0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ12. 6. 201211 minut

DJ středa 13. 6. 2012

Život v českém hlavním městě se zlevňuje. • Autor: Karel Cudlín

07:51
Dobré ránoNa svatého Antonína, broušení kos započíná. Nebo taky: Svatý Antonín pevně veslo třímá, často na něj hřímá. Důvtipný čtenář pochopil, že dnes má svátek Antonín, a těm obzvlášť důvtipným k tomu došlo, že 13. červen je den, který je třeba brát vážně. Tak to učiňme i my, byť s těmi kosami to - minimálně v redakci Respektu - nebude až tak žhavé. Hromu se ale dočkat můžeme. Na území Česka má pršet, teploty se mají pohybovat pod úrovní dvaceti stupnů. Užijme si tedy příjemného chladu, než se nám o víkendu vlezle oteplí - podle předpovědi až k třiceti stupňům Celsiovy stupnice.Pokud jde o výročí, 13. červen jich moc nenabízí. V roce 1897 byla spuštěna tramvajová linka v Praze mezi Smíchovem a Košířema. V roce 1774 se stal Rhode Island první britskou kolonií v Severní Americe, která zakázala dovoz otroků.Tady je skupina švédská Kent.

08:07
Česká a řecká radost Čeští fotbalisté na rozdíl od svých italských, nizozemských, anglických nebo německých kolegů nepodnikli u příležitosti svého pobytu v jižním Polsku pietní návštěvu ve zbytcích koncentračního tábora Osvětim a Osvětim-Březinka. Nicméně včera vyhráli nad Řeckem a udrželi si naději na postup do čtvrtfinále.Obrovskou chybu přitom udělal brankář Petr Čech, kterému se celá situace může ještě nepříjemně připomenout. Pokud totiž budou Češi v posledním utkání remizovat s Polskem a Řekové o gól porazí Rusko, bude to právě Čechův gól, který rozhodne o tom, že díky nepatrně lepšímu skóre postoupí dál řecký tým, a ne český. Vzhledem k vážné situaci  kolem evropské finanční krize bychom ovšem měli mít k dispozici útěchu: řecká radost je teď i naše radost.Jesus and Mary Chain k tomu zpívají - Just Like Honey.

Reklama

09:05
Drobil má whistleblowery rád, ale jen když pilně pracují„Bude-li to vládní návrh zákona, budu ho podporovat,“ říká místopředseda ODS Pavel Drobil v dnešním rozhovoru pro iDnes o závrhu zákona na ochranu tzv. whistleblowerů. Ten se chystá do Nečasovy vlády předložit vicepremiérka Karolína Peake a odpor se čeká právě od Drobilových stranických kolegů.Norma, která například ve Spojených státech chrání před výpovědí lidi, kteří v zaměstnání upozorní na korupci nebo jinou špatnost, v Evropě není úplně obvyklá, patří ale jednoznačně k trendům, jimiž se boj proti korupci ubírá.Drobil je přitom člověk, který na odvahu dnes zřejmě nejznámnějšího českého whistleblowera Libora Michálka doplatil tím, že musel opustit vládu. V rozhovoru říká, že je obecně pro zákon, vzápětí ale zmiňuje v politice tolik populární „ale“. Prý nechce, aby se za whistleblowery vydávali lidé, kteří jsou zralí na vyhazov kvůli svým slabým výkonům v práci. Jen dodejme, že v USA také dochází k řadě sporných případů, které pak řeší soud. Při něm ovšem mají zaměstnanci-whistlebloweři v zádech zákonnou ochranu, firmy si tedy dvakrát rozmýšlí, jestli se do žaloby a skandalizace pustí.   Dodejme ještě, že Drobil v iDnes nedostal otázku na jeho poslední skandál, kdy jako šéf dozorčí rady státních lesů minimálně toleroval schůze rady v luxusních hotelech jako například pražský Hilton a Lesy ČR tím připravil o poměrně hodně peněz.Tady je další song.

10:03
Su Ťij letí do Evropy za BonemSvět se mění, Aun Schan Su Ťij vyrazila na evropskou cestu. Světoznámá barmská opoziční vůdkyně a nově i poslankyně tamního parlamentu směřuje do Evropy, aby mimo jiné převzala po 21 letech svoji Nobelovu cenu, na níž ji tehdy navrhl Václav Havel. Su Ťij byla v Evropě naposledy v roce 1988, pak suveréně vyhrála volby, místo vládnutí ale dalších 24 let strávila střídavě ve vězení, v domácím vězení a pod přísným dohledem na svobodě. V Evropě napřed navštíví sídlo OSN v Ženevě, pak zamíří do Norska k převzetí ceny. Odtud poletí do Dublinu, aby osobně poděkovala zpěvákovi U2 Bonovi za dlouholetou podporu. Na konci cesty by měla být zastávka v Británii, kde promluví v parlamentu a převezme doktorát na univerzitě v Oxfordu, kde sama kdysi studovala a pak i nějaký čas se svým manželem a dvěma syny žila. Ještě před cestou do Evropy navštívila Su Ťij Thajsko.Zmiňme ještě přesvědčení hraničící s jistotou, že Václav Havel u toho všeho také bude.Takhle to zařídil ten Bono .

