0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ30. 10. 201212 minut

DJ středa 31. 10. 2012

Čekání na úrodu (Barma) • Autor: Globe Media /  Reuters

08:22
Dobré ráno bez dje, ale s písníDobré ráno všem. DJ se moc omlouvá, byl nechtěně zdržen, ale už je na cestě, proto než se pustíme do smrště zpráv dne, posíláme všem našim čtenářům ranní píseň.Did I Let You Know

08:29
Klid po bouři v New YorkuVšechna světová i česká média informují o zkáze, kterou způsobila bouře Sandy na severovýchodě Spojených států. Kolegyně DJe ráno poslouchala reportáže korespondentů BBC, kteří mluvili přímo s lidmi na místě, a musí se přiznat, že smeká klobouk před jejich přístupem k celé té zkáze: klid, smířlivost, dokonce někteří dokázali i vtipkovat. „No co, zažili jsme tu i horší věci. Jedenáctému září se jen tak nic nevyrovná,“ řekla věcně jedna respondentka. Obavy u obyvatel New Yorku však vyolává strach z rabování, které se určitě brzy dostaví, pohroma nepohroma.Ještě není vše navráceno do normálu a už se pomalu začínají vyčíslovat škody, kterou Sandy způsobila. Nebude to malá částka, ale jak někdo lakonicky poznamenal - zrovna New York se určitě vzpamatuje brzy, je to jedno z nejbohatších měst na světě…Další píseň posíláme do New Yorku.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

08:50
Barma druhým největším pěstitelem opia na světěNe všechny zprávy přicházející v současnosti z Barmy jsou veskrze pozitivní. Tak například nyní OSN varuje, že Barma je druhým největším pěstitelem opia ve světě (po Afghánistánu). Na světovém trhu pěstování opia tvoří neuvěřitelných 25 procent, hlásí odborníci z OSN, kteří k opiu v Barmě vypracovali čerstvou zprávu. Jak uvádí jeden z nich, v Barmě je ještě neštěstí v tom, že v regionech, kde se opium pěstuje, vládnou zbraně. Z úrody profitují jak armáda, tak i ozbrojení rebelové, a žádná ze stran si nepřeje, aby se opium přestalo pěstovat, tudíž farmáři nemají téměř jinou možnost, než pěstovat právě opium, z kterého se vyrábí heroin, jenž pak utuje nejčastěji do Číny, kde poptávka po této zrádné droze roste geometrickou řadou. Dobrou zprávou k této neveselé zprávě je, že barmský prezident Thein Sein je ochotný situaci řešit.Za vším jsou zkrátka Money.

09:10
Na Marsu jako na Havaji - první analýzy marťanského pískuPísek pokrývající povrch rudé planety Mars má podobné složení jako písek na Havaji, tichomořský ostrov rovněž sopečného původu. Sonda Curiosity odebrala z povrchu Marsu směs prachu a písku, kterou prozkoumalo pomocí různých přístrojů, včetně rentgenového zářiče. A výsledky byly překvapivé. NASA zatím objevu nepřikládá žádnou zásadní důležitost, vědci každopádně budou moci na základě objevených minerálů odvodit, v jakém prostředí se vytvořily, a tedy i to, zda se na Marsu nacházely podmínky pro vznik života.ZDE pak ke shlédnutí snímky z marťanského povrchu

10:05
Policejní Dominik pochytal zloděje, Procházku zachránila SandyJedna z největších akcí české policie v zahraničí proběhla podle dnes zveřejněných informací minulý týden v karibské Dominikánské republice. Tým českých vyšetřovatelů s krycím jménem Dominik pozatýkal celkem sedm hledaných českých zločinců. Podle informací deníku Právo byli policisté na stopě i Františku Procházkovi, muži, který před pěti lety ukradl z bezpečnostní agentury G4S více než půl miliardy korun v hotovosti. Akci však přerušila bouře Sandy, Procházka zatím uniká.Sedm dosud zatčených - dnes už převezených do Česka - má na svědomí hlavně nejrůznější podvody a praní špinavých peněz. Jde například o Miloslava Votavu, před dvěma lety pravomocně odsouzeného za šedesátimiliónový podvod.--A jedna gangsterská od Control Machette k tomu..

