Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 30. 1. 2012

Já už z toho Dobeše nemůžu. Teď ještě ten dopis od Komise... • Autor: Karel Cudlín
Já už z toho Dobeše nemůžu. Teď ještě ten dopis od Komise... • Autor: Karel Cudlín

07:52
Byla tma, ale už neníDobrý den. Ještě před chvílí byla tma, už je světlo, ale ne úplné. Pan Patizon mi napovídá, že se tomu říká svítání. Mrzne, více na Moravě než v Čechách. Na Ostravsku se trápí polétavým prachem, pražské ulice začínají být ucpané a svátek má Robin. Nikoli Robert. No znám Robina Hooda. Tím končím, ale pozdrav všem Robinům, které neznám. Pokud vás někdo odsoudí za malé - stovkové - dluhy, nemáte šanci na odvolání. Jak je to při velkých dluzích média nepíší. Vláda se hádá o daně, Respekt dostal pokutu (čtěte v editorialu) a Australian Open vyhrál Srb Novak Djokovič a Běloruska Viktoria Azarenka. Zkusím najít nějakou ranní muziku

08:23
Češi a Moravané patří mezi nejpracovitější EvropanyJak uvádí média, Češi patří mezi nejpracovitější evropské národy. Tuzemští živnostníci tráví ročně v pracovním procesu přes dva tisíce hodin a zaměstnanci jen o málo méně. Česko je navíc ráj drobných živnostníků, zásluhou - pro ně výhodného - švarcsystému je jich v Česku zaregistrováno přes dva miliony. Nicméně všichni víme, že systému zvoní hrana, vláda a parlament loni novelizovali zákon, který možnost využití švarcsystému výrazně omezuje.Spočítal jsem si, kolik času trávím prací já a zjistil jsem, že také patřím mezi nejpracovitější Evropany. Dle statistik se zdá, že jsem dokonce pracovitější, než většina tuzemských živnostníků. Jak říká pan Patizon, sebechvála smrdí. Média také píší, že podle odhadů expertů z ministerstva financí poroste tuzemská ekonomická výkonnost letos o nulu. O kladnou nulu. Tak to mě těší a jdu si uvařit čaj, než se podívám, co skutečně vážného se ve světě děje.

08:45
Jedna Mostecká uhelná jaro neděláNejvyšší státní zástupce Pavel Zeman prodloužil mandát pražskému vrchnímu státnímu zástupci Stanislavu Mečlovi. Zatím do půlky května, než se rozhodne o osudu Mečlova předchůdce Vlastimila Rampuly, který byl v říjnu - kvůli zametání případů pod koberec - odvolán a proti odvolání se odvolal. Vláda projednala v připomínkovém řízení novelu zákona, který by zřídil protikorupční jednotku státních zástupců. Budou - pokud to vláda schválí definitivně - pracovat na zásadních hosppodářských kauzách a budou jim přiznány větší pravomoce, než mají jejich „běžní“ kolegové. Ministerstvo spravedlnosti také připravuje zákon, který dá všem státním zástupcům podstatně větší nezávislost na moci exekutivní, tedy na politicích.Pan Patizon to opakuje často, změna zákonů za mříže ještě nikoho nedostala. Bez lidí, kteří zákony prosazují a vymáhají právo to prostě nejde. Což je v Česku dost problém, zákony tu až tak nefunkční nejsou, ale chybí tady ti odvážní, kteří by se pustili do války s korupcí, defraudací a klientelismem. Zdá se, že změny a reformy na státním zastupitelství konečně vedou k naplnění zmíněné ideje. Musíme být s panem Patizonem opatrní ve volbě slov, jedna Mostecká uhelná jaro nedělá a klíčové bude, jak si žalobci a policisté poradí s odnoží této „švýcarské kauzy“ se Škodou Holding. Vyšetřování privatizace Mostecké se totiž současných politiků až tak netýká, privatizace Škody ano, pana Martina Romana spojuje s politiky více, než byla šéfovská funkce v ČEZ. Proces svíítání už skončil - jak jsem zaregistroval při roztažení závěsů a tak můžeme přejít k denní hudbě. 

