Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pátek 7. 1. 2011

Kde se vzal, tu se vzal dioxin ve vejcích a mase. (Skandál v Německu) • Autor: Globe Media /  Reuters
Kde se vzal, tu se vzal dioxin ve vejcích a mase. (Skandál v Německu) • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Dobrý kluzký denDnes je sedmý den v roce. Dopoledne se ministr zdravotnictví Leoš Heger setká s prezidentem republiky Václavem Klausem a poté s řediteli fakultních nemocnic, řešit budou ohlášený odchod lékařů. První oficiální setkání čeká i maďarské předsednictví v EU, a to jeho představitele s reprezentanty Unie. Podle předpovědi dnes bude padat namrzající déšť a můžeme očekávat maximálně čtyři stupně Celcia. Nezapomeňte dnes popřát všem 1.917 Vilmám, které v Česku žijí, mají svátek a určitě je to potěší. A pozor na ledovku a zimu, protože pranostika na tento den říká, že „na svatého Knuta přichází zima krutá“.

09:01
Slon není slon ale dva sloniAnalýzy genetiků z Illinoiské univerzity a jejich kolegů z britského Yorku potvrzují, že slon pralesní není poddruhem slona afrického, ale jedná se o samostatný druh. Napsal server ScienceDaily. Zatímco většina z nás se spokojí s tím, že vidí slona, vědci se o příbuznosti slonů dlouhá léta přeli. K rozdělení obou slonních druhů došlo podle vědců pravděpodobně v době, kdy se člověk „loučil“ se šimpanzem a vydal se na svou vlastní vývojovou cestu. A proč je to pro nás důležité? Máme tu o jeden zvířecí druh víc, který musíme chránit.

09:54
Půjdou všichni?Lékařský odborový klub dnes na tiskové konferenci oznámil, že v následujích dvou měsících opustí nemocnice další dva tisíce lékařů. Poslední týden uplynulého roku už podalo výpověď přibližně 3800 nemocničních lékařů, situaci teď řeší ministr zdravotnictví, krajští hejtmani a dnes se přidal i prezident. Odbory si přejí za prostředníka pro vyjednávání s vládou předsedu Senátu Milana Štěcha.Lékaři potřebují, aby jich bylo co nejvíce. Protože když jejich kampaň nevyjde, budou nakonec muset opravdu odejít a to oni vlastně nechtějí. Protože to na začátku roku překvapivě vypadalo, že hejtmani a ředitelé nemocnic nakonec najdou řešení, jak se bez části lékařského personálu obejít, je nutné přitvrdit. A to se jim docela daří.

11:55
Porno vede k pracovnímu úrazuKdyž německý policista před lety otevřel e-mail od svého šéfa, traumatizoval ho přiložený obrázek natolik, že nebyl schopen práce. Soud teď rozhodl, že jde o pracovní úraz. Pravděpodobně se jednalo o běžnou zprávu, která mezi lidmi koluje od e-mailu k e-mailu, policistu ale powerpointová prezentace šokovala natolik, že mu způsobila psychickou poruchu. Prezentace začínala nahou ženou stojící vedle auta a končil vyobrazením ženského přirození plného krvavých ran. Právě poslední slide měl policistovi způsobit dlouhodobé trauma, které bránilo nejen výkonu jeho pracovní činnosti ale zavinilo i rozvod. 39letý muž musel totiž podle své výpovědi celou dobu myslet na to, jestli by se něco podobného nemohlo stát jeho ženě. Prý ještě čtyři roky po přečtení e-mailu myslel muž během intimních kontaktů se ženami na osudný obrázek. Podle rozsudku musí teď spolková země Severní Porýní-Vestfálsko zaplatit policistovi nejen všechny náklady na léčení, ale protože soudce uznal trauma jako pracovní úraz, může policista žádat  bolestné a peníze za náhradu škody za zničenou kariéru.

