0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ19. 9. 201111 minut

DJ úterý 20. 9. 2011

Brazilci se rozhodli zamést s korupcí. A to doslova. • Autor: Globe Media /  Reuters

07:55
Bojte se nesvobody!Dobré ráno při úterku 20. září. Dnešek startuje opět s podzimní tváří a meteorologové hlásí zataženo až oblačno s přeháňkami. Nejvyšší teploty kolem 14 stupňů, na východě kolem 18. Večer by se mělo začít projasňovat a srážky ustávat a podle velmi optimistických prognóz nás ještě čeká indiánské léto. Včerejšek prý totiž byl nejchladnějším dnem tohoto týdne a se zítřejším oficiálním začátkem podzimu se bude oteplovat, takže o víkendu se můžeme těšit na teploty až kolem třiadvaceti stupňů.Prezident Václav Klaus ze své pracovní cesty po Spojených státech vzkazuje, abychom se báli nesvobody a homosexualismu. Ty spatřuje v myšlenkách, jež staví nad svobodu a demokracii vyšší zájmy a činí z nich ideologie, které si činí nárok na „reorganizaci světa, lidské společnosti, nás všech a našeho chování“. Příkladem takových myšlenek je právě environmentalismus či „homosexualismus“.Takže vzhůru do nového dne! Freedom!

08:45
Letem novinovým světemKrátce z dnešního tisku:– Mladá Fronta DNES se zabývá sexuální výchovou na školách. Ministerstvo školství nyní vydalo dokument s názvem Pročištění rámcového vzdělávacího plánu, ze kterého navrhuje vyškrtnout nejdůležitější témata daného předmětu, a to pasáže o sexuálním zneužívání dětí a osvětové pasáže o pohlavních chorobách včetně AIDS. Návrhy na škrty přicházejí na podnět Výboru na obranu rodičovských práv s odůvodněním, že zmínky o zneužívání či AIDS děti traumatizují.– premiér Nečas včera pozdě, ale přece, navštívil Šluknovsko a sešel se s tamními starosty. V balíčku opatření je například vznik sto míst veřejně prospěšných prací či vázání sociálních dávek na školní docházku dětí. Otázka je, zda natírání laviček napětí na severu Čech uklidní.– zítra nás čeká volba nového ředitele České televize. Radní Milan Uhde navrhuje, aby volba nebyla tajná. To ale většina jeho kolegů a kolegyň, ale i politiků, odmítá.

Reklama

09:40
Schůze, práce, schůze, práce…Přesun z kobyliského domova do redakce na Letné byl úspěšně zdolán a můžeme pokračovat.Dnes po poledni zasedne Poslanecká sněmovna, která by měla projednat klíčový vládní návrh na zavedení přímé volby prezidenta. Na program jednání by se měla dostat také daňová reforma, možnost zavedení exekucí na dávky na živobytí či výše platů státních zástupců. Dnes večer by se měli také sejít tripartita. Zástupci odborů a zaměstnavatelů hodlají předložit připomínky ke státnímu rozpočtu na příští rok. Diskusi o něm by měl Nečasův kabinet uzavřít zítra a poté ho předložit Poslanecké sněmovně. Schodek je plánován ve výši 105 miliard.Dnešek je tedy ve znamení schůzování, i Respekt dnes čeká velká porada. Do prdele práce

10:15
Oko nad BrnemNávrh Národní knihovny zesnulého Jana Kaplického v podobně zlatofialového blobu, který rozdmýchával dlouhé měsíce vášně a nakonec byl zamítnut, byl nyní zrealizován v několikanásobně menší podobě jako autobusová zastávka v Brně. Dnes bude slavnostně zahájeno její fungování.Otázkou je, zda je tato realizace brněnských radních poctou Kaplického projektu. Mnohými diskutéry na webu je totiž vnímána i zcela opačně – jako ironie.Talking Heads.

11:24
Řecké tanceŘecko je potápějící se Titanic a premiér Jorgos Papandreu zvažuje uspořádání referenda, jež by mohlo rozhodnout o setrvání či nesetrvání země v eurozóně. Premiér počítá případně s tím, že referendum by mu dalo silnější mandát k prosazování reforem, které požaduje výměnou za pomc při řešení dluhů Řecka Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond.Greek Zorba a Anthony Queen.

