0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ27. 5. 20129 minut

DJ pondělí 28. 5. 2012

Syrské drama stále nekončí • Autor: Globe Media /  Reuters

08:02
Dobré ránoNejmilejší čtenáři, vítejte do osmadvacátého květnového dne. Den by to měl bý vcelku zatažený, s teplotami kolem dvaceti stupňů a s občasnými přeháňkami. To DJka vítá, nejen proto, že je obecně sucho, ale také proto, že o víkendu pobytem na slunci bez dostatečné ochrany získala jasně malinové zbarvení. Je pondělí a na datum připadají nejrůznější podivuhodná výročí, jak připomíná Wikipedie. Vedle událostí velkých dějin se kupříkladu v roce 1934 ve Spojených státch narodila paterčata, která jako první zdokumentovaná přežila dětství. Pěkný den!

08:33
Co bude: Blair před komisí, očekávaný konec IZIPuČeká nás den vcelku zajímavý na události. Před parlamentní komisí vyšetřující odposlechy bulvárního listu The New of the World vystoupí britský expremiér Tony Blair. Podle zpravodajství má vysvětlovat svůj kdysi blízký vztak k majiteli dnes již zavřeného nedělníku a mediálnímu magnátovi Rupertu Murdochovi. K tomu lze podotknout, že „vysvětlení“ už nějakou dobu známe. Murdocha potřebuje každý politik, který chce v Británii vyhrát volby. Labouristický triumf v roce 1997 byl zapříčiněn mimo jiné také tím, že The Sun - po letech v konzervativních barvách - přešel na labouristickou stranu. Po dvanácti letech se nejčtenější ostrovní bulvár vrátil do konzervativní náruče a David Cameron, pravda v koalici, nakráčel do čísla deset. Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny by měla zasednout a definitivně ukončit projekt elektronických zdravotních knížek IZIP. Na konci kontroverzního projektu, na něž - bez většího dopadu - padly už dvě miliardy korun, se dohodli premiér Nečas i ministr zdravotnictví Heger, pravomoc jej skutečně vypovědět má jen rada. 

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

09:39
Výběr z tisku: Klaus chce na Hradě ZemanaMimochodem, zvyk je železná košile: pořád píšeme o tisku, ale stejně už všichni noviny čteme ve formě „nepapírové“. DJka je právě čte na svém laptopu, případně na iPadu. Ale k věci. Zprávy se dnes urodily zajímavé. Prezident Václav Klaus si vybral MF Dnes, aby do světa vzkázal, že se mu jako jeho nástupce líbí Miloš Zeman. „O prezidentskou kandidaturu by se podle mého názoru měli ucházet lidé, kteří pro naši zemi něco vykonali. Miloš Zeman mezi ně patří,“ řekl Klaus deníku. DJku to vůbec nepřekvapuje, naopak ji překvapují komentáře, které se diví této podpoře někdejších politických rivalů. Kdo se totiž minimálně posledních patnáct let neschovával někde pod kamenem, tak ví, že tato rivalita se už dávno proměnila nejprve v politické spojenectví (opoziční smlouva) a posléze vztah plný úcty a porozumění. Jak známo, oba s nechutí sledovali počínání svých nástupců v čele svých stran (u ČSSD Śpidla a všichni po něm, u ODS Topolánek) a navzájem se ujišťovali v tom, že jen oni jsou skutečně výraznými osobnostmi české politiky. Nicméně přesto všechno nemusí Klausova podpora být tím, čím se zdá. Může za tím ledacos: snaha oslabit Jana Švejnara, který na prezidentský post téměř dosáhnul a v průzkumech si nevede nejhůř. Nebo vrhnout zmatek do řad levicových voličů a rozdrobit jejich podporu. 

10:44
Co dál v Sýrii: svět si láme hlavu po dalších masakrechSyrské drama stále nekončí. Počet obětí pátečního útoku na město Húlá se zatím zastavil na 108, z čehož je 49 dětí, a dalších jedenačtyřet lidí zemřelo při bojích ve městě Hamá. S takovými údaji disponuje OSN. Diplomaté vládnoucího režimu je ovšem popírají (velvyslanec Sýrie při Spojených národech tyto údaje označil za „tsunami lží“).Rada bezpečnosti OSN sice masakr včera odsoudila, ale klíčovější bude spíše sledovat dnešní cestu britského ministra zahraničí Williama Haguea do Moskvy, kde chce přesvědčit spojence syrského prezidenta Bašára Asada, aby přehodnotli svůj dosavadní postoj. Ruští diplomaté totiž nejnovější zprávy zpochybňují a Rusko dlouhodobě Asadův režim podporuje. Zároveň dnes do Damašku přijíždí bývalý generální tajemník OSN a dnes zvláštní vyslanec pro Sýrii Kofi Annan, který sice zkraje roku dojednal příměří, které ale nebylo nikdy fakticky dodržováno.

11:20
Klaxons, Missy a Beth Ditto - mix k oběduDJka s lítostí přiznává, že čtenářům nemůže nabídnout tak vytříbený a aktuální playlist jako kupříkladu kolega Turek, protože je v tomto směru posledních pár let jaksi mimo dění. Může tedy nabídnout pár svých oblíbených písní a doufat, že tím čtenáře potěší. Z esetetického hlediska výjimečným počinem je například klip k Golden Skanks od Klaxons - nejsou v něm vidět krásná ženská těla, jak bývá v music videos zvykem, ale naopak mužská. Děkujeme za vyváženost. A když už jsme u výjimek, taková Missy Elliott svého času bojovala s tím, že se ji hudební průmysl, bez ohledu na její obrovský talent, pokoušel nacpat do šablony o velikosti pubescentní dívky. Missy a Work It. A podobný souboj svedla i taková Beth Ditto, zpěvačka americké kapely Gossip. Beth nepřeválcovala jen hudební, ale i ten módní, kde mít kypré tvary je ještě větší zločin než v showbussinesu. Gossip a Heavy Croos.