09:20
Evropská komise píše českému ministru školství o jeho projektechLidové noviny zveřejnily dopis Evropské komise, adresovaný našemu ministru školství Josefu Dobešovi (VV). Dopis upozorňuje na zásadní nedostatky v projektu Sport za šest set padesát milionů korun. Projekt měla zaplatit Evropská unie. Zjednodušeně řečeno, komise považuje projekt za přinejmenším nepromyšlený, většina návrhů směřuje ke zřízení webových portálů za desítky nebo stovky milionů korun. Komise se ptá, jak tyto návrhy mohou modernizovat český vzdělávací systém. Komise Dobeše také upozorňuje, že loni v září mu doporučila přepracovat jiný projekt, což Dobeš nejen nesplnil, místo toho poslal další dva špatné návrhy.Ani já, ani pan Patizon se necítíme povoláni analyzovat školské reformy. Nevidíme do toho a i když tak trochu fandíme akademikům při jejich protestech proti plánovaným změnám na vysokých školách, oba cítíme, že jde pouze o intuici. Nicméně dopisy komise jsou dost silné kafe, abychom se už nadále nespoléhali jen na intuici. Jak říká tvůrce nové politické strany Andrej Babiš - chci spočítat co nám Evropa dává a co bere (má na mysli finance) a pak se rozhodnu, zda nevypsat referendum o vystoupení z unie. Toto - Dobešovy projekty - je pro něj komplikace. Evropa dává a my nebereme. přesně řečeno - zdá se, že by brali jen někteří. Převratné zjištění Andrejovi Babišovi trochu vyhlášení referenda komplikuje. Jak by zněla otázka? DJ musí na konspirativní schůzku do kavárny U Starého psa ležícího na podložce přede dveřmi - vyzvednout tajné dokumenty - a tak se omlouvá za zhruba hodinovou přestávku. Proti nudě pouštím svého oblíbeného Schumanna.

10:14
Stadión za jedenáct miliard. Naštěstí ne v Česku.Nový polský národní stadión, na němž se bude hrát několik zápasů jarního (letního) mistrovství Evropy ve fotbale, přišel v přepočtu na jedenáct miliard korun. V Polsku se vedou o investici závažné debaty, které dokonce zastiňují diskuse o budoucím výkonu polské reprezentace na mistrovství.Národní stadióny jsou tak trochu černou můrou. Jsou často postaveny jen kvůli jedné akci a pak více či méně zejí prázdnotou. Dá se to čekat i ve Varšavě, ale i na jiných tamních stadiónech, postavených pro mmistrovství Evropy. V Polsku se pohybuje průměrná návštěva na ligový fotbalový zápas kolem pěti až šesti tisíc fanoušků… Se zprávou souvisí i oznámení tuzemského hokejového týmy Slavia Praha. Pan Patizon si přečetl, že na zbytek sezóny opustí místní hokejový „národní“ stadión ve Vysočanech a vrátí se do své stařičké haly v Edenu. Ponaučení? Zajet do Veracruzu.

