Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 4. června 2014

Obyvatelé Slavjanska se během ofenzivy vládních sil ukrývali ve sklepích • Autor: ČTK, AP
Obyvatelé Slavjanska se během ofenzivy vládních sil ukrývali ve sklepích • Autor: ČTK, AP

07:59
Dobré ránoPřed dvaasedmdesáti lety zemřel v nemocnici na Bulovce na následky atentátu Reinhard Heydrich. Koho zajímá spíš dnešní počasí, ten by měl vědět, že bude polojasno, teploty něco přes dvacet stupňů. Tady je první hudba. 

08:40
Nejlépe se mají návštěvníci hospod v PardubicíchServer Seznam.cz sestavil žebříček českých měst, kde pohostinská zařízení nejvíc myslí na zákazníky. Sledované parametry byly tři: počet wi-fi připojení, možnost sedět venku, nekuřácké prostory. Ve všem vyhrály Pardubice: 47% hospod tam nabízí wi-fi, 48% má zahrádky a 31% disponuje veřejnými prostory. V poslední kategorii se dělí o první místo s Olomoucí. V počtu lidí nad 15 let na jednu hospodu vychází nejlépe (pro nepřátele hospod nejhůře) Praha – 463, zatímco v Pardubicích je to 1423 lidí na jednu hospodu. Z velkých měst má méně hospod na počet obyvatel už jen Zlín a Jihlava.Tady je óda na jeden pražský podnik. 

10:12
Pan Sobotka si vyhodnotil situaciBohuslav Sobotka, toho času český premiér, si podle svých slov vyhodnotil aktuální situaci a dospěl k názoru, že kolem nás je bezpečno. Dokonce do té míry, že se nechystá podpořit návrh Polska a pobaltských států, aby americká armáda posílila přítomnost v Evropě a hlavně aby v čase sílící krize na Ukrajině pomohla preventivně chránit její východní část.Sobotkův koaliční kolega, lidovecký předseda Pavel Bělobrádek premiéra vzápětí zkritizoval, že podkopává spojenectví s Polskem a Pobaltím, ale hlavně že mluví sám za sebe. Vláda totiž nic podobného zatím neřešila. Není tedy jasné, jaký má kabinet jako celek na přítomnost amerických vojáků na východě EU názor. Podle Bělobrádka se Sobotka chová „zcela nepřijatelně a nezodpovědně“.Tady je hudba. 

10:57
Vyhlásí Ukrajina výjimečný stav?Boje na východě Ukrajiny stále gradují. Agentury přinášejí zatím nepotvrzené informace, že kolem města Slavjansk padlo už pět set povstalců a třikrát víc jich bylo zraněno. Ukrajinská armáda hlásí tři mrtvé a padesát raněných. Údaje jsou ale zkreslené potřebou obou bojujících stran strhnout  na svoji stranu veřejné mínění. Armáda ukrajinského státu pokračuje v ofenzivě na východě země ve snaze vytlačit povstalce z měst, na straně povstalců bojují ruští dobrovolníci. Ukrajinská vláda zvažuje vyhlášení výjimečného stavu.Tady je hudba. 

12:14
Amerika řeší, jestli záchrana jejich hocha ze zajetí v Afghánistánu nebyla chybouNení vyloučené, že americký voják Bowe Bergdahl bude ještě s nostalgií vzpomínat na své zajetí v Afghánistánu. Americká armáda totiž zvažuje, že by jej po nedávné výměně za pět tálibánských vůdců mohla postavit před vojenský soud. Podle některých svědectví totiž Bergdahl před únosem opustil své stanoviště. Při jeho následném hledání pak šest amerických vojáků zahynulo. Na jejich smrti tedy nese díl viny. Prezident Obama je kvůli tomu terčem kritiky republikánských politiků, kteří označují výměnu za pět předních Tálibánců za nevýhodnou, a proto chybnou. Tvrdí to i známý senátor John McCain, který sám zažil zajetí během vietnamské války.A teď písnička

