0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ28. 4. 201111 minut

Pátek 29. 4. 2011

Dnešek je dnem tance. Co takhle dát si tango? • Autor: Matěj Stránský

08:00
Dobré ráno, vážení čtenářiPoslední vysílání tohoto týdne i měsíce je tu…Počasí dnes vypadá celkem dobře - teploty se mají vyšplhat nad dvacet stupňů a po dlouhém suchu by snad mohlo zapršet. Určitě si tedy nezapomeňte doma deštník. Doufám, že ty z vás, kteří se včera zúčastnili pražské cyklojízdy, nebolí moc nohy a že jste si ji řádně užili.Přesně tento den roku 1587 provedl Sir Francis Drake smělý výpad do přístavu Cádiz a potopil nejméně 23 lodí španělské flotily.V roce 1968 byl na Broadwayi uveden muzikál Hair.UNESCO vyhlásilo dnešek za Mezinárodní den tance.Výběr první písně tohoto dne je myslím jasný.

08:18
Červený koberec, červený ženichAno, je to tak. Dnešní den se asi žádný smrtelník na této planetě nevyhne zprávám týkajícím se královské svatby, kterou žije Londýn a potažmo celá Velká Británie.Už jen pár hodin bude dlouholetá přítelkyně prince Williama používat jméno „Kate“. Zatím není jasné, jestli se stane princezna Catherine nebo vévodkyně Catherine. Také není jasné, jaké bude mít šaty (i kdyby bylo, tak bych vám je stejně nebyl schopen popsat). Jasné je jen to, že 97 m dlouhý červený koberec před Westminsterským opatstvím je připraven.V červeném bude také princ William, který oblékne uniformu plukovníka Irské gardy, což je jeho nejvyšší vojenská hodnost.Uvidíme, jak se celá událost bude vyvíjet. Budoucím novomanželům zatím pošleme druhou píseň dnešního vysílání.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

09:28
Svědci a submuniceNaši zákonodárci by měli na dnešním jednání řešit ochranu svědků. V novele Zákona o ochraně svědků se počítá (kromě jiného) s tím, že správní žaloba proti rozhodnutí ministra vnitra o ukončení ochrany nebude mít odkladný účinek. Doposud to v praxi fungovalo tak, že dokud soud nerozhodl o oprávněnosti ukončení ochrany určitého člověka zařazeného do programu, musel být tento stále chráněn. Docházelo tak ke zneužívání systému lidmi, kteří porušovali své povinnosti plynoucí ze zařazení do programu. Odkladný efekt žaloby je při zneužívání systému jistě na škodu. Ale jaký dopad to bude mít na ty, kterým bude ochrana zrušena jako nepotřebná, i když takové rozhodnutí bude sporné? Ohranu rušíme, podejte správní žalobu a pokud soud rozhodne ve váš prospěch, tak vám ji zase poskytneme? Druhým návrh, kterým by se měli poslanci zabývat, je zákaz používání tzv. „kazetové munice“. Při porušení zákazu je navrhováno udělení pokuty až 50 milionů korun. Snaha je to jistě chvályhodná, ale nějak si nedovedu představit, jak ČR vymáhá po ruské, americké nebo izraelské armádě zaplacení udělené pokuty…

10:01
Poslední let Endeavour OV-105 za 11 hodin a 45 minutPrávě tolik času zbývá do plánovaného startu vesmírné mise STS-134. Během ní se ze startovní rampy 39A v Kennedyho vesmírném centru vydá do vesmíru raketoplán Endeavour. Bude to jeho poslední let, po kterém jej čeká už jen cesta do muzea.Jeho cílem je mezinárodní stanice ISS. Šestičlenná posádka na ni dopraví nové přístroje a náhradní díly a pomalu ji připraví na budoucí provoz, který se bude muset obejít bez podpory raketoplánů. Během 14 dnů na oběžné dráze by se měli astronauté čtyřikrát vydat do volného prostoru, aby nainstalovali nové vybavení a provedli běžnou údržbu.Kromě arizonské senátorky Gabrielle Giffords, která je manželkou kapitána letu Marka Kellyho (a která se zotavuje ze zranění po střelbě před několika týdny), by se měl na startu objevit také prezident Baracka Obama.  Zcela poslední let raketoplánu do vesmíru (mise STS-135) je naplánován na 28. června, kdy se na cestu vydá loď Atlantis. Po jejím přistání se stanou americké raketoplány součástí historie…Krátké video k misi STS-134 zde.