11:00
Pokuta pro Navalného – srovnávat Putina se Stalinem se nevyplácíAlexej Navalnyj, bloger, investor, právník a soukromý investigativec je stále důležitější osobou dnešního Ruska. Při nedávném hlasování opozičníků právě Navalnyj získal největší počet hlasů a byl tak pasován do role vůdčí osobnosti opozice. Zda se jí podaří hlavní záměr, sjednotit se za demokraticky zvoleným lídrem, není zdaleka jasné. Jisté je naopak to, že Navalnyj se pro režim prezidenta Vladimíra Putina stává nepohodlným a nebezpečným soupeřem. A nebrání se jej kdykoli trestat.Pokutu si Navalnyj vysloužil po sobotní demonstraci, na níž opozičníci i obyčejní lidé protestovali proti zatýkání čelných představitelů opozice (mučen ve vazbě skončil organizátor loňských demonstrací Leonid Razvozžajev, naposledy další vůdčí osobnosti protestů Sergej Udalcov a Ilja Jašin). Při svém projevu totiž srovnal Putinův režim s dobou stalinismu. „Pochopitelně dnes není tolik politických vězňů jako v roce 1937. Ale tresty, které kdysi používala tajná policie, existují také,“ popsal České televizi základní Navalného teze aktivista lidských práv Nadir Fatov.

12:00
Kuba chce nahoru, ODStraní neschopné a začne říditJihočeský politik a původně obchodník s pečenými houstičkami Fornetti Martin Kuba míří vzhůru. Pár dní před sjezdem ODS si v Hospodářských novinách řekl o podporu pro svůj plán „řídit stranu“. Jak Kuba vysvětluje, zatím by to rád dělal z postu prvního místopředsedy, na předsednický post kandidovat nehodlá. Jisté je, že do budoucna nelze ani tuto metu pro ambiciózního politika vyloučit. Na kongresu před dvěma lety Kuba neuspěl, aktuálně jsou jeho šance výrazně větší.Muž, který byl donedávna spojován především s jihočeským zákulisním „kmotrem“ strany Pavlem Dlouhým, dnes tvrdí, že ODS nepotřebuje „mediálně čisté“ tváře, ale schopné a pracovité lidi jako on. Schopnosti prý prověřil minimálně rok v pozici ministra průmyslu a obchodu. „Pozice prvního místopředsedy je podle mě pozice takového „zlého muže“, který umí bránit předsedu i program proti přílišným koaličním kompromisům,“ říká Kuba v HN.--Martin Kuba je nejednoznačná postava. Novináře i odborníky nedávno potěšil návrhem na jmenování renomovaného právníka Roberta Pelikána do čela Českého telekomunikačního úřadu, roky podezřele bránícímu konkurenci mezi operátory. Na druhou stranu jihočeskou pověst není snadné smýt. Nejde jen o kmotra Dlouhého, s nímž se Kuba roky přátelí a který mu pomohl vystoupat ve straně vzhůru. Stačí zajít do kuloárů Sněmovny, kde lze ministra nejčastěji vidět v hovoru s lidmi jako další jihočeský muž z ODS Václav Baštýř, proslulý kšeftováním s pozemky pod dálnicí a bojem proti zákonu o férových veřejných tendrech. Kromě Pelikána navíc těžko najít zásadní návrh, který by bylo možno v Kubově úřadování na ministerstvu chválit. Nerealistickou koncepci energetiky umožňující prolomení uhelných limitů a stavby nových jaderných elektráren? Hledání nových trhů v Rusku a Číně, kvůli nimž je potřeba odvrhnout tradiční podporu lidských práv a ostatně i vazbu na EU? Kuba zkrátka připomíná klasického sebevědomého politika ODS, který chce - slovy současného místopředsedy ODS Pavla Drobila - dýchat za český průmysl a byznys. Neboli pragmatika bez širšího politického přesahu a kreditu.

