Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 17. 10. 2011

Ztráty a výnosy Arabského jara • Autor: Matěj Stránský
Ztráty a výnosy Arabského jara • Autor: Matěj Stránský

08:09
Krásné ráno, krásný východ slunce ve StřešovicíchDobrý den s malým zpožděním. Měl jsem mírné problémy s technikou, přijměte prosím omluvu. Venku je krásně, kolem nuly, probouzet se i za takového chladu při východu slunce je však krásná věc. Autora DJ čeká dnes skutečně hektický den, ale slibuje, že se vám přesto bude snažit dodávat postřehy a zprávy o důležitých a klíčových událostech tohoto dne. DJ strávil příjemný víkend a věří, že vy také, a těší se na spolupráci.

08:23
Stranické pokladny tuzemských stran jsou prázdnéSociální demokraté se rozhodli zvýšit si razantně členské příspěvky. Ze dvou set korun ročně na tři stovky. Jak píší média, připlatí i studenti a důchodci. Na příspěvcích vybere ČSSD ročně kolem dvaceti milionů korun, což ale zdaleka nepokryje její náklady, zejména, když přijdou nabité volební roky.Prázdná pokladna netrápí samozřejmě pouze ČSSD, finanční problémy má i ODS nebo třeba komunisté. Strany sice dostávají ročně stamilionové příspěvky za volební hlasy, ale ani to politickým partajím nestačí. Potom přicházejí na řadu skryté příjmy - které sice neumíme prokázat, ale politici o nich mluví poměrně nezakrytě - a i v tom je dnes problém. Nepřichází žádná velká privatizace, která by mohla svou neprůhledností a korupcí naplnit stranické pokladny. Veřejnost je ohledně korupce čím dál tím ostražitější a naštvanější a brát z veřejného je čím dál tím složitější a riskantnější. Po aféře Martina Romana budou jistě přiškrceny toky z polostátních podniků jako je ČEZ nebo těch státních v čele s Lesy ČR, ČD Cargo nebo třeba Státní správy hmotných rezerv. Brát z tenčících se zásob státu začíná být pro politiky a jejich strany prostě problém. Doufejme, že napořád, neboť to může zlepšit zdejší politickou kulturu. A tož teď písnička.

09:13
Martin Roman se přiznal, ale jen trochuBývalý šéf společnosti ČEZ a dnes předseda dozorčí rady této společnosti Martin Roman (jako šéf dozorčí rady zastupuje zájmy akcionářů, tedy hlavně státu čili nás, což je vzhledem k novým informacím poněkud paradoxní a to volím slušné slovo) podle Hospodářských novin přiznal angažmá ve firmách propojených s vlastníky Škody Plzeň. Nepřiznal to ale naplno, prý všechny vazby před nástupem do ČEZu zpřetrhal. Dokumenty ale Romanovo tvrzení příliš nepodporují.Přistupme na to, že Martin Roman byl dlouhá léta skutečně navázán na Škodu Plzeň, a připusťme i to, že tam měl přes různé skryté zástěny i majetkový podíl. Za prvé, Škoda Plzeň roky vydělávala stamiliony na dodávkách turbín pro ČEZ, bez zakázek od ČEZ by byla Škoda na tom dost špatně. Navíc, plzeňskou Škodu koupila před více než rokem korejská firma za jedenáct miliard korun a pokud měl Roman, byť velmi sofistikovaně vzdálený, podíl ve firmě, získal profit i na prodeji - dokumenty naznačují, že by to mohly být až tři miliardy korun před zdaněním. To není špatné, že? Navíc, o možném skrytém podílu Romana ve Škodě Plzeň se mluví v médiích i v politice už několik let. Vlády - od Paroubkovy, přes Topolánkovu, Fischerovu až po Nečasovu přesto podporovaly rozvoj firmy ČEZ směrem, který nahrává uhelným elektrárnám a tedy i profitu Škody Plzeň. Jaký profit měly z toho politické strany a politici samotní? Co s tou otázkou uděláme? Raději jdu najít další písmičku, která nás potěší.