12:44
A ještě prezidentské volby: Svobodní chtějí JaklaGalerie kandidátů na Hrad se rozrůstá. Zpravodajský server iDnes před chvílí přinesl zprávu, že vlastního koně postaví i Strana svobodných občanů. Partaj v čele s bývalým šéfem think-tanku blízkého Václavu Klausovi Petrem Machem si myslí na prezidentova spolupracovníka Ladislava Jakla. Jakl o tom uvažuje. Volbu musí ještě potvrdit vnitrostranické primárky.Čeká nás nesmírně pestrý rok. 

14:00
Nové obvinění „tykadlového“ Romana SmetanyTaky někdy přemýšlíte, jak je množné, že se dlouhodobě nedaří (byť kauza Rath naznačuje, že časy se mění) chytat třeba velké korupčníky, kteří nás všechny připravují o miliardy? Jestli to nebude tím, že policisté vynakládají čas a energii tam, kde to není tolik třeba. Ještě minulý týden to vypadalo, že v případu olomouckého řidiče Romana Smetany zvítězí zdravý rozum nad právnickým fachidiotstvím. Po rozhodnutí Nejvyššího soudu byl Smetana minulý pátek propuštěn z vězení. Soud mu trest prerušil do doby než se rozhodne o stínosti pro porušení zákona, kterou v jeho prospěch podal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Případ je to známý, ale pro připomenutí: před soud se Smetana dostal poté, co přikreslil politikům na předvolebních plakátech tykadla. Manželka ex-ministra vnitra Langera za to odsoudila ke stovce hodin veřejně prospěšných prací. Pokutu zaplatil, práce ovšem odmítl, soudkyně ho za to poslala na sto dní za mříže. Smetana ovšem odmítl do vězení nastoupit a policie ho dnes obvinila z maření úředního rozhodnutí.

16:25
ODS představila lídry krajských kandidátekDJka se omlouvá za mírnou prodlevu - způsobila ji série pracovních porad a schůzek.Občanští demokraté dnes vyšli se jmény politiků, které by rádi viděli na pozicích hejtmanek a hejtmanů. Tři dámy ze třinácti není nijak závratná pestrost, ale alespoň to není tradiční odéesácký chlapark (za první dvě volební období existence krajů, kdy je ODS nejprve částečně a poté zcela ovládla, neměla parta jedinou hejtmanku.) Jinak jde hlavně o politiky celostátně nepříliš známé, co v krajských volbách přirozeně není na škodu. Mezi známější tváře patří kupříkladu Tomáš Jirsa, senátor a starosta Hluboké nad Vltavou.A právě s Jirsou by mohla být potíž - má to totiž blízko k nechvalně známé šedé eminenci Jihočeského kraje Pavlu Dlouhému, jinak též Jirsově místostarostovi. Pokud tedy premiér Nečas plánuje postavit kampaň na tématech typu rozpočtová odpovědnost, měl by vystětlit, proč do krajských voleb posílá spolupracovníka někoho, kdo je dlouhodobě ve vážném podezření, že veřejné rozpočty vysává?

17:04
IZIP skutečně skončí, Romové nepodají trestní oznámení na bájivého břeclavského gymnastuDvě aktuální zprávy: správní rada VZP - podle očekávání - přistoupila k vypovězení smlouv souvisejících s elektronickými zdravotními knížkami. Mělo by se tak stát k poslednímu červnovému dni. Celostátní asociace Romů ČR dnes rozhodla, že nebude podávat trestní oznámení na patnáctiletého chlapce z Břeclavi. Debata prý ale byla bouřlivá, protože Romové se  - po právu - cítili poškozeni příběhem, kde se z „napadení romskými agresory“ stalo „zranění po pádu z osmého patra“, a zvažovali, zda by autor lži neměl být nějak potrestán. To se nakonec možná stane, protože břeclavské okresní státní zastupitelství vyhodnocuje, zda svým jednáním neporušil zákon.Dovedete si představit, co by následovalo, kdy ta situace byla etnicky naopak? Kolik lidí by kde pochodovalo? Proto patří asociaci poklona za to, že se její členové spokojili s omluvou chlapce i matky.

18:08
Dohání exministra Kocourka záliba v odklánění? Obvinila ho policieA zpráva finální: policie podle agentury ČTK obvinila bývalého ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka, a to z trestného činu poškozování věřitele. Nepotvrdila však, o co přesně jde. To je trochu problém, zvlášť v takovémto případě. Drtivá věština zpravodajských serverů se ovšem - pomocí policejních zdrojů či prostým vyvozením - domnívá, že jde o 16 milionů, které se za podezřelých okolností objevily na účtě jeho matky. Bývalý člen Nečasovy vlády to pak vysvětloval tak, že na matčin účet peníze „odklonil“ během rozvodu.A touto zprávu dnešní tok zpráv končí. DJka se loučí a přeje vše dobré a úspěšný týden.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].