12:34
Bulharský premiér nechává špehovat své kolegyBulharský předseda vlády Bojko Borisov oficiálně přiznal, že nechával odposlouchávat nejen členy kabinetu ale i ředitele důležitých institucí. Přiznal se poté, co ve středu na veřejnost unikl přepis telefonického rozhovoru mezi ministrem financí a šéfem celní správy. Odposlouchávat se ale podle bulharského zákona smí jen osoby, které jsou podezřelé ze závažných trestných činů, takže Borisov ihned zveřejnil prohlášení, že oba pány důvodně podezírá. Prý se jim nedá věřit. Proto si je asi vybral do svého týmu…

13:10
Východoevropanka + Pákistánec = vízum v IrskuZatímco ještě před několika lety ženy z východní Evropy často platily, aby jim Němec, Francouz nebo Brit  navlíkl na prst snubní prsten a ony získaly vízum na Západě, dnes dostávají peníze ony. V poslední době si především Pákistánci, Indové a Bangladéšané, kteří žijí v Irsku, objednávají ženy v pobaltských republik, aby sňatkem získali povolení k pobytu v Evropské unii. V Irsku totiž narozdíl od jiných zemí neexistují omezení pro sňatky na oko. Irky jsou pro cizince nezajímavé, protože podle legislativy by sňatkem s místní ženou získal cizinec vízum automaticky jen na jeden rok. Svatba s jakoukoliv jinou Evropankou mu umožní zůstat až pět let. Mimochodem i tento obchod podléhá krizi - zatímco před pěti lety žena dostala deset tisíc eur, dnes už jen kolem tisícovky.

13:41
Jak přežít pátek? Google ví všechno, nicméně když do něj zadáte otázku, jak přežít pátek, moc vám nepomůže. Dozvíme se sice, jak mají ženy přežít strach z mužského odmítnutí (pochopte ho), jak přežít v extrémních podmínkách (vemte si sebou boty s tkaničkami a ponožky) nebo jak přežít návrat z dovolené (nechoďte do práce hned první den a začněte pracovat pozvolna), nicméně o pátku internet mlčí. Ostatně stejně i při otázce, jak se připravit na víkend. Co tedy radíte vy?

14:35
Komunista byl ten, ten i tamtenMinisterstvo spravedlnosti zveřejnilo na svých internetových stránkách seznam soudců a státních zástupců, kteří měli před listopadem 1989 partajní průkazku KSČ. Ze zatím neúplného seznamu vyplývá, že členy strany bylo 618 dnes aktivních soudů a 359 státních zástupců. Ministerstvo seznam muselo zveřejnit na základě rozhodnutí Ústavního soudu, který vychází z toho, že členství soudců v KSČ nespadá pod zákon na ochranu osobních údajů.

14:58
ČTK: Ministr životního prostředí by mohl být jmenován už příští týdenPodle informací ČTK uvede premiér Petr Nečas nového ministra životního prostředí do funkce už příští týden. Hovoří se o poslanci a starostovi Prahy 6 Tomáši Chalupovi.

16:05
Místo migrény stačí plakatIzraelští vědci zjistili, že slzy obsahují takové chemické složení, které omezuje chuť na sex. Když během vědeckých testů muži cítili opravdové ženské slzy, utváželo se jim při pohledu na fotografie žen v těle méně testosteronu, než když čichali jen k roztoku vody se solí. Více v časopise Science.

17:20
V německém krmivu bylo 77krát více dioxinu než povoluje normaMinistr zemědělství spolkové země Šlesvicka-Holštýnska oznámil, že v krmivu pro zvířata byla 77krát vyšší koncentrace dioxinů, než povoluje norma. To je několikanásobně více než bylo dodnes známo, zatím se vědělo o desetinásobku povolené hranice.Firma Harles & Jentzsch, která krmné směsi vyrábí, prý stále netuší, kde se dioxiny vzaly. Její jednatel také odmítá obvinění, že používali k výrobě látky, které jsou povoleny jen pro technické využití. Dnes se zároveň objevila zpráva, že normy byly překračovány už několik měsíců, zveřejněny byly výsledky měření z března minulého roku.

17:54
Vychytávky na víkend (i celý týden) z Las VegasUž jste zkoušeli ťukat na touchscreen svého iPhonu v rukavicích? Nefunguje!  Firma na výrobu rukavic Totes Isotoner přišla se zlepšovákem - na trh přináší rukavice, které mají palec a ukazováček potažené zvláštním materiálem. Ten v praxi funguje tak, jakoby jste ťukali holými prsty.  Tyto rukavice v těchto dnech firma představila na veletrhu spotřební elektroniky v Las Vegas.Ale není to jediná vychytávka. Na veletrhu firmy prezentují třeba i iPhony, které mají na zadní straně zabudovaný otvírák na lahve (samozřejmě včetně softwaru, který počet otevřených flašek eviduje a seznamu zvuků, které si k otvírání můžete navolit).

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].