Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pátek 23. 4. 2010

Napínavé sledování střetu mezi světskou a církevní spravedlností. / Foto  Globe Media / Reuters • Autor: Globe Media /  Reuters
Napínavé sledování střetu mezi světskou a církevní spravedlností. / Foto Globe Media / Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Jaký bude tento pátekDnes slavíme svátek svatého Vojtěcha, hned po svatém Václavovi druhého patrona české země, který je ovšem také hlavním patronem polské církve a Uher. Při této příležitosti bude ve svatovítské katedrála na pražském hradě vystavena lebka tohoto významného středoevropana. Pokračuje jednání senátu, hejtmani by se měli znovu vyjádřit k obávanému projektu Studentské volby 2010 a v osm hodin večer začne v Praze festival elektronické hudby a audiovizuálního umění Sperm. Dnes má být podle meteorologů jasná až polojasná obloha, nejvyšší odpolední teploty vystoupí na 12 až 16°C.Teple se oblečte a užívejte jasné až polojasné oblohy. Dobré ráno!

08:30
Elektrizující píseň od kapely plné duchaA máme tu něco hudby. Klenuté melodie v této kompozici rozhodně nezaslechnete, když si ji ale pustíte hodně nahlas, určitě do vás přejde něco z její energie. Pěkný poslech.

09:00
Jak to chodí ve zdravotnictví aneb Chybami se člověk učí?Bývalý primář nemocnice v Ivančicích Aleš Soukal, který rezignoval kvůli operaci, po které zdravotníci nechali v břiše ženy zašitý operační nástroj, se vrací zpět do své funkce. Přihlásil se totiž do konkurzu, zvítězil a znovu vede gynekologicko-porodnické oddělení. Informovala o tom včera televize Prima.

09:30
Tři P aneb Pravicová Politická Propaganda Zdá se, že se po Česku začíná šířit americký smysl pro dobrovolné angažmá celebrit v předvolební politické debatě. Stačí se podívat na video s mladými herci Marthou Issovou a Jiřím Mádlem, kteří apelují na svoje vrstevníky, aby klidně i za cenu citového vydírání přesvědčili svoje prarodiče k volbě pravicových stran.Teď ještě aby s něčím podobně odlehčeným přišli příznivci levice a konečně ta tradičně zapšklá česká kampaň začne mít úroveň!Levičáci navíc mají jedinečnou šanci trumfnout pravičáky v tom, že přijdou s něčím opravdu originálním. Video obou mladých herců režírované Petrem Zelenkou totiž není ničím jiným než otrockou kopií dílka americké komičky Sarah Silvermanové, která – sama židovského původu – apelovala na své židovské vrstevníky, aby se vydali na Floridu přesvědčit své židovské prarodiče k hlasování pro Baracka Husseina Obamu v amerických prezidentských volbách 2008.

10:00
Bude papež vypovídat u amerických soudů?Jak informovala BBC, právník obětí sexuálního obtěžování ze strany amerických kněží Jeff Anderson se pokusí dostat k soudu přímo papeže Beneditka XVI. Opírá se o dokumenty jednoho ze svých klientů, který před patnácti lety poslal do Vatikánu dopis popisující přečiny jednoho katolického duchovního s žádostí o jeho exkomunikaci. Od takzvané kongregace pro nauku víry, které byl dopis adresován a která měla v popisu práce přestupky kněží řešit, však klientovi pana Andersona nepřišla žádná odpověď. Kongregaci tehdy předsedal nynější papež a právník ho viní z osobní odpovědnosti za údajné krytí zločinů katolických duchovních.Je to poněkud krkolomná právní konstrukce, navíc papeže jako představitele státu Vatikán k soudu dostat prostě nepůjde. Střet mezi světskou a církevní spravedlností je každopádně napínavé sledovat.

11:02
Senátoři dali ruce pryč od ústavu na zkoumání totalitySenátoři dnes vyslechli stížnosti předsedkyně rady Ústavu pro studium totalitních režimů Naděždy Kavalírové na radou zvoleného ředitele Jiřího Pernese (prý ústav ohrožuje). Načež předseda klubu ODS Tomáš Julínek navrhl usnesení, v němž se konstatuje, že řešení problémů ústavu je zcela v kompetenci jeho rady.Což je to nejchytřejší, co mohl udělat. Jestli něco totiž ústav opravdu ohrožuje, pak to není problematický Jiří Pernes, ale zájem politiků zasahovat do dějů kolem instituce.

11:59
Tři tenoři k oběduVšichni pěkně a nahlas zpívali, vášnivě fandili fotbalu a tak si před dvaceti lety řekli, dáme to dohromady, a společně vystoupili při fotbalovém mistrovství světa v Itálii. Dostali tak operní árie na stadiony a do hlavního proudu pop music. Že se jednalo o ojedinělý hudební projekt, dokazuje tohle video. Byl zázrak, že se pánové vůbec dohodli, kdy má kdo nastoupit.Doporučujeme přikusovat tučný bůček.

13:00
Za žhářský útok v romské osadě Bedřiška můžou podle policie sousedé postiženýchPolicisté podle ČTK obvinili dva sousedy – ženu a jejího nezletilého syna – z pokusu o vraždu. Oba jsou stíháni vazebně, ženě hrozí v případě prokázání viny až doživotí. Motivem jednání pachatelů byly podle kriminalistů sousedské spory, rasový motiv vylučují.

