Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pátek 9. 3. 2012

I v Praze se ruskému dívčímu uskupení Pussy Riot dostalo podpory • Autor: Milan Jaroš
I v Praze se ruskému dívčímu uskupení Pussy Riot dostalo podpory • Autor: Milan Jaroš

07:51
Zatímco jsme spali, akademici udělovali…Včera večer udělovla Akdemie populární hudby ceny Anděl 2011. Ovace ve stoje sklidil Václav Neckář za píseň roku, což je Půlnoční z filmu Alois Nebel. Zpěvačkou roku je Lenka Dusilová, skupinou roku Mandrage (zvítězili nad TataBojs a J.A.R.). Písničkář Tomáš Klus dostal ocenění zpěvák roku a album roku. Tím je jeho poetická deska Racek, o níž však přísnější recenzenti tvrdí, že jde o „první básnické pokusy ze základky“ (napsal musicserver.cz). Ovšem na odbyt jde dobře, a tak dostal písničkář ještě i cenu za nejprodávanější desku.V deníku Metro však píší, že přes všechny vyjmenované úspěchy Tomáši Klusovi na pódiu „nevyšel ani jeden vtip, o který se pokusil.“ DJ se domnívá, že to je nepříjemná situace, s písničkářem soucítí a zasílá jemu i milým čtenářům píseň roku i s videoklipem. A přidává přání: ať je den úspěšný a  všechny vtipy vám vyjdou!

09:04
Pokuty za švarcsystém. Zkontrolováno 1700 firemPrvní tři firmy zaplatily pokuty za obcházení zákona o zaměstnanosti a využívání takzvaného švarcsystému. Budou zřejmě následovat další, úřady zahájily proti švarcsystému zátah. Píše o tom server iHned.cz.Zatím byly udělené pokuty ve výši 870 tisíc korun, Státní úřad inspekce práce provádí však další kontroly. „Za první dva měsíce roku bylo provedeno 1700 kontrol zaměřených na odhalování nelegálního zaměstnávání,“ řekl HN generální inspektor Rudolf Hahn. Prohřešky se ukázaly u 120 firem.Nový zákon o zaměstnanosti platí od ledna a firmám, které dávají živnostníkům úkoly, které by měli plnit zaměstnanci, podle něj hrozí pokuty od čtvrt do deseti milionů korun. Odhaduje se, že kvůli švarcsystému přijde stát na daních o pět miliard korun ročně.DJ upozorňuje: že je špatný švarcsystém, neznamená, že všechno černé je špatné. Dokládá to píseň, poslechněte si.

10:00
Ruským punkerkám hrozí vězení. Za happening v kostele. Fanoušci protestujíAž sedm let vězení hrozí členkám punkové skupiny Pussy Riot za zpěv protiputinovské písně. Byly zadrženy v únoru, když v hlavním moskevském chrámu Krista Spasitele šokovaným věřícím zazpívaly song „Bohorodičko, vyžeň Putina“. Dvě členky jsou ve vazbě a obviněny z výtržnictví.Včera se jejich fanoušci sešli ke společné modlitbě, chrám Krista Spasitele byl však z technických důvodů uzavřen, věřící fanoušky zahnali a podle ČTK navíc ještě polili kokakolou.Proti tvrdému postihu Pussy Riot vznikla petice, která koluje po internetu. „Většina z nás považuje podobný skutek za nepřijatelný. Ještě méně přijatelná je ale reakce úřadů,“ píše se v petici. Rusko za tvrdý postup kritizují i politici a média na západě, Rusko však vydalo prohlášení, že neporušuje žádné mezinárodní závazky.Na zprávu nás upozornila kolegyně Naďa z Moskvy, která je fanynkou Pussy Riot. Zároveň zve fanoušky ruského punku a všeho ruského na happening Daleko od Moskvy, který bude tuhle neděli odpoledne v klubu Blink v Praze. Budou tam ruské kapely, čtení o Rusku i ruská kuchyně.

