Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 17. 12. 2012

Smutek za oběti střelby v Newtownu • Autor: Globe Media /  Reuters
Smutek za oběti střelby v Newtownu • Autor: Globe Media / Reuters

08:01
Pěkný, klouzavý denMilí čtenáři, vítejte do dalšího prosincového dne, tentokrát s číslem 17. Jmeniny má Daniel a den by to měl být opět z kategorie klouzavých, což zařídí kombinace teploty těsně nad nulou a deště. DJka by ráda uposlechla varování, která nabádají zůstat doma a nevycházet, pokud to není nutné, což se ovšem málokdy podaří. Nicméně pokud skutečně nemusíte, opravdu raději neopouštějte domovy, tedy alespoň je neopouštějte v autech - iDnes.cz hlásí, že na R10 z Prahy na Liberec na náledí havarovalo 15 vozů. Pěkný den a co nejméně skluzů.

09:01
Orville Wright uletěl 39 metrů a Homer Simpson se posadil s pivem na pohovkuV polovině prosince se naši předci vcelku činili: právě tento den, v roce 546, dobil Řím ostrogótský král Baduila známý pod přezdívkou Totila. Věčné město pak pokořil ještě jednou a jen těsně pod jeho vládou uniklo zkáze - Totila se totiž v jeden okamžik rozhodl metropoli úplně rozbořit. Naštěstí ho přemluvili, aby to nedělal.Dnes letadly létáme zcela automaticky, niméně v roce 1903 to bylo velké pozdvižení, když se bratrům Wrightům v roce 1903 po letech příprav podařilo vzlétnout. Poprvé letěl Orville 39 metrů a trvalo mu to 12 sekund, Wilbur na konci historického dne už uletěl 279 metrů a necelou minutu. Další fenomén, tentokrát televizní zábavy, se zrodil 17. prosince 1989 - v televizi běžel první díl seriálu Simpsonovi. Následovalo čtyřiadvacet sezón, 515 dílů, mnoho cen a velká a věrná fanouškovská základna. 

10:10
Začíná týden připomínky Václava HavlaZítra to bude přesně rok, co zemřel prezident Václav Havel. (Také si pamatujete, kde jste právě byli, když jste tu zprávu dověděli? DJka se právě vracela z tradičního předvánočního víkendu, který pořádá Respekt na statku ve vesnici Lukov.) Celý týden se dějí připomínkové akce, ta nejsympatičtější z nich se koná zítra - kdokoliv, kdo si chce vzpomenout na prezidenta, má si jednoduše vyhrnout kalhoty. DJka si určitě vyhrne.

11:42
Češi nakoupili kozy a záchody za osm milionůSpolečnost Člověk v tísni letos slaví úspěchy s projektem Skutečný dárek - Češi už za kozy, kuřata či záchody utratili osm milionů korun, což je více než loni. A to nikoliv pro sebe, ale pro méně privilegované obyvatele této planety. Letos v nabídce přibyl například bezpečný porod pro kambodžské ženy či předmět, kterému nepřikládáme příliš významu, ale v jiných částech světa může zachraňovat životy, a to toaleta. Projekt už běží čtyři roky. Letos už se například prodaly 3000 koz a tři větší kozí stáda.Pokud chcete někomu darovat kozu a rádi byste, aby mu papírový certifikát přišel poštou do Vánoc, zítra je na tomto webu poslední možnost. Pro elektronické ceritifáty uzávěrka neplatí. 

13:43
Smutek za oběti střelby v NewtownuDnes budou pohřbeny dvě první oběti páteční tragédie z městečka Newtown v americkém státě Connecticut. Ve městě se rovněž konalo smutneční shromáždění za dvacet dětí a šest dospělých, kteří přišli o život rukou dvacetiletého střelce ve škole Sandy Hook. Zúčastnil se ho i prezident Barack Obama, který prohlásil, že se pokusí udělat vše, co je v silách jeho úřadu, aby podobným tragédiím zabránil.

14:42
Okamura podá stížnost k Ústavnímu souduTomio Okamura se nesmířil s rozhodnutím Nejvyššího správního soudu (NSS), který potvrdil jeho vyřazení z boje o prezidentské křeslo. Senátor se tak „mezi svátky“ obrátí se stížností na Ústavní soud, v němž závěr NSS napadne. Připomeňme, že o vyřazení několika kandidátům kvůli nesplnění podmínek rozhodlo ministerstvo vnitra a - s výjimkou Jany Bobošíkové - toto rozhodnutí NSS posvětil. Závěr soudců v čele s Vojtěchem Šimíčkem dokonce označil za ovlivněné politickými tlaky.

15:14
Heger rekordmanSoučasnému ministru zdravotnictví se povedl nevídaný kousek. Dnešním dnem překoročil dosud rekordní počet dní, které se ve funkci udržel dosud nejdéle působící šéf toho pověstně obtížného resortu. Leoš Heger (TOP09) je tedy nejdéle úřadujícím ministrem zdravotnictví v polistopadové historii.Mohlo by se to zdát jako mnoho povyku pro nic, ale zdravotnictví je křeslo obvykle divoce rozhoupané a málokdo se v něm udrží déle než pár měsíců. Zatím žádný ministr nepřežil celé jedno volební období. Heger je samozřejmě kritizován ze všech stran. Buď za to, že dělá příliš radikální kroky (ČSSD) nebo že naopak nedělá nic (šéf ČLK Kubek v MFD).

16:50
Metanolová aféra odradila část lidí od tvrdého alkoholuSpolečnost KPMG zkoumala, nakolik Čechy a jejich pijácké zvyky proměnil skandál s jedovatým alkoholem. Podle průzkumu provedeného na reprezentativním vzroku pěti set respondentů v polovině listopadu se zdá, ale ano. Nebo to alespoň říkají. Zhruba o třetinu narostl počet lidí, kteří si kupují jen osvědčené značky zavedených výrobců. Necelých 70 procent se pečlivěji zajímá o původ a výrobce. Čtvrtina dotazovaných pak lihoviny odepřeje úplně.Některé údaje ovšem vzbuzují podezření: pouhé půlprocento respondentů například tazatelům řeklo, že alkohol nakupuje ve večerkách, na stáních či v tržnici. Jen fakt, že za poslední měsíc, který od průzkumu uplynul, přibyly další případy otrav, naznačuje, že to bude pořád víc.S přáním, aby jedovatá kořalka už nikoho nezabíjela, se dnes loučíme. Pěkný večer a úspěšný týden!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].