0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Respekt DJ24. 2. 201214 minut

DJ pondělí 27. 2. 2012

Potřebujete více peněz a trvalé reformy ekonomiky! (Timothy Geithner)
Autor: Profimedia.cz

07:58
Dobré ráno. Právo má právoDnes nás čeká napínavý den. Premiér Petr Nečas se má sejít s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem. Výkonná rada ODS se sejde také, kromě jiného bude rozebírat situaci na pražském vrchním státním zastupitelství. Scházet se budou i státní zástupci, ten Nejvyšší Pavel Zeman přijme současného pražského vrchního Vlastimila Rampulu a jeho předchůdce i nástupce Stanislava Mečla. Večer tak snad budeme moudřejší, jakou cestou se vydají naši žalobci.V médiích se pro současný stav vžil pojem válka státních zástupců. O žádnou válku nejde. Prostě jen Vlastimil Rampula vyhlásil partyzánský boj. Teď je otázka zda za svatou spravelnost nebo za zlaté tele. Vzhledem k jeho minulosti zametače a odkladače si troufám tipovat to druhé. Jak mi v sobotu řekla jedna významná soudkyně - zlo se někdy ve své vynalézavosti převléká za dobro. Zároveň ovšem čekám vysvětlení Stanislava Mečla komu to odemykal kancelář a o jakou akci šlo - že bezpečnostní víme, ale musí být konkrétnější, jinak to bude vypadat, že použil proti odpůrci policii. A taky čekám, že premiér Nečas vezme rozum do hrsti a vzpomene si na staré heslo právo má právo. Kdo chce vědět více, doporučuji dnešní Respekt a pouštím svou první dnešní písničku, tedy jestli se mi podaří ji najít. 

08:21
Svítí slunce, Ale večer může pršet a hladiny řek se zvedají.Ne úplně jsem zvládl svou zvědavost a po ránu jsem zapomněl popřát Alexandrům, kteří mají dnes svátek. Do mé pracovny svítí slunce, ale podle meteorologů to nevydrží až do večera a čaká nás déšť, někde sníh. Na Ukrajinně prý zmařili přípravy atentátu na ruského prezidenta Putina a fotbalista Rosický vstřelil včera po dvou letech gól v anglické nejvyšší lize. Pyrotechnici bojovali s ledem na řekách a vítězem prestižního Oscara se stal francouzský film Umělec. Stanislav Gross prodává svůj slavný dům, na nějž mu půjčil slavný strýček Vik a dům v němž chtěla podnikat za peníze bordelmamá Libuše Barkové jeho žena dál chátrá a chátrá. Přeji všem krásný den. A jdu hledat nějakou skladbu, ve které je slovo slunce.

↓ INZERCE

08:53
Ještě jednou k situaci na státním zastupitelství.Pokud zůstane pan Rampula, tak pravděpodobně odejdu. Říkají ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Rampula říká, že neodejde. Stanislav Mečl odešel, ale rád by se vrátil.Tak trochu zapomínáme na zřejmě nejhlavnější figuru sporu na státním zastupitelství Libora Grygárka. Na muže, který si telefonuje s pražskými kmotry a představiteli firem zrovna v době kdy je prověřiuje - pod dohledem státních zástupců - policie. Muž, o němž se říká, že je skutečným vládcem pražského vrchního státního zastupitelství. V minulosti jako šéf tamního trestního úseku rozhodoval o mnoha významných kauzách - Mostecká uhelná, Škoda Holding a Martin Roman, gripeny, letadla Casa, případ Promopro. Kde je konec jejich vyšetřování? Pan Patizon se právě probudil a říká, jestli tedy policisté někomu měli prohlédnout kancelář, tak to je on. Ale pro vyváženost. Jaký soudce povolil policejní akci? A jaké měl k tomu důvody? Je tu jeden problém, pokud se to dovíme, dozví se to i doktor Grygárek. Zapeklitá situace. Prozradit to? Nebo ne? Pan Patizon mi říká, ať brzdím, tož ano. Píseň. A příště zabrousíme jinam.

09:31
Klíšťata únor přežijí, prý i ta politická.Podle meteorologů je letošní průměrná únorová teplota o čtyři stupně nižší, než dlouhodobý průměr za posledních padesát let. Ale podle odborníků - kdo čekal, že mrazy zdecimují populaci klíšťat, mýlil se. mrazy klíťatům neublížily. Ani těm politickým. A nezmění na tom nic ani fakt, že podle meteorologů neřekla zima ještě své poslední slovo.Boreliózu jsem měl, ale díky Bohu, mé tělo to příliš nezaznamenalo. Na rozdíl od některých mýchpřátel, kteří ji také prodělali a vědí o tom dodnes a nemoc se jim připomíná podstatně silněji, než by se jim líbilo. Co mi způsobují politická klíšťata nevím, žádný lékař to neumí rozpoznat, dokonce ani psychoterapeut, který kamarádí s panem Patizonem. Tak si k tomu klíčování pustíme nejkrásnější largo na světě.

