Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 14. 3. 2012

Svobodu Pussy Riot! (Před Moskevským městským soudem) • Autor: Naďa Straková
Svobodu Pussy Riot! (Před Moskevským městským soudem) • Autor: Naďa Straková

07:59
Dobré ránoPohled na předpověď počasí říká, že zima je (tedy minimálně tady v nížinách) definitivně za námi. Teploty mají být přes den kolem deseti stupňů, o víkendu to vypadá dokonce na 18 stupňů. I na dnešní den připadá řada poutavých výročí. V roce 1879 se v jihoněmeckém Ulmu narodil Albert Einstein. V roce 1939 se rozpadlo Českoslovesnko a vnikl tzv. Slovenský stát. A konečně - v roce 1953 zemřel masový vrah Klement Gottwald.K tomu si dejme Kost v těle.

08:20
Maďaři jsou blíž sankcím BruseluMaďarsku hrozí, že ztratí půl miliardy eur z Fondu soudržnosti. Z něho EU dotuje velké investiční akce týkající se hlavně životního prostředí nebo dopravy. Ministři financí zemí EU se včera shodli, že kvůli malé maďarské snaze krotit schodek státního rozpočtu peníze „zmrazí“ a během roku rozhodnou, zda Maďaři o peníze skutečně přijdou. Nadměrný schodek mají i další země, Maďaři ale podle zbytku EU dělají nejméně pro to, aby situaci vyřešili. Český premiér Petr Nečas se snaží přesvědčit středoevropské státy, aby se Maďarska „proti Bruselu“ zastaly, zatím se mu to ale nepovedlo. Odmítla to například i slovenská vláda, která naopak v EU razí pozici přísného posuzování státních účtů.Je to vážná otázka: měla by EU využít svých možností a přitlačit maďarskou vládu za její velmi problematické chování (mj. omezování médií nebo znárodnění penzijního spoření) ke zdi? Nebo bychom měli ctít maďarskou suverenitu? V české debatě zatím zřejmě převládá spíš druhý názor. DJ to vidí takhle: kdyby se do situace podobné té maďarské dostalo Česko a vládli by nám nacionalističtí populisté, mohli bychom být rádi za všechno, co by takové vládě komplikovalo život, tedy i za „Brusel“. Tady je ke zpříjemnění všech těch schodků a dluhů trocha romantiky.

09:30
Hospoda Hobbit v. HollywoodBěžná hospoda v anglickém Southamptonu se dostala pod tlak amerických právníků zastupujících Hollywood. Jmenuje se totiž Hobbit a to kalifornská firma Saul Zaentz Company (SZC) nemůže vystát.Majitelka hospody  Stella Mary Robertsová dostala dopis, kde jí SZC upozorňuje, že jako firma je vlastníkem autorských práv na dílo spisovatele JRR Tolkiena a vadí jim, jak paní Robertsová tato práva porušuje. SZC chce, aby hospoda změnila jméno a stáhla z nabídky koktejly s názvem Frodo či Gandalf.Problém ale je, že hospoda hojně navštěvovaná studenty nese název Hobbit už víc než dvacet let. „Byla jsem v šoku. Nikdy jsem netušila, že porušujeme nějaká autorská práva,“ prohlásila v BBC paní Robertsová. „A způsobujeme tím někomu nějakou škodu? Myslím, že ne. Prostě směřujeme lidi k Tolkienovým knížkám. Teď ale nemám peníze, abychom se mohli bránit. Nemůžu přece bojovat s Hollywoodem.“ Jeden ze studentů založil na Facebooku stránku „Save the Hobbit“, kde lidé vyjadřují podporu paní Robertsové. Jestli to bude stačit, není zatím jasné.    Tady je vzpomínka na jednu z nejzajímavějších českých kapel posledních dvaceti let. 

10:20
Republikánské primárky se opět vyrovnávajíSkalní konzervatinec Rick Santorum vyhrál v noci na dnešek primárky ve dvou jižních státech USA - Alabamě a Mississippi. Stále největší favorit klání Mitt Romney skončil v obou místech až třetí. Podle pozorovatelů za to může jeho agresivní styl kampaně napadající soupeře, jež řadu konzervativních voličů popuzuje proti němu. Santorum prohlásil, že volby se už zřejmě definitivně stávají bojem jeho a Romneyho a vyzval konzervativní voličské jádro své strany, aby jej podpořilo. Další dva kandidáti Newt Gingrich a Ron Paul ale stále zůstávají v soutěži.Někde v Alabamě se právě teď nachází náš kolega Ondřej Kundra, takže jej zdravíme a posíláme Sweet Home Alabama, verze Detroit. 

