0:00
0:00
Respekt DJ3. 2. 20139 minut

DJ pondělí 4. 2. 2013

Autor: Globe Media /  Reuters

08:06
Dobré slunečné ránoMilí čtenáři, vítejte u dalšího DJ přenosu. Máme dnes čtvrtý únorový den a nejpíš nebude tak slunečný, jak se to zdá DJce právě teď při pohledu z okna z jejího pražského bytu. Ba naopak: mělo by být zataženo, s teplotami od tří do pěti stupňů nad nulou a obecně nejméně oblíbenou formou srážek - totiž deště se sněhem. Naši předci byli buď hluboce zazimovaní nebo nám o svých činech nenechali žádné zprávy, protože česká Wikipedie hlásí na dnešní den jedinou tuzemskou událost z minulosti: vznik televize Nova v roce 1994. Je to tak: příští rok tu s námi tento boxovací pytel intelektuálů bude dvacet let. Právě v tento den byl v roce 1789 Geroge Washington zvolen prvním americkým prezidentem a právě v tento den založil Mark Zuckerberg jednu sociální síť, o níž tehdy nikdo netušil (ani on sám), že bude mít o osm let později miliardu uživatelů a bude nezbytnou součástí fungování ve společnosti.

09:02
Zemanův týden a co s belgickou bestiíDneškem začíná týden, kdy bychom měli přesněji zjistit, co nás čeká dalších pět let s Milošem Zemanem na Hradě - zvolený prezident přijíždí do Prahy a postupně se sejde se všemi významnými politiky. Nejzajímavější bude bezesporu schůzka s šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Se sociální demokracií se Zeman rozešel ve zlém. Jak to mají nakonec bývalí předsedové tuzemských stran ve zvyku.Mimochodem co to je za divnu tradici - snad až na Vladimíra Špidlu to platí o všech předsedech ČSSD i ODS. Stálo by to za pořádné prozkoumání, lze totiž předpokládat, že to souvisí s celkovým fungováním českých politických stran. Zatímco třeba v Británii když politik neprosadí na celostranické úrovni nějakou vizi, založí názorové křídlo a dál se snaží kolegy přesvědčit. V Česku rovnou z partaje odejde. Nicméně přání být „mouchou na zdi“ budou mít (nejen) novináři i zítra, kdy se Zeman sejde s dosluhujícím prezidentem Václavem Klausem a premiérem Petrem Nečasem. Ve světě se bude velká pozornost upírat do Belgie. Marc Dutroux totiž požádal o podmínečné propuštění a soud dnes začne o jeho žádosti jednat. Dutroux v letech 1995 a 1996 unesl, týral, sexuálně zneužil šest dívek, čtyři z nich za zaplatily životem. Dvě zavraždil, další dvě zemřely hlady ve sklepě jeho domu, když byl Dutroux ve vězení a jeho manželka o dívkách věděla, přesto jim nijak nepomohla. Byla za to odsouzena ke třiceti letům, nicméně loni soud souhlasil - za velkého odporu veřejnosti - s jejím propuštěním. Neočekává se, že by soud vrahovi odsouzenému na doživotí vyhověl, nicméně už jen samotný fakt, že si šestapadesátiletý Belgičan myslí, že má právo být na svobodě, je pozoruhodný. O Dutrouxovi se v této souvislosti opět hojně píše jako o pedofilovi. Je to obvyklá nepřesnost - lidé, kteří zneužívají děti a mladistvé, obvykle nejsou pedofilní. Nejstarší Dutrouxově oběti bylo devatenáct. 

↓ INZERCE

10:45
Turecký premiér v Praze. Podporujete vstup Turecka do EU?Do české metropole dorazil turecký předseda vlády Recep Tayyip Erdogan. Absolvuje obvyklé kolečko jednání s premiérem Nečasem a prezidentem Klausem. Mluvit by se mělo o syrské krizi - Česko do Turecka minulý týden vyslalo čtyři armádní specialisty, aby posílili alianční misi na turecko-syrské hranici. Mluvit by se mělo i o vztahu Turecka a Evropské unie. Jednání o vstupu pětasedmdesátimilionové muslimské země do Unie se vyjednává už desítky let a Turci postupně naději na členství vzdávají. Což nakonec není tak nerealistické vzhledem k tomu, že proti je stále hlavní hráč sedmadvacítky, a to Německo.DJku tedy zajímá váš názor, milí čtenáři: měla by EU vzít Turecko do spolku? A proč? A pokud ne, tak proč ne?A k přemýšlení posílá tureckou hudbu 17. století.

11:58
U soudu šestnáct stížností na prezidentské volbyNejvyšší správní soud (NSS) shromažďuje stížnosti na průběh volby prezidenta a podle informací ČT24 jich má už celkem šestnáct. Férový průběh první přímé volby prezidenta napadá třeba protikorupční organizace Růžový panter, která stížnost zakládá na inzerátu bývalého příslušníka StB, avdokáta Vladimíra Zavadila v deníku Blesk. Celostránková reklama útočila souborem lživých tvrzení na Karla Schwarzenberga.Lhůta pro podání stížnosti končí zítra odpoledne, soudci mají poté patnáct dní na rozhodnutí. V krajním případě mohou výsledky voleb zneplatnit, což se ovšem podle právníků nejeví jako příliš pravděpodobné.I kdyby z toho nakonec nic nebylo, je dobře, že se na NSS organizace i jednotlivci obracejí. O sporných momentech voleb se tak bude ještě chvíli mluvit, což prospěje zejména zadavateli inzerátu z Blesku. Vydavatelství Ringier Axel Springer (CZ), vlastník Blesku, mezitím oznámilo, že navrhne Unii vydavatelů kodex předvolební inzerce, který by jasně vymezoval mantinely pro politickou reklamu. Uvidíme, jak to dopadne, ale snaha je třeba ocenit.

