Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ úterý 20.11. 2012

Pro dnešek poměrně klid, ale co ty škody? • Autor: Globe Media /  Reuters
Pro dnešek poměrně klid, ale co ty škody? • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Co nabídne dvacátý listopadDobré ráno zdánlivě obyčejného listopadového dne. DJ se Vám pokusí zprostředkovat jeho hlavní a nejzajímavější události. Nevyhneme se české politicie, kde se bude hledat nový ministr dopravy, po dlouhé době se sejdou koaliční lídři na jednání tzv. K9. Jisté je, že minimálně někteří minmistři mohou mít po této schůzce nejistý osud, třeba hlava obrany Alexandr Vondra. Pozornosti neunikne ohlášený objev libereckých vědců - nanovrstva ze stříbřitých chemikálií, která spolehlivě hubí veškeré viry, včetně HIV. Ze zahraničních témat budeme sledovat minimálně další vývoj v pásmu Gazy, kde pokračují boje, objevila se ale i naděje na brzké příměří. Mějte úspěšné úterý, tady je startovní song do nového dne. Kdyby tak všichni Izraelci (i Palestinci) raději zpívali, třeba jako Yael Naim.

08:30
Liberecký objev snů: nanotechnologie jako dokonalá dezinfekceLiberecká univerzita hlásí mimořádný objev, který už si prý nechala patentovat, a to nejen v Česku, patentová řízení probíhají po celém světě. Jak známo, liberečtí vědci se v posledních letech vypracovali na špičku v oboru nanovláken, která se dají používat v nejrůznějších průmyslových odvětví jako mimořádně kvalitní tkaniny, nejlepší využití mají ale ve zdravotnictví. A právě o to jde tentokrát. Speciálně vytvořená mikroskopická vrstva, kterou dnes umí vědci nanášet na jakýkoli povrch, dokáže zničit jakékoli přítomné viry, a to i ty nejzákeřnější, jako třeba HIV. Jde tedy o jakousi dokonalou dezinfekci. Vrstva s kationty stříbra se může může v roztoku nanést na roušky, kondomy nebo sklo. Více už server idnes.czDalší ranní hudba, třeba zpěvačka SADE.

09:00
Drábkova nástupkyně otáčí: S-karta pro dávky bude povinnáNečekaný obrat předvedla sotva dva dny po nástupu do funkce ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová. Tématem číslo jedna, který musela řešit, se stala kritizovaná S-karta - podle všeho zbytečný a drahý projekt, který ponižuje příjemce sociálních dávek i důchodů nuceným používáním speciální sociální karty. Müllerová tvrdila, že to vše bude dobrovolné, teď ale obrací. Jak vše dopadne, zatím není jasné, proti povinnému používání se zásadně postavil premiér Nečas, Müllerová každopádně tvrdí, že smlouvy, které k S-kartám našla na ministerstvu po svém předchůdci Jaromíru Drábkovi, nelze obejít. Více viz např. novinky.cz--Není to až tak překvapivé. Pokud vyjdeme z toho, že aktuálně trestně stíhaný bývalý náměstek Jaromíra Drábka Vladimír Šiška měl právě celý projekt na starosti a dost možná mu sloužil jen jako vítaný korupční kanál, nepochybně smlouvy - nevýhodné pro stát - spiklenci pojistili nejrůznějšími zákazy jejich výpovědí. Zajímavé bude, jak do celé kauzy vstoupí premiér Nečas, který se za dobrovolnost karet - neznaje Šiškových smluv - osobně zaručil.

10:00
Korejská auta válcují evropskou konkurenci. ŠkodaProdeje nových aut v Evropě se už řadu měsíců propadají, neplatí to ale absolutně. Zatímco celkově hovoří statistici o sedmiprocentním poklesu prodeje v rámci celého automobilového byznysu, korejské automobilky jako KIA a Hyundai zažívají boom. KIA navýšila prodeje o osmnáct procent, druhá značka jen o něco méně. Motorem korejské expanze je především smlouva o volném obchodu mezi EU a Jižní Koreou, která platí od loňského léta. Spolu s tím se ale Evropané orientují na stále nižší cenovou skupinu nových aut, kterou právě Korejci zastupují. Do ne zcela komfortní situace se dostává například tuzemská jednička Škoda. V Česku její prodeje letos ještě o tři procenta rostou, v celé EU už ale prodeje - zatím jen o necelé procento - propadly. Více na e15.cz--To byla trocha ekonomiky, aby se neřeklo.. A klip k tomu

11:00
V Polsku se chystal atentát na politikyParlament, vláda nebo prezident Bronislaw Komorowski, to mohly být podle polských médií cíle teroristického útoku, který se podařilo překazit. Polská policie zadržela v Krakově na jihu země minimálně jednoho člověka, přípravy prý byly v pokročilé fázi a mělo se s největší pravděpodobností jednat o bombový útok. Více informací zatím není dostupno, možná jen pár detailů navíc, pokud mluvíte polsky (viz např. Gateta Wyborcza)

