0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ24. 1. 20128 minut

DJ středa 25. 1. 2012

Víc žen do vlády a víc demokratických svobod! (Egypt) • Autor: Profimedia.cz

07:53
Dobré ránoPohled na předpověď počasí říká, že se nacházíme na prahu mrazivého týdne. Dnes má být v nížinách ještě kolem nuly, od pátku má ale všude začít mrznout. Pokud jde o výročí, 25.ledna 1688 se prý narodil Juraj Jánošík, 1882 pak Virginia Wolfová. V roce 1947 zemřel ve 48 letech na syfilis Alphonse Gabriel Capone. Tak si ho připomeňme

08:10
Ústavní soud odmítl Petra LangeraÚstavní soud zamítl stížnost právníka Petra Langera na to, že odškodnění, které má od státu dostat, je příliš malé. Fádně vypadající spor je jednou z nejzajímavějších kauz posledního desetiletí.Langer patřil do skupiny mladých právníků, kteří se chtěli stát soudci. Prezident Klaus je ale kvůli nízkému věku odmítl. Langer spolu s několika ostatními podal stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, který jim dal za pravdu.Klaus tento rozsudek ignoroval a jen Langer proti tomu protestoval dál. A tak zatímco ostatní už se soudci stali, jediný Langer Klausův souhlas nedostal, zřejmě z pomsty, jak se pozorovatelé shodli.Langer odjel studovat a pracovat do zahraničí, na jmenování soudcem stále čeká. Stát mu přiznal odškodnění 105 tisíc, Langer ale požaduje 1,5 milionu. To ale nyní ústavní soud odmítl.Tak mě napadá - neměl by náhodou Klaus zaplatit těch 105 tisíc ze svého? Nešla by proti němu podat občanská žaloba?  Pokud ne, tak si alespoň dejme Čokovoko, kteří dnes za účasti vašeho DJ vystoupí v pražské Akropoli. 

Reklama

09:09
Měnový fond věští mělkou recesi Mezinárodní měnový fond krotí svá očekávání pro letošní rok. Výhled růstu globální ekonomiky snížil ze 4 procent na 3,25.Horší předpověď dostala i eurozóna. Z 1,1 % má růst jen o půl procenta, což ekonomové označují za mělkou recesi. A například Německo, které nás nejvíce zajímá, má růst jen o 0,3 %.Kromě toho evropská unie začíná urgentně řešit svízelnou situaci Řecka, které potřebuje do 20. března splatit 14,5 miliard eur. Unie proto na Řeky tlačí, aby se rychle dohodli s věřiteli na umazání dluhů. Jinak se země ocitne ve stavu platební neschopnosti. Přes naléhavou situaci česká vláda zatím pořád otálí s rozhodnutím, jestli při záchraně eurozóny pomůže nebo ne. Jak ale dokazuje následující písnička, lidé mají na srdci i jiné potíže, než jen růst ekonomiky.  

09:58
Anonymous chystají útok na Facebook Skupina hackerů hlásící se k hnutí Anonymous se nechce smířit s tažením proti nelegálnímu stanování, které v posledním čase probíhá především v USA. Anonymous zveřejnili prohlášení, v němž slibují demonstraci síly. „Lidé z celého světa, my jsme Anonymous. Nastal čas a vypukla on-line válka. Vy jste veřejnost a já mám pro vás návrh. Líbilo by se vám být součástí protestů v první oficiální kybernetické válce? Anonymous je v rukou nás všech. Je čas k akci. Operace BlackOut právě probíhá a každý se jí může zúčastnit podle návodu, který poskytneme. Prvním terčem je Facebook,“ cituje hackery server Novinky. V neděli o půlnoci má začít útok. V praxi  se má dít to, že velké množství počítačů se bude v jeden okamžik snažit připojit na servery Facebooku a budou se je tak snažit vyřadit z provozu. Úspěch ale není jistý, Facebook se snaží proti podobným akcím pojistit velkou kapacitou svých zařízení. V pondělí uvidíme, kdo z nás je schopen přežít bez Facebooku třeba aspoň hodinu nebo tak nějak, a naopak, kolik klientů budou hlásit psychiatrické ambulance. Českým deníkům doporučujeme vyslat mezi pacienty své zpravodaje. My si mezitím dáme Marii

10:51
Kupkové jsou v PrazeVládní letado přivezlo dnes dopoledne do Prahy 44 obrazů giganta české výtvarné scény první poloviny 20. století Františka Kupky.Pro dnes již městské muzeum na Kampě jej v USA zakoupila mecenáška Meda Mládková. Obchod vyjednala s americkou kunsthistoričkou Lilli Lonngren Andersonovou, která chtěla Kupku prodat někomu, kdo již nějaké obrazy vlastní a věnuje se jeho dílu. V tomto směru je Mládková ideální adresát. Její muzeum na Kampě, jehož sbírky také věnovala Praze, spravuje už 215 Kupkových obrazů, kreseb a výtvarných studií.Atady je trocha kupkovské melancholie.

12:03
Svrhnout vládu má být těžšíNečasův kabinet připravuje zákon, podle něhož nebude možné ve Sněmovně jen tak jednoduše navrhnout svržení vlády a pak jí odhlasovat. Opozice by musela současně navrhnout nového premiéra. Dnes má tuhle pravomoc prezident a v tom spočívají i výhrady opozice proti návrhu. ČSSD se nelíbí, že že by měl mít přímo volený prezident hned takto okleštěné pravomoci. Přitom hlasy opozice bude vláda potřebovat, protože jde o ústavní zákon, pro nějž musí hlasovat alespoň 120 poslanců. Návrh je inspirovaný příkladem Německa, kde tato věc dobře funguje.

