali, jestli by nepřispěli na charitativní projekty, a v druhé testovali jejich pohled na homosexuály a muslimy. Testy ukázaly, že lidé jsou daleko tolerantnější a otevřenější, když je kolem čisto.

13:24
Bárta se rozhodl rezignovatMinistr dopravy Vít Bárta nese premiérovi Petru Nečasovi svou demisi. Tvrdí, že se pro tento krok rozhodl, protože nechce ohrozit reformy. Zároveň se ale stále chce ucházet o post předsedy Věcí veřejných. Strana počítá s tím, že si jeho ministerstvo ponechá.

14:05
Nečas: obměním vláduPremiér Petr Nečas přijal rezignaci ministra dopravy Víra Bárty a zároveň oznámil, že „na jaře“ bude měnit jednotlivé posty ve vládě. Důvodem je i to, že někteří ministři na své úkoly nestačí. Změny by se mohly týkat i ministerstva vnitra. Po Věcech veřejných premiér dnes požaduje vysvětlení celé kauzy.

15:16
Seriál VV, díl 144.Vedení Věcí veřejných včera vyloučilo svou předsedkyni posleneckého klubu Kristýnu Kočí ze strany kvůli porušení etického kodexu. Kočí ale opakovamě tvrdí, že se po převzetí úplatku od Víta Bárty zachovala přesně podle etických pravidel a informovala nejen předsedu strany Radka Johna ale i kolegyni Lenku Andrýsovou zodpovědnou za boj proti korupci.Z toho vyplývá, že v etickém kodexu strany je napsáno, že úplatek vzít mohu, jen o tom někomu musím říct. Proč tam není ale napsáno, že se úplatky vůbec nepřijímají?

16:15
Evropa nemá funkční varovný systém proti tsunamiEvropské břehy u Středozemního moře a Atlantického oceánu jsou ohroženy velkými vlnami tsunami, píše dnes německý Spiegel online. Nejen že tam bydlí lidé a jezdí turisté, také tam stojí jaderné elektrárny. Ačkoliv vědci už šest let pracují na novém varovném systému, politici a úředníci zatím jeho vývoj blokují. Redaktoři Spiegelu zjistili, že přístroje potřebné k měření a varování obyvatel už jsou dlouho připravené, nicméně jejich spuštění brání byrokratický šiml. Vědci považují příchod tsunami do Evropy za reálný a poukazují přitom na konkrétní příklady z minulosti (Itálie 1908, Portugalsko 1755, Řecko 1628 př.n.l.). Problém je dnes například v tom, že varování před tsunami je v kompetenci jednotlivých států, které nesmí přímo varovat občany jiného státu. Proto politici volají po centrálním úřadu, vlády se však nemohou dohodnout, kde by instituce měla stát. Každý ji totiž chce mít u sebe.

17:24
Násilí v SýriiSyrský prezident Bašár Asad pravděpodobně při dnešních modlitbách ve městě Dará opět nechal střílet do demonstrantů, kteří požadovali pád vládního režimu. Podle očitých svědků nad zemřelo několik lidí.

18:00
Rozleťte se na víkendNa mezinárodním veletrhu vybavení letadel Aircraft Interiors Expo v německém Hamburku dnes výrobci představili mimo jiné nové dvojsedačky pro páry nebo kabinky pro jednotlivce. Nový „sedačkový trend“ říká, že sedadla v letadlech by už neměla být tak vypolstrovaná jako dřív. Letadlo tím bude lehčí, firma ušetří z apalivo a cestující získají víc místa na nohy. Jak ale chtějí dosáhnout více poholí s méně polštáři pod zadnicí, zatím designéři neprozradili. Pokud tedy na víkend někam odlétáte, užijte si to.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].