0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ28. 6. 20129 minut

DJ pátek 29. 6. 2012

Bradáčová se brání Nečasovi • Autor: Karel Cudlín

08:00
Dobré ráno s balíky peněz: bruselských i domácíchDobré ráno v bohatých časech! Na summitu v Bruselu se politici dohodli na uvolnění mimořádné sumy 120 miliard eur na podporu hospodářského růstu unie. Nakolik tenhle zlatý déšt dorazí i do Česka není zatím jasné, zatím jediná cifra se u kolonky ČR objevila v případě peněz směřujících do Evropské investiční banky. U ní si Češi za mimořádně výhodných podmínek půjčují na velké projekty á la dálnice či železnice. Rozpočet pro Čechy se okamžitě navýší v přepočtu o dvě miliardy korun.Všechna opatření mají být součástí tzv. „prorůstového paktu“. Ten jako celek nicméně ještě summit neschválil. Otázkou totiž zůstává, jak se v něm projeví rostoucí potřeba některých zemí - především Španělska a Itálie - řešit problém se stále dražším úrokem za své dluhopisy.--A slíbená druhá zpráva, už stručnější: Česká národní banka snížila své úrokové sazby na historické minimum 0,5 procenta. Půjčky by měly zlevnit.--Takže máme to potvrzené. Dnešek je čas utrácet, třeba na dluh, ono to nějak dopadne. Nebo ne? Je tu první ranní hudba, hlásí se jazzradio.

08:46
EXKLUZIVNĚ: policie hlásí nátlak v případu ParkanováRozplétání předraženého obchodu na nákup armádních letadel CASA provázejí od začátku silná slova a výhrůžky politiků vládní koalice na adresuvyšetřujícího týmu. Nyní se k této hojně medializované kauze přidává i nátlak ze strany ministra financí Miroslava Kalouska. Respekt zjistil, že ministr Kalousek vyvíjí na hlavního vyšetřovatele Jiřího Mazánka nátlak. Ministr to sám označil za „sprostou pomluvu estébáckého charakteru“. Více se dozvíte v článku Ondřeje Kundry, který vyjde na webu Respekt.cz v rubrice Nenechte si ujít v 9,00.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

09:15
Obama boduje: americký nejvyšší soud potvrdil jeho reformuZatímco pro Čechy je povinné zdravotní pojištění něčím naprosto samozřejmým, v Americe se kolem snahy o jeho zavedení strhla jedna z největších politických bitev posledních let. Odpůrci - především republikánští politici - argumentovali tím,že plošný mustr sníží celkovou kvalitu systému. Včera však americký nejvyšší soud podpořil plán demokratického prezidenta Barracka Obamy a zdravotní reformu potvrdil. Obama do přijetí zákona investoval značný politický kapitál a verdikt může dle komentátorů posílit jeho pozici v blížících se prezidentských volbách.--Gratulujeme, tady je za odměnu jeden ranní hip hop.

10:15
Miliarda pro odvolaného Pospíšila se našla. Jeho nástupce za útraty kritizován nebudeDůvod odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila se zdá o poznání slabší, než před pár dny. Jeho resort totiž dostane miliardu na provoz věznic. Pospíšil ji požadoval s tím, že bez ní české vězeňství zkolabuje. A premiér Petr Nečas ho za to odvolal s tím, že se nechová tak, jako by seděl ve vládě škrtů.Navýšení prostředků se má podle mluvčího resortu Jiřího Hovorky zajistit plánovaným prodejem majetku (250 milionů) a peněz ze soudních poplatků (700 milionů). Tyto finance by jinak skončily ve státním rozpočtu.--další hudba: Jean Monáeještě k jazzu

11:30
Antimonopolní úřad rozdal pokuty za OpencardÚřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) rozdal pokuty v kauze nechvalně proslulých karet Opencard. Praha i pražský dopravní podniky podle úřadu porušily zákon o veřejných zakázkách a musí zaplatit pokutu 600 tisíc a půl milionu. Rozhodnutí je zatím nepravomocné, pokutovaní se odvolaly.Pražský magistrát už v úterý rozhodl, že zruší stomilionový tendr na dodávku nových karet Opencard. vyhlášený před necelým rokem. Přihlásilo se totiž málo uchazečů. Celý projekt Opencard již vyšel na téměř miliardu korun, kvůli nevýhodným smlouvám už policie stíhá několik magistrátních úředníků.

12:30
Trestní stíhání podle nových pravidel: Za daňové úniky poprvé obviněna firmaProtikorupční policie hlásí průlom, poprvé díky novému zákonu platnému od ledna obvinila kromě konkrétních lidí i firmu. Skupinka podnikatelů měla úmyslně krátit daně a získala tak minimálně 288 milionů korun. Policie jim už také zajistila majetek za 150 milionů. Detektivové je v rámci operace Klima sledovali od loňského léta, k samotnému zatýkání se rozhodli minulý týden v úterý. Obvinění podle všeho bude zahrnovat i praní špinavých peněz, čtyřem mužům a jedné ženě hrozí pět až deset let vězení.--Podobný postup policie podle dostupných informací zvolila i v případu obviněného středočeského hejtmana Davida Ratha. Potrestané by mohly být stavební firmy, které se „na oko“ účastnili výběrového řízení na rekonstrukci buštěhradského zámku a pomohly tak její cenu výrazně předražit. Právě tohle by podle expertů mohla být jedna z nejúčinnějších pák na zprůhlednění veřejných zakázek. Majetek korupčnické firmy lze díky novému zákonu zabavovat o poznání efektivněji, než v případě jednotlivců, vystupujících často zcela bez přímých mejetkových vazeb na celý obchod. 