09:41
Ztráty a výnosy Arabského jara. Jak je počítatJak uvedl server BBC, přišly arabské revoluce tento region na padesát miliard dolarů. Jde ovšem jen o odhady, přesná čísla nejsou k dispozici. Největší finanční ztráty postihly Egypt, Sýrii a Libyi. Mrtví se počítají na desetitisíce. V Sýrii mělo být zabito na tři tisíce lidí, v Libyi kolem desítky tisíc, mrtví jsou i v Jemenu, Egyptu či Tunisku. Naopak země, kde se převraty nekonaly, vydělaly miliardy dolarů na vývozu ropy, říká zpráva BBC, odvolávající se na průzkum poradenské společnosti Geopolicity.Ztráty a výnosy revolucí se nedají počítat penězi a redaktoři BBC to samozřejmě vědí. Vlastně jde jen o takovou pikošku - pikantní zprávu - jak říkal jeden z mých bývalých kolegů. Druhý můj kolega právě „investuguje“ a počítá semafory a kamery na pražské Evropské třídě. Ale zpět k arabským revolucím. Jejich ztráty a výnosy začneme asi počítat až za pár let. Změněné poměry v arabském světě mohou změnit poměry i jinde (to není žádný pronikavý objev, samozřejmě), problém je, že nevíme jak. Docela rád bych se dozvěděl, co si o tom myslí čtenáři a posluchači dnešního DJ. Teď trochu hudby.

10:25
Uklidněte se u deskové hry a zjistěte jak umíte prohrávatČeši utratí ročně za deskové hry kolem čtvrtmiliardy korun. Už zdaleka nejde jen o Člověče nezlob se či novější odrůdy monopolů, ale o sofistikované záležitosti, kdy si při hře vystačí i jediný hráč.Vlastně původně mě ta čtvrtmiliardová suma zaskočila (s manželkou si vystačíme s kartami koupenými těsně po svatbě), ale v přepočtu znamená, že jeden obyvatel ČR utratí ročně za deskovou hru dvacet pět korun. Tedy zhruba jedna rodina si koupí ročně jednu hru. To není tak moc. A nakonec jsem potěšen, že se lidé zabývají i něčím jiným, než jen sledováním TV či brouzdáním po internetu. Napadlo mě, že by si nějakou hru měli koupit i ministři a občas zkusit, jak a kdo z nich umí prohrávat. Tak si tedy poslechněte další písničku. 

11:28
Stížnost obviněných v případu Opencard zamítnutaMěstská státní zástupkyně zamítla stížnost obviněných úředníků za případ korupčního projektu Opencard.  Úředníci jsou podezřelí, že v rozporu se zákonem vybrali jako „vítěze“ firmu, která vůbec nesplnila podmínky zadávací dokumentace. Vyšetřování případu Opencard, který svého času plnil titulní stránky médií a hlavní vysílací časy televizí a rozhlasových stanic se tak chýlí ke konci.Ten konec není zcela jasný. Je to zvláštní, ale když už policie začne vyšetřovat nějakou korupci, za níž by mohli stát politici - v tomto případě vedení pražského magistrátu z časů Pavla Béma - skončí vždy u subalterních úředníků. Jako by v Česku o všem rozhodovali úředníci za zády politiků, kteří o ničem, ale vůbec o ničem nevědí. Natož o nějaké korupci. Respekt, který dnes vyšel, okrajově zmiňuje problém ve vyšetřování kauzy Opencard. Problém, který vedl dva klíčové detektivy k odchodu z případu, protože chtěli vést pátrání jiným směrem (k politikům), než nakonec skončilo. No chudáci úředníci. A jedna předpolední písnička. No ne zrovna písnička. Schumanna mám prostě rád.

11:45
Netrapte se, bude zase pěkněTak jsem se na serverech dočetl, že zítra bude ještě jasno a poměrně teplo, pak začne pršet, ale koncem týdne se nebe docela pročistí, i když stupně Celsia příliš vysoko nevystoupají. Jak mi volal - skypoval - přítel, v Portugalsku leze rtuť teploměru skoro ke třicítkám a jak mi říkala dcera, která se vrátila z Madridu, ve Španělsku je to podobné. Doporučuji tedy cesty na Pyrenejský poloostrov. Tomu, kdo má rád teplo a má na to peníze. Jak jsem od přítele a dcery zjistil, můžete tam nakoupit levné značkové ošacení.Dj se na hodinku odmlčí, protože musí na důležitou pracovní schůzku a doufá, že mezitím se stane něco důležitého, o čem bude dobré vás informovat. A vy se zatím netrapte. Je zima, ale pěkně je vlastně pořád. V mém věku už to jinak nejde vnímat.