12:15
Srp a kladivo v rozporu s dobrými mravyNa začátku byla snaha společnosti Couture Tech, patřící ruskému módnímu návrháři, o zaregistrování si srpu a kladiva, státního znaku bývalého Sovětského svazu, jako ochranné známky. To evropský úřad pro registraci ochranných známek zamítl. Důvodem podle úřadu je to, že v některých zemích společenství, jež byly satelity SSSR, jsou srp a kladivo vnímáno negativně a například vyvěšení tohoto symbolu může být označeno jako přestupek proti veřejnému pořádku a dobrým mravům. Proti zamítnutí registrace společnost Couture Tech podala stížnost.Nyni dal prvoinstanční soud, Tribunál Evropské unie, registračnímu úřadu za pravdu a stížnost Couture Tech definitivně zamítl – srp a kladivo nelze zaregistrovat jako ochrannou známku, neboť tento symbol je v rozporu s obecně uznávanými dobrými mravy.Škoda, že nelze zakázat všudevlezlé ruské matrjošky, jež na člověka vyskakují – dle vlastní zkušenosti minulých dní – za zvuku cikád a dotyků sálajícího slunce dokonce i ve středověkém městě mediteránského prostoru. K poslechu Egyptian Reggae.     

13:15
Eisen se zadrhl v SenátuAmerický velvyslanec v Česku Norman Eisen, kterého do úřadu dosadil Barack Obama 28. ledna letošního roku, se stále potýká se svojí nominací, která se opět zasekla v americkém Senátu. Zablokoval ji republikánský senátor Charles Grassley, který má proti Eisenovi dlouhodobé výhrady.Podle Grassley, senátora za Iowu, se v minulosti Eisen dopustil neetického chování tím, že na politickou objednávku coby poradce Bílého domu propustil šéfa jedné z vládních agentur.Pokud nominace neprojde ani v příštích měsících, Eisen na postu velvyslance bude muset skončit a Praha se tak znovu ocitne bez amerického ambasadora. Jeho jmenování je v této podobě platné pouze jeden rok.Einstuerzende Neubauten – The Garden.

14:13
Vůle libyjského lidu podle KaddáfíhoSyrská televize Ar-Raj odvysílala zvukovou nahrávku skrývajícího se libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. V ní vůdce tvrdí, že systém, jemuž v Libyii vládl, byl postaven na vůli lidu, a proto jej nelze odstranit. Podle jeho slov se to, co se děje nyní v zemi, rovná maškarádě, jež ale nepotrvá věčně.Údajná Kaddáfího nahrávka se objevila jen pár hodin před začátkem mezinárodní konference na podporu nového libyjského vedení. Mustafa Džalíl, současný muž číslo jedna v zemi, se má v USA setkat s prezidentem Barackem Obamou.

14:33
Bratři a sestryJak mě upozornil jeden ze všímavých čtenářů, poznámka v úvodním DJovském příspěvku o indiánském létě je nesprávná. Pro toto období v místních končinách platí označení BABÍ LÉTO, termín INDIÁNSKÉ se používá ke konci podzimu a na začátku zimy, ale jen v Severní Americe, kde se v tu dobu někdy na čas citelně oteplí. A protože je mezi Čechy spoustu Indiánů, zněl jim tento název pravděpodobně lépe, a tak ho převzali. Zdravím tímto bratry a sestry svého kmene! Taktéž zdravím všímavého čtenáře.

14:42
A vzduchem létaly pavučiny…A ještě doplňek od všímavého čtenáře: BABÍ LÉTO vzniklo podle vzduchem poletujících pavučin v tomto raném podzimním období, jež našim předkům evokovaly šedivé babské vlasy. Howg!

15:24
Víčka se přivírají… A je tu test pozornostiOdpoledne vábí ke klimbání, víčka se přivírají… Takže test pozornosti k probuzení!

15:30
Brazílie: Zamést s korupcíNa slavné riodejanerské Copacabaně bylo na protest proti korupci politické elity vztyčeno 594 smetáků. Ty symbolizují počet zákonodárců brazilského kongresu.Za poslední tři měsíce rezignovalo pět členů vlády, naposledy před pěti dny to byl ministr cestovního ruchu Pedro Novais. Ten musel odejít kvůli podezření z korupce a neetického jednání. Ministr ze státních peněz platil svoji služebnou a řidiče manželku, do pracovních výdajů si započetl i pobyt u prostitutky v hodinovém hotelu.Brazilská policie zatkla minulý měsíc tři desítky úředníků ministerstva cestovního ruchu za zneužití veřejných peněz spojenými se sportovními událostmi.Prezidentka Dilma Rousseffová se vší silou snaží očistit koaliční vládu od těch, kteří ji svým jednáním poškozují. Korupce a klientelismus jsou totiž ve většině jihoamerických zemí všudypřítomné a prorůstají všemi patry politiky.Bob Marley and Gilberto Gil. Three Little Bird.

