Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 9. 11. 2011

Návrat na výsluní se nekonal. Ruská sonda selhala. • Autor: Profimedia.cz
Návrat na výsluní se nekonal. Ruská sonda selhala. • Autor: Profimedia.cz

07:47
Dobré ráno Dobré ráno. Devátého listopadu večer před dvaceti dvěma lety padla Berlínská zeď. Dnes to venku vypadá, že možná padne mlha. Přes den má být zataženo, teplota do deseti stupňů. A protože se prý nejlépe vstává za zvuků bendža, tady jedno je. (I když DJ by se - po pravdě řečeno - nevsadil, jestli jde skutečně o bendžo.)     

08:04
Jeden Klaus byl málo? Už máme dvaPro všechny čtenáře, kteří se nemohli nabažit Václava Klause, máme uklidňující zprávu: na české scéně se už zřejmě pevně zabydluje Václav Klaus číslo dvě. Prezidentův syn, v praxi ředitel elitního pražského gymnázia PORG, zaznamenává první úspěchy coby poradce ministra školství Josefa Dobeše. Ten totiž podle deníku MF Dnes chce prosadit nápad Klause ml., aby děti, které nesloží speciální testy v páté a deváté třídě, nesměly - zdůrazňujeme NESMĚLY - na střední školu, i kdyby dosud měly výborné výsledky a na střední škole složily přijímací zkoušky. Dobeš to vidí jako výbornou ideu, jak děti donutit, aby se místo maturity staly námezdní silou pro zdejší montovny. Zatím jde o plán, fungovat by vše mělo od roku 2014. Připomeňme si jen, že původně Dobeš sliboval, že testy pro 5. a 9. třídy budou pro děti pouze informační a tedy zcela nestresující.

08:25
Jaderní inspektoři: Írán je blízko atomové zbraniMezinárodní agentura pro atomovou energii ve své poslední zprávě o íránském jaderném programu referuje, že Írán už je zřejmě velmi blízko od sestrojení jaderné zbraně. Jaderní inspektoři píší, že Írán „provedl testy vedoucí k vývoji jaderného výbušného zařízení“. Zpráva, kterou pozorovatelé považují za dosud nejznatelnější důkaz nebezpečí íránského jaderného programu, obsahuje také informaci, že Íránci už disponují i počítačovými modely atomové zbraně.  Jak ukazuje tato reportáž, Íránci už nacvičují, jak se  při možném útoku USA nechat naložit na nosítka.  

08:45
Třinecký šampion v pokru hraje fináleVe městě Louky, známém spíš pod španělským názvem Las Vegas, vrcholí finále Světové série v pokeru. To může být zajímavé tím, že se jej účastní pětatřicetiletý Martin Stazsko z Třince. Jeho soupeři jsou Američan Louk Ben Lamb a Němec Pius Heinz.Podle čerstvých zpráv už ale Lamb z partie vypadl a rozhoduje se mezi poker face Heinze a Stazska. Němec je podle pozorovatelů favorit. Stazsko už ale nemůže být horší než druhý, což mu zaručuje výhru minimálně 72 milionů korun. Stazsko prohlásil, že podobně jako jeho soupeři touží (kromě peněz) hlavně po speciálním náramku pro vítěze Světové série, který se nedá nikde koupit, dokonce ani v Loukách ne.  Tady je jeden ze starších zápasů mezi Heinzem a Stazskem.

09:52
Desítky milionů na účtě úředníkaŠvýcarská policie začíná být nepostradatelnou složkou v boji proti české korupci. Po vyšetření případu privatizace Mostecké uhelné hlásí Švýcaři do Prahy další zajímavý nález - zhruba třiceti milionů korun na soukromých účtech bývalého šéfa Národně bezpečnostního úřadu a letitého chráněnce ČSSD Tomáše Kadlece. Píše o tom Aktuálně.cz. Švýcaři šetřili Kadlece na žádost české justice, která exšéfa NBÚ trestně stíhá. Mluvčí soudu ani státního zastupitelství nechtěji prozradit detaily Kadlecových účtů, příští týden ale začíná soudní stání, kde bychom se měli dozvědět víc. 

10:21
Krize kolem Íránu: Izrael čeká na reakce ze světaRoste nervozita kolem nové zprávy Mezinárodní agentury pro atomovou energii o velkých pokrocích ve vývoji íránské atomové bomby. Francouzská vláda požaduje svolání Rady bezpečnosti OSN, která by měla zpřísnit sankce proti Íránu a požadovat zastavení jeho jaderných aktivit. Zpráva opanuje i izraelská média. Deník Haaretz píše, že vláda Benjamina Netanjahua zatím vyhodnocuje reakce ze světa. Izraelský premiér podle Haaretzu zatim zakázal svým ministrům vydávat prohlášení dřív, než tak učiní jiné státy, protože se nechce stavět do čela protiíránského společenství. Pouze před několika dny ovšem izraelský ministr obrany Ehud Barak prohlásil, že Izrael na íránská jaderná zařízení zaútočí, pokud to bude nutné.    

10:59
Berlusconi už si vyhlédl nástupceItalská politická scéna se pod vlivem dluhové krize dostává do varu. Premiér Silvio Berlusconi včera večer slíbil, že odstoupí, jakmile parlament schválí reformní balík, o němž již poslanci jednají. Mohlo by se tak stát už příští týden. Podle německého deníku Die FAZ chce Berlusconi za nástupce Angelina Alfana ze své strany PDL. Není ale zcela jasné, co by po Berlusconiho odchodu následovalo, zda pokračování dnešní koalice, nebo nové nolby, jak chce opozice. Každopádně Itálie nemá čas na dlouhé otálení. Úrok jejích dluhopisů dosáhl výše 6,7 % a dál roste. Podle expertů by už sedmi procentní úrok znamenal, že Itálie nebude schopna splácet své závazky a bude muset požádat o pomoc EU. To by vzhledem k velikosti Itálie mohlo být podstatně větším problémem, než co eurozóna do této doby řešila s Řeckem.  Do Itálie posíláme Big Mouth Strikes Again.   