13:00
Vybírá se nový šéf nejpodezřelejšího dopravního podnikuVýběrové řízení na šéfa pražského Dopravního podniku dnes vyvrcholí. Novou hlavou městem vlastněné firmy, podezřívané z masivního vyvádění peněz spřáteleným podnikatelům, povede jeden z trojice finalistů: Radek Šmerda, Jaroslav Ďuriš či Milan Křístek. Radek Šmerda je bývalý náměstek z éry Vlasty Parkanové z ministerstva obrany (šéfoval jejímu kabinetu), posléze se stal náměstkem ministra dopravy za Vv Víta Bárty, kterého po odstoupení ve funkci nahradil. Jaroslav Ďuriš v současnosti šéfuje českobudějovickému Dopravnímu podniku, Milan Křístek je bývalý manažer mobilního T-Mobilu.--K tomu si dejme jedinou naletenou dopravní píseň z české produkce.. Líbí? DJ sám neví zatím. Asi to jde..

14:00
Miliardy ČEZ utopené v Albánii. Že by definitivně?Zástupci české polostátní firmy ČEZ hlásí, že jejich miliardové investice na Balkáně se proměňují v černou můru. Jen za letošní první pololetí vyhlásil energetický gigant za svými albánskými projekty provozní ztrátu 2,3 miliardy korun. Včera se sešli manažeři ČEZ v Tiraně s albánským premiérem Salim Berišou. Detaily na serveru motejlek.comČEZ získal tříčtvrtinový podíl v největší albánská distribuční společnosti Shpërndarje v roce 2009, zhruba za 2,8 miliardy korun. Albánský regulační úřad ČEZ loni zdvojnásobil poplatky za přenos proudu, odmítl však ČEZ povolit zdražování zákazníkům. Více na těchto stránkách.--Odhady celkových ztrát, jaké za ČEZ zůstanou po jeho neúpěšné expanzi v zahraničí, se různí (investoval v Kosovu, Rumunsku a dalších zemích). Jisté je, že jsme řádově v miliardách vyhozených v neúspěšných projektech, o kterých se v Česku tradičně nemluví. Namísto toho hýbou novinami titulky o zhoubě obnovitelných zdrojů. Přitom, jak novináři a odborníci popsali, hlavním problémem obnovitelných zdrojů v Česku je fakt, že je právě firmy jako ČEZ ohly ve svůj prospěch a namísto decentralizovaných malých zdrojů pro domácnosti a firmy vystavěly megawattová pole solárních panelů jako stroje na peníze.

15:00
Hvězdné války, Apple vyhazuje a těžké časy na HavloviTři rychlé zprávy, které DJ zaujaly, a bez hlubších souvislostí je pouští dál:1) Práva k filmové sérii Hvězdné války koupilo americké studio Disney Picturers a ohlásilo, že se rovnou pustí do příprav dalšího dílu. Kreslený prý nebude.2) Nedávno uvedený nový operační systém zbožňovaných iPhonů iOs 6 trpěl řadou neduhů a třeba v případě spolu s ním uvedených map od firmy Apple jde o propadák. Jak informují agentury, selhání znamenalo okamžité zemětřesení v nejvyšších patrech firmy, konkrétně za Apple Maps dostal šéf vývoje firmy Scott Forstall vyhazov.3) Pražskému Letišti Václava Havla ubývají pasažéři. Za poslední rok spadl jejich počet o 800 tisíc a klesá dvanáct měsíců v řadě. Ročně odbaví ruzyňské letiště na patnáct milionů cestujících.--Je tu další odpolední song: vzledem k počasí za oknem The Kinks