10:28
Svatební okénko: dorazili Beckhamovi, Torpédo a Mr. BeanPřed čtyřmi minutami dorazili do Westminsterského opatství manželé Beckhamovi. Fotbalista David má oblek od Ralpha Laurena, jeho manželka Victoria šaty ušité podle vlastního návrhu.Kromě slavného páru reportérům BBC neunikly také tváře australského plavce Iana Thorpa (přezdívaného „Torpédo“) a herce Rowana Atkinsona.

11:10
Taneční okénkoPražští čtenáři se dnes odpoledne mohou zúčastnit (mimo jiné) tanečního happeningu, který začne v 17:00 na piazzetě Nové scény Národního divadla. Následně se akce spojené s oslavami Mezinárodního dne tance  přesunou na druhý břeh Vltavy, přesněji na Kampu.Také v Brně proběhne několik akcí spojených s oslavou tance. Od tanečních vystoupení ve veřejném prostoru až po program ND Brno.Více o programu se lze dozvědět na webu občanského sdružení Vize tance.K tomu si pustíme jednu tanci věnovanou klasiku.

11:49
Nový český obrněný transportérInternetem včera proběhla zpráva o neoficiálním představení nového obrněného transportéru VEGA, který zkonstruovala laickou veřejností skoro neznámá firma SVOS Přelouč.Oficiálně má být nový obrněnec, postavený na podvozku Tatra, představen za několik dní na brněnském veletrhu IDET. Podle svých tvůrců je srovnatelný se světovou konkurencí, ale stojí výrazně méně. Mnoho serverů si nezapomnělo přisadit, že je odolnější a levnější než Pandury, které byly nedávno zařazeny do výzbroje AČR.Firma SVOS patří ve svém oboru jistě ke špičce a před jejich novým výrobkem nezbývá než smeknout. Trochu bych ale přibrzdil v tom srovnávání s Pandurem a jásáním nad nízkou cenou. VEGA totiž není transportérem v pravém smyslu slova, ale patří do specifické rodiny vozidel typu MRAP (Mine Resistant, Ambush Protected). Ta vznikla víceméně jako improvizace v podmínkách bojů v Iráku a Afghánistánu a obecně panují silné pochybnosti o její univerzálnosti. Američané mají podobných vozidel tisíce a většinu jich pravděpodobně v Afghánistánu zanechají, protože se jinam nehodí. Takže ano, zpráva je to skvělá a svědčí o schopnostech českého průmyslu, ale zase to nadšení nepřehánějme…

12:40
Povolební „co by, kdyby…“Kdyby se nyní konaly předčasné volby, Věci veřejné by s odhadovaným ziskem 4,7% hlasů zůstaly stát před branami sněmovny (rozdíl 0.3% je ale příliš malý na skutečnou statistickou průkaznost). Zpět by se naopak mohli dostat lidovci, kterým průzkum přiřkl možný zisk až dvanácti mandátů. Na sestavení pravicové vlády by to asi stejně nestačilo - levicové strany by měly pravděpodobně převahu v podobě 107 mandátů.Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v dnešním rozhovoru pro Hospodářské noviny opět potvrdil, že nevylučuje případné vládnutí s podporu komunistů. Pokud by sociální demokraté získali ve volbách výrazný náskok, mohli by prý sestavit menšinovou vládu.Komunisté k tomu neříkají nic, protože jim prý zatím nikdo nic konkrétního nenabídl…Tímto jsme si snad pro dnešek odbyli českou politickou scénu a čekají nás zajímavější a zábavnější události. Víkend se kvapem blíží a tak si zase něco pustíme. Nabízím francouzský projekt Wax Tailor a kousek Que Sera.

13:50
Rusko představilo svou vizi evropské PROVrchní velitel ruských kosmických sil generálporučík Oleg Ostapenko dnes představil hlavní rysy Ruskem navrhované podoby celoevropského systému protiraketové obrany.Rusko se dohodlo na spolupráci s členskými státy NATO při výstavbě evropského systému protiraketové obrany vloni na podzim Lisabonu. Zatímco NATO trvá na dvou oddělených systémech, které by mohly sdílet informace, Rusko prosazuje plně integrovaný systém, na jehož chodu by se podílelo stejnou měrou Rusko i NATO.Evropa by měla být rozdělena do sektorů vytvořených z ohledem na co nejlepší „pokrytí“, přičemž tyto sektory by byly v odpovědnosti menších skupin tvořených několika státy.Podle Ostapenka je Rusko připraveno převzít odpovědnost za východní Evropu a Černé, Barentsovo a Baltské moře. Aby systém mohl efektivně fungovat, je prý nutné vytvořit společné řídící a informační centrum pro celý systém.V případě realizace tohoto plánu by se Rusko definitivně zbavilo hrozby, že bude jeho území „obklíčeno“ základnami systému, nad kterým by nemělo žádnou faktickou kontrolu.Zatím návrh tohoto druhu působí naprosto nereálně, ale v příštích letech se může stát mnoho. Po finanční stránce na tom nejsou státy NATO nijak růžově a USA nebudou schopny dotovat evropskou bezpečnost příliš dlouho…

