Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 26. 9. 2012

Tak se tu mějte a o má práva se perte • Autor: Günter Bartoš
Tak se tu mějte a o má práva se perte • Autor: Günter Bartoš

07:53
Dobré ránoBabí léto skutečně existuje a důkazem by měl být dnešní a zítřejší den. Pak se opět začne počasí zhoršovat, přijde déšť a o víkendu ochlazení až k 15-ti stupňům.Pokud jde o výročí, 26. září 1212 dostal Přemysl Otakar I. v Basileji Zlatou bulu sicilskou a jako prvnímu českému panovníkovi mu byla královská hodnost přiznaná dědičně. Tento obecně rozšířený mýtus ale historici zpochybňují s tím, že už panovnické listiny pro knížete Vladislava II. z roku 1158 obsahují pasáž o dědicích královské hodnosti. S poněkud větší jistotou pak víme, že 26. září 1960 se odehrála první televizní debata kandidátů na úřad prezidenta USA mezi Johnem Kennedym a Robertem Nixonem. A protože písničku k Zlaté bule sicilské se nám nepovedlo najít, tady jsou Dead Kennedys a jejich výzva, samozřejmě sociálně kritická.  

08:23
Kalifornie brzdí prodej marihuanyVláda státu Kalifornie otáčí v politice vůči měkkým drogám. Navzdory federálnímu zákonu zakazujícímu jejich užívání Kalifornie v roce 1996 legalizovala marihuanu pro lékařské účely. Později to samé udělalo dalších dvanáct států americké Unie. V praxi to znamenalo možnost koupit si v oficiálních obchodech marihuanu pouze na lékařský předpis, který podle řady svědectví lze získat poměrně jednoduše. Výsledkem bylo, že v dalších letech vznikla síť pěstíren a obchodů, kde lze marihuanu pohodlně koupit.Teď se ale situace mění. Kalifornská vláda nedávno prohlásila, že původně okrajové užívání marihuany se vymklo kontrole a nařídila zavřít desítky specializovaných obchodů. Rozhodnutí nedávno kritizoval třeba i britský týdeník Economist, který pro krok vlády nenašel racionální vysvětlení. Další kritici poukazují například na to, že obchod s marihuanou přinášel vládě slušné peníze na daních (ročně mělo jít až o sto milionů dolarů), které teď budou citelně chybět. Prodej se navíc zřejmě přesune na černý trh. Česká vláda jde teď naštěstí opačným směrem a léčebná marihuana se nemocným lidem naopak zřístupní. Přitom byly časy, kdy musela stačit jen francovka, k dostání naštěstí bez předpisu.   

09:05
Brno by chtělo létat do Mnichova (anebo spíš nechtělo)Reportéři zpravodajského serveru iHned objeli jižní Moravu a zjistili následující: brněnští podnikatelé by chtěli létat do Evropy rovnou z Brna. V čele tohoto požadavku prý stojí majitel Student Agency Radim Jančura, podle něhož by například spoj do Mnichova mohl létat 3–4× za den. Problém je jediný: tentýž názor nesdílí dostatečný počet Jančurových spoluobčanů, takže letecké společnosti se k otevření linek do Brna nemají. Ředitel letiště Brno-Tuřany Tomáš Plaček proto navrhuje, aby na provoz linek připlatil kraj, prý by šlo maximálně o „desítky milionů korun“. Aniž bychom chtěli Brnu letiště upírat, tipujeme, že cesta do Mnichova povede z Moravy i nadále přes Prahu, Vídeň nebo Bratislavu, což se ale z odstupu nezdá až jako taková tragédie. Ostatně i hudba může být naše letadlo.  

09:45
Sáhl by Nečas ke gumovým projektilům? Situace ve Španělsku se dramatizuje. Policie včera začala střílet gumovými projektily do demonstrantů protestujícím proti vládním úsporám. Víc než deset lidí bylo zraněno, hlásí BBC. Španělsko je přitom v druhé recesi během posledních tří let a především trpí obrovskou nezaměstnaností. V průměru jde o 25 procent, mezi mladými lidmi ale tato hodnota šplhá k padesáti procentům. Největší střety se střelbou do demonstrantů se odehrály v okolí parlamentu. Úsporná opatření jsou podle lidí v ulicích ekonomickou sebevraždou a je třeba jim zabránit. Jak by asi dopadla střelba do demonstrantů v Česku? S pocitem, že existují i lehčí otázky, si dejme další písničku.  