09:53
Martin Dvořák přiznal příjmy ve výši padesáti milionů korun.Bývalý ředitel pražského dopravnního podniku Martin Dvořák ukázal na tiskovce daňová přiznání z posledních sedmi let, za období přiznal příjem zhruba padesát milionů korun. Většinu peněz vydělal podle dokumentů před tím, než v roce 2007 nastoupil na post šéfa DP. „Teď budu tahat peníze z médií za jejich články, žaloby na ochranu osobnosti mám připraveny,“ říká Dvořák. Z pražských Dopravních podniků prý nezmizela ani koruna a už vůbec ne na účtech na Panenských ostrovech - s nimiž měl být spojen známý pražský podnikatel Ivo Rittig.Na tahu je teď zase generál Karel Randák, a protikorupční fond Karla Janečka. S panem Patizonem sledujeme výměny informací okolo podnikání pražského dopravního ppodniku s velkým zájmem. Tak trochu nám to připomíná válku špiónů, rozmístěných na obou stranách. Všichni jsou bývalí, tři dokonce z doby komunismu, kdy byla meta nelegála (špiona vysazeného do zahraničí pod krytím) velkým snem mnoha šejdířů. Pouze Karel Randák je špión nové doby. Ti zbývající se jmenují Janeček, Sitta, Kmeť, jejich roli najdete v médiích. Pan Patizon je zvědavý, jak ta válka dopadne. A ještě zvědavější, jak to bylo s pražským Dopravnním podnikem a miliony Martina Dvořáka. Zkusíme začít taky pátrat. My epitaph.

10:02
PřesunDj vám psal zprávu o přesunu a ta někam zmizela. Hm. Čas se navršil, tak hudba.

11:05
Ministr financí USA vyzval Evropu, aby vytvořila pevnější finanční valTimothy Geithner chce, aby Evropa dala více peněz do fondu, který by měl chránit evropskou ekonomiku. Prostě, aby bylo víc peněz na záchranu zemí a bank, které se v dobré či špatné víře zadlužují. „Potřebujete více peněz a trvalé reformy ekonomiky,“ vyzval Geithner evropské politiky a ekonomy.S přesunem se to trochu zamotalo, uložil se jinam, teď už tam není a já jsem v redakci. Upřímně řečeno, budu rád, když budu chráněn mocným finančním valem, i když se zdá, že mi to premiér Nečas nepřeje. Nemyslím si, že by se Česko odříznutím od evropské krize té krizi vyhnulo a nemůžeme se spoléhat, že to Němcům - a tedy potom i nám - půjde pořád dobře. A nemyslím si to, co pan prezident, že bychom se měli exportně odříznout od unie a obrátit se na východ. Pan Patizon mě volá, ať se do ekonomiky nepouštím. Ať se prý někoho zeptám, jestli v této krizové domě je lepší - pro jedince - mít či nemít dluhy a u koho. Hudba prosím.

11:52375
 miliard za poškozené zdraví. A co naše psychika?Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy vypočítalo, že prolomení limitů uhlí by stálo českou populaci 375 miliard korun. Tedy přesně řečeno přepočet podlomeného zdraví na peníze, ještě pár desítek miliard je nutné podle vědců přidat na škody způsobené přírodě. Vytěžení a spálení uhlí by vypustilo do ovzduší například 716 tisíc tun síry nebo 869 tisíc tun dusíků. A tak dál.Zpráva je prvním pokusem implantovat do ekonomiky to, s čím většina ekonomů a těžařů nepočítá. Devastaci. Zpráva se soustředí na zdraví a jeho hodnotu, ale upřímně řečeno, já i pan Patizon si po krátké konzultaci, postrádáme vyčíslení vlivů na duševní zdraví. Třeba kolik stojí lidskou psychickou rovnováhu, když se rozhoduje za co utratí peníze vydělané těžbou uhlí. Nebo naopak co ho stojí se vyrovnat s tím, že musí opustit vesnici, kterou se chystají těžaři zbourat. Anebo jaké jsou finanční dopady zákulisního jednání politiků a těžařů o prolomení limitů uhlí. Co za to? Ale díky vědcům univerzity za snahu a číslo se kterým se dá seriózně pracovat.A co na to kapitán?

