Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 13. 2. 2012

Balíček je schválen, tak do práce, kluci. • Autor: Globe Media /  Reuters
Balíček je schválen, tak do práce, kluci. • Autor: Globe Media / Reuters

08:05
Dobré, mírně mrazivé ránoMilí čtenáři, vítejte do třináctého únorového dne. Měl by jím začít týden, kdy nás opustí tuhé mrazy poslední doby a místo toho nastoupí mrazy pouze mírné - největší zima by měla být na Moravě (mínus pět), jinak třeba Jihočeši by si mohli užít už téměř nulu. Pokud vás rodiče chtěli potrestat/originálně pojmenovat jménem Věnceslav, pak dnes slavíte svátek. Předkům zřejmě nedalo příliš práce přijít s pranostikou, která se k dnešku váže  - o svatém Řehoři „mrazy přituhnou a vše moří“. Navzdory mořícím mrazům se ovšem naši předchůdci obyvkle dost činili, soudě podle přehledu výročí zmíněných ve Wikipedii: takový Jindřich VIII. si kupříkladu naplánoval popravu své páté ženy Kateřiny Howardové (1542), římská inkivize si pozvala Galiea Galilei, aby jí vysvětlil svoji teorii o kulatosti země (1633), Španělsko uznalo Portugalce a jejich nezávislý stát (1668), v Paříži vyšlo první vydání feministického časopisu La Citoyenne (1881).Tak uvidíme, zda se něco zaznamenáníhodného stane i dnes. Tak pěkný a úspěšný den!

08:40
Dvacet let internetu v ČeskuJe to popravdě mírně šokující, protože se zdá, jakoby tu s námi byl odnepaměti, ale dnes je to teprve dvacet let od okamžiku, kdy se Česko (tehdy ještě Československo, do rozpadu federace zbýval necelý rok) připojilo k internetu. Obří počítač ČVUT se napojil na síť, která ovšem neměla s tou dnešní moc společného. Více v textu kolegů z HN nebo podrobný seriál serveru Lupa.cz. Nabízí se jasná otázka: když se udál tak obrovský technologický vývoj za pouhé dvě dekády, co bude za dalších dvacet let? Jak píše Petr Koubský, je to dvacet let „od zázraku k všednosti“, co se s tou všedností stane za dvacet let? A ještě jedna „profesní“ otázka: jak by naše práce vypadala bez internetu? DJka samozřejmě myslí i na jiné obory, znalost má s tou novinářskou, a tam je závěr jasný. Byla by (bývala) mnohem komplikovanější a namáhavější. A nejde jen o líné novináře, kteří „opíšou text z netu“, jde i o ty poctivé. Zatímco naši kolegové kvůli banalitám typu „telefon na úřad“ listovali tlustými bichlemi, nám stačí dvě sekundy na Googlu. Jak moc se novinařa díky počítačům obecně a zejména internetu změnila, zjistili mimochodem na americké Florida Atlantic univerzity v experimentu, o němž loni psal kolega z HN Daniel Anýž, text k přečtení zde

09:04
Řecký parlament schválil další úsporný balíček, špatné vyhlídky ale trvajíŘečtí poslanci se po tradičních dramatických obratech (překvapovat by to už nemělo, nicméně stále překvapuje - kde berou odvadu na kotrmelce, když je země na kolenou?) v noci kývli na další balík úsporných opatření a ekonomických reforem. Ještě důkladnějšími úsporami a šetřením podmiňuje mezinárodní společenství uvolnění další části půjčky. Premiér Lucas Papademos s poněkud křečovitým optimismem prohlásil, že balíček je prvním krokem k reformě a uzdravení ekonomiky. Zatím v ulicích demonstranti zapalovali domy a podle zpráv BBC ztratila policie nad několika částmi Atén zcela kontrolu. Fakt je ten, že některé ze schválených kroků země zcela nutně potřebovala - kupříkladu liberalizaci pracovního práva. Řekové si totiž během let vybudovali zcela nevídaný systém regulace některých profesí (lékarníci, taxikáři, advokáti), v nichž cechovní ochranářství zvedalo ceny a celkově brzdilo ekonomiku. 