10:58
Ministr Dobeš prodloužil akreditaci právům v PlzniMinistr školství Josef Dobeš prodloužil Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni akreditaci až do roku 2016. Udělal to i přesto, že Akreditační komise akreditaci neprodloužila. Podle ní měla škola činnost ukončit už letos v červnu.„Není absorbční kapacita, jak poskytnout alternativu studentům plzeňské právnické fakulty,“ zdůvodnil své rozhodnutí ministr na tiskové konferenci. V Plzni studuje 1800 studentů a fakulty v Praze, Brně nebo Olomouci by je údajně nemohly přijmout.Studenti přivítali zprávu potleskem, členové akreditační komise však tvrdí, že ministr nemůže její rozhodnutí zvrátit. Fakultu provázely skandály, magisterský titul tu někteří lidé získali za pouhé dva měsíce. Ve své zprávě Akreditační komise konstatovala také "nedostatečné personální zabezpečení, minimální vědeckou publikační činnost a chybějící granty."
Blíže to vysvětlí odpoledne kolegyně Hanka Čápová ve svém komentáři. DJ se tedy omezí na obecné konstatování, že to vypadá na nějaké podezřelé žonglování a přidává trochu zcela nevinného, pozoruhodného žonglování.

11:51
Bereme víc, ale koupíme si stejněPrůměrná hrubá měsíční mzda stoupla v roce 2011 meziročně o 522 korun na 24 319 korun, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). To je dobrá zpráva, špatná zpráva je, že po odečtení inflace se analytici dostali k reálnému růstu o 0,3 procenta, což vychází na cca 81 korun měsíčně.Česká ekonomika si polepšila o něco víc: HDP loni vzrostlo o 1,7 procenta.To jsou naše čísla k obědu. A ještě Čísla, jako přídavek.

13:00
Extremistům je možné zakázat vstup do hoteluHoteliéři smějí odmítnout extremisty ubytovat kvůli jejich politickému přesvědčení. Ale jen pokud jejich rezervaci nepotvrdí. Tak rozhodnul Spolkový soudní dvůr v Karlsruhe.Rozhodnul tak na základě žaloby Udo Voigta, což je bývalý předseda krajně pravicové Německé národně demokratické strany (NPD). Jeho žena zarezervovala pro oba pokoj v lusuním hotelu Esplanade v Bad Saarow. Hotel rezervaci potvrdil, když však identifikovali známého extremistu, opět ji zrušili s odůvodněním, že by jeho přítomnost znemožnila „nabídnout každému hostu dokonalou spokojenost.“Soud usoudil, že zde nejde o diskriminaci, nýbrž o dohodu mezi soukromým podnikatelem a jeho zákazníkem. V okamžiku potvrzení však již podnikatel musí dohodu dodržet.Ministerský předseda spolkové země Brandenbursko Matthias Platzcek to komentoval v časopisu Der Spiegel jako „povzbuzení k občanské odvaze.“ Pravicoví extremisté musí podle denně pociťovat, že nejsou ve společnosti vítáni.

13:52
Soud s Bártou: svědek dostal pokutu 10 tisícU obvodního soudu pro Prahu 5 dále pokračuje soud s Vítem Bártou kvůli uplácení poslanců, sledují to kolegové ze zpravodajských serverů.Z jejich postřehů ze soudní síně vybíráme. Tomáš Jánský, bývalý řidič ministra dopravy Pavla Dobeše, donesl k soudu další nahrávku. Je to záznam jeho schůzky s Jaroslavem Škárkou, při níž chtěl Škárka získat kompromitující nahrávky na Bártu.Jánský byl dále dotazován na spolupráci s bezpečnostní agenturou ABL, kterou teď vlastní Bártův bratr Matěj. Odmítnul však k tomuto tématu vypovídat. Soudce Jan Šott mu za to dal pokutu ve výši 10 tisíc korun.Jánský se odvolal a obvinil žalobkyni Hanu Vrbovou z podjatosti - je totiž manželkou bývalého šéfa protikorupční policie Libora Vrby.DJ se domnívá, že to musí být dost příšerné sledovat. Vzkazuje kolegům ze zpravodajských serverů, nic si z toho nědělejte , i jiní novináři mají své problémy.