13:27
Máma exšéfa dopravního podniku má nový dům Hospodářské noviny zjistily, že Marie Nováková, matka bývalého ředitele pražských dopravních podniků Martina Dvořáka, koupila nedávno v pražských Dejvicích vilu v hodnotě desítek milionů. Zajímavé je, že prodejcem či zprostředkovatelem byli advokáti úzce spolupracující s lobistou Ivo Rittigem. Podle již staršího zjištění Nadačního fondu proti korupci právě Rittig velmi profitoval na podivných zakázkách pražského dopravního podniku. Nováková se hájí tím, že Rittigovy advokáty zná už dlouho bez ohledu na svého syna. A Dvořák prohlásil, že matka ve „velká developerka“, která si na dům prostě vydělala. Hospodářské noviny zatím nedokázaly toto jeho tvrzení rozporovat.  Navzdory tomu  - tady je song věnovaný Martinovi Dvořákovi.

14:30
Česko na záchranu eura přece jen půjčíZhruba měsíc po žádosti od Mezinárodního měnového fondu se česká vláda přece jen odhodlala k jasnému kroku a rozhodla, že na záchranu eura půjčí spíše symbolických 38 miliard korun. Původně jsme byli požádáni o 96 miliard, premiér Nečas ale razí názor, že takový obnos by mohl ohrozit naší finanční stabilitu.Jen dodejme, že ekonomové mají na tuto půjčku různý názor. Někteří říkají, že z finančního hlediska nejde o problém, jiní poněkud politicky argumentují, že se Česko bude podílet na „nemravném“ podporování špatných evropských vlád, které by měly padnout, stejně jako celá EU. Padají i velmi radikální výroky - například sociolog Petr Hampl razí názor, že české přičlenění se k novým rozpočtovým pravidlům eurozóny znamená de facto zavedení evropského protektorátu nad Českem. (Tady je anketa iHned.) Schválená půjčka půjde z kasy nezávislé České národní banky. Ta by teoreticky mohla celou věc zablokovat.  Z mezinárodního hlediska by to ale bylo velmi neobvyklé.Tady si DJ na oslavu tak prozíravého rozhodnutí vlády Petra Nečase dovolí sáhnout do krabice se svojí nej nej hudbou a pustí My Bloody Valentine.

15:33
Útok na Facebook možná nepřijdeRádi bychom uvedli na pravou míru zprávu o útoku Anonymous na Facebook. Už včera se objevila zpráva na Twitteru, kde Anonymous popírají, že by takový útok plánovali.

15:44
Egyptské ženy po roce téměř vypadly z politikyEgypťané si připomínají rok od začátku jejich revoluce, která vedla ke svrhnutí prezidenta Mubaraka. Vzpomínání to ale není radostné. Na náměstí Tahrír se sešly tisíce lidí, kteří dávají najevo nespokojenost s politickým vývojem. Výraznou hnací silou revoluce byly ženy, v novém parlamentu ale sedí 508 mužů a jen 5 žen. To je méně, než před revolucí. Důvodem je také to, že za Mubaraka platily pro ženy v parlamentu kvóty, ty ale aktivistky, novinářky a další účastnice protestů v novém režimu odmítly a spoléhaly na to, že se v nových podmínkách prosadí přirozeně. To se ale nepovedlo i proto, že zdaleka největší silou v parlamentu jsou islamisté, kteří nepodporují účast žen ve veřejném životě.A teď je čas na Pád

16:50
Skotský ministr představil otázku v referenduTzv. první ministr Skotska Alex Salmond ze Skotské národní strany představil, jak by měla znít otázka do referenda, které by Salmond chtěl vychlásit v roce 2014. Skotští voliči by měli odpovídat na otázku, zda souhlasí, aby Skotsko bylo nezávislou zemí. Jak prohlásil i Salmond, půjde o nejdůležitější rozhodnutí od začítku 18.století, kdy Skotské království vstoupilo do unie s Anglií, čímž vzniklo Spojené království Velké Británie. Ještě se ale musí vyjasnit několik nesrovnalostí. Například unionisté by chtěli referendum co nejdříve (když už musí být), nacionalisté až v roce 2014. Unionisté chtějí, aby hlasovali lidé od 18 let nahoru, nacionalisté chtějí hlasovají právo v referendum už od 16 let.  K tomu si pusťme nějaké Skoty.  

17:24
Výstava Leonarda bude i jako film Dosud neuspokojení zájemci o dosud největší výstavu Leonarda da Vinciho, která až do 5. února probíhá v Londýně, mají jakousi nouzovou možnost vidět obrazy i bez cesty na britské ostrovy. Britové totiž o výstavě připravili film, který budou i česká kina vysílat od 17. do 29. února. Film bude trvat 80 minut. Podle odhadů expertů Leonardo namaloval za svého života jen asi 20 obrazů, z nichž čtvrtina se nedochovala. Londýnské národní galerii se povedlo dát dohromady devět z nich, což je zatím nejvíc, co se nějaké galerii povedlo.Tím se dnešní DJ loučí. A pro případ, že byste dnes večer nudili, posíláme tuhle písničku.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].