Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 16. září 2013

Japonsko odpojilo Oi • Autor: Profimedia.cz
Japonsko odpojilo Oi • Autor: Profimedia.cz

08:00
Pěkné ráno z Respektupřejeme. Svátek má Ludmila a letos jej oslaví ve dni deštivém a chladném.Dnešní datum si dějiny vyhradily pro severoamerický kontinent. 1620 vyplula Mayflower. 1880 vyšlo první číslo nejstaršího nezávislého amerického deníku The Cornell Daily Sun. 1908 byly založeny General Motors. 1987 se svět v Montrealu usnesl, že je potřeba chránit ozonovou díru.Ale taky se narodil Vladimír Holan. Na noc s Ofélií nebo Hamletem si musíte ještě chvíli počkat. Ale v mezičase vám nabízíme den s dnešním DJem. Tak ať ujde.

09:00
Už se perouJeden by řekl, že u Zemanovců bude pořádek. Nikdy se úplně nezdálo, že strana vzešla z autentického politicko-intelektuálního kvasu, zaplňujíc dlouhodobě a bolestně zející mezeru v českém politickém života. Spíše, pro pozorovatele zvenčí, budí zdaní, řekněme to mírně, účelového politického projektu. A od takového účelového projektu by ten samý pozorovatel čekal i účelné a spořádané chování.Není tomu tak. Po minulotýdenním extempore s:1) jmenováním Miroslava Šloufa lídrem v Praze, 2) šokem a rychle odvolanou stranickou tiskovkou 3) z moci ústřední odvolaným Miroslavem Šloufempřišel sjezd královehradeckých Zemanovců. A tam se senátor Vladimír Dryml málem popral s krajským šéfem, jak to přesně bylo těžko říct, na chytání za vázanku ale rozhodně došlo. Takhle pořádek nevypadá. Ale jak říkal matematik Ian Malcolm v Jurském parku, „přiroda si cestičku vždycky najde“.Tedy, Vladimír Dryml doufejme není referenčním příkladem typického zemanovce.Anebo je a pánbůh s námi.

10:00
A u německých přátel……nic překvapivého. Nedělní zemské volby v Bavorsku vyhrála CSU s převahou, ba suverénně (47,7%) a sesterská strana strany Angely Merkelové CDU bude sestavovat jednobarevnou vládu.Takže žádný zvrat v dramatu, kdo příští neděli ve volbách celostátních vyhraje. Ale trochu nápověda v tipování, s kým povládne vítěz. Bavorští liberálové (FDP) se do parlamentu ani nedostali a sociální demokraté (SPD) si trochu polepšili od debaklu v minulých volbách. Bude tedy CDU vládnout s sociálními demokraty, jak píše Tomáš Lindner, nebo to zkusí ještě jednou ve stávající koalici? Jak se říká v televizních debatách, „těžko něco v tuto chvíli předjímat“.

11:00
Příští stanice: VečeřeMusím se přiznat, že si nejsem úplně jistý, jestli tohle není hoax křížený s urban legend, ale kdyby ano, tedy ho tu radostně šířím dál, taková už jsou pravidla informačního života, nicméně: pražský dopravní podnik údajně uvažuje o zřízení seznamovacích vagónu v metru.Tam nastoupíte, začnete se tvářit smutně/vilně/roztomile/jakkoliv jinak uznáte za vhodné, a očekáváte životní štěstí. To přijde zpravidla po dvou až třech stanicích. Zaléží na konkrétním úseku metra.Nyní zásadní otázky: jakou bude mít vagón barvu? Pojede vpředu, vzadu, nebo vždycky jinde a po-seznámení-toužící budou muset utíkat přes perón? Kdy a kde by měla jezdit?A není už dnes seznamovací každá souprava metra po 23:45, v pátek a sobotu i dřív?A nastoupili byste tam?

12:00
Trenér v křovíTohle je dobrý příběh: trenér gólmanů italského fotbalového týmu Janova se před prestižním derby rozhodl okoukat tréninkové metody konkurenční Sampdorie, oblékl se do vojenského maskovacího oděvu a schoval se do křoví pod strom. Odtud pozoroval trénink rivalů až do chvíle, než byl spatřen, následovala honička, kdy maskovaného trenéra stíhali činovníci poškozeného týmu, dostihli (všechnu čest italským fotbalovým bafuňářům), identifikovali a - propustili.Stejně tak ovšem trenéra propustil i jeho domovský tým. Pro ostudu zapříčinnou přílišnou horlivostí.

13:00
Kyberšikana zas a znovuA tohle je zase smutný příběh a špatná zpráva. Dvanáctiletá Američanka spáchala sebevraždu, protože nevydržela nátlak svých spolužaček a jiných obyvatel světa sociálních sítí, a po návalu zpráv jako „jsi hnusná“, „ty ještě žiješ?“ a „jdi se zabít“ se tu poslední výzvu rozhodla naplnit. Je další z řady obětí kyberšikany, které se objevují po celé planetě. chcete-li více smutného čtení, tak v článku Adama Šůry zde.

14:00
Na sever neSvětová média přinesla zprávu, že jihokorejští pohraničníci zastřelili muže, který se pokoušel přeplavat hranici směrem na sever.Tomu není rozumět a ta samá média žádné vysvětlení nepodávají. Nejde o to, že těžko si představit důvod, proč utíkat z jihu na sever; proč ale po něm jihokorejští vojáci stříleli? Z jakého důvodu je potřeba po takovém uprchlíkovi střílet? Jistě, mezi oběma zeměmi panuje stále pouhé příměří, nikoliv mír, ale vzhledem k nedávno otevřené společné průmyslové zóně asi není nutné trvat na takhle osudových formalitách.

15:00
Chvíle vesmírné hrůzyServer iDnes.cz přináší zprávu o „strašidelném zvuku“, který z dálek vesmíru poslala sonda Voyager. K vystrašení zde.Správně, zní to jako brzdící lokálka. Daleko děsivější bývá, když do takové lokálky nastoupíte a jdete tam na toaletu. To jsou teprv hlubiny univerza.Abychom iDnesu a Voyageru nekřivdili, sonda skutečně posílá fascinující nahrávky, do zvukové podoby převedené elektromagnetické signály. K poslechu jsou například planety naší soustavy. A je pravda, že posluchač se sklonem k vesmírné agorafobii by se mohl cítit nesvůj. Jenže: přiložená nahrávka je z roku 1992, zde nabízíme trochu soudobého eurodancu a teď řekněte, co je strašidelnější.

16:00
Japonsko vypíná jádroPřesněji odpojilo poslední fungující reaktor s názvem Oi. Prozatímně defintivně. Neboli: je možné jej restartovat, ale vzhledem k pofukušimské nevoli japonské veřejnosti se s tím nepočítá, či přinejmenším není znovuzapojení v dohledu. Výpadek v dodávkách elektřiny zaplní fosilní paliva. 

17:00
Loučení a obdivZ Respektu vám přejeme hezký zbytek dnešního dne, můžete jej korunovat například sledováním jednoho dílu rodinného komediálního seriálu Žena za pultem (20:15) a hned vzápětí hodinou dramatu Okres na severu (21:20), obé na TV Barrandov.To byl vtip, pochopitelně.To, že takhle dnešní barrandovský program vypadá, vtip není, pochopitelně.A ani tomu nepatří avizovaný obdiv. Ten směřuje za Chrisem Hornerem (41), čerstvým vítězem cyklistického závodu Vuelta a nejstarším vítězem jednoho ze tří velkých cyklistických závodů (Giro, Tour, Vuelta) historie.Mějte se hezky!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].