Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 23. září 2013

Na Dole Paskov pracuje zhruba 3000 lidí
Na Dole Paskov pracuje zhruba 3000 lidí

07:57
Včera ve 22.44 hodin začal podzimAno je to tak, podzim skutečně začal. Němečtí křesťanští demokraté vyhráli přesvědčivě tamní volby. V Praze dnes začne soud s pěti úředníky pražského magistrátu, podílejících se na výběrovém řízení karty Opencard. V Keni zabili teroristé přes šedesát lidí a stále drží několik rukojmí. Svítá, je pod mrakem, ale dnes bude teplota dosahovat místy dvaceti stupňů. Přeji krásný den. Písnička.

08:14
Vedení OKD chce zastavit těžbu na dole PaskovŠéf firmy OKD Jan Fabián odmítl nabídku prezidenta Miloše Zemana a premiéra Jiřího Rusnoka, aby firma zvažovala prodloužení těžby uhlí až do roku 2016 místo zvažovaného uzavření dolu v roce 2014. „Nemíníme dotovat těžbu ve ztrátovém provozu,“ řekl ředitel firmy Fabián a Ostravsko tak zřejmě čeká další sociální problém a navýšení počtu nezaměstnaných.Jak čtenáři vědí, minoritní majitel OKD Zdeněk Bakala je také majitelem společnosti, která vydává Respekt. Autor chápe, že vedení firmy nechce ze svého financovat nevýdělečný provoz. Zároveň nechápe jednu věc. Odbory dolů jednaly pravidelně s vedením firmy a fakt, že cena černého uhlí šla dolů je zřejmý už aspoň rok. Proč se vedení nedokázalo dohodnout s odbory (nebo naopak) o vytvoření fondu, který by pomohl překlenout krizové období? DJ je možná naivní, ale doly byly dlouho ve slušném zisku a věc se dalla zcela jistě řešit. Písnička. 

09:07
Třetina lékařů má problém s vlastním povolánímPodle průzkumu lékařské komory a 1.lékařské fakulty UK má třetina tuzemských lékařů problémy se syndromem vyhoření. Práce je nebaví, na pacienty se utrhují, bojí se vlastních rozhodnutí a trpí únavou. Jejich práce stojí více zdravotní pojišťovny, protože otrávení a nesebevědomí lékaři posílají pacienty na zbytečná vyšetření. Průzkum, který zveřejnil server MF Dnes vychází z odpovědí patnácti tisíc tuzemských lékařů.Lékař je v Česku dlouhodobě nejrespektovanější povolání. Třeba politikům nebo novinář se může o úctě, která se od veřejnosti dostává lékařům, nechat jen zdát. V naší ateistické zeni je lékař jakousi autoritou, která lidem rozumí a jeho schopnost nás diagnostikovat mu v očích občanů propůjčuje až nadpřirozenou moc. Ale zdá se, že lékaře tato odpovědnost vyčerpává. DJ se lékařům vůbec nediví, své práce mají až nad hlavu a být navíc malým mesiášem je opravdu únavné. Písnička.

09:59
Do voleb schází třicet dva dnů.Sněmovní volby se uskuteční za třicet dva dnů a pro opravdu mnoho voličů je hlavní otázkou - koho mám volit? Negativní volba, kdy dáváme přednost nejmenšímu zlu nebyla nikdy mezi voliči tak výrazná. Průzkumy se sice tak trochu ustálily, je zřejmé, že vyhraje sociální demokracie a své jisté mají také komunisté. Bohužel, v tom druhém případě. TOP 09 může získat deset, sle v jisém případě taky dvacet procent hlasů. ODS už má asi nejhorší za sebou, ale přesto se stává malou stranou a ty skutečné malé strany, často bez členů zase šplhají nahoru. ANO Andreje Babiše, partaje Tomia Okamury nebo Jany Bobšíkové, SPOZ. Ale do sněmovny se možná dostanou početní tradiční lidovci a taky to není vyoučeno u Zelených. Výběr je velký, ale řada středových voličů vůběr žádný nemá. Koho mám volit? Ptají se zoufale bližních, zkušených nebo zasvěcených. Je možné, že řada odpovědných voličů nepůjde letos k volbám. jejich výsledek je tedy stále ve hvězdách a bude to tak až do poslední chvíle. Právě se rozjíždějící kampaně na tom nic nezmění. Písnička.

