Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Respekt DJ

DJ úterý 22. července 2014

Ilustrační foto • Autor: Thinkstock
Ilustrační foto • Autor: Thinkstock

08:27
Podmračené úterý nejen ve znamení investigaceDobrý den,vítám vás v novém, lehce podmračeném úterý. Dnešními událostmi vás budu provázet já, Jakub Hein, stážista v redakci Respektu.Během dneška bych vám kromě aktuálních událostí rád představil také současné dění ve světě investigativní žurnalistiky, kterou považuji za jednu z nejatraktivnějších novinářských disciplín. Novinek z této oblasti je víc než dost, ať už u našich sousedů, na východě Evropy či v USA.Pro začátek si připomeňme, jak pokračují nejdůležitější probíhající kauzy:– Ukrajinští rebelové vyhlásili klid zbraní v oblasti pádu Boeingu a malajsijským úřadům předali černé skříňky ze sestřeleného letadla.– Stále pokračují boje v Pásmu Gazy. Izrael od začátku bojů 8. července podle představitelů palestinského zdravotnictví zabil přes 570 Palestinců. Na straně Izraele je podle agentury Reuters aktuálně 29 obětí.– Zaměstnavatelé se zlobí na vládu kvůli slíbenému zvýšení minimální mzdy. Na tom se dohodla koalice po nominaci Věry Jourové z hnutí ANO na post eurokomisařky.– Brněnský krajský soud dnes opět projednává kauzu nájemné vraždy expolicisty Michala Tofla.Ještě zbývá připomenout příjemnou událost pražské kulturní scény. Dnes večer od osmi hodin vystoupí v pražském Kongresovém centru legendární kanadský zpěvák Paul Anka.Proto začneme den s jeho písní.

09:35
Švýcarsko zaplatilo za krytí majetných klientů bankZnámá švýcarská banka Credit Suisse Group na tom není dobře. Aktuálně vykázala největší čtvrtletní ztrátu od pádu Lehman Brothers v roce 2008, který odstartoval finanční krizi. Za poslední čtvrtletí prodělala 700 milionů švýcarských franků, v přepočtu necelých 16 miliard korun. Důvod? Nedávno přiznala, že pomáhala bohatým Američanům s daňovými úniky. Za to musela Spojené státy náležitě kompenzovat.Pokuta, kterou banka musela vládě USA zaplatit, činila 1,6 miliardy švýcarských franků. Už v květnu přitom musela úřadům ve Spojených státech zaplatit přes 50 miliard Kč za urovnání obvinění z napomáhání s daňovými úniky. Banka se k těmto aktivitám přiznala. Její generální ředitel Brady Dougan si nasypal popel na hlavu a prohlásil, že předchozí činnosti banky lituje.Že by se ve Švýcarech hnulo svědomí? Těžko říci, zdá se spíše, že jim vyšetřovatelé náležitě šlápli na krk. Tak či tak, Švýcarsko už není pro finanční machinace z netransparentních toků tou ideální destinací. Boháči proto své peníze čím dál častěji ukrývají v daňových rájích nebo nakupují reality, například v New Yorku. Tímto způsobem mohou své peníze až překvapivě snadno „proprat“ přes nákup bytů či domů v zahraničí.Konec konců, že peníze zmůžou leccos zpívají už AC/DC ve své písničce.

10:26
Španělská policie hlásí pořádný úlovek. Říkají mu KrysaMinulý týden se ve Španělsku podařilo zatknout jednoho z nejhledanějších vůdců kolumbijských drogových gangů. Hermán Alonso Villa, přezdívaný „El Ratón“ (krysa), byl zadržen na cestě do svého útočiště v provincii Alicante. U sebe měl v tu chvíli v přepočtu přes milion korun pocházejících z mordů a prodeje drog.El Ratón je údajně zodpovědný za čtyři stovky vražd, na kterých se podílely dvě stovky pro něj pracujících drogových dealerů a nájemných zabijáků. Jeho gang pašoval kokain do Španělska, Nizozemí a do Spojených států.Krysa dlouho unikal zatčení, protože neváhal použít důmyslných prostředků ke skrytí své totožnosti. Neustále měnil svou adresu, telefonní číslo a identitu.Nakonec ale spravedlnost dostihla i tuhle španělskou krysu. Lépe, když zákon lapne krysu, než kdyby krysa lapila zákon. To věděly i Tři Sestry ve své písničce.