11:57
Blíží se velká porada. Dj je povinen se věnovat redakci.Dj musí odejít na poradu a ještě předtím poslat našemu skvělému kreslíři Pavlu Reisenauerovi krátké info o tom, co bude (Dj) psát do čísla na profil. Myslí, že generála Randáka. Přeji dobrou chuť zejména všem Alexandrům, ale i Alexandrovcům.

13:51
Šéfporadce premiéra Martin Říman prý ve funkci skončí.Jak napsal server Česká pozice, Martin Říman by měl v dohledné době opustit post šéfa poradců premiéra Petra Nečase. No a uvažuje se prý, že by se mohl stát novým šéfem Nejvyššého kontrolního úřadu. Post pordce prý opouští kvůli nespokojenosti premiéra s intenzitou jeho práce.Ta zpráva si protiřečí. Jak může někdo, kdo nepodává vrcholný výkon jako poradce vést NKÚ? S Martinem Římanem odchází z pozice šéfporadce projekt velké české energetiky a nahrazuje ho evidentně ještě horší projekt velké české energgetiky prezentovaný novým ministrem průmyslu Kubou. Tento list se snaží energetice věnovat a prostor nám nyní nedovloluje napsat, o čem všem se snažíme - pokud jde o energetiku - s představami Římana a Kuby polemizovat. Jak mi radí pan Patizon, přemýšlím nad tím, co všechno poradci pana premiéra dělají a jaká je intenzita jejich práce a vůbec obecný rozhled. Má jich dost, více než deset a nebylo by špatné o tom napsat článek, dám kolegům návrh. A trocha muziky po vašem obědě a mé poradě.

14:27
Ministr Pospíšil zatím zůstává, ale hraje se o důležitější věcPodle kuloárních informací se sice křeslo ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila třese, ale nevypadá to, že by v dohledné době skončil. Podle našich informací má Jiří Pospíšil velkou šanci, pokud se mu podaří definitivně odvolat Vlastimila Rampulu.Problém už ani není v tom, zda je Rampula ten hodný nebo zlý. Jak se toto vidění sporu na státním zastupitelství snažili vidět někteří politici. Dokonce třeba právník, byť z Plzně, Marek Benda. Otázka dnes leží jinde, pokud udělal Rampula botu - a evidentně jich udělal hodně a zveřejněním záznamu z kamerového systému byla ta poslední - je tu otázka, proč je tak složité ho odvolat. A na tu otázku existuje jediná odpověď reforma státních zástupců. Vlastimil Rampula a před ním Jana Hercegová se snaží vyvolat dojem, že jde o válku. Ale nejde. Jde o způsob jejich práce, jehož výsledkem je ochrana mocných. A zdá se, že politikům konečně dochází, že i pro ně samé je takový systém neudržitelný. Tolik z kuloárů, volal mi pan Patizon. Písnička.

15:34
Rozdíl v trestech pro Týce a Smetanu. Je i není.Český helsinský výbor - instituce, která se zabývá ochranou lidských práv - je přesvědčen, že tresty vězení pro Romana Týce a Pavla Smetanu jsou naprosto neadekvátní. Jak známo, první v rámci umělecké performance vyměnil kryty na semaforech - statické panáčky za aktivní -, a ten druhý domaloval na předvolební plakáty politikům tykadla a některé malby prý doplnil hanlivými nápisy. Oba dva za to, že odmítli zaplatit pokutu, nastoupili do vězení.Odhodlaný umělec prostě počítá s tím, že se za svou tvorbu může dostat někdy do vězení. Někdy ani ne za tvorbu, ale za životní styl. Jenže vězení pro Týce (Honse) je z hlediska spravedlnosti úplný nesmysl poté, co zaplatil „škodu“, kterou výměnou krytů způsobil. Nicméně Týc zaplacením „škody“ opustil umělecký přístup a přijal institucionální. Takže dobrovolně přistoupil na pravidla běžného občana. Vězení je následkem, proti němuž se za těchto okolností špatně protestuje jako proti nemorálnímu trestu za uměleckou svobodu. Ale trest i v rámci instituce je hanebný. To u řidiče a výtvarníka amatéra Smetany je to jinak. Jako občan vyjádřil svůj názor. Možná primitivně, ale ve vězení nemá co hledat. Ani náhodou. Nikdy jsem to nedělal, ale nějaká ta tykadla na bilboardy taky v budoucnu přikreslím. Mark Lanegan.   

