Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 2. 1. 2013

Pád odložen (Joe Biden) • Autor: Profimedia.cz
Pád odložen (Joe Biden) • Autor: Profimedia.cz

07:45
Vítejte v roce 2013!Dobré ráno, milí čtenáři, vítejte v novém roce 2013! Svět se nám na chvíli zastavil, ale už se zase rozběhl a je plný událostí. DJka tedy navrhuje pustit si nejprve písničku a poté se pustit do zpráv. Pěkný pracovní den a začínáme: Astrud Gilberto a It Might as Well Be Spring.

08:15
Nevýrazný projev, překvapivá amnestiePrezident Václav Klaus pronesl včera svůj poslední novoroční projev. Žádné výrazné myšlenky v něm nenabídl, pouze zopakoval, co je v naší zemi špatně a vybídl Čechy, aby více pracovali, byli solidárnější a semkli se jako národ. Projev trefně okomentoval předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který ho označil za „postní kázání“. Opravdovým překvapením tak bylo jedině udělení částečné amnestie. Václav Klaus se k amnestii vždy stavil odmítavě a nikdy žádnou nevyhlásil. Je tedy otázka, co ho k tomu vedlo. Byl prezident v souvislosti s končícím prezidentováním tzv. naměkko, nebo pragmaticky poslechl volání po ulevení přeplněným věznicím?Nečekaná amnestie rozhodně vyvolala nejrůznější názory. Podle některých odborníků zase tak velká není - na svobodu se může dostat zhruba 6 až 7 tisíc vězňů -, prezident má však mnohem širší pravomoci. Podle jiných názorů je amnestie naopak poměrně velkorysá.  V každém případě však ulehčí přeplněným věznicím - nad stav je v nich cca tři tisíce vězňů a umožní  vězeňskému systému, aby se vzpamatoval.Pomineme-li systém, nejvíce jistě potěší ty, kteří se z „lapáku“ dostanou na svobodu. Psí vojáci

09:15
Kongres se dohodl, pád se nekonalAmerika nakonec z fiskálního útesu, jak se říká, nespadla. Republikánům se nepodařilo získat pro své úsporné návrhy dostatečnou podporu a tak Sněmovna reprezentantů Kongresu schválila senátní návrh rozpočtové reformy. Stalo se tak poměrem 257 ku 167 hlasů. V praxi to znamená zvýšení daní pro lidi s ročním příjmem nad 400 tisíc dolarů a rodiny s celkovým ročním příjmem nad 450 tisíc dolarů. Daně se jim zvýší z 35 procent na 39,6 procent. Toto zvýšení daní přinese do americké státní pokladny v příštích deseti letech 600 miliard dolarů. Cesta výrazných škrtů by přitom přinesla pouze 12 miliard. Prezident Barack Obama, který se kvůli hlasování vrátil z dovolené na Havaji, si úlevně vydechl a řekl, že díky prosazení návrhu se Americe podařilo vyhnout pádu do hluboké recese. Poté se vrátil na Havaj.Schválením reformy získaly USA další dva měsíce času na dopracování detailního úsporného programu.

10:00
Jaroslav Bureš nastupuje do funkcePrezident Klaus dnes jmenuje nového předsedu Vrchního soudu v Praze. Stane se jím zkušený justiční matador a dosavadní místopředseda Vrchního soudu Jaroslav Bureš. Bývalý ministr spravedlnosti (2001–2002 a 2004–2005) nastupuje na místo po Vladimíru Stiboříkovi, kteří končí kvůli svému věku. Osmapadesátiletého Bureše vybrala komise, neměla to však těžké, neboť Bureš byl jediným přihlášeným.

10:30
Hugo Chávez je ve špatném stavuVenezuelský prezident Hugo Chávez je ve velmi kritickém stavu. Zprávu přinesl server iDNES.cz. Podle španělského listu ABC je napojen na přístroje, jeho tělo nereaguje na léčbu pooperační infekce, má horečky a není při vědomí. Pokud by ho odpojili od přístrojů, zemře. Venezuelská vláda i následník „trůnu“ Nicolás Maduro se snaží předstírat, že situace tak kritická není. Maduro dokonce tvrdí, že si v přechozích dnech s Chávezem povídal o politice, situaci v zemi a nadcházející přísaze guvernérů. Připustil jen, že se prezident nachází v „choulostivé“ situaci.Ve skutečnosti se zřejmě už země připravuje na Chávezův odchod. Podle ústavy se do třiceti dnů od prezidentovy smrti musí konat volby nové hlavy státu.Hugo Chávez byl v prosinci po čtvrté operován kvůli rakovině pánve a tlustého střeva. Metastáze byla při operaci nalezena už i v páteři a močovém měchýři. 

11:14
Zemřel Karel ČáslavskýČTK přinesla zprávu, že v noci na dnešek zemřel po dlouhé  nemoci Karel Čáslavský. Bylo mu 75 let. Filmový historik a milovník starých dokumentů i historických materiálů nejrůznějšího druhu nejvíce obohatil kinematografii sérií dokumentů o našich předcích Hledání ztraceného času. Byl však i autorem divácky velmi oblíbeného pořadu Videostop. Mezi jeho nezapomenutelná díla patří i cyklus o řece Vltavě Vltava v obrazech či Komik a jeho svět.Pokud máte čas a chce se podívat do časů, kdy v Česku byla pořádná zima: Když Praha byla bílá 1920–1930.O tom si dnes můžeme nechat jen zdát.