11:09
Mr. Postman na vás počká, slíbí prováděcí vyhláška Už delší čas víme, že dnešní doma monopolům nepřeje. Pořád tu ale byly jistoty, o které se všichni vyznavači tradičně levicového pohledu na národní hospodářství mohli spolehnout, například pošta. I to se ale mění.Prezident podepsal zákon, podle něhož se od ledna 2013 ruší monopol České pošty na dodávání dopisů a pohledů do 50 gramů. Schvalování zákona bylo poměrně dramatické – levice se jej pokusila v Senátu zablokovat v obavě, aby se nerozpadly poštovní služby tam, kde se ekonomicky nevyplatí – na malých vesnicích a samotách. Pravice si ovšem ve sněmovně prosadila svou a do byznysu kolem doručování dopisů mohou vstoupit další firmy.Podstatné slovo ovšem bude mít prováděcí vyhláška, která by měla určit, jak se bude moci zařídit Česká pošta. Podle předběžných informací by měla  být pobočka v každé obci nad 2500 obyvatel nebo v místě, které je od obydlených domů vzdáleno maximálně 10 kilometrů. V obcích nad 2500 obyvatel by měla být pobočka pošty minimálně každé dva kilometry.Tady je neslavnější písnička o pošťácích ve zvlášť poradařeném vydání.

11:41
Liška píše o kandidátovi TOP 09Přední český novinář, zástupce šéfredaktora Reflexu Viliam Buchert se rozhodl pozastavit svoji mediální kariéru a zkusí proniknout do vysoké politiky. Dohodl se totiž s TOP 09 v Praze na kandidatuře do Senátu.DJ na této zprávě zaujala především reakce předsedy konkurenční Strany zelených Ondřeje Lišky, kterou Liška pověsil na svůj Facebоok. Liška píše:"Přidej půl kila nacionalismu, dvě lžíce eurofobie, litr obav z Иslámu a všeho cizího, zvláště nečeského, tři balení obdivu k nejvyššímu a nejmoudřejšímu a pečlivě vmíchej pytel nenávisti ke všemu eko … a máme kandidáta za TOP 09 na Praze 8.“

12:35
CASA se vznáší nad ParkanovouKonkurovat fotbalu je dnes alespoň při pohledu do dnešních novin nesnadný úkol, na policii je ale sympatické, že se o to alespoň pokusila. Vyšlo totiž najevo, že požádala český parlament o zbavení imunity další tzv. velké ryby. Jde o místopředsedkyni sněmovny Vlastu Parkanovou. Důvodem není její oblíbená dechovka, ale působení v pozici ministryně obrany, kde se Parkanová podle přesvědčení policie zapletla do nezákonného obchodu s letouny CASA. Jde o čerstvou zprávu, zatím tedy není jasné, jak se poslanci zachovají. Pokud ale setrvají v tónině posledních měsíců, bude Parkanová zbavena imunity a trestně stíhaná.  Vlastě Parkanové i dalším přátelům letounů CASA hrajeme Smashing Pumpkins.  

13:29
Rusko a další zásobují válčící Sýrii zbraněmiOSN poprvé veřejně oznámila, že situace v Sýrii naplňuje podmínky občanské války. Ze světa přitom přicházejí zprávy, že se stupňuje dovoz zbraní do této nešťastné země.Zbraně směřují oběma stranám - vládě i opozici, obzvlášť aktivní jsou ale údajně Rusko a Írán coby spojenci syrského režimu. Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová včera oznámila, že Rusko poslalo do Sýrie například zásilku útočných helikopter. Dodávky zbraní nejsou ilegální, Rusko a Čína totiž blokují vyhlášení embarga. Podle všeobecného přesvědčení jsou ale velmi neetické. Syrská armáda už podle řady svědků zcela nepokrytě bombarduje čtvrti osídlené civilisty ve městech, kde dochází k prostestům a formuje se opoziční hnutí. To dostává podle aktuálního článku v New York Times podporu z Turecka, Saúdské Arábie či Kataru, například prý jde o dodávky protitankových zbraní, které je mají uchránit proti nájezdům vládních tankových jednotek. Už se také objevily informace, že syrská armáda bere rodinám děti a posazuje si je jako živé štíty na tanky.Tady je píseň.

