Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 19. 3. 2012

Teď se ukáže, jak nás má papež rád. Damas de Blanco • Autor: Globe Media /  Reuters
Teď se ukáže, jak nás má papež rád. Damas de Blanco • Autor: Globe Media / Reuters

07:53
Svátek má Josef a polskou posypovou sůl jedli i poslanciJosef, to býval na Moravě kdysi velký svátek, říkal aspoň děda manželky. Já si to už nepamatuju a pan Patizon vůbec ne. Za okny přechází studená fronta a pan Patizon říká, že si takovou studenou frontu nechá líbit. Teploměr ukazuje devět stupňů, svítí slunce a já hledám na webu, co důležitého nás dnes čeká. Asi se budu chtít nějak vyjádřit k holešovské smlouvě, ale nejdřív pošlu Michalovi na cestu jednu písničku. Michal rád Lennona. Posypovou  sůl  jedli v restauracích polští poslanci, ani pečlivé investigativní pátrání neodhalilo, že by se něčeho podobného dopouštěli čeští politici. I když je tu jisté podezření u několika jedinců na požívání lysohlávky.

08:15
Holešovská výzva a vláda odborníkůOrganizátorům Holešovské výzvy se podařilo dostat na náměstí tisíce lidí a poměrně rychle je zase dokázali z těch náměstí vyhnat. Organizátoři se pohádali, kdo je tím pravým představitelem výzvy. Jedno protestní hnutí končí.Občané mají nárok být naštvaní, ale přemýšlím nad tou vládou odborníků. Mělo by ministerstvo průmyslu vést někdo z ČEZu nebo třeba dalšího energetického gigantu? Nebo třeba expert z Ekologického právního servisu? Možná šéfová ERÚ Alena Vitásková, ta má podle pana Patizona všechny předpoklady. A co ministerstvo vnitra? Jiný policajt za Jana Kubiceho? Nebo nějaký úředník z krajského úřadu? Měli jsme tu už dvě úřednické vlády a tu druhou považujeme s panem Patizonem za druhou nejhorší od listopadu - nejhorší byla bezkonkurenčně vláda Miloše Zemana, podpořená opoziční smlouvou. Kabinet Jana Fischera - veden mužem bez odvahy a bez vizí - byl poslední a důležitou etapou v tom, aby Česko ovládl klientelismus. V energetice, hospodaření státních lesů nebo při stavbě dálnic. Jen více takových odborníků. Další ranní píseň.

08:53
Zatčeno sedmdesát členek kubánské organizace Damas de BlancoKubánská policie pozatýkala podle agentury Reuters na sedmdesát členek opoziční skupiny Dámy v bílém. Jak známo, „ostrov svobody“ má navštívit papež Benedikt XVI. a zatýkání policie provedla, aby se papež mohl setkat jen s těmi správnými věřícími. Dámy v bílém je organizace manželek, matek a sester politických vězňů, které poslal režim Fidela Castra do vězení před devíti lety. Odpůrci režimu tehdy dostali v souhrnu skoro patnáct set let vězení, v roce 2010 režim většinu z nich propustil v rámci dohody s Vatikánem.Papež má problém. Jak se má postavit k zatčení Dam v bílém? Má vyžadovat jejich propuštění jako podmínku své návštěvy a naplnit tak jedno s novozákonních podobenství a zachraňovat ovečky, které to potřebují a pustit ze zřetele milion kubánských katolíků, kteří jeho návštěvu vyhlížejí? Benedikt se evidentně rozhodne pro druhou verzi. Mimochodem návštěva předchozího papeže Jana Pavla II. dodala tehdy Kubáncům odvahu k protestům proti režimu. Budeme přát Damas de Blanco, aby ve vězení nestrávily tolik času, jako jejich manželé, bratři a synové. S některými Damas jsem se v Havaně i mimo před sedmi lety setkal. Jsou to skvělé ženy. Držím jim palce. Salsa.