09:40
Poněkud falešné dojímání nad Whitney HoustonV sobotu v LA zemřela zpěvačka Whitney Houston, v osmačtyřiceti letech. Po pravdě to není až takové překvapení, vzhledem k životnímu stylu plnému drog, který majitelka fenomenálního hlasu vedla. Připomínka hlasu zde. Co je ovšem hodné pozornosti jsou reakce, které její smrt vyvolala. DJka přiznává, že jí potoky slz vyplavené po podobných událostech značně provokují, a to zejména zjevnou falší. Scénář bývá podobný, naposled jsme jej třeba viděli u Amy Winehouse. Umělec se po zářivém vzestupu obvykle díky drogám začne propadat do bezvýznamnosti, některým jejich legendu zachrání fakt, že jejich organismus brzy podlehne či sami odejdou. (Jak by asi dnes vypadal Kurt Cobain, kdyby se před lety nezastřelil? Stačí se podívat na jeho vdovu Courtney Love, před níž vlastní dcera hledá soudní ochranu.) U jiných ovšem sešup trvá léta. V okamžiku, kdy odejdou na věčnost, se všichni, kdo by o ně ještě před týdnem neopřeli kolo, rovzpomneou, že právě ten a ten umělec byl jejich oblíbený a začnou to vytrubovat do světa. Twitter tak včera ševelil vzkazy typu „I am absolutely devastated“ etc od lidí, kteří by se k padlé zpěvačce nepřiblížili na metr. Přirozeně existují výjimky, které se k zneuctěným ikonám hlásily i v dobách jejich pohaslé slávy, třeba Jennifer Hudson, a její pocta WH na cenách Grammy. Více o Grammy za chvíli.

10:30
U vil kmotrů bude rušno - vyráží „korupční“ cestovka Server iDnes informuje (a nabízí rovněž video) o vůbec prvním zájezdu nové cestovní kanceláře Corrupt Tour, trasu „Pražské safari - po hnízdech pražských ptáčků“ si první zájemci projeli včera. Kancelář vymyslel překladatel Petr Šourek, který měl pocit, že všeobecné znalosti o korupci v Česku jsou jaksi příliš teoretické a že by neškodilo vidět její výsledky v praxi. Zmiňovaný okruh tak zhruba třicet zájemců zavedl kupříkladu k vile vlivného středočeského občanského demokrata Ivo Rittiga, který je mimo jiné v podezření, že právě u něj končí část peněz pražského Dopravního podniku. Cestovka se nicméně nebude soustředit jen na metropoli, v programu má i třeba „Hustý Ústí“ - a tam by měla být architektonicky-korupčně-neekologickým vrcholem návštěva na černo postavené vily Patrika Oulického.Dramaturgie jde do detailu - během cesty tak klienti dostanou darem upomínkové akcie na majitele či ručně pletené kulichy (vedle pokrývky hlavy též krycí název pro protekčního pacienta). Jeden by řekl, že k na korupci už snad ani nejde upozornit tak, aby to neaktivovalo únavový syndrom, který z tohoto tématu řada lidí má. Corrupt tour se to povedlo a ještě vtipně - respekt!

11:21
Vstupte do ODS - dostanete televizi se slevouKdyž se o tom před časem začalo mluvit, vypadalo to jako vtip - ODS oznámila, že chystá pro svoje členy speciální věrnostní program, díky kterému budou mít na vybrané zboží či služby slevu. Na elektroniku či telefonování. Partaj si od toho slibovala posílení svojí členské základny a úspory partajního rozpočtu.Vypadalo to jako vtip a navíc odsouzený k rychlému zapomnění, protože kritika nápadu byla jednoznačná: jednak by politické strany neměly poskytovat svým členům jakékoliv ekonomické výhody a také se tím zvyšuje riziko skrytého financování stran. A pak - jaký druh stranického materiálu asi občanští demokraté touto motivací přilákají? Ten typ lidí, kteří nocují ve spacáku před hypermarketem, aby si mohli odnést televizi o stovku levnější? Od nich lze čekat, že ODS zachrání její oslabenou pozici na pravici? Nicméně partajní stratégové zřejmě nemají smysl pro humor  (či spíše realitu), nápad nakonec odsouhlasili a teď se objevila informace, že program na jaře skutečně spustí. DJka je nesmírně zvědavá na jeho výsledky.