11:20
Až se hory převalíDJka se vydá do redakce, v mezičase k poslechu píseň z posledního alba Radůzy: Až se hory převalí.Mimochodem velmi povedené.

12:20
Pavel Zeman už má nového náměstkaNovým náměstkem nejvyššího státního zástupce je od prvního ledna Pavel Pukovec. Dosavadní okresní žalobce v Kroměříži se zaměřoval především na boj s korupcí a působí i jako školitel právních čekatelů, či lektor na Justiční akademii. Na starosti bude mít celou agendu svého předchůdce Stanislava Mečla, kterého šéf státních žalobců Pavel Zeman odvolal s tím, že „nebyl naladěn na stejnou vlnovou délku“.Pukovec se tedy bude věnovat vedení kabinetu nejvyššího státního zástupce, legislativnímu a analytickému odboru a záležitostem spojeným s přezkumem jednotlivých případů.A snad bude na té správné vlnové délce.

13:21
Amnestie se může dotknout i velkých podvodníkůTématem dne je amnestie. Jak na světlo vycházejí jména odsouzených, kterých se týká, přibývá pochybností. Zatím se ukázalo, že kromě lehkých trestných činů, které se v jiných zemích ani netrestají vězením, se amnestie dotkne také některých korupčních kauz a podvodů. Zatím se objevily zprávy, že omilostněni by mohli být například manažeři Union banky, tuneláři H-Systému či někdejší šéf fotbalového svazu František Chvalovský. U dalších kauz - například ústeckého soudce Berky - to zatím není jasné.Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg už se vyjádřil, že ho prezident Klaus „nezklamal“. Řekl, že amnestie se neměla týkat velkých skandálů.K tématu sloupek od Jardy Spurného.

14:00
K oběduK polední pauze Bjork. Více zpráv bude následovat po obědě. Dobrou chuť!

15:00
Kníry vydělaly přes dva miliony korunAkce Movember, která probíhala v listopadu a snažila se upozornit na rakovinu prostaty, se v Česku zúčastnilo více než 7400 mužů. Ti všichni si nechali narůst knír a na závěrečné party ho vydražili. Díky tomu se na podporu boje s rakovinou prostaty vybralo přes dva miliony korun. Akce se letos konala již potřetí.

16:00
Hollande trvá na svém, bohatí musí platitFrancouzský prezident Francois Hollande se pokusí prosadit daň z příjmu pro bohaté ve výši 75 procent. Zákon sice v sobotu shodila ze stolu Ústavní rada, prezident ho však chce nechat upravit a hlavně opravit a bez formálních chyb vrátit na jednací stůl. Pokud by zákon prošel, týkal by se zhruba třiceti tisíc Francouzů, jejichž příjem přesahuje miliardu eur ročně. Dosavadní nejvyšší sazba daně z příjmu je 48 procent. Francie by tak vysoko přeskočila Švédsko, kde je daň z příjmu zatím nejvyšší a to sedmapadesátiprocentní. 

16:30
Praha nakoupí kontejnery pro bezdomovceHlavní město se rozhodlo nakoupit kontejnery pro lidi v nouzi a bez domova. Zatím vypsalo veřejnou soutěž, hodnota zakázky je 14 milionů korun a její uzávěrka 7.  února. O kontejnery se potom budou starat sociální organizace, kterým je pražský magistrát bude poskytovat zdarma. Umístěny by měly být například na Rohanském ostrově a jejich součástí bude i zdravotnické zařízení. Kontejnery by pak lidem pomáhaly přečkat nejhorší období, k dispozici by byly od půlky prosince do konce února.Dosud má Praha podobných zařízení nedostatek a v případě mrazivých nocí (pod minus deset stupňů) musí nechat pro bezdomovce postavit stany.

16:45
Bradáčová a Brožová k amnestiiJeště jednou k amnestii: Internetové servery zaplavují celý den zprávy o tom, koho všeho z tunelářů a korupčníků se amnestie dotkne. Spekuluje se také o tom, pro koho ji vlastně Václav Klaus na míru ušil. Podle některých názorů je zarážející například to, že stanovil jako hranici osm let, kterou se táhne projednávání případu soudem.Server novinky.cz přinesl vyjádření vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, která řekla, že už teď ví alespoň o třináct velkých kauzách, jichž se amnestie dotkne. Jmenovala kauzu soudce Jiřího Berky, manažerů Komerční banky, fondu Trend, společnosti KTP Quantum a firmy Private Investors, kauzu Český dům, firmy Bena a Tukový průmysl, Františka Chvalovského, manažery Agroplastu i případ Reginy Rázlové a Skloexportu.K amnestii se vyjadřovala také předsedkyně nejvyššího soudu Iva Brožová, která řekla, že každá amnestie je projevem milosrdenství, měla by však mít nějakou filozofii. A tu prý v té Klausově marně hledá.

17:00
Dvanáct měsícůNa závěr dnešního dne skladba úžasného norského saxofonisty a skladatele Jana Garbareka: Twelve Moons. DJka se loučí a přeje pěkný večer!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].