10:24
Večer volba předsedy pražské ODS. Známe favoritaDnes večer by měla pražská ODS zvolit svého nového šéfa. Očekává se, že se jím stane primátor české metropole  Bohuslav Svoboda, který má podporu většiny pražských obvodů. Hrát se bude ale o jeho zástupce - místopředsedy ODS. Svobodův předchůdce Boris Šťastný totiž rezignoval, jeho místopředsedové nikoli. Teprve volba místopředsedů může dokonat převrat v klietelistické organizaci, která ovládala hlavní město v minulých deseti letech - ve spojení se sociální demokracií. Svobodu překvapivě podporují i lidé dříve spojovaní s pražskými kmotry - jak někdejší premiér Mirek Topolánel nazval vlivné podnikatele, kteří tahali nitkami v pražské politice.Gynekolog Svoboda dokázal, co žádný jeho pražský předchůdce ve funkci primátora Prahy. Trocha chytrosti, otevřenosti a jde to. Teď si jen přát, aby to nadále vycházelo a společenská atmosféra v Praze se může zněnit. Pan Patizon mi říká, ať se zmíním o pizzerii - pontonu - Grossetto Marina - ukotvené nedaleko Rudolfina. Úžasný výhled na jednu z nejkrásnějších evropských scenérií, a to vše bez složitého povolování. Pokud za mnou a panem Patizonem přijede mimopražská návštěva, vždy je zděšena z lodi, která nepřirozeně čouhá nad nábřežím. Když mluvím o pražské politice, vždy ukážu známým ten ponton - je to skvělá ilustrace. Konspirační schůzka, z níž jsem se vrátil nevyšla. Zdroj se nedostavil. Stává se. A teď pizza song.. 

11:45
Lesy, tendry, padesát miliard korun…Tendry na těžbu dřeva v Lesích ČR provázejí zase stížnosti. Lesy vypsaly soutěž na pět let a rozdělily ji na sto sedmnáct území. Podle kriků jsou příliš velká, aby se na nich prosadili drobnější dřevozpracovatelé. Soutěž byla neprůhledná, vyhrála ji zase firma, která hraje v těžbě dřeva první housle už skoro dvacet let. Část soutěže byla zrušena antimonopolním úřadem a na další část nedokázaly Lesy ČR podepsat s výherci smlouvy včas.A tak dál. Problémy s těžbou v tuzemských lesích se opakují roky. Spekuluje se, že soutěže jsou vypisovány výhodně pro soukromé těžaře a že český stát to stálo za těch dvacet let už skoro padesát miliard korun. Nový ministr zemědělství Petr Bendl nad tím někdy kroutí hlavou, jindy rozhazuje rukama. Experti vedou slovní války, jestli je korupce v lesích pravdou, zda se těží nevýhodně pro stát a změny, které to přináší, jsou minimální. Pan Patizon je trochu naštvaný, protože se už v tom vysvětlování co se v lesích děje a proč se to děje trochu ztrácí. Tak si pustíme nějakou přehlednou písničku.

11:55
Proč je lepší si nestěžovat na počasíMrzne až na Břeclavsku a Vsetínsku praskají koleje. A bude to s mrazem ještě horší. Ale DJ je dost starý a zkušený a ví, že nemá smysl si na počasí stěžovat a těšit se až bude lépe, protože to bude ještě starší a zkušenější a tak by si na počasí mohl stěžovat až do smrti. Blíží se velká  redakční porada a tak si autor těchto řádků - jak s oblibou píše kolega Honza Vitvar - dovolí další přestávku. K obědu, pro jiné možná ke snídani, zkusí najít nějakou inspirující hudbu.

13:26
Po dani z piva přijde i daň z vínaČeši a všichni, kteří pijí víno z Česka a Moravy, by mohli od příštího roku platit za tento alkohol spotřební daň. Zpráva probleskla několika servery a ministr financí Miroslav Kalousek ji nevyvrátil. Daň z vína by se tak připojila k dani za pití piva, kterou Češi a turisté platí.Přemýšlím, co si o té zprávě myslet. Víno nepiji. Jsem z Moravy a několik mých kamarádů se živí pěstováním a prodejem vína. Taky nevědí, co si o té dani myslet. Asi to bude blbé, říkají. Jiní mí kamarádi pěstují víno jen pro vlastní spotřebu a ti taky krčí rameny. Nevím, kolik daň přinese do státní pokladny a co z ní bude možné zaplatit. Nevím, jestli to myslí ministr Kalousek vážně. Třeba to jen zkouší. Přemýšlím, proč ty servery a já tu zprávu vlastně přebíráme. Tak trochu muziky.