13:25
Václav Havel napsal, jak by psal program nové politické strany, kdyby ho psalCelý text si určitě rádi přečtete zde. My pouze vyjímáme a z kontextu vytrháváme tuto zajímavou myšlenku: „Volební programy stran, které jsem viděl, včetně stran nových, se ve vzácné shodě řídí marxistickým učením o tom, že materiální základna předchází duševní nadstavbě. Začínají proto ekonomikou. Tam jsou velmi podrobné. … Na rozdíl od jsoucích programů stran bych tedy ten svůj nezačínal ekonomikou, ale takovými tématy, jako je už zmíněná "odpovědnost za svět", idea státu, vize jeho dobré budoucnosti, úvaha o tom, v čem může být inspirativní v širším měřítku, důraz na význam lidských práv a mravního řádu… Můj program by byl z podstaty věci výrazem vědomí, které chce předcházet bytí, a to by mělo předurčovat i jeho strukturu."

15:00
Blíží se legalizace komerčního lovu velrybTen je sice teoreticky zakázaný, Japonci, Norové a Islanďané ale zákaz obcházejí. Podle nové úmluvy představené Mezinárodní velrybářskou komisí by měl být všem třem zemím lov povolen, ale s přísnými kvótami, jejichž dodržování má údajně zachránit tisíce gigantických mořských savců ročně.Zní to jako logický kompromis. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že bytí v tomto případě jaksi předbíhá vědomí.

15:23
Zemřel spisovatel Jan BalabánPřekladatel, prozaik spjatý s Ostravou a brilantní sloupkař Respektu odešel ve věku 49 let. Jak napsala čtenářka Alena, čest jeho památce.

16:00
Do očí11. 4. 2010  Jan BalabánPoložil jsem telefon a vzpomněl jsem si na obraz Květy Válové. Jsou na něm veliké psí oči uvězněné za tyčkami plotu nebo mřížemi klece. Ten obraz je dokonalý. Dvě oči psí a dvě oči divákovy oddělené překážkou. Ten, kdo se do těch očí zadívá, se ocitne též za plotem nebo v kleci. Spolu v bezmoci. Kolikrát tuhle situaci zahlédneme a nejde jen o psy za plotem. Rozpačité pohledy rozvedených otců do očí dítěte, které vracejí zpět domů, pohledy návštěv opouštějících nemocniční pokoj, teskné pohledy za odjíždějícím autobusem, marné civění na dveře, kterými někdo práskl a odešel. Jsme soucitní a schopní empatie, dovedeme se pozastavit nad tíhou světa, dokud to vidíme ze strany, dokud tomu jen přihlížíme. Malířka Válová to na nás ovšem vypálí z anfasu. Očima do očí. Tam pro žádné soucitné haraburdí není místo.  Položil jsem telefon, kterým mi přítel sděloval, že se jeho "dospělé“ dítě předávkovalo a leží na jednotce intenzivní péče v ohrožení života. Bylo mi stydno za všechna ta: "to bude dobrý… uvidíš, že to dobře dopadne… myslím na tebe…“ Je tam tabule z nerozbitného skla. To sklo je jistě něčím rozbitné, ale rozhodně ne očima. Bledá kůže, hadičky a přístroje na jedné straně; zadržený dech a potlačené slzy na straně druhé. To jsou jen kulisy z Nemocnice Chicago Hope. Skutečné jsou jen ty oči vpálené do očí. Co s námi bude? Kdo jsme? Co se nám to děje? Už dohořely marné hádky a výčitky: Já si můžu žít, jak chci. Vždyť se tím ničíš! Je to můj život! Já mám za tebe odpovědnost! Já ti na tu odpovědnost kašlu! Vrať se domů. Já to doma nesnáším. My tě máme rádi. Já vás nenávidím! Marné řeči policajtů: Je to dospělý člověk. Nemůžeme ho k ničemu nutit. Dokud nic nespáchá, nemůžeme zakročit. Vždyť si ubližuje! Je to jeho právo. Vždyť lže a krade. To je jen tvrzení proti tvrzení. Zákony chrání naši svobodu k čemukoli lépe než neprůstřelné sklo. Je prý třeba počkat, až mu to dojde, až si sám ublíží, až něco spáchá… Počkat. Ale co dělat do té doby? Co dělat, než se v tomhle dramatu krize změní v katastrofu a po ní bude možná následovat katarze, a možná také nic, jako ve většině moderních dramat? Do té doby není čas a není život, i když něco ubíhá a něco se přežívá. Jsou jen dvoje bezmocné oči. Dva lidé. Dva světy protichůdných důvodů a doufání, které spojuje bolest. Týden po Velkém pátku si uvědomuji, že to tak máme nebo budeme mít všichni, jenom to zatím nemusíme vidět z očí do očí.

16:51
Za rok si mají Afghánci vládnout samiShodli se na tom se na tom ministři zahraničí členských zemí NATO. Podle agentury AP musí být proces předávání odpovědnosti za Afghánistán v běhu do léta příštího roku, kdy se podle amerického prezidenta Baracka Obamy mají začít z Afghánistánu stahovat americké jednotky. 

18:00
Na víkend se songem… …která navodí příjemnou náladu. Zaposlouchejte se. Zvláště do výtečného a náročného textu.DJ vám přeje krásný víkend!

19:00
Pro pietu za Jana BalabánaPřikládáme texty spisovatele Jana Balabána psané pro Respekt.Do očí  Zlatý sever  Bílý jezdec2084  Rorýs  B-52  Socka  Neznej mě!  Jebem ti boha  Kouřové signály z rezervace  Genetika horJak tlumočit zášť?  Black bird nakonec  Finanční emoce  Prokletá svatá země  Pohni křídlem!  Světlo v temnotách  Úspěšní psychopati  Dva klíče od záchodu  V minovém poliSrdce do kalhot - kámen ze srdce  Orlosup a slepice  U pomníku   Další texty - zde

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].