11:11
Maďaři chtějí volit bez registrací, Orbánovský parlament obepnul řetězMaďarům dochází trpělivost se zákony premiéra Viktora Orbána, který pomalu, ale jistě, zemi vychyluje z demokratického směru. Poslední novinkou má být povinné registrování voličů v předstihu před volbami. Podle komentátorů nejde o nic jiného, než zkomplikovat účast ve volbách a tím pádem odradit případné nerozhodné voliče od účasti. Několik tisíc Maďarů včera večer obepnulo maďarský parlament živým řetězem. Ten nakonec projednávání novely volebního zákona, která by se dotkla hlasování v roce 2014, odložil.--Otázkou je, jak by na Orbánův návrh zareagovala EU. Jak známo, tlak mezinárodních organizací v minulosti už řadu premiérových kroků zastavil. Součástí novinek má být přitom i mnohem obtížnější přístup k voličům ze strany Orbánových vyzivatelů. Předvolební kampaň by se nesměla objevit v soukromých televizích, ani na internetu, omezila by se pouze na státní televizi, kde před časem na Orbánův popud proběhla masivní výměna managementu. Jisté zároveň je, že v tuto chvíli se skutečně silný Orbánův protikandidát do roku 2014 ještě nerýsuje.
Je tu další odpolední hudba. Pokračujeme na vlně jazzu s Chucho Valdesem.

12:00
Hamas přerušil ostřelování, Izrael odložil pozemní operaci. Začátek smíru?V Izraeli probíhá zasedání národní rady, která má rozhodnout o dalším postupu ve střetu s hnutím Hamás v pásmu Gazy. Izrael prozatím odložil plán na pozemní ofenzívu, kterou avizoval. V průběhu jednání zároveň přerušil boje i Hamás. Hlavním vyjednavatelem příměří se stále snaží být Egypt, jeho představitelé přitom tvrdí, že klid se zřejmě podaří udržet i nadále. V pásmu Gazy se situaci pokusí zklidnit delegace Ligy arabských států. Na Blízký východ míří i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která se má setkat jak s izraelským premiérem, tak se zástupci autonomní palestinské vlády v Ramaláhu. Více na ct24.czJe tu další hudba, dejme si  pro změnu jazz a Kurta Ellinga

13:00
Zprávy z eurozóny: naděje pro Portugalce a časovaná bomba FrancieCo se výhledu na stabilnější situaci v eurozóně týče, objevily se dnes dvě protichůdné informace. Ta první říká, že jedn z problémových států jihu Evropy Portugalsko získá další část úvěru, Evropská unie a Mezinárodní měnový fond totiž uznaly, že portugalská vláda dělá maximum pro reformy a snížení dluhů a uvolní jí půjčku v přepočtu přes 63 miliard korun. Portugalsko by se tak mělo už příští rok vrátit na kapitálové trhy, odkud se kvůli raketově stoupajícím úrokům stáhlo.Druhá zpráva je nejasnější, avšak svými důsledky potenciálně závažnější. Ratingová agentura Moody's snížila rating jedné z nejdůležitějších ekonomik Francie z nejvyššího stupně AAA na AA1 s negativním výhledem. Už letos v lednu se přitom merická ratingová agentura Standard & Poor's rozhodla snížit u Francie její dosavadní nejvyšší možné hodnocení na úrovni AAA o jeden stupeň na AA. A obav z francouzské recese přibývá, jak ostatně naznačuje i poslední vydání týdeníku The Economist, jehož obálku zdobí francouzské bagety s titulkem „Časovaná bomba v srdci Evropy“. Více na ct24.cz nebo rovnou na economist.com

14:15
Dvakrát ze světa českých médií: vítěz Ehl a poražený VoříšekŠéf zahraniční rubriky Hospodářských novin Martin Ehl získal prestižní ocenění, které vyhlašují rakouská tisková agentura APA a Bank Austria. Cenu nazvanou Writing for Central Europe dostal za výběr ze svých sloupků Střed Evropy, které v HN publikuje od 2006. Ocenění má podporovat evropskou integraci, překonávání hranic, předsudků, dostávají jej novináři zabývají se budoucností střední Evropy.Z opačného konce je zpráva z nejsledovanější komerční televize v Česku. Moderátor hlavní zpravodajské relace TV Nova Karel Voříšek opouští obrazovku poté, co vyšlo najevo, že jako předák Svazu socialistické mládeže a student Filosofické fakulty Univerzity Karlovy možná donášel Stb. Nova Voříška, který v uplynulých letech třikrát získal ocenění pro nejpopulárnějšího moderátora, stáhla, on sám avizuje, že se hodlá očistit u soudu.--Za DJ dvakrát gratulace, ta první Martinu Ehlovi, ta druhá kolektivu autorů z Filosofické fakulty, kteří se rozhodli mapovat její historii. Výsledek tohoto bádání, knihu „Náměstí Krasnoarmějců 2“, která se právě o případu Voříšek zmiňuje, by měli autoři představit oficiálně tento čtvrtek.