14:28
Vondra požádá sněmovnu o prodloužení mandátu pro afghánskou misiMinistr obrany Alexandr Vondra oznámil, že požádá sněmovnu o prodloužení mandátu českých vojáků v Afghánistánu do roku 2014. Do mise v Afghánistánu je dnes nasazeno šest set českých vojáků, většina z nich se podílí na ochraně rekonstrukčního týmu v provincii Lógar. „Státy NATO do Afghánistánu společně přišly a společně musí odejít,“ říká ministr Vondra.Od ministra Vondry s jeho velmi blízkým vztahen jak ke strukturám NATO, tak k spojenectví s USA nelze vlastně nic jiného čekat. A je to v pořádku, Češi by měli vytrvat v zemi, dokud to bude nezbytně nutné. Ve sněmovně můžeme čekat samozřejmě debaty o účinnosti naší pomoci, ale opozice - která byla v minulosti proti nasazení - bude mít dost času, aby Vondrovo rozhodnutí podrobila analýze a dostala odpovědi, které potřebuje dostat. Pan Patizon říká, že by zvedl ruku pro, kdyby o věci rozhodoval, a že by něco podobného od poslanců očekával, že udělají, když půjde o jeho bezpečí. Poslance spojeneckých zemí má na mysli. Jak je ten svět rázem hezčí. Tak si na to pustíme nějakou písničku. 

15:33
Pakt o rozpočtové kázni je prý Česku k ničemuPřipojení k paktu o rozpočtové kázni, prosazovaném řadou evropských zemí by Česku nic nepřinesl, řekl údajně premiér Petr Nečas po příjezdu do Bruselu, kde se koná evropský summit o budoucnosti eura, evropského hospodářství a vlastně i budoucnosti Evropské unie.Premiér Nečas někdy rád novinářům dokazuje, že jiní novináři jeho výrok zkreslili. Proto jsem použil to údajně - na radu pana Patizona, který si pohrává s myšlenkou, že by si zašel dát pizzu na ponton Grosseto Marina. Což prý bude lepší, než sledovat český příspěvek do evropské debaty. Pan Patizon se mírně rozzlobil a teď mi popisuje porušování rozpočtové kázně v Česku. No, ministr financí by z pana Patizona nebyl, ale uznávám, že tisíce pochybných státních veřejných zakázek má co dělat s rozpočtovou kázní. Prostě pan Patizon si myslí, že premiér tak trochu blafuje, protože chce, aby země Česká pokračovala dále jako doposud. Třeba jako ministr školství Dobeš se svými projekty. Stačí, když Evropa platí, do toho, co my uděláme s jejími penězi, už moc vidět nemusí. Německo je v podstatě v pohodě a to nás nějak nad vodou udrží. Chce to zase písničku 

16:24
Růst cen pohonných hmot se zastavil. Dost vysoko.Ceny pohonných hmot v Česku klesly, píší zpravodajské servery. Sice jen o pár haléřů, ale zastavil se jejich růst. Česko je přesto stále na špici středoevropských cen benzínu a nafty. V Rakousku jsou ceny o čtyřicet haléřů nižší, na Slovensku o korunu, v Polsku dokonce o pět korun a stejné jako u severních sousedů je to dokonce ve Švýcarsku. Experti očekávají, že se ceny na nějakou dobu udrží, ale nemohou vyloučit jejich další růst. Cena ropy na trzích roste a ještě horší to má být od července, až začne platit embargo na dovoz ropy z Iránu - i když Evropa moc ropy z této lokality nedováží.Čím vyšší jsou ceny, tím více stát vybere na daních. Teoreticky. Protože lidé šetří a kupují méně a na daních se pak vybere méně. Dá se ale říct, že tuzemská vláda se svou politikou ohledně daně z pohonných hmot uspěla. Platíme - jak je zřejmé z cen v okolních zemích - jednu z nejvyšších spotřebních daní v teritoriu a žádné bouře či protesty to nezpůsobuje. Možná by si z tohoto úspěchu měla vzít vláda poučení - navrhuje pan Patizon - lidé platí ochotně to, co považují za potřebné, ale nechtějí platit za vyhazování peněz v temných obchodech státu se soukromníky. „Už jsi zase u té korupce,“ upozorňuje pan Patizon a já ho uchlácholím jeho oblíbenou hudbou.