11:38
Malajsijské aerolinky dále riskujíLetecký přepravce Malaysia Airlines ani po nedávném tragickém pádu letadla nad Ukrajinou nijak nezpřísnil podmínky, podle kterých vybírá trasy, po kterých se pohybují jeho letouny. Dále tak využívá vzdušné cesty vedoucí nad oblastmi s probíhajícími konflikty.Společnost kvůli uzavření letového prostoru nad Ukrajinou v neděli odklonila svůj let MH004 z Londýna do Kuala Lumpuru na linku vedoucí přes Sýrii. Místní vzdušný prostor nepodléhá žádnému omezení a ani Mezinárodní organizace pro civilní letectví nevydala žádné nařízení, které by jeho využití pro přepravu omezovalo. Přesto tato informace vyvolala na sociálních sítích značné pobouření.Platí sice, že co není zakázáno, je dovoleno, ale riziko letu nad oblastí s probíhajícími boji je nezanedbatelné. Přesto aerolinky upřednostňují finanční úsporu před bezpečností svých pasažérů. Nejkratší trasy z Evropy do Asie totiž vedou přes takové země, jako je Afghánistán či Irák.Přitom už takoví Beatles věděli, jak létat bezpečně. Však o tom zpívají i ve své písničce.

12:24
Česko v zajetí živlů. Padaly stromy, doprava stálaVčera odpoledne a večer téměř po celém Česku intenzivně pršelo. Možná jste taky zmokli. Někde ale přívalový déšť napáchal i větší škody. Zatopené sklepy, silnice, ucpané kanály a zlámané stromy, to jsou některé z následků včerejších lijáků.Na jihu Čech a Vysočině stály železniční spoje. V Hrádku u Rokycan dokonce řeka Klabava vystoupila do druhého povodňového stupně. Dle meteorologů nejvíce pršelo v Brdech, na Vsetínsku, Chomutovsku a Šumpersku. Také řeka Ostravice dosáhla v pondělí druhého povodňového stupně.V Žebráku na Berounsku hasiči museli vyprošťovat auta uvízlá ve vodě. V Dubenci na Příbramsku či na Prostějovsku přívalový déšť zatopil zemědělskou halu.Člověku je až líto, když tak krásný živel jako voda páchá tolik škod. Tak si pojďme v dnešním slunečném poledni připomenout, proč je voda krásná.

13:28
Dálnice k Hradci bude. Premiér to odmávlDnes dopoledne premiér Bohuslav Sobotka slavnostně zahájil dostavbu dálnice D11. Úsek z Osiček ke křižovatce Bláhovka by měl být dokončen do července 2017. Po osmi letech se tu tak práce dávají opět do pohybu. Vše rozjelo rázné mávnutí premiéra Sobotky, který pokynul bagru, aby se po dlouhé době opět zakousl do země.Stavba totiž v roce 2006 zamrzla kvůli nevykoupeným pozemkům už před Hradcem. Ministerstvo dopravy se nakonec s majiteli domluvilo, ale vyhráno ještě není. Dosud probíhají jednání s vlastníkem posledního chybějícího pozemku o rozloze 0,27 hektaru.Ještě štěstí, že vláda nesahá k vyvlastnění pozemků a podobným praktikám. Domluvit se dá přece vždycky. V nejhorším stačí pohrozit pořádným bagrem nebo traktorem.

15:01
Seychely už boháče nebaví, úřady nově chtějí vidět jejich účetní záznamyTropický ráj na Seychelách dlouhou dobu táhl nejen turisty, ale také milionáře a miliardáře z celého světa. Kromě luxusního zázemí a exotického podnebí totiž nabízel movitým podnikatelům veškerý komfort netransparentního účetnictví. V angličtině se tomu říká „offshore haven“ - a toto stručné spojení přesně vystihuje, čím tato lokalita movité lidi oslovuje. Býval to jejich finanční azyl za mořem.V prosinci 2013 však Seychely přijaly legislativu, která zrušila většinu výhod nezbytných pro netransparentní peněžní operace. Dle nové úpravy musí zdejší společnosti předkládat své účetní záznamy, kde budou důvěrně zachyceny jednotlivé hospodářské operace. Také musí oznámit daňovému úřadu svou přesnou adresu. Navíc byly zakázány akcie na majitele s tím, že ty existující budou převedeny na akcie na jméno.Zdá se, že máme tedy o jeden finanční azyl méně. Pojďme zamáčknout slzu při povzbuzující písni o zaslíbeném městě z ráje, který ani nemusí být daňový.