09:47
Víme první: Muž vydávající se za Klause promluvil v New YorkuNa Valném shromáždění OSN včera vystoupil muž vydávající se za českého prezidenta Václava Klause. Byl mu neuvěřitelně podobný nejen svým zjevem, ale také chováním. Například od řečnického pultu  poradil světu, že rozhodně nemá vojensky zasahovat v Sýrii, protože to „nic nevyřeší“. I české Klausovy znalce muselo znejistit, když muž velmi věrně začal přítomné přesvědčovat, že už to všechno dávno říkal a že v Libyi se to taky ukázalo. Mimo jiné přitom udivil svojí detailní znalostí blízkovýchodních poměrů. „Já si nedovedu představit, že by občané Sýrie bojovali s vládní armádou. S čím by bojovali? To přece není možné. Já bych tedy mluvil o Sýrii trochu vážněji,“ oznámil fascinovaným světovým státníkům, kteří mu za tuhle radu ještě dlouho po projevu děkovali, především ti z Ruska a Číny.   Nakonec tak zřejmě pouze Klausovi nejbližší kolegové a informovaná média ví, že český prezident v New Yorku být nemohl, protože v tu dobu zdárně řešil českou prohibici, vymýšlel důchodovou reformu, zachraňoval státní rozpočet, formoval novou parlamentní většinu, připravoval české prezidentské volby na finále Zeman-Jakl a chystal se ukazovat čápům, kudy táhnout na jih. Tady je písnička

11:20
Jak to dopadlo a přitom nemělo dopadnout Kvůli podvodnému utrácení evropských dotací přijde Česko o dvacet nebo spíš pětadvacet miliard korun. K takovému odhadu dospěl server Aktuálně.cz. Jde o účet za podezřelé zakázky na dopravní a ekologické stavby a za regionální dotace na severozápadě Čech. Často jde o stavby, které už jsou  započaté, česká vláda a kraje je tedy budou muset zaplatit celé ze svého na úkor vyšších deficitů. Evropská komise ani ministerstvo financí v Praze zatím nechtějí konečnou částku potvrdit, výnos o krácení dotací Česku se ale zdá být jistý. O zhruba pět miliard by mělo navíc podle Aktuálně přijít i české školství. Po dohodnutí celkové pokuty by měla  Evropská komise zmrazené dotační tituly opět otevřít.Čert vem peníze, Češi by se ale mohli pokusit odpovědět na otázku, proč to vlastně nedopadlo tak, jak to mělo dopadnout. Tady je muzika.   

12:26
Češi odpočítávají konec „prohibice“Česko odpočítává poslední okamžiky do konce toho, čemu si zvykli říkat prohibice na tvrdý alkohol. Likérky si mohou od rána vyzvednout nové kolky, horečně je lepí na nově stočené lahve a už jen čekají, až ministr zdravotnictví zákaz uvolní. To se obecně očekává dnes odpoledne. Pravděpodobně ale stanoví řadu podmínek, jaký alkohol do obchodů a hospod smí a jaký nikoliv. Otázkou pak zůstavá, co s dvaadvaceti miliony litry alkoholu, mezi nimiž - jak připomíná například server ČT 24 - může být i třicet tisíc lahví otráveného pití. Ministr Heger už naznačil, co vymyslel. Výrobci dostanou dva měsíce na to, aby k zásobám ve skladech dodali rodné listy. Jinak budou muset obsah vylít. Dá se očekávat, že pokud skutečně „prohibice“ padne, budou si chtít Češi její konec náležitě užít. DJ mezi tuhle nabuzenou část společnosti až tak úplně nepatří, nicméně je zvědavý, jak se naplní včerejší skuhrání alkoholové lobby, že kvůli novým kolkům potrvá najetí na novou výrobu několik týdnů. Tady něco na povzbuzení. 

13:01
Extremisté našli cestu, jak do krajské politikyČlen extremistické Dělnické strany Václav Prokůpek, známý svojí vylhanou, pomlouvačskou zprávou o nové romské straně, které i s penězi utekl pokladník, se nenápadně dere do politiky. Jak zjistil server Romea.cz, kandiduje ve Sdružení nestraníků na Plzeňsku do krajského zastupitelstva. Dokonce se dostal na první místo kandidátky, na které Romea našla i další extrémisty, například Martina Michla. Nestraníci teď říkají, že o Prokůpkově minulosti nevěděli. „O temné minulosti pana Prokůpka jsme neměli tušení,“ cituje Romea předsedu nestraníků Jana Kryčera. „On na nás udělal dobrý dojem. Jsme vám vděčni a co nejdříve Prokůpka vyškrtneme z kandidátky.“ Později jim ale Kryčer napsal, že s Prokůpkovou kandidaturou už „nemůžou nic dělat“. „Cítíme se podvedeni,“ napsal Kryčer. Jak nyní píše iDnes, Sdružení nestraníků  tedy začalo poněkud paradoxně vyzývat lidi, aby jejich plzeňského lídra nevolili. Se zvoláním „Ať žijí politické strany“ si pusťme tuhle hudbu. 

