Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 9. června 2014

Autor: Karel Cudlín
Autor: Karel Cudlín

07:58
Vítejte v dalším horkém dniV neděli padaly v Česku teplotní rekordy, naměřili je na polovině za 135 stanic. Nejtepleji bylo v Praze na Karlově, a to 34,4 stupně C. Nejstarší česká meteorologická stanice v Klementinu naměřila 33,6 stupně C, padl dosavadní rekord 31,9 stupně z let 1946, 1950 a 2003. Velmi teplo bylo také v Polabí a na západě Čech. Podle meteorologů bude horko do středy.

08:05
Zelené povede DrápalováStranu zelených vede od neděle první místopředsedkyně Jana Drápalová. Dosavadní předseda Ondřej Liška odstoupil kvůli neúspěchu ve volbách do Evropského parlamentu. Místopředsedkyně Drápalová chce stranu hlavně připravit na podzimní komunální a senátní volby. Na konci listopadu by si strana měla vybrat nového předsedu.

09:01
Na letiště v Karáčí zaútočil TalibanNa mezinárodní letiště v Karáčí zaútočila v neděli večer skupina těžce ozbrojených mužů. Při přestřelce zemřelo nejméně dvacet šest lidí včetně všech útočníků. Metropole Pákistánu pozastavila všechny lety. Útočníci, vyzbrojení raketomety a výbušninami, chtěli údajně zničit některá letadla, což se jim nepodařilo.

09:23
Vznikne registr přestupkůMinistři vnitra a spravedlnosti se chystají vládě předložit návrh, aby se vedle trestných činů evidovaly také přestupky. Podle návrhu má přestupek zůstat v evidenci pět let. Za opakované přestupky by hrozila vyšší pokuta, místo až 10 tisíc korun by přestupník mohl zaplatit až 15 tisíc korun. Ministři diskutovali i o tom, zda do evidence nepsat i přestupky, které sice někdo oznámil, vina se ale nepotvrdila a věc byla odložena. Nakonec ale došli k tomu, že takové se zapisovat nebudou.

11:20
Ve Slavjansku se bojujePodle zpráv na Twitteru vybuchují v ulicích bomby. Slavjansk, považovaný za hlavní baštu proruských radikálů, probudily dnes ráno exploze v centru města. Městem projíždí nákladní auta ukrajinské armády s minomety a snaží se ostřelovat pozice v okolí města. V areálu jednoho z místních kostelů povstalci údajně instalovali dělostřeleckou baterii. V Mariupolu hoří terminál letiště i areál sousední vojenské posádky. Ukrajinský prezident Petro Porošenko prohlásil, že ozbrojené perace musí skončit během tohoto týdne.

12:26
Kdo bude eurokomisařem?Vládní strany čeká první kolo debat o českém zástupci do Evropské komise. ČSSD chce Pavla Mertlíka, ANO Pavla Teličku a lidovci Zuzanu Roithovou. Sociální demokraté ale tvrdí, že Telička jako bývalý lobbista neprojde „grilováním“ v europarlamentu. Roithová zase zatím neřekla, zda by na nabídku kývla.

13:35
Nejistota kolem OpencardZa týden, 15.června, skončí pražskému dopravnímu podniku smlouva s firmou eMoneyServices, která vlastní licenci k Opencard. Vedení města tvrdí, že má situaci pod kontrolou. Úředníci ale neumí říci, co bude dál. Může se stát, že zakoupený kupon zmizí? A může se stát, že se znovu vrátíme k papírovým průkazkám? Na odpovědi musíme počkat.

13:40
Doživotí za vraždu novinářky PolitkovskéPorotci se přiklonili k verzi, že novinářku zabil Rustam Machmutov šesti ranami z pistole. Vraždu organizoval Lom-Ali Gajtukajev. Oba soud poslal na doživotí do vězení. Osmačtyřicetiletá žena byla zavražděna 7.října 2006 - v den narozenin Vladimira Putina - před domem v Moskvě. Spekuluje se, že za vraždou stál Rusy dosazený čečenský prezident Ramzan Kadyrov, kterého politkovská líčila jako primitiva a brutálního gangstera. Podíl na vraždě bývá připisován i Kremlu.

14:29
Horko mění životKvůli horkému počasí kolabuje víc lidí než obvykle. Záchranáři v Praze vyjížděli o víkendu o třetinu častěji. Varují také před karmami, které se používají k ohřívání vody. V horku komíny špatně táhnou a záchranáři se během soboty a neděle v Praze setkali se dvěma otravami oxidem uhelnatým. Gymnázium Sokolov rozhodlo, že kvůli vedrům zkrátí výuku, v některých třídách bylo totiž nedýchatelno. Tropické teploty budou až do středy, zítra se máme připravit na až 36 stupňů C.

15:34
Předseda Grantové agentury rezignovalPředseda Petr Matějů zdůvodnil svůj krok tím, že na něj tlačí zájmové skupiny a účelově zpochybňují transparentnost udělování peněz na podporu základního výzkumu. Agentura čelí několik měsíců kritice části vědecké obce kvůli tomu, že neudělila grant dvěma filozoficko-historickým projektům.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].