Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pátek 25. 6. 2010

Předsednickou štafetu převzal po Pavlu Bémovi Boris Šťastný / Foto Milan Jaroš • Autor: Milan Jaroš
Předsednickou štafetu převzal po Pavlu Bémovi Boris Šťastný / Foto Milan Jaroš • Autor: Milan Jaroš

08:00
Z vrtu v Mexickém zálivu uniká i metanAmerická výzkumná loď změřila koncentrace metanu v okolí vrtu společnosti BP na dně Mexického zálivu, z nějž od 22. dubna uniká ropa. Ukázalo se, že jsou na některých místech téměř milionkrát větší než běžné. Vysoké jsou i koncentrace ostatních složek zemního plynu - etanu a propanu. Může to znamenat další problémy pro mořské organismy. Ve vodě se totiž množí mikrobi, kteří se metanem živí, a odebírají z vody kyslík. Na některých místech bylo naměřeno o třicet procent méně kyslíku, než je obvyklé. Další špatná zpráva ve smutném příběhu ekologické katastrofy. Zdaleka však není tak zlá jako ta, kterou česká média už skoro ani nezaznamenala: BP musela odstranit zvon, který část ropy zachycoval, takže mazlavá tekutina nyní uniká do vod zálivu ještě ve větším množství než dřív.

09:10
Pavel Bém už není šéfem pražské ODSPředsedou pražské ODS byl v noci na dnešek zvolen poslanec Boris Šťastný, který ve funkci vystřídal Pavla Béma. Kandidovat chtěla i poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová, ta ale před půlnocí opustila sněm pražské organizace s tím, že vše je předem domluvené. Kontroverzní starosta Prahy 5 Milan Jančík byl z postu místopředsedy pražské ODS odvolán. Pavel Bém prozatím zůstává primátorem hlavního města, ačkoliv někteří účastníci sněmu původně plánovali, že mu doporučí, aby na funkci ihned rezignoval. Přestane se Mariánskému náměstí, kde stojí pražská radnice, přezdívat „Mafiánské"? Budou vytrhány nové koleje vedoucí na Masarykovo nádraží a nahrazeny supermarkety? Změní se něco v Praze, po léta ovládané ODS? Na to si budeme muset počkat. Když váš dnešní DJ, který po zmíněných kolejích jezdí do práce, psal před časem o Masarykově nádraží internetovou glosu, vzkázal mu jeden anonymní čtenář v internetové diskusi, že nebude číst příspěvky žádné „socky", která dojíždí do práce veřejnou dopravou, místo aby si pořídila automobil. Inu, lidé jsou různí. Doufejme, že i v pražské ODS.

09:40
Premiér Fischer jede na Hrad podat demisiVláda Jana Fischera dnes ráno schválila svoji demisi. Jak píše Aktuálně.cz, v deset hodin ji má premiér na Pražském hradě předat do rukou prezidenta. Vláda však zůstane ve funkci do chvíle, kdy prezident jmenuje novou.Éra úřednické vlády končí a váš dnešní DJ ji - veden názory politických zpravodajů Respektu - hodnotí bez nadšení. Jan Fischer začal ve funkci slibně, ale později neprojevoval dost odvahy a nebyl schopen dát své vládě jasnou tvář. Nepolitická vláda otevřela prostor pro zájmy různých průmyslových lobby, příkladem je třeba známý návrh ministerstva průmyslu, který má výrazně ztížit ochranu životního prostředí. V pozitivním světle byl vidět snad pouze ministr financí Janota, který se snažil snížit hrozivě rostoucí schodek státního rozpočtu. Premiérovi se vytýká i to, že zhruba od poloviny funkčního období nekomunikoval s médii.

10:55
Michael Jackson na Letnou?V Praze na Letné, na místě bývalého Stalinova pomníku, prý má stát socha "krále popu" Michaela Jacksona. Přinejmenším ji tu chce postavit skupina nadšenců kolem Muzea pověstí v Praze. Server Novinky.cz, který s touto "breaking news" přichází, však neuvádí, co se stane s metronomem. Že by jeho kývání za kamenným Jacksonem připomínalo pomíjivost popových hvězd? Možná bude odměřovat čas do okamžiku, kdy se Češi opět rozhodnou sochu na Letné zbourat. Tak jako kdysi známou "frontu na maso" v čele s generalissimem.

12:02
Už je čas jítPřed obědem či po něm není špatné si dát něco lehkého a příjemného. Tenhle krátký film francouzské animované školy sice lehký úplně není, ale příjemný a dojemný určitě ano. Váš DJ vřele doporučuje.

12:55
…ale někdy by bylo lepší zůstatGary, je čas jít na malou procházku, říká lékař v animovaném filmu z minulého vstupu na Respekt DJ. Někdy by ale bylo lepší se vůbec nenarodit, mysleli si možná britští archeologové, kteří objevili hrob 97 dětí v hrabství Buckinghamshire na jihovýchodě Anglie. Hrob pochází z římské doby a je v místech, kde stávala rozlehlá římská vila. "Musel to být nevěstinec," řekla BBC archeoložka Jill Eyersová. V době, kdy antikoncepce neexistovala, mohlo být zabíjení nejpohodlnější způsob, jakým se prostitutky svých dětí zbavovaly. Všechny nalezené děti zemřely krátce po porodu, což vylučuje například přírodní katastrofu.