13:03
Beyoncé a výpadek proudu na SuperBowluV médiích a sociálních sítích rezonuje včerejší v Americe nejsledovanější utkání sedmačtyřicátého SuperBowlu, které neprobíhalo úplně tradičně. Jednak svět ostře sledoval vystoupení pop divy Beyoncé, která si některé své krajany poštvala zpěvem na playback během nedávného inauguračního ceremoniálu. A pak těsně po tom, co Beyoncé dozpívala, zhasla všechna světla, údajně vypadly i počítače a nešel Internet samozřejmě ani klimatizace. Hráči a přes 70 tisíc fanoušků v neworleanském Superdomu dostali 36 minut na oddech. Hráči mohli jít do šaten, ale zvolili zůstat na trávníku a protáhnout se před zraky diváků. Třicet minut je během jednoho zápasu dlouhá doba a někteří nedočkaví diváci začali na hráče pokřikovat, aby hráli i po tmě.Mnozí, zvlášť místní, věří, že je to tím, že neworleanský Superdom je prokletý (během Katriny sloužil jako útočiště pro ty nejchudší, kteří neměli kam jít, a nutno podotknout, že se tu děly děsivé věci - od rabování po znásilnění).Beyoncé na včerejším SuperBowlu.Vypadá to, že na včerejším #SuperBowl si někdo vzal slova #Beyoncé „blew out the power“ opravdu k srdci…— Nadia Strakova (@nadiadepraga) February 4, 2013

15:01
Potvrzeno: kostra z parkoviště je skutečně anglický král Richard III.Britští vědci slaví. Podařilo se jim totiž identifikovat kostru, kterou nalezli v anglickém městě Leicester jako Richarda III. Vyvrcholil tak mimořádný projekt, během něhož se výzkumníkům podařilo nalézt pozůstatky krále samotného, ale i vzdálené moderní příbuzné - pro porovnání DNA. Mimořádný proto, že se od 16. století nevědělo, kde přesně se panovníkovo tělo nachází. Zemřel v bitvě v roce 1485 roce po pouhých dvou letech na trůně, což z jeho vlády dělá jednu nejkratších v ostrovních dějinách, a byl to rovněž vůbec poslední král, který zemřel na bojišti. Richardovo tělo bylo uloženo v kostele františkánského kláštera právě ve zmiňovaném Leicesteru, jenže celý komplex byl počátkem 16. století zbourán. Na Richarda jako tyranského krále se nezapomnělo díky Shakespearovi, ale místo, že kde spočívají jeho kosti, se z paměti vytratilo.Vzpomněli jsme si na něj až teď díky vědcům z univerzity v Leicesteru, kteří loni v létě začali pátrat v místech, kde předpokládali pozůstatky kláštera. Pod současným parkovištěm pak nalezli kosterní pozůstatky muže zhruba třicetiletého, z přelomu patnáctého a šestáctého století, s pokřivenou páteří a ranami na hlavě - tedy přesně odpovídajícího tomu, co víme o Richardovi.K tomu se jim podařilo vystopovat potomka Richardovy sestry a porováním DNA vše potvrdit.

16:08
Pět milionů pro oběť justičního omyluPo zpackané amnestii jedna vcelku dobrá zpráva o tuzemském právním systému. Soud pro Prahu 2 dnes rozhodl, že stát by měl pořádně odškodnit muže, který strávil rok ve vězní za zločin, který nespáchal.Jan Šafránek byl před dvaceti lety odsouzen za znásilnění dívky a odseděl si roční trest. Po letech ovšem policisté dopadli skutečného pachatele a v roce 2010 pana Šafránka soudy očistily. Jenže oběť toho omylu, na niž navíc při výslechu policisté tlačili a dokonce měli ve spisu informace, podle nichž čin spáchat nemohl, chtěla víc. Nešlo jen o rok ve vězení, ale další léta, během nichž se pan Šafránek pokoušel žít normální život, což s pověstí sexuálního násilníka moc nejde.Žádal od státu více než pětatřicet milionů korun, soud mu přiznal nárok na milionů pět. Verdikt je zatím nepravomocný.

17:19
Předbíhání u Zemana: Škromach byl na audienci dřív než SobotkaJedna z klíčových otázek poprezidentských dní zněla, jak se s vítězstvím Miloše Zemana vyrovná sociální demokracie. Zeman se s partají jednak rozešel ve zlém. A pak ji rozdělila jeho kandidatura. A to už před prvním kolem. Část straníků, včetně špiček, otevřeně podporovala Zemana, i když jako svého oficiálního kandidáta ČSSD vyslala Jiřího Dienstbiera.Symbolicky se to dělení opět ukázalo, když Zeman přijímal návštěvy v dočasné kanceláři v pražské Loretánské ulici. Zatímco s šéfem ČSSD má budoucí prezident schůzku až ve středu, včera už přijal bývalého šéfa pražské sociální demokracie Petra Hulínského a dnes místopředsedu ČSSD a Senátu Zdeňka Škromacha a další místopředsedkyni Marii Benešovou. Tedy své věrné.Tímto dnešní vysílání končí. Pěkný včer a úspěšný týden.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].