Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 2. dubna 2014

V luxusní dodávce • Autor: Profimedia.cz
V luxusní dodávce • Autor: Profimedia.cz

07:59
Dobré ránoDnes by mělo být poměrně teplo, polojasno, na jihu Česka spíš zataženo. Teploty 16 až 20 stupňů. K datu druhého dubna Wikipedie mnoho výročí nenabízí. Například v roce 1792 byl ve Spojených státech zaveden dolar jako oficiální platidlo. Nebo v roce 1921 byl ukončen provoz tramvají mezi českou a polskou částí Těšína.  Tady je první písnička. 

08:55
NATO už nechce spolupracovat s RuskemVelení Severoatlantické aliance rozhodlo, že kvůli anexi Krymu přeruší civilní i vojenskou spolupráci s Ruskem. Zároveň slíbila, že pomůže Ukrajině s reformou armády. Mělo by jít hlavně o konzultace, zbraně Aliance zatím Ukrajině dodávat nebude. S Ruskem chce NATO udržovat kontakty jen na úrovni velvyslanců. NATO se také skepticky vyjádřilo ke sdělení Ruska, že stahuje své vojáky a techniku od ukrajinských hranic. Generální tajemník NATO Rasmussen prohlásil, že podle jeho informací k důslednému stahování ruské armády zatím nedochází. Tady je písnička. 

09:58
Nejtěžší hledání letadlaAustralské úřady pro dohled nad leteckou dopravou prohlásily, že hledání ztraceného a zřejmě havarovaného malajského letadla MH 370 je možná nejtěžší operací svého druhu. Australští záchranáři hledají letadlo na obrovském území jižní části Indického oceánu. K dispozici nyní mají britskou ponorku, která umí zachytit ve velké hloubce zvuk, který by měla vydávat černá skříňka. Záchranáři si ale pořád nejsou jisti, kudy přesně letadlo letělo a kde by mohly být jeho trosky. Hledání probíhá v místě západně od australského města Perth, kde byly na hladině nalazeny možné zbytky letadla. Tady je hudba. 

11:22
Návrat domů, k FukušiměJaponská vláda rozhodla, že po třech letech od havárie jaderné elektrárny Fukušima se mohou do vysídlených obcí vrátit první rodiny. Ze sto tisíc evakuovaných má jít ale zatím pouze o stovky lidí. Do dvou let by se ale podle představ vlády mohla vrátit až třetina nuceně vysídlených, tedy asi třicet tisíc lidí. Někteří politici včetně bývalého premiéra ale tohle rozhodnutí hodnotí jako nezodpovědné, protože podle nich oblast zdaleka není bezpečná. Elektrána například pořád řeší problém velkých zásob radioaktivní vody, kterou ukládá v bazénech uvnitř areálu a neví si s ní rady. Tady je hudba. 

12:53
Rittig je v Monaku, poslal tweetIvo Rittig má Twitter rád. Díky němu mohl české veřejnosti oznámit, že je zpět doma, v Monaku. Navíc připojil fotku zálivu v Monte Carlu. Tím se naplnila obava státního zastupitelství, že stíhaný pražský kmotr odjede do zahraničí brzy poté, co mu soud vrátí cestovní pas. Právě v otázce vrácení pasu se odehrál spor mezi Městským soudem v Praze a státními zástupci včetně vrchní žalobkyně Lenky Bradáčové. Státní zástupci tento spor prohráli. Dokonce kvůli tomu poslali Rittiga krátce do vazby, soud ale její oprávnění neuznal. Podle soudu neexistuje indicie, že by se Rittig chtěl trestnímu stíhání vyhýbat. A teď hudba

14:06
Mluvit pravdu jako OkamuraZ hlediska veřejného zájmu jeden z nejužitečnějších serverů českého internetového světa - demagog.cz, jež ověřuje pravdivost tvrzení předních českých politiků, zjistil, že zřejmě nejméně důvěryhodným politikem zdejší scény je Tomio Okamura. Z jednadvaceti výroků, které demagog.cz v rámci Okamurova vystoupení v neděli v České televizi  ověřoval, bylo pravdivých jen osm. Šestkrát si Okamura vymýšlel, pětkrát pronášel polopravdy, dvakrát nešlo jeho výrok ověřit. Nutno ale dodat, že někdy jde o drobnosti, jimiž Okamura podpírá svojí vizi ideální politiky. Šéf hnutí Úsvit například nemluvil pravdu, když tvrdil, že každé zvýšení daní ve Švýcarsku musí projít referendem. Demagog.cz ale zaznamenat i větší lži - třeba když Okamura tvrdil, že sociální demokracie měla v programu referendum o církevních restitucích. Ještě dodejme, že Okamurův nedůvěryhodný styl kontrastoval v debatě s výroky Jiřího Dienstbiera, u něhož demagog.cz hodnotil všechny výroky jako pravdivé, pouze jeden jako neověřitelný. Tady je hudba. 

15:57
Šumava chce být opět divokáČeské ministerstvo životního prostředí opět stáčí kormidlo na Šumavě jiným směrem. Napravuje vztahy s vedením Národního parku Bavorský les a chce pokračovat v tom, co doporučují přírodovědci a další zastánci koncepce šumavské divočiny - větší propojení  parků na obou stranách hranice a zřízení nadnárodního chráněného území s evropským statutem. Náměstek ministra Vladimír Dolejský navštívil minulý týden německé partnery a snažil se je přesvědčit, že česká stana má zájem na zřízení společného území, kde se ponechá příroda svému osudu. V uplynulých několika letech totiž Národní park Šumava víceméně přerušil vztahy s německou stranou a plány na společnou strategii v ochraně šumavské přírody odmítal. Instruovalo jej tak totiž  ministerstvo pod vedením ODS. Teď je mnohé jinak: české ministerstvo zřejmě vymění ředitele NP Šumava a bude pokračovat ve strategii, kterou začal před osmi lety tehdejší ministr Martin Bursík.A ještě hudba

17:14
Kerry věští dramaNáklady nečinnost v problému změny klimatu budou katastrofické, prohlásil americký ministr zahraničí John Kerry v reakci na zprávu OSN o vývoji globálního oteplování. Podle zprávy budou důsledky změny klimatu „závažné, všudypřítomné a nezvratné“.  Píše o tom BBC. Kerry říká to, co už roky tvrdí tzv. alarmisté. Tedy že je potřeba jednat „rychle a rázně“, jinak budou státy západního světa i jednotlivé rodiny platit spoustu peněz tím, jak bude přibývat přírodních pohrom, výkyvů počasí apod. Tedy kromě S touto zprávou se s vámi dnešní DJ loučí a přeje příjemný večer. Tady jsou ještě War pigs.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].