16:15
Živo u pultíku ve sněmovněSněmovna by dnes měla jednat o přímé volbě prezidenta. K tomuto bodu se zatím nedostala, ale poslanci si odhlasovali, že jednat budou až do půlnoci. Na to sociálnědemokratický poslanec Jiří Krátký navrhl ponechat noční hodiny dvou nejstarším řemeslům a kolegům připomněl, kdo dělá v noci a která řemesla to jsou.„Mám připomnět, který ty řemesla jsou? Kdo dělá v noci? Kurvy a zloději! Já se ani mezi jedno nepočítám. Tak proboha věčnýho, dejte pokoj a dělejme řádně,“ pronesl od řečnického pultíku poslanec Krátký. Na to reagoval premiér Nečas: „Za dobu, co jsem v Poslanecké sněmovně, od tohoto řečnického pultu takové hulvátství ještě nezaznělo. Je to hulvátství především proto, že by pan poslanec, který reprezentuje politickou stranu, která se tak ohání zaměstnanci a lidmi, měl vědět, že v této zemi jsou statisíce lidí, kteří pracují večer a v noci… Pan poslanec tyto lidi označil za - a já ta slova po něm nebudu opakovat - ale vypovídá to o panu poslanci i o politické straně, kterou reprezentuje.“Tak doufejme, že se jednání někam dostane.

17:00
Bývalý afghánský prezident zavražděnV Afghánistánu byl ve svém domě v Kábulu pomocí výbušniny zavražděn Burhánuddín Rabbání, bývalý prezident a dosavadní předseda rady pověřené vyjednáváním s Tálibánem.Rabbání byl prezidentem do roku 1996, tedy do doby, kdy se prakticky nad celým územím zmocnil vlády Tálibán. Nyní stál v čele Afghánské mírové rady, jež se snaží o dialog právě s Tálibánem. V době exploze hostil nejvyšší mírový vyjednavač země představitele hnutí Tálibán. Za bombovým útokem stojí sebevražedný atentátník, údajně přišlo o život několik dalších lidí.

17:55
Yes and Lover…Český meteorologický ústav přišel s měsíční prognózou, která slibuje teplotně nadprůměrné a srážkově průměrné dny. Při jasné obloze se teploměr může vyšplhat v příštích dnech až na 24 stupňů Celsia, takto příznivé babí léto by mělo vydržet přibližně do poloviny října.Zítřek není začátkem astronomického podzimu, jak jsem uvedla chybně v prvním dnešním DJovském příspěvku, ještě do pátku si tedy budeme plnými doušky užívat astronomického léta.Na rozloučenou Leonard Cohen, jenž zítra slaví 77. narozeniny! Lover Lover Lover… Pro ty, kteří si chtějí pobrukovat spolu s Cohenem, slova písně.I asked my father,
I said, „Father change my name.“
The one I'm using now it's covered up
with fear and filth and cowardice and shame. Yes and lover, lover, lover, lover, lover, lover, lover come back to me,
yes and lover, lover, lover, lover, lover, lover, lover come back to mesaid, "I locked you in this body,
I meant it as a kind of trial.
You can use it for a weapon,
or to make some woman smile." Yes and lover, lover, lover, lover, lover, lover, lover come back to me,
yes and lover, lover, lover, lover, lover, lover, lover come back to me. „Then let me start again,“ I cried,
"please let me start again,
I want a face that's fair this time,
I want a spirit that is calm." Yes and lover, lover, lover, lover, lover, lover, lover come back to me,
yes and lover, lover, lover, lover, lover, lover, lover come back to me. „I never never turned aside,“ he said,
"I never walked away.
It was you who built the temple,
it was you who covered up my face." Yes and lover, lover, lover, lover, lover, lover, lover come back to me,
yes and lover, lover, lover, lover, lover, lover, lover come back to me. And may the spirit of this song,
may it rise up pure and free.
May it be a shield for you,
a shield against the enemy. Yes and lover, lover, lover, lover, lover, lover, lover come back to me,
yes and lover, lover, lover, lover, lover, lover, lover come back to me. Yes and lover, lover, lover, lover, lover, lover, lover come back to me,
yes and lover, lover, lover, lover, lover, lover, lover come back to me.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].