11:45
Pákistánské školy učí nenávisti Americká vláda poslala do Pákistánu skupinu svých expertů s neobvyklým posláním: podívat se, jak se v běžných pákistánských školách mluví o jiných náboženstvích a co se o nich píše v běžně používaných učebnicíh. Jak informuje deník Times of India, výsledkem je zjištění, že učitelé i učebnice programově vytvářejí v dětech nenávist vůči hinduistům a křesťanům. O náboženských menšinách v zemi (jde především o hinduisty a křesťany) pak učitelé běžně mluví jako o nepřátelích islámu. Smyslem výzkumu bylo zjistit, proč lidé v Pákistánu  tolerují nebo i podporují militantní islám.   

12:02
Už je poledneJako polední song chtěl DJ napřed navázat na minulou zprávu a pustit toto. Bylo by to ale trochu prvoplánové, a tak se radši vypravme pateticky s Coldplay zpátky ke hvězdám.

12:50
Kocourek prý chtěl schovat peníze před manželkouNovináři vyšťourali, jaké vysvětlení si připravil ministr průmyslu Martin Kocourek k vyřečení problému s nejasným zbohatnutím své matky. Ta v roce  2008 získala cenné papíry, které pak obratem prodala za 16 milionů korun. Kocourek premiérovi sdělil, že šlo o jeho peníze z pojistky, které  si na účtě své mámy schoval před manželkou, s níž se rozváděl. Zatím není jasné, zda premiér takové vysvětlení přijme.Pokud Kocourek mluví pravdu, tak je pozoruhodné, že zvolil cestu, která je jako z učebnice pro zakrývání úplatků. Pro nákup a převod akcií totiž využil nejasné firmy evidované v zahraničí a také firmu, která figuruje v podezřelém zbohatnutí expremiéra Stanislava Grosse. Do ministerské kanceláře MPO posíláme tuto pěknou písničku.

13:57
Ruská loď mířící k Marsu selhalaRusům se dnes nevydařil start výzkumné kosmické lodi, která měla doletět k Marsu a sebrat tam vzorky kamene a půdy. Důvodem je zřejmě selhání některého z motorů, jejichž zbytek pak nedokázal uvést loď do potřebné rychlosti, aby opustila oběžnou dráhu země. Na té se nyní pohybuje a ruští inženýři hledají řešení problému. Jak píše BBC, jde o nejambicioznější projekt ruského kosmického výzkumu posledních let.

15:08
Čínština na dnešní denA než ruští inženýři ucpané průduchy svých proudových motorů opraví, dejme si dnešní lekci čínštiny.

15:27
Nový občanský zákoník schválenVyspalý a odpočatý parlament schválil novou verzi občanského zákoníku. Hlasovali pro ni poslanci koalice, Kristýna Kočí a dva sociální demokraté - Stanislav Křeček a Miroslav Svoboda. Nový občanský zákoník se připravoval řadu let a má platit od ledna 2014. Norma ruší 50 let starý komunistický zákoník a předkladatelé o ní proto mluví jako o rozchodu s komunistickým právem.

15:59
Indický soud trestal za pogromPo devíti letech odsoudil indický soud k doživotí 31 lidí za jejich účast v protimuslimském pogromu v roce 2002. Jde o skupinu hinduistických radikálů, kterým byla dokázána účast na upálení tří desítek lidi v jejich domě během pogromů. Dalších 42 obviněných soud propustil pro nedostatek důkazů.Celý případ je velmi bolavou částí novodobé indické historie. Během tehdejšího pogromu ve státě Gudžarát zahynulo zhruba tisíc lidí, téměř výhradně muslimů. Pogrom vyprovokovaly spory o mešitu ve městě Ajóda a zabití 42 hinduistických poutníků. Do podněcování hinduistického davu se přitom zapojil i přední politik hlavní opoziční indické strany BJP Narendra Modi, v roce 2002 i dnes premiér Gudžarátu. Modi se ze všech obvinění vykroutil a hraje v indické svazové politice stále důležitou roli.  

16:52
Koruna klesá a klesáKoruna, o níž se ještě nedávno psalo jako o středoevropském franku, výrazně oslabuje. Dnešní kurz je nejnižší pod loňského prosince (25,33 Kč/EUR). Důvodem podle analytiků je nedůvěra investorů v ekonomický vývoj zemí střední a východní Evropy. Investoři se také bojí, že případné další prohloubení krize EU odnesou právě východoevropské státy, které stojí mimo mimo eurozónu.    Takže Lift Me Up.

17:43
Kdo neodklání, není ČechMinistr průmyslu, obchodu a ČEZu Martin Kocourek má za sebou den, který zřejmě nebude patřit k jeho nejmilovanějším. Byl v něm totiž donucen podniknout veřejnou exkurzi do tajů svého manželského života, jestli mu to ale pomůže v jeho aféře s 16 miliony, není zatím jasné. Z obecnějšího pohledu je to ale také den, kdy byla čeština  obohacena o nový smysl slova „odklonit“. A sice „odklonit peníze od manželky“, případně od manžela. Takže ať už i vy odkláníte, nebo ne, DJ se s vámi pro dnešek loučí.Na závěr ještě jedna Patti Smith. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].