14:01
Místo do auta na nádraží, teď už ale opravduDoprava autem se zhoršuje, vlaky naopak zlepšují. Řeč je hlavně o nejrušnější trase mezi Prahou a Brnem. V čase, kdy dálnici D1 čeká velká rekonstrukce s prakticky nevyhnutelnými dopravními zácpami, přidávají České dráhy nové expresní vlaky, píše Aktuálně.cz. Už teď jezdí každou hodinu jeden, od října mají přibýt další dva - prý s klimatizací, elektrickými zásuvkami a wi-fi. Doba jízdy z centra Prahy do centra Brna je zhruba dvě a půl hodiny.V téhle souvislosti stojí za pozornost i obsáhlý článek, který ve svém aktuálním čísle publikoval britský týdeník Economist. Podle něj už deset let probíhá na Západě trend menšího používání aut. Lidé v bohatých státech si později dělají řidičské prukazy nebo také vůbec, méně častěji používají auto nebo jezdí kratší vzdálenosti. Roste naopak obliba veřejné dopravy nebo alternativních prostředků, jako třeba sdílení aut. Podepisuje se na tom i stárnutí populace.A teď hudba

15:05
Sever už zase patří komunistůmNa severu Čech se něco děje. Zatím nevíme co, ale zřejmě to bude důležité. Jediné, co zatím spolehlivě víme, je to, že Severočeši nejsou až tak spokojení s tím, jak se dnes v Česku žije. Včera zveřejnila agentura Factum průzkum dělaný pro Český rozhlas, podle něhož by volby v Libereckém kraji těsně vyhráli komunisti (19,2%) před sociální demokracií (19,1%). Až třetí se umístila pravice - konkrétně ODS (14,9%). Ještě „nadějněji“ vypadá situace vedle v Ústeckém kraji. Podle dnes zveřejněného průzkumu STEM/MARK a SC&C i tam v oblibě vedou komunisti (22%) před ČSSD (20,5%). Neonacistická bývalá Dělnická strana vykazuje 4 procenta a má tak reálnou šanci dostat se poprvé do krajského parlamentu. Děje se tak přitom v čase, kdy se oba kraje díky dotacím všeho druhu výrazně proměňují, ve srovnání s krizí postiženými evropskými regiony v nich není extrémně vysoká nezaměstnanost a ani výrazné problémy s chudobou. Liberec přitom patří k vyhledávaným adresám v rámci celého Česka.Tady je hudba.

16:11
Jakub Polák zemřelVeterán české anarchistické scény a neúnavný proromský aktivista Jakub Polák zemřel. Bylo mu šedesát let, stalo se tak včera, důvodem byla rakovina. Proslul především v 90. letech, kdy v Česku ještě zdaleka neexistovala skupina nebo síť lidí, kteří by se o práva Romů zasazovali. Za anarchistu se prohlašoval už za komunismu, pohyboval se v kulturním undergroundu a disentu. Později po příchodu svobody stál u zrodu řady anarchistických organizací, vydával časopis A-kontra. Svým typicky neodbytným způsobem se v posledních dvaceti letech angažoval ve spoustě případů, kdy měl pocit, že stát poškozuje Romy. A jak připomíná server lidovky.cz, vystupoval i proti neonacistům, když neobvykle odvážně monitoroval jejich násilnou činnost.     Váš dnešní DJ neví, jestli měl Jakub Polák rád Exploited, ale je jistá šance, že ano. 

17:07
Spor o fotky kyjovského podivína Spor o autorská práva svérázného fotografa Miroslava Tichého z Kyjova na jižní Moravě nabírá na síle. Píše to server iHned.cz. Tichý platil za místního podivína. Nemyl se, nestřihal, nepřevlékal a fotoaparátem vlastní výroby především v 60. a 70. letech potajnu fotil ve svém městě ženy, často i v plavkách nebo nahé na místním koupališti někdy s detaily na stehna nebo rozkrok. Takto vyfotil tisíce fotografií, které dnes činí unikátní sbírku s pozoruhodným příběhem, jež žádané umění obvykle provází. V 90.letech se uskutečnilo několik výstav, Tichý na ně ale nechodil ani nechtěl peníze. Nicméně dnes se jeho zažloutné, technicky nekvalitní fotografie prodávají v zahraničí za stovky tisíc. Vloni Tichý ve svých 85 letech zemřel a teď není jasné, komu autorská práva na fotky patří. Sám Tichý všechno odkázal své sousedce a rodinné přítelkyni Janě Hebnarové, o práva se ale hlásí i Čechošvýcar Roman Buxbaum, který Tichého fotky proslavil ve světě a díky němuž tedy dnes mají takovou hodnotu.    To je pro dnešek celé. Přeji příjemný večer třeba u fotografií Miroslava Tichého

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].