14:52
Co máme společného s pásovci?Nic hezkého - lepru. Toto onemocnění napadající kůži a nervovou soustavu sice ve většině lidí vyvolává nepříjemné představy. Ale Hansenova choroba, jak se také někdy nazývá, dnes už naštěstí není tak strašná a dá se úspěšně léčit.Přibližně 95% lidí je vůči této chorobě přirozeně imunní a už po dvou týdnech léčby není její nositel nakažlivý.Zatímco v drtivé většině míst, kde se choroba vyskytuje, dochází k jejímu šíření kontaktem s nakaženými lidmi, ve střední Americe a na jihu USA je nejpravděpodobnějším přenašečem pásovec. Vědci o této možnosti dlouho spekulovali, ale lepra se bohužel velmi špatně zkoumá. Bakterie Mycobacterium leprae, která ji způsobuje, totiž dokáže růst právě a jen na lidech a pásovcích.Americký mikrobiolog Richard Truman ve spolupráci s dalšími vědci (mimo jiné ze Švýcarska) pomocí testování DNA bakterií odebraných od nakažených Američanů i pásovců potvrdil, že patří k jednomu kmeni. Ten navíc není podobný ostatním kmenům ze zbytku světa.Jaké ponaučení z toho plyne? Pokud máte na zahradě pásovce, není příliš zdravé rýt se v hlíně, kde se vyskytuje jeho trus. A pokud nějakého přejedete autem a na kolech vám zůstane jeho krev, radši ji opláchněte vodou. Jak jednoduché…Při této příležitosti si můžete připomenout nezapomenutelného Chanukového pásovce.

15:45
Drobil vyhrál. A hned ve dvou kategoriích…Pavel Drobil (ODS), který šéfoval rezortu životního prostředí v druhé polovině loňského roku, získal anticenu „Ropák roku 2010“. Důvodů pro jeho nominaci do ankety Ropák, kterou vyhlašuje sdružení Děti Země, bylo rovnou osm. Od snahy omezit pravomoci a význam svěřeného rezortu, přes podporu výstavby spaloven až po snahu snížit přísnost České inspekce životního prostředí.Kromě celkového vítězství v anketě Ropák proměnil i svou nominaci na nejlepší antiekologický výrok „Zelená perla“. Zde bodoval díky větě: "Unie by měla přehodnotit svůj vztah k jádru. Bez toho, že jadernou energii prohlásíme za čistý, obnovitelný zdroj, nemáme šanci splnit 20procentní cíl podílu těchto zdrojů na výrobě elektrické energie, který si Evropa vytyčila."Pašákovi Drobilovi posílám píseň od jeho jmenovce. I na oblíbeného kůrovce v něm dojde.

16:50
USA se nedaří v IndiiAlespoň co se obchodu se zbraněmi týče. Indie dnes oficiálně vyřadila americké firmy Lockheed Martin (s typem F-16) a Boeing (typ F-18) z tendru na střední víceúčelový bojový letoun pro své letectvo. Kromě amerických výrobců nepostoupily do dalšího kola ani Rusové s typem MiG-35 a švédský SAAB s letounem JAS-39 Gripen.Radovat se naopak může vedení konsorcia Eurofighter, které Indům nabídlo letoun Typhoon a francouzský výrobce Dassualt (s typem Rafale). Obě firmy postupují ve výběrovém řízení dále.V obří zakázce jde odhadem o částku 11 miliard dolarů a není proto divu, že jsou Američané ze svého vyřazení dosti rozčarovaní. Americký velvyslanec v Indii Timothy Roemer je výsledkem „hluboce zklamán“. Vzhledem k tomu, že se za výběr amerických letadel přimlouval i prezident Obama, není vyloučené, že bude mít toto rozhodnutí vliv na vztahy mezi oběma státy. Indie patří k největším světovým importérům zbraní s ročním rozpočtem ve výši skoro 33 miliard dolarů.

17:30
Konec vysíláníDnešní DJ se loučí a děkuje vám za pozornost. Užijte si slunečný víkend a běžte si večer někam zatančit!Poslední píseň dnešního dne bude trochu syrovější, ale za to opravdová…


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].