14:13
Další kolo v soudních kauzách šéfa NKÚObvodní soud pro Prahu 7 opět zbavil viny šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu Františka Dohnala. Podle soudu nevyužíval Dohnal nepřiměřeně luxusní byty za státní peníze. Soud jej osvobodil už jednou, loni, vyšší soud ovšem vrátil kauzu k novému projednání, což se nyní stalo. Další kolo nás zase čeká u vyššího soudu… Předpověď je, že se vše ještě jednou zopakuje.Otázka je proč. Co se to kolem Dohnala děje? Odpověď je jednoduchá. Křeslo NKÚ chtěly před časem obsadit společnou dohodou ODS a ČSSD a k tomu potřebovaly odstranit Františka Dohnala. Ta doba je už za námi, ale post prezidenta NKÚ je stále vlivný a politici jej touží ovládnout, neboť úřad prověřuje jejich hospodaření. Dohnal je sice bývalý politik, nicméně, dnes nepředstavuje reprezentanta ani jedné z vlivných stran, takže je trochu mimo kontrolu. Ne že by byl pro politiky až takovým postrachem, ale princip je princip. Dohnal je ve funkci, aniž by na tom měli politici zájem. A justice řeší a řeší. DJ se opět omlouvá za delší přestávku v informování o horkých novinkách, ale schůzka, kterou absolvoval byla důležitá pro připravovaný článek a prostě se neočekávaně protáhla. Náhradou posílá tedy písničku. Árii tedy.

14:33
A novým českým prezidentem se stane…Sociální demokraté sice vyberou svého kandidáta na post prezidenta Česka až příští rok na jaře, ale média už teď spekulují, koho navrhnou. Sociálním demokratům neprošel návrh nenávrh, že by udělali prezidenta z předsedy Ústavního soudu, dnes padá jméno jejich bývalého předsedy Vladimíra Špidly. ODS uvažuje o Přemyslu Sobotkovi, Miroslavě Němcové, TOP 09 o Karlu Schwarzenbergovi, zájem budou mít určitě i komunisté, je otázka, zda se do hry vrátí třeba někdejší premiér Jan Fischer, který si svým opatrným vystupováním získal srdce opatrných Čechů a Moraváků (možná i Slezanů a Romů, Poláků a Němců).Věřím, že i další prezident si získá jméno ve světě, stejně jako jeho předchůdci. Baví mě ta hra na spekulace, dohady a přemýšlím, proč se píše více o jménech, než o tom, jak asi dopadne rozhodování, zda bude prezident volen přímo, nebo zase politiky.  Tak zase trochu hudby.

15:21
Cena elektřiny poroste a poroste až do roku 2050 a pak se uvidíZpráva Evropské komise - aspoň podle Financial Times - říká, že cena elektrické energie se v dalších čtyřiceti letech zvýší pravděpodobně na dvojnásobek. Bude tím dražší, čím více budou jejími zdroji fotovoltaika nebo větrné parky, levnější bude v případě klasických elektráren na uhlí či plyn a vodu, cenově špatně nevychází ani jaderná energie. Nicméně komise připouští, že zhruba polovinu elektrické energie bude v roce 2050 vyrábět (pokud se to slovo dá použít) vítr.Marně si lámu hlavu, co z té zprávy vyčíst. Mé expertní zdroje mi říkají (a nejsou to žádní radikální ekologové), že už dnes neumí energetici například spočítat skutečnou cenu elektřiny vyrobené v jaderných či uhelných elektrárnách, neb nikdo neumí přesně vyčíslit náklady, které by se měly do výroby takové elektřiny zahrnout. Cenu zničené krajiny? Riziko jaderné havárie? Podobně mi našeptávají, že během deseti let nebude nutné dotovat ani fotovoltaiku či větrníky, protože technologický vývoj jde rychle dopředu. Navíc, důležitější, než zdroj energie bude umění jejího „skladování "a okamžitého předisponování. Velký podíl budou mít prý i nezavislé místní zdroje a řada "Placů“ se stane nezávislá na velkých distributorech a výrobcích elektřiny. Zase - nikdo ani při takovém vývoji neumí odhadnout cenu elektrického proudu, ale všichni upozorňují, že doba levné elektřiny prostě skončila a budeme hlavně spořit. A tak si pustíme nějakou muziku.