16:38
Koupí česká armáda letouny F-16? Nekoupí.Tuzemská média zveřejnila podivnou zprávu. České ministerstvo chce prý nakoupit letadla F-16 od USA. O gripeny, které nyní používá prý nemá do budoucna zájem. Do nákupu F-16 chce prý Česko vtáhnout několik středoevropských zemí, aby letadla vyšla levněji. Nákup, údržba i školení personálu. Tolik analytická zpráva soukromé bezpečnostní agentury Stratfor, zveřejněná na Wikileaks.Jistě se nedá vyloučit, že česká strana tímto směrem uvažovala. Pronájem letounů gripen provázelo mnoho nejasností, ukazujících na korupci a Nečasova vláda asi nechce znovu vstoupit do stejné řeky. Ale asi nic jiného ji stejně nezbude. Korupce, nekorupce. Armáda nemá nyní a nebude mít ani v dohledných letech peníze ani na ocasní kormidlo stroje F-16. Natož na celé. Lepší to není ani v okolních zemích. V běhu je evidentně jednání ze Švédy o gripenech, jde zřejmě o cenu odkupu letadel, které armáda používá už osm let. Obávám se, že Wikileaks v tomto případě ukazuje hranice svých možností. Určitě nějaká korespondence o zmiňovaném nákupu F-16 existuje. Ale je to mrtvá idea. Wikileaks nás zaplavuje informacemi bez ladu a skladu. Někdo by je měl analyzovat. Ale kdo? Novináři ani politologové od toho placeni nejsou a ani na to nemají technické a časové kapacity. Tajné služby? No snad, ale ty nám nic neprozradí. Prostě žijeme ve světě zahlceném informacemi a nevíme si s nimi rady. Používáme je, když se to hodí. Písnička

17:10
Velká pochvala pro PirátyPirátská strana vyhrála velmi důležitý spor a je nutné ji pochválit, že se do sporu vůbec pustila. Ministerstvo financí musí straně zpřístupnit informace o dlužnících České konsolidační agentury i o tocích peněz v této agentuře. Rozhodl tak Nejvyšší správní soud a je to dobře. V České konsolidační agentuře byly zaparkovány dluhy dlužníků, kteří zejména v devadesátých letech nevraceli bankám půjčené peníze. Většinou šlo o tunely, dlužníci peníze zpronevěřili a jejich dluhy byly z krachujících bank vyvedeny do zmíněné ČKA. Z ní byly prodávány za zlomek hodnoty a velmi pravděpodobně pak končily u původních dlužníků. Takže dlužník, který nevrátil bance třeba miliardu korun odkupem dluhu za sto milionů korun vydělal devět set milionů korun.Aniž bych chtěl kazit radost Pirátům, sobě i ostatním, připomnělo mi to někdejší výhru Respektu. Ministerstvo financí nám muselo ukázat smlouvy o tzv. prodeji stomiliardového ruského dluhu (Rusové dlužili Česku z dob komunismu). Češi ho prodali podezřelé a neprůhledné firmě za necelou pětinu hodnoty. Během vykupování dluhu někde cestou z Moskvy do Prahy zmizelo 30 miliard korun. Ty smlouvy jsme u soudu vyhráli, ale nikdy jsme je nedostali v plném znění. Pan Patizon si mne čelo a kroutí hlavou. To je nářez, říká.

17:39
Rada ODS o justici. Premiérova rozumná řeč.Výkonná rada ODS neprojednávala dnes setrvání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila na postu. Jak řekl rozumně premiér Nečas, politici tu nejsou od toho, aby se pletli do rozhodování soudů a jiných justičních institucí. A dodal, že případ Rampula není u konce, a že strana počká na konec soudního sporu a rozsudek Nejvyššího správního soudu.Ok. Ale pan Patizon správně říká - co to znamená? Bude Pospíšil popotahován za to, jestli u soudu uspěje nebo neuspěje? Ale vážně, Pospíšilo konání by nemělo být posuzováno podle toho, jak uspěje u soudu - a hlavně ne tehdy, kdy vláda a parlament vymezili ministrovi spravedlnosti na odvolání žalobce velmi nepřehledné pole, na němž se úspěch či neúspěch vlastně ani nedají měřit. Právníci by o tom mohli mluvit. Venku se stmívá a ráno předpovězené  mraky nikde. Ne že by nám to s panem Patizonem vadilo. Na vzduchu jsme dnes moc stejně nepobyli a ani nepobudeme, pro dnešek je nám souzem až do pozdního večera computer, jak se dnes říká poněkud starosvětsky. Hudba. 

17:51
Duch psaDen Dj končí, představoval dva přesuny, jednu poradu,definitivní konec starého stolního počítače, jedno kafe v Cafe Letná a pár telefonátů a rešerší a tak. Přeji všem velmi krásný zbytek dne a těm, kdo nutně podobná přání všeho pěkného a pozitivního nepotřebují to přeji taky. Ne vždy víme, v čem je v daném okamžiku pro nás skryta krása. To jsem samozřejmě nevymyslel já a ani RZA či Ghost Dog.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].