11:12
Senátoři chtějí napravit průšvih sněmovnyPodle ankety serveru iHned.cz je víc než polovina senátorů rozhodnuta, že nepodpoří poslanecký návrh zákona na ochranu ovzduší. Za slibně znějícím zákonem se totiž skrývá jeden z největších průšvihů, jichž se poslanci v tomto volebním období dopustili. Místo vládou navrženého zvýšení poplatků za vypouštění škodlivin do ovzduší schválili jejich podstatnou redukci. A to bez ohledu na neustále se zhoršující ovzduší především na Ostravsku. Hlasování má proběhnout dnes.  

12:22
Proces s Bártou: soudce Šott vyměnil přísedícíV procesu s Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou došlo k nové, nečekané události. Soudce Jan Šott vyloučil jednu z přísedících - Marii Jungwirthovou kvůli obavě, zda není zaujatá. Může za to její rozhovor pro Lidové noviny, kde Jungwirthová prohlásila, že s ní proces zahýbal. Doslova řekla, že se jí chtělo zvracet z toho, co si musela o politickém zákulisí vyslechnout. „Zapůsobila“ na ní zřejmě hlavně Kristýna Kočí. „Mě překvapila sedmadvacetiletá slečinka z dobré rodiny s evropským vzděláním. Jsem starší generace a spoléhám na to, že společnost se zlepší mladými lidmi. Měla jsem z ní hrozný pocit,“ prohlásila sdílná přísedící. Soudce na její místo dosadil náhradnici, která se od začátku procesu také účastní.Jak říká klasik z Baltimoru, někdy jsou zkrátka chvíle, kdy Torture never stops.

13:12
Lev Praha? Zatím nikdo nevíČeští hokejské a jejich příznivci stále nevědí, jestli řeči o příchodu ruské ligy známé jako KHL do Prahy, jsou pravdivé. Zdejší zpravodajské servery to v uplynulých dnech představily jako velmi reálnou variantu. Jak ale vysvětluje Aktuálně.cz, ředitel KHL Alexej Medveděv pouze odpovídal na otázku novinářů, když řekl, že variantu stěhování vážně zvažují. Nic ale zatím dohodnutého není. Rusové navíc potřeují souhlas českého hokejového svazu. Češi už ale opatrně dávají najevo, že mají z konkurence strach. V sázce jsou sponzorské peníze a také hráči, pro něž by se KHL zřejmě stala ještě větším lákadlem než dnes. Pokud ale nakonec tým Lev přesídlí z Popradu do Prahy, stane se Česko jednou z běžných destinací ruských týmů. Nešlo by až o takovou abnormalitu, když si uvědomíme, že Praha je od Moskvy blíž než města na východě Ruska, kde se dnes liga hraje.Je nám jasné, že jde o trochu lacinou asociaci, přesto se jí ale nelze ubránit: ruská liga je také tohle.

14:20
Konžský tyran dětí byl shledán vinným V čase, kdy na youtube trhá rekordy sledovanosti propagační půlhodinové video Kony 2012 o známém verbíři dětských vojáků z Ugandy, Mezinárodní trestní tribunál v Haagu shledal viným ze zneužívání dětí k boji jiného afrického rebela - Thomase Lubangu z Konga. Ten především v letech 2002 - 2003 unášel děti a využíval je jako sexuální otroky, tělesné strážce a bojovníky ve válce v etnicky složitém a na zlato bohatém regionu v Kongu. Lubanga byl zatčel před sedmi lety. Výše trestu bude vyřčena později, Lubangovi reálně hrozí doživotní vězení.Pro případné zájemce tady je velmi sledovaný, ale také značně kritizovaný film Kony 2012.