10:55
Angela Merkelová vyhrálla a Němci jsou pro velkou koaliciSoučasná německá kancléřka a její koalice CDU-CSU získala ve volbách přes čtyřicet procent. Ale v Bundestagu ji doplní už jen strany z levicového spektra. Sociální demokraté, Zelení a marxistická Levice. Teoreticky je možná levicová koalice ale sociální demokraté odmítají jít do vládnutí s Levicí, která je podle nich ne zcela seriózní a nevyzpytatelná. Sociální demokraté rozmýšlejí i velkou koalici, nejsou si jisti, zda by jim nebylo lépe v opozici. Povolební vyjednávání bude tedy ještě zajímavé. Merkelové ale zřejmě další kancléřské období neunikne.Na rozdíl od Česka je situace v Německu přehledná. Povolební uspořádání sice není hotové, ale pro Němce je podstatné, že vědí, co od stran očekávat, dokonce i málo čitelná Levice je mnohem čitelnější, než řada tuzemských malých stran, možná se dá říct, že čitelnější, než budoucí směřování české ODS. Komentátoři a znalci jsou přesvědčeni, že pro Evropu by byla nejlepší velká koalice - tedy ta německá. Kompromisy mohou přinést stablitu a oživení. Písnička.

11:56
Porady, tv a pak návratDJ absolvoval poradu, teď jde okomentovat do ČT 24 soud v případu Opencard, pak jej čeká další porada a tak se na chvíli odmlčí. Má před sebou noviny, které konstatují, že Sparta Praha vede fotbalovou ligu už o čtyři body a Slavia Praha je předoslední. Aleš Řebíček nezvládal ministerstvo dopravy a nějak mu to nevychází ani ve Slavii. Písnička

13:54
Česko má nejvíc heren v EvropěTedy v přepočtu na jednoho obyvatele, podle zveřejněné studie je v Čsku rájem pro hernu místo, kde je hodně nezaměstnaných nebo jinak strádajících obyvatel. Tato informace je léta známá, i když poslední čísla jsou asi nejpřesnější a nejzasvěcenější. Překvapením to může být poté, co vešel v platnost zákon, který umožňuje obcím regulovat hazard na svém území - se vším všudy. Zdá se tedy, že obce hledí především na krátkodobý zisk (samozřejmě nikdo nevěří, že může být samospráva nějak uplacena). Obecní pokladny se sice plní, ale do účtů nejsou započítány náklady na léčbu gamblerů, vysokou „drobnou“ kriminalitu, nemluvě o tom, že gamblerství je často propojeno s nadužíváním drog i alkoholu. DJ nemoralizuje, jen se snaží pochopit aktivity samospráv. Písnička.

14:36
Zastupitelé z ODS budou kandidovat za Hlavu vzhůruNěkolik bývalých pražských starostů, případně jejich náměstků nebo náměstkyň, bude do sněmovních voleb kandidovat za stranu Jany Bobošíkové. Nenajdeme tam jména, z nichž by ODSměla bolet hlava, ale možná to vypovídá o minulosti ODS. Poté, co regionální politici ztratili šanci ve své rodné partaji, zřejmě doufají, že udělají kariéru jinde. Nebo jsou jejich vize blízké izolacionistickým názorům předsedkyně hnutí Hlavu vzhůru.Ještě je tu jedna možnost, regionální poltici snad doufali, že stranu Jany Bobošíkové podpoří Václav Klaus podstatně více, než to udělal. Třeba doufali, že jejich někdejší šéf bude kandidovat. to by pro stranu asi znamenalo o něco lepší volební výsledek, než dosáne bez bývalého prezidenta. Pro ODS je ale odchod těchto lidí pravděpodobně úlevou. Jestli tedy ato strana to slovo ještě zná. Písinčka.