09:19
Federer, Donald, Azarenková, KometaPár sportovních zpráv. Roger Federer vyhrál prestižní tenisový turnaj v Indian Wells. Běloruska Viktoria Azarenková (Azarenko) vyhrála turnaj tamtéž a Luke Donald zvítězil v golfovém klání v Palm Harbor na Floridě a stal se opět světovou golfovou jedničkou. Kometa Brno porazila v pátém zápase play off hokeje Spartu Praha a je na nejlepší cestě k postupu do semifinále. O Messim opět média píší, že je fotbalový génius.Pan Patizon projížděl sportovní kanály a koukal jsem mu přes rameno. Píseň

09:40
Státní Lesy ČR rozdávaly desítky milionů na akce spojované s ČSSDJak zveřejnil server iHned.cz, objevil to Nejvyšší kontrolní úřad. Agentura Médea (spojovaná léta s Romanem Janouškem) nakupovala pro Lesy ČR reklamu - celkem za 180 milionů korun a nejméně polovina těchto peněz ppodle iHned.cz zamířila k lidem, kteří pomáhali zajišťovat poslední sněmovní kampaň sociálních demokratů. S agenturou Médea spolupracoval volební manažer strany Jaroslav Tvrdík. Dnešní Hospodářské noviny píší nejen o této transakci, ale o dalších pochybných transakcích Lesů ČR.Tak jsme s panem Patizonem po ránu při východu slunce (6.04) přemítali, jak dlouho nám vydrží dj povinnosti bez korupce či podezřelých zakázek. Vcelku jsme se trefili, pan Patizon hádal, že do půl desáté. O Lesích ČR píšeme poměrně často i v Respektu a ten příběh je pořád stejný, bez ohledu, jaké strany jsou u moci, kdo je ministrem zemědělství nebo šéfem Lesů (s drobnými čestnými výjimkami). S kolegou Tomášem Sacherem to pořád přepočítáváme a vychází nám, že od roku 1992 bylo jaksi vyhozeno či defraudováno v podniku takových čtyřicet až šedesát miliard korun. Jsme rádi za kolegy z HN a článek oceňujeme a doporučujeme. Stejně tak oceňujeme - s panem Patizonem - práci NKÚ. Asi v tom hrají roli ty lysohlávky. Možná muchomůrky.

09:47
Pondělní přesun linkou metra C a tramvají č. 25DJ se potřebuje přesunout skrze studenou frontu do redakce. Pozdravuje Pepu z Hongkongu a cestou bude myslet na všechny odborníky, kteří by nám mohli vládnout. A na lesy, v nichž byl naposled loni v říjnu. Přestávka s muzikou.

10:51
Sociální demokraté se pokusí svrhnout vláduZítra kolem šesté večer by měl přijít ve sněmovně na program bod, v němž jsou sociální demokraté poměrně zruční. Pokusí se vyslovit nedůvěru vládě Petra Nečase. Před třemi lety jim to vyšlo, je otázka, kam tehdejší úsoěšný pokus tuto zemi zavedl.Znovu máme premiéra z ODS, koaliční vládu, která má na praporu vyšity reformy a neuspokojivý boj proti úplatkářství. Není sice pravděpodobné, že by se poslancům z ČSSD nyní podařilo úspěch zopakovat - pro VV je v jejich situaci lepší zůstat u moci - ale kdyby náhodou, kam nás pád vlády zavede?Podle průzkumů má sociální demokracie v budoucnu - zatím - k vládnutí jediného partnera KSČM. To je trochu riskantní varianta. Hrozí při ní průšvih s Moskvou (větší přimknutí) a také problém s Evropou (rozpory mezi prounionistickými sociálními demokraty a odpůrci EU komunisty).Možná je nějakou krizovou variantou velké koalice, tato země má dost problémů, který by měli politici řešit společně. Ale Petr Nečas i Bohuslav Sobotka jsou pragmatiky moci, počítají výhody pro své strany, nikoli pro stát. Když se spojí dva takoví, tak se dá předpokládat nějaká varianta opoziční smlouvy. Nějaká nová strana? Kdo ji založí a hlavně kdo jí bude věřit? Nějak nám s panem Patizonem vychází, že se na čas budeme muset smířit s tím, že politika je taková, jaká je. Trochu nedůvěryhodná a hodně sobecká. Očekávání Černé labuti je na místě. Hudbu, prosím

11:31
Privatizace státu a pokus o privatizaci justice„Eliška Wagnerová zformulovala něco, co je podstatou naší současné politické situace. Totiž privatizace státu a dokonce pokus o privatizaci justice,“ komentuje uznávaný právník Jiří Přibáň debatu kolem výroků ústavní soudkyně, která po devíti letech opouští svůj post. Jak známo, Eliška Wagnerová v rozhovoru pro média kritizovala necitlivost státu k slabým skupinám obyvatelstva.S panem Patizonem dumáme, co si představit pod pojmem privatizace státu. Zřejmě využití všech jeho nástrojů k prosazování vlastních, privátních, zájmů. Dělá to prezident, dělají to strany i politici. Něco podobného jsme znali z totalitářského Československa, akorát se tomu říkalo, že všechna moc patří lidu. Pochopitelně, současná privatizace má ke komunistickým represím asi tak stejně daleko, jako Václav Klaus do Bruselu. Ale profesor Přibáň i Eliška Wagnerová varují před něčím, co je důsledkem klientelismu - před pocitem mocných, že jim tento stát patří. Zapomněli, že jej mají jen spravovat. Korigovat by to mohla justice, ale ta napůl privatizovaná to neumí. Tedy ne zcela. Tyhle řádky jsou pochopitelně příspěvkem do diskuse, nikoli popis stávajícího stavu. Pan Patizon by si dal nějakou písničku. 