16:13
Úřad pro kontrolu financování stran - nápad týmu Karoliny PeakeMístopředsedkyně vlády Karolína Peake navrhla zřídit úřad pro dohled nad financováním politických stran a rozšířit tzv. testy spolehlivosti a odolnosti proti korupci na úředníky i státní zástupce. „Financování stran kontroluje sněmovna, máme tu tedy situaci, kdy se politické strany kontrolují samy,“ říká Karolína Peake.Řekl to kdysi ministr vnitra Ivan Langer. Není jisté, že se zrovna kvůli tomu výroku dostane do čítanek, spíše mu hrozí jiná varianta, ale výrok je to dobrý. „Žádný nový zákon, úřad nebo předpis nedostal nikoho do vězení. Kdo bude potrestán, záleží přece na lidech,“ řekl mi kdysi v jednom interview. Tuzemské vlády už roky - někdy od půlky devadesátých let minulého století - vymýšlejí předpisy a úřady, které by mohly postihnout korupci. Jenže na druhou stranu dělají vše pro to, aby je odpovědní lidé mohli co nejméně využívat. Takže malá otázka pro místopředsedkyni vlády a její stranu - kdo z vás by dokázal takový úřad naplnit lidmi a dát jim pravomoce, které se logicky obrátí, kromě dalších politických stran, i proti vám? A je čas na nějakou písničku. Tak tady je.   

17:21
Ministr Kalousek pověřil šéfa ČEZ Beneše prověřit zakázky pro Škodu PlzeňMinistr financí Miroslav Kalousek se v pátek obrátil na šéfa společnosti ČEZ Daniela Beneše, zda by firma neprověřila zakázky energetického gigantu pro Škodu Plzeň. Samozřejmě to souvisí s možným angažmá Martina Romana v obou společnostech najednou a ze šesti miliardami korun, které zakázky představovaly. Je samozřejmě záhadou, jakou roli v prověřování sehraje předseda dozorčí rady ČEZ Martin Roman.To je opravdu skvělý pokus. Ale o co? Jak zmást veřejnost? Co asi tak Beneš a jeho lidé zjistí? A budou chtít něco zjistit Romanovi dlouholetí nejbližší spolupracovníci? Proč ministr Kalousek nenechal prověřit zakázky v době, kdy byly horké? Bylo by opravdu velkým překvapením, kdyby Beneš a jeho lidé objevili nějaké nepravosti, protože o zakázkách nerozhodoval Roman, ale týmy lidí, kteří mají dnes v ČEZ vysoké postavení. No možná se mohl Miroslav Kalousek zeptat svého šéfa Karla Schwarzenberga, jak to myslel, když mluvil o sponzorování politických stran společností ČEZ a ten by ho navigoval. Jak by řekl jeden můj skeptický přítel - člověk nemusí ani chodit do divadla, má ho denně před sebou. Ničeho nelituji.undefined

17:33
Rozloučení s dnem, který nepřinesl žádné překvapeníJe čas vyrazit na další pracovní schůzku, tentokrát na Vinohrady. Dnešní den přinášel jen „obyčejná“ dramata. V Olomouci se zřítila zeď a zabila náhodnou chodkyni, přečetl jsem si pár informací o násilí na ulicích. V Česku nepadla ani vláda, ani se nehroutí průmysl, snad jen Respekt upozornil ve svém dnešním vydání na milost udělenou prezidentem Klausem, milost, která byla pro omilostněnou pravděpodobně koupena za několik milionů - věnujte pozornost skvělému článku od mých kolegů Ivany Svobodové a Petra Třešňáka. Přeji všem pěkný zbytek dne a těším se příště na shledanou.Pan Patizon mě upozornil, že jsem ho dnes úplně přehlížel a pak se někam schoval. Vysvětlení, že si ho hýčkám jako rádce pro blog „Vidlemi“ nepřijal. Ale jak ho znám, nejpozději zítra večer ho trucování přejde a začne se se mnou bavit. Tak mu aspoň pustím jeho oblíbenou muziku.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].