16:00
GLOSA: Hrad vysílá testovací balónek: Co kdyby se Klaus vrátil do čela jím rozložené ODS?Až doteď se to zdálo jasné - končící prezident Václav Klaus odejde do politického důchodu a své radikální názory na EU, homosexualismus a jiné společenské nešvary bude šířit pouze jako hlas z povzdálí. Jediná možnost, shodují se delší dobu komentátoři, jak se udržet ve vrcholové politice je skrze post předsedy své někdejší strany ODS. Ta je vnitřně rozložená a není těžké pozorovat, že právě Klaus se na tomto rozhádávání donedávna nejsilnější pravicové partaje aktivně podílí. Dělá to záměrně s cílem oslabit ji a ovládnout?Tolik výchozí teze, nad kterou dosud všichni mávali rukou se slovy, že to Klausovo okolí vylučuje. Naposledy to odmítl prezidentův poradce Jiří Payne tento týden: „To, že by Václav Klaus znovu kandidoval na předsedu ODS, se mi zdá nereálné,“ řekl Payne v České televizi. Dnes však Klausův kabinet kontruje a Payneovo výroky popírá: „Názory a výroky pana Payna je proto nutné považovat za jeho osobní postoje a hodnocení, které názory a postoje prezidenta republiky nevyjadřují,“ vysvětlil dnes Klausův mluvčí Radim Ochvat.Co si z toho vzít? Snad jen přání, že nejde o víc, než strašení první půlkou z hrozivé skládačky, která nikdy nevyjde: Klaus jako premiér a předseda ODS, Miloš Zeman jako prezident a muž, rozkládající svou někdejší stranu ČSSD podobně, jako to aktuálně dělá se „svou“ ODS jeho dlouholetý politický partner.

17:00
Putin zřizuje agenturu na podporu vlastenectvíRuskému prezidentu se nejspíš zdá, že Rusové jsou málo patriotičtí, a tak se rozhodl zřídit agenturu na podporu patriotismu. Nový úřad se bude jmenovat Ředitelství pro sociální projekty", bude součástí vládní administrativy a jeho úkolem bude „podpořit duchovní a morální základy ruské společnosti“.Kritici tento krok vidí jako snahu posílit ruský stát a potlačit neutuchající opoziční hnutí. „Kreml chce opět využívat ideologii, která spoléhá na tichou a zpátečnickou masu, která se změn bojí,“ říká Nikolaj Petrov z Carnegie Center.Minulý měsíc na návštěvě města Krasnodaru se Putin nechal slyšet, že je potřeba více bojovat se silami, které se snaží ovlivňovat ruskou mládež. Mnozí za tím vidí jeho nepřátelský postoj k mezinárodním nevládním organizacím, které to v Rusku mají ve světle nového zákona čím dál těžší.Agentura bude také udělovat studijní granty a medaile lidem, kteří budou propagovat „národní pýchu“.

17:10
Nečasovi se drolí ODS, poslanec Fiala odchází ze stranyPoslanec Radim Fiala opustil ODS. Jak tvrdí, program strany hodlá i nadále ve Sněmovně podporovat, nechce už prý ale fungovat pod jejím dnešním vedením. Poslanecký mandát nesloží, přestože byl do sněmovny zvolena jako straník, nikoli nezávislý."Důvodem jsou dlouhodobé názorové neshody, které v poslední době vyvrcholily problematikou zvyšování daní. Na různých úrovních ODS jsem také nezaznamenal žádnou sebereflexi na právě proběhlé krajské a senátní volby. A třetí důvod je Evropská unie. Já jsem nikdy nehlasoval pro Lisabonskou smlouvu a Evropský měnový stabilizační mechanismus, nehlasoval jsem ani pro záruku 385 miliard dluhů, které jsme převzali za Evropskou unii," řekl bezprostředně po odchodu Fiala serveru idnes.cz.--Fiala odchází pouhé tři dny před kongresem ODS, na němž by měl předseda Petr Nečas obhajovat svůj post. Je to jednoznačně útok proti němu a další oslabení už tak vratké pozice. Může to premiér ještě ustát? Co se reforem a změn DPH zdá, tam je situace ještě o krůček beznadějnější.S touto překvapivou zprávou (nebo ne?) se DJ loučí, už jen poslední tango a hezký večer!


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].