11:55
Koruna stagnuje a blíží se porada RespektuKoruna stagnuje. Po dnešní studené frontě nás čeká opět postupné oteplování, možná k dalším rekordním hodnotám. Němci omezili prodej vajec - Češi vykupují pohraniční obchody. V Praze se po dešti propodla silnice pod osobním autem. Blíží se pravidelná pondělní porada týdeníku Respekt a Věra J. se po třítýdenním ozdravném pobytu v lázních vrátila ke své práci v L.A. restaurantu. Dj se těší na shledání po poradě. Posílá polední písničku.

12:58
Střelba ve FranciiNeznámý střelec dnes před židovskou školou v Toulouse na jihozápadě Francie zabil nejméně čtyři lidi - třicetiletý učitel, jeho dva synové a desetiletý školák. Další čtyři lidé byli zraněni, mezi nimi i dvě děti. Podle všech dostupných indicií by se mohlo jednat o toho samého člověka, který má na svědomí vraždy francouzských vojáků a podle všeho to vypadá na rasově motivovanou vraždu.

13:23
Nový šéf NKÚ nebude superman, ale musí umět čelit politikůmRespekt se v posledním čísle zabývá Nejvyšším kontrolním úřadem. Jak politici uvažují o jeho budoucím šéfovi, zda by se měly pravomoci NKÚ rozšířit. Tři protikorupční organizace dnes napsaly výzvu politikům v níž popsaly, jak by měl šéf nového NKÚ vypadat. Neměl by podléhat politickým tlakům, měl by mít jasnou vizi o koncepci úřadu a měl by umět komunikovat s veřejností a vládou.Žádné překvapení, ale je dobře, že se někdo (Transparency International, Ekologický právní servis, Oživení) rozhodl seriózně tlačit na vládu. Závěry NKÚ jako takovými si politici sice nikdy moc hlavu nelámali, ale přesto se nálezy NKÚ staly naprosto nezastupitelným nástrojem k analýze korupce, mizení peněz či arogance politiků. Hudba.

14:05
Odboráři připravují velkou demonstraciČeskomoravská konfederace odborových svazů plánuje na 21. dubna velkou demonstraci, která by měla podle jejích záměrů sjednotit všechny protestní protivládní aktivity. Odboráři vyčítají vládě Petra Nečase zvýšení daní z přidané hodnoty, stop stav pro růst penzí či propouštění zaměstnanců z veřejné sféry. Podle názoru odborářů by měla vláda okamžitě zastavit reformy. Odbory též vyzývají vládu k demisi. Přípravy demonstrace jsou tak trochu vzkazem k vládě před pátečním jednáním tripartity.Požadavky odborářů jsou jen o málo konkrétnější, než požadavek Holešovské výzvy. Přesně řečeno jejich cíle. Možná jde o podporu sociálních demokratů před zítřejším počátkem sněmovního jednání o vyslovení nedůvěře vládě. Situace v zemi i na kontinentu není příliš dobrá a demonstrovat se má a musí. Ale pan Patizon říká, že je nějak nervózní z těch všech protestů, kde místo naprosto jasných vizí a plánů cítí jen touhu ukrojit kousek moci, přízně veřejnosti a pět minut slávy. Za současných okolností není důvod, proč by vláda měla zůstávat dále u moci, ale stejně tak není důvod, proč by měla být vyměněna. Takže zůstane. Trochu protestní muziky.