15:10
Legendární Britannica končíPo 244 letech končí slavná Britannica. Přesněji řečeno už se nebude vydávat v tištěné podobě, ale jen na internetu. Vydavatelé tím chtějí konkurovat Wikipedii a dalším znalostním serverům. Web Britannica je ovšem placený. Encyclopedia Britannica poprvé vyšla v roce 1768 ve skotském Edinburgu. Naposled to pak bylo ve 32 svazcích v roce 2010 a v Americe stála 1395 dolarů. Podle New York Times se jí prodalo jen osm tisíc kusů, což je patnáckrát méně než v časech před rozšířením internetu.  Britannica dělala i filmy, tady je jeden z těch nejpoučnějších.

16:00
Pussy Riot zůstanou ve vazběNaše kolegyně Naďa Straková, momentálně pobývající v Moskvě, zašla dnes ráno k soudu s punkovými hudebnicemi, známými jako Pussy Riot, které byly před 14 dny zadržené za zpěv protiputinovské „punkové modlidby“ v chrámu Krista Spasitele, a tohle píše:Moskevský městský soud dnes potvrdil dřívější rozhodnutí Taganského soudu, který uvalil na dvě členky Pussy Riot vazbu až do 24. dubna. Tím odmítl stížnost právníků, aby byly mladé ženy, matky malých dětí, propuštěny na kauci do domácího vězení. Mluvčí soudu vysvětlila dnešní verdikt takto: „Obviněným hrozí trest přesahující dva roky, proto je nutné, aby zůstaly nadále ve vazbě. Navíc trestný čin byl spáchán skupinou osob, totožnost ostatních účastnic dosud nebyla zjištěna." Trvající vazbu vysvětlila také tím, že by obviněné po propuštění na kauci mohly odjet ze země.Právník Nikolaj Polozov považuje potvrzení vazby za krajně nespravedlivé. „Když soud pouští na svobodu policistu podezřelého z útoku na občana, ale ženy obviněné z přestupku drží za mřížemi, jedná se o naprostou zvůli." Narážel tak na případ policisty, který zapříčinil smrt člověka podezřelého z krádeže. Policista je vyšetřován na svobodě. Polozov se proto chystá stěžovat u Evropského soudu.Před budovou soudu se od rána konaly protesty na podporu vězněných hudebnic. Na místě byli i jejich hlavní odpůrci z řad pravoslavné církve, kteří považují vystoupení v chrámu za urážku a znesvěcení místa. Na demonstrující nonkonformisty útočili nadávkami a jedna z účastnic protestu od nich dostala pěstí do obličeje.Mnozí se domnívají, že se jedná o zpolitizovaný proces a že ruským úřadům vadí hlavně to, že Pussy Riot už delší dobu zesměšňují Putina. 

17:14
ODS chce navrhnout na šéfa NKÚ Václava PeřichaV zákulisí sněmovny už se začíná jednat o tom, kdo bude novým prezidentem Národního bezpečnostního úřadu po nuceně odstoupivším Františku Dohnalovi. Nejaktivnější z vládních stran v hledání je ODS a podle informací Respektu už začala vyjednávat s koaličními partnery o možnosti, že by se prezidentem úřadu stal Václav Peřich. Jde o člena ODS, bývalého člena KDS, který byl viceprezidentem NKÚ v letech 1993 až 2002, tedy v éře tehdejšího šéfa instituce Lubomíra Voleníka. Volit nového prezidenta NKÚ by poslanci chtěli na příští schůzi sněmovny.Soudě ze zkušenosti s NKÚ v 90.letech Peřich by mohl být v rámci možností dobrá volba. Tak si na to zahrajme.

17:50
Azylanti ve Švýcarsku a nenávist ve Svaté zemiVítězem festivalu Jeden svět se stal film Zvláštní let od švýcarského režiséra Fernanda Melgara. Je o uprchlících, kteří ve Švýcarsku čekají na verdikt o udělení azylu nebo v opačném případě nuceném odjezdu ze země. Cenu za nejlepší režii dostal film Pět rozbitých kamer o konfliktu mezi palestinskými vesničany a židovskými osadníky.I když DJ vítězný film neviděl, má pocit, že rozhodnutí poroty rozumí. Čekání na azyl ve Švýcarsku musí být opravdové drama. To je pro dnešek vše, přeji příjemný večer. Na závěr ještě Colorfactory.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].