15:11
Kde je Miroslav Kalousek? Naposledy viděn v pražské tramvajiKdyby nebylo billboardu SPOZ atakujícího místopředsedu a předvolební tvář TOP 09 Miroslava Kalouska, jednoho by napadlo, že se stáhl do pozadí. Média sice na sklonku minulého týdne referovala o zahájení předvolební kampaně jeho strany - jízdě vyhlídkovou tramvají - ale jinak se o politika, který většinou plní stránky médií a obrazovky tv a serverů, nikdo nijak nezajímá. DJ našel za poslední tři dny pouhých třicet šest mediálních záznamů a to je na jednoho z nejvýraznějších tuzemských politiků na začátku kampaně docela málo. Ne, že by bývalý ministr financí DJ-ovi až tak chyběl, ale zvědavost mu nedá. Kde je tedy Miroslav Kalousek? Písnička.  

16:16
Výživné na děti má platit stát. Ale co se změní?Tuto službu samoživitelům navrhl při zahájení stranické kampaně předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Takový návrh už v minulosti padl. neprošel nikdy do nějakého zásadního paragrafového znění i zásluhou hlasů ČSSD. Samozřejmě samoživitelům (většinou ženám) by to pomohlo, dnes je například ve vězení téměř sedm tisíc mužů, kteří neplatí výživné na děti. A dlužnou částku z nich není možné vymoci. Jistota od státu by pro mnoho žen znamenala úlevu.Jenže je tu jeden právní problém. Při vší úctě k dětem, které za nic nemohou - proč by měl stát podporovat jistou skupinu potřebných a jinou ne? A hlavně, jak bude vymáhat potom peníze od neplatičů, když toho není schopen ani dnes? Ty podmínky se nijak nezmění, na konci budou vždy exekutoři a ti už dnes berou dlužníkům co jde a stejně to nestačí. A kdy začne stát platit? V Česku jsou běžné případy vzpurných otců, kteří neplatí, ale když dojde na soud, okamžitě dužnou sumu srovnají. Potom jsou před soudem čistí. Atd.. Dj by samozřejmě přál dětem  - když už chybí jeden rodič - aspoň peníze, ale tipuje si, že Sobotka ani jeho strana okamžitě po volbách na svou iniciativu zapomenou. Písničk

17:22
Odra, Labe, Dunaj a SbohemOblíbený projekt současného českého prezidenta Miloše Zemana a taky několika dalších podnikatelů se vrátil prý do hry. O tom vystavět průplav mezi třemi řekami - Odrou, Labem a Dunajem - sní generace. Třeba na konci totality patřil k oblíbeným plánům tehdejšího předsedy JZD (Agrokombinátu) Slušovice Františka Čuby. Současný ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák je taky pro. Podle prezidenta by nebyl pro ani tak drahý, přišel by Česko asi na padesát miliard korun, ovšem za podmínky, že by osmdesát pět procent ceny zaplatila Evropská unie. Jeho stavba by prý dala práci šedesáti tisícům lidí a nastartovala by českou ekonomiku.No jo, podobným snem, jen trochu reálnějším je dostavba JE Temelín. Taky se s ním počítá jako s pobídkou české ekonomiky. Reálná cena stavby Temelína je tak čtyři sta až pět set miliard korun. Další jeden a půl bilionu korun (suma vypočítaná Komorou obnovitelných zdrojů energie) by stály dotace ceny elektřiny jím vyráběné po dobu následjící čtyřicet let po jeho dostavbě. Skutečné nálady na kanál OLD neumí nikdo zatím spočítat, jen se ví, že řada tuzemských regionů je prot, takže nemá šanci na stavební povoleníi. DJ se obává, že o obou projektech uslyší ještě jeho prapotomci. Moc jim to nepřeje.Je čas se rozloučit. Na události byl doteď dnešní den poměrně nudný. Snad to bude příště lepší. DJ se snažil.  Přeje všem pěkný večer, který on ztráví nad novým číslem Respektu. Fakt. Poslední písnička.  

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].