12:35
Nový hlas v moři euroskepseV reakci na odmítnutí, které hlasem premiéra Nečase zaznělo z Česka vůči evropskému fiskálnímu paktu, vzniklo prohlášení, jejíž autoři doufají, že vládu přesvědčí, aby se k dohodě o rozpočtové odpovědnosti připojila. Výzva Nevylučujme se z Evropy má sice název svádějící různým vtipům, vzkaz je jasný: máme obavu, že vypadneme z evropského orbitu někam na nechráněný a méně důležitý okraj.Za prohlášením stojí „obvyklí podezřelí“ v podobných otázkách - Tomáš Halík, Jiří Pehe a Monika MacDonagh-Pajerová. Je nicméně hodně důležité v atmosféře, kdy se Česko zdá být oázou eurofobů posedlých (často neexistujícími) prohřešky EU. 

13:55
Grammy k oběduDJka trochu zaspala, tak to teď dohání - pokud jste on-line, pravděpodobně už víte, kdo získal v Los Angeles ceny Grammy. Pokud ne, tak vězte, že hudební anketa s kolísavou reputací si ji aktuálně trochu napravila, protože ocenila autorsky plodnou a úžasným hlasem nadanou Britku Adele. Její album 21 proměnilo všech šest nominací a stalo se mimo jiné albem a nahrávkou roku a singl Rolling in the Deep písní roku (záznam z ceremoniálu zde). Zabodovali i američtí Foo Figters a rapper Kanye West.DJka upřímně gratuluje, také proto, že tento triumf pro Adele přišel po velmi trapné ukázce toho, jaké standardy dnes v šoubyznysu panují, byť poznámka o tom, že zpěvačka má sice krásnou tvář a hlas taky ujde, ale jinak je „trochu tlustá“ přišla ze sousední módní branže. Šéf módního domu Chanel Karl Lagerfel se pak sice omluvil, ale nálepky idiota, co neocení cenný talent, byť jeho nositelka neváží právě padesát kilo, už se doufejme nezbaví. A k tomu ještě jednu Adele, tentokrát z předchozího alba 19, Hometown Glory z koncertu na BBC.

15:55
Expoloze u izraelských ambasádIzraelští diplomaté dnes byli cílem dvou útoků - v indické metropoli Dillí explodovalo auto izraleské ambasády a byl zraněn (podle BBC) jeden člen sboru, podle agentury Reuters hned čtyři. Policie zatím nepotvrdila, zda šlo o cílený útok a věc vyšetřuje. Další výbušnina byla nalezena pod izraelským diplomatickým vozem v gruzínském Tbilisi, podařilo se ji však včas zneškodnit, takže nevybuchla a nikoho nezranila. A aktualne.cz cituje deník Haarec, který píše o dalším podezření v Amsterdamu.Byť se sotva rozběhlo vyšetřování, izralský premiér Benjamin Netanjahu má jasno - je za tím Írán a libanonské hnutí Hizballáh. Na straně druhé ovšem právě včera uplynuly čtyři roky od smrti jednoho z šéfů Hizballáhu Imáda Mugníji.

17:07
Češi - oddaní milovníci gothaje. A dobrý večer, raději bez gothaje.Specifickou podobu nacionalismu odhalil průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění zadaný ministerstvem zemědělství, v němž se měřila důvěra lidí v domácí a zahraniční potraviny. A jak už titulek napovídá, ty domácí si cení výrazně více (71 procent) než ty dovezené z ciziny, kterým důvěřuje pouze třetina respondentů. Ještě v roce 2005 přitom zahraniční produkci věřily dvě třetiny lidí.Výzkumníci se bohužel neptali na důvody, ani neznáme další nabízejícíc se souvislosti (studují vůbec lidé původ potravin? a jaká je realita v porovnání s touto nedůvěrou? a jak s tím jde dohromady proslulý tlak na cenu?), takže tato čísla spíše zavání nějakými iracionálními strachy.Symbolem takového důvěryhodného, kvalitního českého pokrmu je kupříkladu salám gothaj, takže DJka posílá dva neodolatelné recepty k využití této uzeniny: carpaccio z gothajegothaj po čínsku.DJka se tímto loučí a děkuje všem čtenářům za laskavou pozornost a přeje pěkný večer. Prosím raději bez gothaje.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].