15:00
A zase vejceCeny vajec vzrostly meziročně až o čtyřicet procent, v obchodě stojí i šest korun, o čemž již DJové na tomto místě referovali. Nyní své prohlášení připojil prezident Agrární komory Jan Veleba. Jak píší Novinky.cz, podle něj je nedostatek vajec jen jeden důvod zdražování. Druhým jsou vysoké marže prodejců - ti totiž vejce nakupují za 3,50.Předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Dagmar Tůmová situaci uklidňuje, nedostatek vajec je podle ní způsobený tím, že zdejší chovatelé modernizují chovy - již v dubnu by se měla produkce zvýšit.Nedostatek vajec pociťuje například také Francie či Bulharsko. Je zapříčiněný novými pravidly EU pro chov: z 550 čtverečných centimetrů musejí mít 750 cm. Chovatelé musejí přizpůsobit chovy.DJ se domnívá, že slípky si více místa zaslouží. A vejce si zaslouží naše ohledy!

15:59
Liška vs. Dobeš. Plzeňská práva podruhéBývalý ministr školství Ondřej Liška (Strana zelených) podal trestní oznámení na současného ministra školství Josefa Dobeše (VV). Týká se Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Dobeš jí prodloužil akreditaci do roku 2016, ačkoliv akreditační komise nařídila činnost ukončit v roce 2012.„Ministr nemůže rozhodnout v rozporu s Akreditační komisí. Prostě nemůže, to je nezákonná věc,“ citovala ČT24 Lišku.

17:02
Japonští velrybáři měli špatnou sezónuJaponsko skončilo velrybářskou sezónou, ulovili méně než třetinu kytovců, než kolik jim povolují kvóty. Hlavním důvodem byly sabotáže aktivistů, jak informoval zpravodajský server BBC.V Japonsku je lov velryb zakázán už 25 let, pod záminkou"vědeckého výzkumu" však japonští velrybáři uloví každý rok 1000 velryb. Letos jich však nalovili jen 266. Proti velrybářům stojí hlavně aktivisti ze skupiny Sea Shepards (Mořští pastýři). Každoročně probíhá dramatická bitva, při níž lodě „pastýřů“ hledají velrybáře a různě jim škodí: na palubu jejich lodí házejí páchnoucí látky nebo nádoby s barvou, blokují moře, aby nebylo možné lovit nebo úlovky nakládat.  Velrybáři se brání vodními děly a kouřovými patronami.A DJ? Líbí se mu to dobrodružství na moři a nemůže aktivistům neposlat tuhle píseň z trampského zpěvníku.

17:43
Na Slovensku budou předčasné volbySlováci půjdou zítra volit do parlamentu. Favoritem je strana Směr-SD Roberta Fica, který nabírá body populistickou kampaní pod heslem: Lidé si zaslouží jistoty Podle průzkumu agentury MVK pro televizi Markíza by se jeho výsledek mohl přiblížit 40 procentů. Další, kdo má místo v parlamentu zřejmě jisté je Křesťanskodemokratické hnutí (KDH). Šanci má celkem šest stran.Část veřejnosti je proti konání voleb v tomto termínu – chtějí, aby se nejprve vyšetřila korupční kauza Gorila. Proto se očekávají provokace, které by mohly i ohrozit regulérnost voleb, například rozdávání agitačních letáků ve volebních místnostech.Slovákům přejeme, ať své předčasné volby ve zdraví zvládnou, ostatním přejeme, ať ve zdraví zvládnou cokoliv je čeká. DJ se loučí písní od Lenky Dusilové, která dostala taky Anděla. Ale to už jsme tu jednou psali. Z čehož je vidět, že je na čase se rozloučit: DJ děkuje milým čtenářům za pozornost!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].