16:26
Kyjev opět na nohou. Ukrajina schválila mobilizaci záložníkůUkrajinský parlament v úterý odsouhlasil dekret, který mu předložil nový prezident Petr Porošenko. Již potřetí země zmítaná konfliktem sahá do vlastních řad, kde hledá nové brance. Měli by uklidnit situaci na východu, kde neustále probíhají boje s ruskými separatisty. Během následujících 45 dnů se tak šiky ukrajinských vojáků opět rozrostou.Branci nepůjdou jen do armády, ale také do Národní gardy a operační složky kontrarozvědky SBU. Nováčci skončí celkem v 15 bojových a 44 podpůrných skupinách. Porošenko ve svém dekretu píše, že Ukrajina potřebuje do svých ozbrojených složek nové síly, protože země se musí potýkat s rostoucími projevy terorismu, které vedou na ztrátách na životech.Potyčky budou tedy dále pokračovat, alespoň ukrajinská vláda se na tento scénář připravuje. Autor těchto řádků je dalek tomu vynášet soudy, na čí straně je vina. Každý život má svou cenu a pokračující konflikt přináší jen více smutku do rodin všech, kteří v krvavém střetu položí tu nejvyšší oběť. A škoda je každého zmařeného života, ať patří komukoli.Anglický básník John Donne na přelomu 16. a 17. století napsal řádky, které se staly inspirací pro název nejznámějšího díla Ernesta Hemingwaye. A současný trvající konflikt znovu až nepříjemně připomíná jejich platnost:„Žádný člověk není ostrov sám pro sebe, každý je kus nějakého kontinentu, část nějaké pevniny; jestliže moře spláchne hroudu, je Evropa menší, jako by to byl nějaký mys, jako by to byl statek tvých přátel nebo tvůj: smrtí každého člověka je mne méně, neboť jsem část lidstva. A proto se nikdy nedávej ptát, komu zvoní hrana. Zvoní tobě.“Komu zvoní hrana - hudební For Whom the Bell Tolls.

17:42
„Nafoukaný, kriploidní.“ Černý si předplatil urážky pro KnížákaZnámý výtvarník David Černý zaplatí bývalému řediteli Národní galerie Milanu Knížákovi sto tisíc za urážky, které na jeho adresu pronesl v dokumentu České televize. To v úterý potvrdil odvolací senát Nejvyššího soudu. Umělec bude muset zaplatit také 45 tisíc korun, které tvoří náklady řízení.„Sto tisíc korun za to, že se při každém dalším soudním líčení celý národ dozví, komu ten výrok patřil, myslím, stojí,“ řekl po skončení přelíčení Černý. Ze své porážky se zřejmě rozhodl vytěžit jen to pozitivní. Nabízí se i úvaha, zda jeho strategii nezvolí i v budoucnu další osobnosti jako návod, kterak dostat své názory - sebevíce sporné - do médií napříč spektrem.Přejme tedy Černému jeho uspokojení z předplacených urážek a završme tuto uměleckou zprávu obdobně uměleckou písní. Je totiž francouzsky.

19:01
A tenhle znáte? Sejdou se britští a bulharští investigativci v baru…Bulharské páry prý prodávají své děti Britům. Zda je to fáma či nikoli se rozhodla prověřit bulharská novinářka Veronika Dimitrova. Na internetovém fóru našla zprávu napsanou lámanou bulharštinou, ve které se britská dvojice Heidi a Richie sháněli po dítěti. Prý nemohou mít vlastní a za cizí jsou ochotni zaplatit libovolnou částku. Dimitrova ucítila senzaci, rozhodla se s párem sejít a celé setkání tajně natočit.Bezdětní britští partneři prý nakupují děti v Bulharsku. Zda je pravda, že jsou tamní lidé ochotni podílet se na takových praktikách, se rozhodla zjistit dvojka investigativců z britského plátku The Sunday Times. Na bulharské fórum umístili falešný inzerát, kde tvrdili, že jsou ochotni koupit dítě za libovolnou částku. Ozvala se jim paní Veronika. Ucítili senzaci, okamžitě si sbalili kufry a vyrazili do Bulharska.Nejvtipnější novinářské historky jsou o tom, co se nepovedlo. Když pak v těhle historkách figurují investigativci, je o zábavu tuplem postaráno. Místo písničky se podívejte na celou reportáž z „investigativního failu“ v bulharském baru.Milí čtenáři, můj vyhrazený čas jako DJe doplul ke svému konci. Užijte si pěkný večer a snad někdy opět na viděnou za imaginárními gramofony Respektu. – Jakub Hein

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].