14:00
Finanční reforma bude, Obama před summitem G20 bodujeNejvětší regulace amerického finančního sektoru od krize v 30. letech minulého století. Tak je nazývána reforma finančního systému, na níž se dnes dohodli američtí zákonodárci. Reforma zpřísňuje pravidla pro Wall Street, cílem je například lépe chránit vklady klientů amerických bank před riskantními finančními operacemi. O zákonu, jehož přijetí by bylo druhým Obamovým úspěchem po reformě zdravotnictví, by měly obě komory Kongresu hlasovat již příští týden. Do té doby mají lobbyisté poslední šanci přijetí zákona odvrátit, očekává se však jeho hladké schválení. Zákonodárci ladili kompromisy celou noc a dohodli se nad ránem. Prezident Obama tak může představit obrysy reformy na nadcházejícím summitu G20 v Kanadě.

15:05
While My Guitar…Technika občas stávkuje, Internet Explorer padá. Váš dnešní DJ proto poněkud zaostává v mapování převratných světových událostí. Vztek na Billa Gatese si léčí poslechem ukulele.

15:35
Kupte si řecký ostrovŘecká vláda připravuje výprodej ostrovů vlastněných státem. Koupit si můžete rovnou celý ostrov nebo si na některém z nich dlouhodobě pronajmout část území třeba pro výstavbu rekreačního komplexu. Důvodem je neutěšená situace, ve které se nacházejí státní finance po dekádě utrácení. Na prodej je například ostrov Nafsika v Jónském moři o rozloze 5 km čtverečních. Cena? Nic levného, 15 milionů eur. Ale nezoufejte: ještě menší ostrůvky jsou k mání jen za dva miliony eur. Dle listu Guardian jsou ovšem některé z nich tak malé, že si na ně postavíte sotva jedno lehátko.

16:30
Potkan dýchal dvě hodiny s umělými plícemiVědci uměle vypěstovali plíce potkana a levou plíci vložili do živého zvířete. Orgán fungoval s 95% účinností, tvořily se v něm však krevní sraženiny, což zřejmě značí, že plíce potřebují růst v laboratoři déle. Již dříve byl uměle vypěstován močový měchýř a játra. K vytvoření plic vědci použili plíce potkana, které pomocí chemikálií zbavili buněk. Zůstala jen "kostra", jíž pak badatelé pokryli buňkami čerstvě narozených potkanů. Výzkum, který má sloužit k vypěstování plicní náhrady pro člověka, zveřejnil časopis Science. Jde o dlouhodobý projekt, může trvat déle než 20 let, než výzkum dospěje k plně funkčním lidským transplantátům. Po dvou hodinách vědci život pokusného zvířete ukončili.

17:45
Bolavé bříško a těhotná rajčata"Přišla jste s chlapcem, nebo jdete k lékaři sama?" ptá se přívětivě ženská tvář na obrazovce."S chlapcem," odpovídá matka. "Má průjem.""Ale ne, to mě mrzí," ustrne se žena a obrací se na matku s lékařskými dotazy. "Bolí tě bříško?" ptá se vzápětí chlapce.Zkrátka běžný rozhovor. Kdyby ovšem žena na obrazovce nebyla "avatarem", reprezentací počítačové inteligence vyvinuté v laboratořích Microsoftu, která je schopna vést rozhovor s pacientem, předstírat soucit a rozhodnout o tom, zda matku s dítětem pošle do lékarny pro živočišné uhlí nebo ji vpustí do ordinace lékaře. Děsivé? Trochu ano, ale zatím jde jen o prototyp. V dlouhém článku v New York Times, který popisuje poslední úspěchy ve vývoji umělé inteligence, vašeho DJ dále zaujalo, že strojové myšlení zatím přece jen není zase tak dokonalé, jak se může z úvodní situace zdát. Robotický překladač, který využívají američtí vojáci v Iráku, někdy funguje trochu legračně: "Co to vezete?" ptal se americký voják řidiče náklaďáku. "Vezu rajčata," odpoví řidič arabsky a překladač to tlumočí do angličtiny jako "těhotná rajčata". V jiném kontextu si vyložil arabské slovo "vezu" a místo anglického ekvivalentu "carrying" zvolil výraz "pregnant".Doufám, že se takovýmto strojem v čekárně u lékaře nikdy nesetkám.

18:00
Don't Let Me DownZávěrem jedna těžká nostalgie zde (všimněte si u všech klipů na YouTube malé ikonky fotbalového míče; když na ni kliknete, bude jakýkoliv klip doprovázet bzučivý zvuk vuvuzel). A taky poděkování:Ondřeji Nezbedovi za tipy na klipyČtenáři této rubriky za upozornění na to, že firma BP vrátila zvon na vrt s unikající ropouA dalším čtenářům za trpělivost.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].