15:00
Ruské neziskovky jsou ode dneška oficiálně „zahraniční agenti“V Rusku dnes začíná platit vysoce kontroverzní zákon, který má potenciál výrazně oslabit ruskou občanskou společnosti. Jakákoli nezisková organizace působící v Rusku, která přijímá nějaké zahraniční finance, se nově musí u úřadů registrovat jako „zahraniční agent“. Staronový prezident Vladimir Putin oficiálně dává od zákona ruce pryč, ale již v minulosti se nechal slyšet, že zahraniční neziskovky beztak v zemi působily jako prodloužená ruka Washingtonu a v podstatě šlo o agenty. Teď to tedy bude jen oficiálně stvrzeno.Absurdnímu zákonu, podle nějž se jako agenti budou muset registrovat ochránci zvířat, obhájci lidských práv, ale třeba i organizace pomáhající opuštěným dětem díky zahraničním darům, po organizacích požaduje dále i detailní informování úřadů o svém působení a půlroční audity financí s rozpisem sponzorských darů.Nejdéle působící neziskovka v zemi, Moskevská Helsinská skupina, už oznámila, že raději, než přistoupit na nová pravidla, své působení ukončí. Do dnešního dne se zatím jako „zahraniční agent“ nezaregistrovala žádná z dosud působících zahraničních neziskovek.

16:00
Koalice bude mít novou smlouvu, Dobešův nástupce zatím neznámýKoaliční jednání K9 je u konce. Žádný zásadní zvrat nepřineslo, strany se ale dohodli na aktualizaci koaliční smlouvy, která má platit ještě osmnáct měsíců do dalších voleb. Jednou z hlavních otázek dne bylo to, kdo nahradí v čele ministerstva dopravy odstupujícícho Pavla Dobeše (LIDEM). Jméno zatím není známé, vláda jej prý představí do konce měsíce.„Domluvili jsme se, že do Vánoc podepíšeme staronovu koaliční smlouvu,“ oznámil prakticky jediný jasný závěr jednání šéf poslaneckého klubu občanských demokratů Zbyněk Stanjura. V nejbližších dnech vytvoří tři koaliční strany pracovní skupinu, která vypracuje detaily. Svá témata se chystají do nového programového prohlášení promítnout všechny subjekty. Co strany dle ct24.cz požadují do programových dokumentů:ODS chce razantně snížit byrokracii a zrušit některé agendy (šetřit na fungování státu, rušit ministerstva). Za cíl si klade větší podporu podnikání a stimulaci ekonomického růstu.TOP 09 chce do smlouvy zanést konkrétní body pro růst ekonomiky. Více podporovat hodlá mladé rodiny s dětmi, a to formou zkrácených pracovních úvazků i snažší cestou k bydlení.LIDEM si kladou za cíl pokračovat v protikorupčních opatřeních a přijmout zákon o financování politických stran, zákon o státním zastupitelství a zákon o úřednících.více na ct24.cz--Nic více se čekat asi ani příliš nedalo, jakkoli vypadají občas střety mezi koaličními stranami v médiích ostře, všechny vědí, že vládní zbývající čas je něčím, čeho se jim možná (v případě LIDEM velmi pravděpodobně) už nikdy nedostane. Aktualizace koaliční smlouvy neznamená ani žádné nové hlasování o důvěře vládě, v podstatě jen rešerši toho, co by se ještě dalo stihnout a „prodat“ voličům před volebním rokem 2014. Dejme si odpolední raději hudbu, co třeba Aindu Bem..

17:00
Víme první: Chrenek dává dalších 5 milionů FischeroviMiliardář a podnikatel ve zdravotnictví Tomáš Chrenek poskytl další sponzorský dar prezidentskému kandidátovi Janu Fischerovi. Už v polovině roku Chrenek oznámil devítimilionovou podporu Fischerově kampani, nyní přidává dalších pět milionů. Informaci Respektu nyní potvrzuje už i výpis z Fischerova transparentního předvolebního účtu.

17:30
Je polistopadový vývoj Česka zklamáním? DEBATA Respektu začíná v 19hHosté:Erik Tabery, šéfredaktor RespektuJakub Patočka, šéfredaktor internetového Deníku Referendum--DJ odchází moderovat a vřele zve všechny do Knihovny Václava Havla v Řetězové ulici na Praze 1.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].