17:00
Rusko prý na možném útoku na Írán vyděláRuský list Kommersant publikoval článek k Západu a íránskému jadernému programu - prý pokud bude Západ reagovat silou, Rusko na potenciálním útoku vydělá. Cena ropy totiž v případě konfliktu poletí nahoru, Írán bude zbaven jaderného potenciálu a Rusko zůstane navíc stranou, protože atak proti Íránu nepodporuje.Zajímavá spekulace. Rád bych si poslechl, co si o tom myslí kolega Jan Petránek. Po ruce mám ovšem jen pana Patizona. Jemu se nechce pouštět do hovoru o silách hýbajících světem, protože si nemyslí, že nějaké vůbec jsou. Spokojený Kreml je pro něj něco jako nažraný tygr, spí a neútočí. Pravda, předtím musel někoho sežrat, ale pan Patizon je rád, když se mu takové věci vyhýbají. Je to trochu sobecký pohled na svět a tak posílám pana Patizona do hospody. A jdu zavolat Janu Petránkovi… Hudbu, prosím.

17:38
Věříme svým obecním zastupitelům a chilské pero v kapse prezidenta nám moc nevadíPodle posledního průzkumu o důvěře občanů v instituce věří lidé stále více svým vlastním obecním zastupitelům než ostatním politikům. S reprezentanty obcí prohrává mírně i úřad prezidenta. Zatímco obecním zastupitelům věří skoro šedesát procent lidí, vládě jen čtvrtina a poslanecké sněmovně dokonce jen sedmnáct procent respondentů. Lépe je na tom Senát se čtyřiadvaceti procenty důvěry a také krajská zastupitelstva s osmatřiceti procenty.Jak upozorňují průzkumníci, prestiž úřadu prezidenta šla dolů poté, co si Václav Klaus strčil na tiskovce v Chile do kapsy umělecky zdobené pero a klip o činu obletěl svět. S panem Patizonem doufáme, že vysoká důvěra v úřad prezidenta se v Česku týká více úřadu samotného, než jeho současného reprezentanta. Neboť představa, že skoro šedesátce procent tuzemských občanů nevadí veřejná krádež pera, nedává této společnosti příliš velkou šanci s boji s korupcí, na níž prý každému záleží. Obecním zastupitelům důvěru přejeme, skutečně přejeme - s mírným upozorněním, že lidé posuzují své blízké shovívavěji, než cizí veřejné osoby z Hradu a podhradí. Jak by se asi respondenti dívali třeba na Josefa Dobeše, kdyby ho osobně znali? A opět do světa hudby.

17:47
A už je zase tmaPodíval jsem se nahoru a je tma. Nahoru, protože máme v kanceláři střešní okna. Je stále zima, mínus čtyři stupně ukazuje teploměr za okny v sekretariátu, kde je výhled do dvora. Dnešní zprávy byly tak trochu bez energie, možná se na nich podepsala má únava hraničící s propukající virózou. Uvidíme zítra. Přejeme politikům jednajícím v Bruselu dobrá rozhodnutí a i na pražské radnici by se mohlo hlasovat ve prospěch jakési naděje - i když se to slovo panu Patizonovi moc nelíbí, protože ho nadužívám. Ale teď si to dovolím, kdyžje v hospodě. No a železničářům přeji co nejméně prasklých kolejí a bezdomovcům teplo. Díky za vaši pozornost a všem nám dohromady přeji co nejméně policejních odposlechů. Mám k tomu své důvody. Pěkný večer. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].