13:19
Muži nesou těžce úspěch své partnerky, říká studieVýzkum amerických a nizozemských vědců (například z Univesity of Florida) zkoumal, jak pevně je usazené mužské  a ženské ego v heterosexuálních vztazích. Výsledky byly samozřejmě proměnlivé, přičemž - jak sami dobře víme - sebevědomí muže někdy v partnerství utrpí naprostými majičkostmi. Nejzajmavější zjištění výzkumu s osmi stovkami respondentů ale spočívá v tom, že muži si často vykládají úspěch  partnerky jako své osobní selhání. Jak popisuje článek na serveru idnes.cz, vědci použili na své respondenty trik. Napřed jim dali test na schopnost řešit problémy. Potom mužům i ženám oznamovali, že  jejich partneři v testu uspěli, a sledovali reakce. Muži často nesli zprávu nelibě, zatímco ženám udělala naopak spíš radost. Odkaz na studii je zdeAtady je hudba. 

14:30
Udělali jste pokrok, mohlo by to být ale lepší, vzkazuje dalajláma Číně„Čína udělala velký pokrok v integraci do světové ekonomiky, podobně důležitá by ale pro Čínu měla být snaha vstoupit do hlavního proudu světových demokracií,“ prohlásil dnes dalajláma u příležitosti 25.výročí masakru na náměstí Nebezkého klidu z Pekingu. Dalajláma také oznámil, že se bude modlit za všechny, kdo v boji za svobodu v Číně zemřeli. Jiný důležitý projev se dnes odehrál na jiném konci planety - ve Varšavě. Americký prezident se tu sešel s lídky států střední a východní Evropy, aby si připomněli rovněž pětadvacáté výročí, tentokrát naopak pádu komunismu v Polsku. Obama se sešel s novým ukrajinským prezidentem Porošenkem a zkritizoval ruského prezidneta Putina za jeho agresivní chování  vůči Ukrajině. Obama se také hodlá na rozdíl od evropských politiků vyhnout Putinovi během oslav vylodění v Normandii. Tady je hudba. 

16:21
Sobotka? To je ten, co jmenoval agenta ministremPremiér Bohuslav Sobotka může mít po dnešku pocit, že světu vládne nespravedlnost. Jako premiér dostal v přestupkovém řízení od Prahy 1 pokutu deset tisíc korun za to, že nerespektoval  zákon a navrhl na místo ministra financí člověka bez lustračního osvědčení. V Česku vyvolává zpráva ironický úsměv, zásadně nám to ale asi názor na Sobotku nezhorší. Víme přece, jak to celé bylo. Coby předseda koaliční vlády musel akceptovat nominaci svého koaličního partnera, nota bene když šlo o zakladatele, předsedu a vládce oné strany. Pokud chtěl Sobotka  sestavit většinovou vládu, neměl jinou možnost. Tečka. Dnes se ale začala zpráva o pokutě šířit do světa (například zde) a tam už  celá věc vyznímá o dost hůř. Asi nikdo tam nebude studovat jemná zákoutí české politické scény. Šířít se budou jen základní fakta, a sice že Sobotka je ten, co jmenoval člověka obviněného ze špiclování komunistům svým ministrem financí. A Česko z toho pak vychází jako země, kde se taková věc smaže symbolickou pokutou a jede se ve stejné sestavě dál.Tady je pěkná systémová písnička.  

17:05
Muslimové chtějí dát policii k Ústavnímu souduČeští muslimové se chtějí kvůli nedávné razii policie v jejich svatyních obrátit na Ústavní soud. Předseda Ústředí muslimských obcí v ČR Muníb Hassan Alwárí dnes v České televizi prohlásil, že razie byla podle jeho přesvědčení dopředu plánovanou akcí proti české muslimské obci jako celku. Nechce se s tím smířit a hledá zastání u soudní autority. Alwárímu a dalším vadí nejen razie jako taková, ale taky její provedení. Policisté vtrhli do svatyní v čase modlení a odmítli ctít zásady sakrálního rituálu, jako je třeba zutí bot. To je pro dnešek vše. DJ se s vámi loučí skladbou, jejíž pravdivost jistě všichni majitelé koček potvrdí. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].