13:00
ČSSD žádá rezignaci ministra KalouskaOpoziční ČSSD požaduje okamžitý odchod ministra financí Miroslava Kalouska. Důvodem je Kalouskův telefonát a údajný nátlak na vyšetřovatele případu nákupu letadel CASA. V něm chce policie stíhat Kalouskovu stranickou kolegyni z TOP 09 Vlastu Parkanovou - viz předchozí zprávy.

14:00
Rusko zaplatí za křik na českého hráče SelassiehoRuský fotbalový svaz obdržel pokutu 30 000 eur za to, že ruští fotbaloví fanouškové pokřikovali rasistické nadávky na českého obránce Theodora Gebre Selassieho během zápasu Rusko:Česko odehraného 8. června.Právě probíhající fotbalové mistrovství Evropy se Ruskému fotbalovému svazu pěkně prodraží - doposud dostalo pokutu za neukázněné fanoušky po každém zápase. Celkem zaplatí 215 000 eur.Rusko sice nad Českem vyhrálo, ale z mistrovství vypadlo daleko dříve. Nejen kvůli pokutám, ale i kvůli neúspěchu ruské reprezentace sílí v ruských médiích sílí kritické hlasy, volající po odvolání celého vedení Ruského fotbalového svazu.Ruský rapper Basta "Jednou a provždy".

15:00
Novinky ze summitu EU: evropské banky budou mít jednotný dohledJednání nad problémy bank eurozóny má své výsledky. Vzniknout by měl centrální bankovní dohled, kam by se přesunuly některé pravomoci dnešních centrálních bank členských zemí. To mimo jiné umožní eurozóně větší akceschopnost v podobě rychlého zapojení Evropské centrální banky při poskytnutí hotovosti ohroženým bankám.Prezident Evropské rady Herman Van Rompuy už ráno oznámil, že země plnící rozpočtová pravidla a politiky EU (především jde o rozpočtový schodek menší než 3 procenta HDP) budou mít přístup k dočasnému záchrannému fondu. Češi proti přesunu pravomocí centrální banky na evropskou úroveň dlouhodobě protestují, do záchranného fondu dokonce před časem odmítli přispět. Aktuální opatření se však týká pouze zemí eurozóny.

16:10
Vondra vyjednává o gripenech. Jako za Zemana? A jak s tím souvisí Temelín?Ministerstvo obrany se podle deníku E15 dohodlo se Švédskem na prodloužení pronájmu čtrnácti stíhaček JAS-39 Gripen. V návrhu, který začátkem července posoudí vláda, je podle deníku možnost pronajmout si letouny na různě dlouhá období. Ministr Alexandr Vondra se nechal slyšet, že jednání stále probíhají. O tom, že ochranu českého vzdušného prostoru zajistí gripeny a ne některé z konkurenčních letounů, se ale zdá být rozhodnuto.--A k tomu jedna zcela nepodložená spekulace: éterem se jistou dobu šíří, že při jednání s Američany o dostavbě Temelína padala i slova o tom, že pokud zakázku nedostanou, je tu pro spojence ještě jeden opravdu velký kontrakt. Tím měla být právě bojová letadla a hovořilo se o koupi či pronájmu amerických stíhaček F16. Pokud si teď armáda nechává gripeny, znamená to něco pro Temelín? Pronájem gripenů dává každopádně smysl - Češi už na nich „umí“. Otázkou tedy je jen zakolik. Jak známo, poslední dohodu z časů úřadování premiéra Miloše Zemana provázejí dodnes podezření z masivní korupce.

17:20
Bradáčová se brání Nečasovi, STEM hodnotí prezidentské kandidáty a pamětní medaile pro komunistuStátní zástupkyně Lenka Bradáčová se v médiích ohradila proti tvrzením premiéra Petra Nečase, že má blízko k Jiřímu Paroubkovi nebo naopak k Romanu Jurečkovi, vlivnému členovi plzeňské ODS. Podle Nečase jde o důvody, proč ji část ODS nepovažuje za vhodnou kandidátku na vrchní pražskou žalobkyni.--Sociální demokraté zveřejnili vlastní průzkum šancí prezidentských kandidátů, objednaný u agentury STEM. Kandidát ČSSD Jiří Dienstbier ml. je v preferencích aktuálně na třetím místě za Janem Fischerem s 32 procenty a Janem Švejnarem s 19. Se 13 procenty podle průzkumu přeskočil o půl procenta někdejšího lídra sociální demokracie Miloše Zemana.--Zajímavou zprávu přináší server iDnes.cz, popisující spor v moravské obci Štítina na Opavsku. Tam se bude v sobotu rozdávat medaile na památku generála Heliodora Píky, štítinského rodáka, kterého komunisté po vykonstruovaném procesu v roce 1949 popravili. A ocenění má tentokrát dostat i starosta Štěpán Koník. Část občanů je proti, Koník byl totiž před listopadm členem KSČ, tedy organizace, proti níž právě generál Píka bojoval.S trojicí těchto zpráv se DJ loučí, odpadá vedrem a posílá poslední tango.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].