14:27
Cesta k přímo volenému prezidentovi je skoro volnáZ přímé volby prezidenta už zřejmě není úniku. Poslanci totiž dnes schválili zákon, který navazuje na změnu ústavy a určuje detailně, jak by měla volba vypadat. Volby se může zúčastnit Čech nad čtyřicet let, který posbírá 50 tisíc podpisů od občanů nebo získá nominaci alespoň 20 poslanců či 10 senátorů.Kandidáti musí být jasní 49 dní před volbou. Mezi 16. a 3. dnem před volbou dostanou zdarma prostor v České televizi. Poslanci také schválili návrh Ústavně právního výboru na zavedení finančních limitů pro kampaň. V prvním kole volby to má být 40 milionů, ve druhém 10 milionů. Do dvou měsíců musí kandidáti zveřejnit své účty na internetu. Teď musí zákon schválit i Senát.Ještě dodejme, že dosavadním průzkumům vévodí Jan „Honza“ Fischer, na něj se pomalu dotahuje Miloš „Žumpa“ Zeman.  Tady je píseň.   

15:31
Praha si na žebříčku drahoty polepšila Život v českém hlavním městě se zlevňuje.  Tedy alespoň relativně - ve srovnání s ostatními metropolemi světa. V každoročním hodnocení poradenské agentury Mercer se Praha propadla - tedy z pohledu svých obyvatel si de facto polepšila - ze 47. místa na 69. Může za to především ekonomická nejistota a s ní související pokles koruny, uvádí server iHned. Jako nejdražší město světa se drží japonské Tokio, za ním je angolská Luanda, třetí Ósaka, dále je Moskva a Ženeva. V první desitce jsou ještě Curych, Singapur, Ndjamena v Čadu, Hongkong a japonská Nagoja. Za drahý život v afriských velkoměstech prý mohou především náklady na bezpečnost, které musí tamní rezidenti, pokud žijí na jisté společenské úrovni, vydávat. Naopak nejlevnějšími velkoměsty na světě jsou Karáčí a Islámábád v Pákistánu, Managua v Nikaragui či Biškek v Kyrgyzstánu. Dále pak La Paz, Kalkata, Tunis. V Evropě je nejlevnější makedonské Skopje.Tady jsou The Cure.

15:33
Hon na čarodějnice je tady, říká TopolánekKdyž bývalý vládní politik varuje před „honem na čarodějnice“, je to vždy trochu podezřelé. Nemá náhodou špatné svědomí a strach, že se něco provalí i na něj? V téhle situaci je nyní i bývalý premiér Mirek Topolánek. Serveru Novinky.cz se podařilo získat vyjádření tohoto obvykle velmi těžko dostupného bývalého předsedy ODS k případu Parkanová, kterou teď chtějí policisté stíhat za případ armádních letadel CASA.  A Topolánek pomyslně vraští obočí a zvedá varovný prst. Žádost o zbavení imunity bývalé ministryně obrany je podle něj dokonce „dalším“ případem honu na čarodějnice.Nevíme jistě, co měly být ty předchozí, co je ale v posledním roce zřejmé, Topolánek investuje značnou část své energie a zbytku morálního kreditu, aby veřejné mínění popudil proti justici a její práci. Proč to dělá, když zatím se spíš zdá, že policie a státní zástupci konečně dostávají odvahu a sebevědomí důležité příležitosti řešit? Ale kdo ví, možná expremiér vidí dál a má s tím „honem“ pravdu. Každopádně doufejme, že se v příštích měsících dozvíme, jak to tady s těmi čarodějnicemi je. Píseň je zde.

17:13
Izrael tvrdě proti ilegálům z AfrikyIzrael se pustil do řešení problému, který dříve neznal: vypovězení ilegálních imigrantů z Afriky. V Izraeli jich žije odhadem až šedesát tisíc a většinou přišli skrz propustnou hranici s Egyptem v oblasti města Eilat. Mnoho z nich žije v Izraeli několik let, pracují, vychovávají své rodiny. Nyní ale situace kulminuje i kvůli odporu veřejnosti podporované nesnášenlivými výroky pravicových politiků, kteří nezvané Afričany nazývají „rakovina“. Pro řadu Izraelců jde ale o poměrně bolestivé téma, protože celá jejich země byla založena na přistěhovalectví, ovšem přistěhovalectví založeném na striktně židovském původu. Ilegální imigranti ale Židé nejsou a vláda se je rozhodla pod tíhou veřejného tlaku tvrdě vypovědět. První skupině několika stovek lidí nabídla zdarma letenku domů - tedy obvykle do Eritrei nebo Jižního Súdánu - a 1250 amerických dolarů jako finanční pomoc. Nabídka platí pouze týden, pak ilegálům hrozí zatčení, pobyt v izraelském vězení a zřejmě násilná deportace. Izrael také mezitím utěsnil svoji egyptskou hranici tak, aby nikdo další odtud přicházet nemohl.  Tady je krátká reportáž al-Jazeery.Tady je píseň.

17:25
Aby byla pohodičkaBlbá nálada v Česku podle odborníků vzniká kvůli tomu, že se Češi příliš nechávají vláčet událostmi kolem sebe, třeba v politice. Naše poslední video dává recept, jak se tomu vyhnout. Přejeme příjemný večer.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].