15:09
Experti nevylučují, že litr benzínu bude stát čtyřicet korunZatímco předminulý týden stouply ceny benzínu Natural 95 o dvacet haléřů, minulý týden stouply ceny o více než třicet haléřů. Přitom experti tvrdí, že marže prodejců nejsou nijak závratně vysoké. Samozřejmě na ceně se podepisuje vysoká česká spotřební daň, ale ta růst ceny neovlivňuje. Naopak riziko útoku na Írán žene na světových trzích cenu ropy nahoru a pokud se slib ataku stane skutečností, ceny pohonných hmot prý poletí nahoru. Růst cen by mohla zpomalit sílící koruna, nicméně by šlo jen o brzdu vyjádřenou v jednotkách procent blížících se k jedničce.Problém je, že s tím nic neuděláme. Jezdit méně může přinutit prodejce k mírnému šetření na maržích a to je tak všechno. Stejně tak neovlivníme cenu chleba ani jogurtu. Dokonce ani demonstrací ne. Ovlivníme ale náš přístup ke spotřebě, když budeme chtít. Je to samozřejmě daleko složitější, než jen přestat kupovat benzín nebo chleba, ale mohlo by to fungovat. Ale ani pan Patizon si není úplně jist. Zkusíme najít nějakou benzínovou písničku.

15:38
Češi nevěří EUPodle nově zveřejněných průzkumů důvěřuje Evropské unii jen třicet sedm procent Čechů a Evropskému parlamentu pouze třicet procent tuzemské populace. Je to historicky nejnižší číslo od našeho vstupu do EU.Podle průzkumů více než půlka populace nedůvěřuje Evropě, české vládě, českému parlamentu, českým soudům, policii a snad i armádě. Jedinci se cítí evidentně velmi opuštěně. Tak nějaká veselá písnička by to mohla trochu zlepšit. Opravdu by mě totiž zajímalo, kolik mých spoluobčanů důvěřuje britské královně.

15:48
Výsledky speciálního High Roller turnaje v pokeruDJ odchází na schůzku a tak vám posílá sportovní zprávu, která je takovým drobným hlavolamem. Do doby, než se vrátím ke stolu, mi snad někdo pomůže pochopit.Do úterního speciálního turnaje High Roller naskočilo 18 hráčů. Jeden z nich využil možnosti re-entry. Se startovným 25 000 Kč vytvořili prize pool celkových výher v hodnotě 465 000 Kč, ze kterého si vítěz PK ukrojil 190 000 Kč, a protože se pánové PK a DV předem dohodli na rovném dealu, runner up DV si odnesl výhru ve stejné výši. Zbývajících 85 000 Kč připadlo třetímu umístěnému LD.Vítězům blahopřejeme, pan Patizon by se asi taky dohodl na rovném dealu, kdyby uměl poker. Písnička.

16:56
Podle NBÚ neřekl JUDr Rampula nic tajnéhoNárodní bezpečnostní úřad konstatoval, že tiskovka Vlastimila Rampuly, na níž ukázal záběry osob, které navštívily kancelář jeho současného náměstka Libora Grygárka, nebude mít vliv na bezpečnostní prověrku vrchního zástupce. Podle neoficiální zprávy z médií nevyzradil Vlastimil Rampula nic tajného. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nechce zjištění NBÚ komentovat s tím, že Rampulovu tiskovku prověřuje policie a tím pádem jde o živý případ, o němž nemůže informovat.Aniž bychom chtěli cokoli soudit, jen konstatujeme, že NBÚ v tomto případě není tím správným rozhodčím. Plně respektujeme rozhodnutí NBÚ, nicméně na tahu jsou státní zástupci a policie. Pokud oni posoudí, že Vlastimil Rampula prozradil co neměl, a že šlo o trestný čin, bude se to tak posuzovat bez ohledu na to, že akce v kanceláři Libora Grygárka nenesla razítko tajné. Nicméně rozhodnutí NBÚ je bod pro JUDr Rampulu, pokud by se dalo počítat nějaké skóre. Je na čase pustit nějakou píseň.

17:34
Petr Sís dostal prestižní oceněníVýtvarník Petr Sís získal cenu Hanse Christiana Andersena za celoživotní dílo v kategorii ilustrace dětských knih. Jde o velmi prestižní ocenění, které je také někdy označováno jako „Nobelova cena za dětskou literaturu“. Před Sísem získali stejnou cenu Češi Jiří Trnka a Květa Pacovská.Petr Sís to neví, ale někdy v roce 1969 mě přivedl k big beatu. Byl jsem hodně mladý kluk a chtěl jsem vypadat jako on. Takže speciální blahopřání a obdiv. A píseň samozřejmě

17:51
Za chvíli zapadne slunce a DJ se loučíVidět horizont se západem slunce je poměrně slušný luxus. Doufám, že to za chvíli zvládnu. Dnešní den byl tak trochu ve znamení protestu, Josefů a lehké melancholie. Doufám, že jsem většině nepokazil den. Zhruba za měsíc při dalším dj termínu se těší Jaroslav Spurný. Jo, hudba.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].