Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pátek 27. 7. 2012

Pavel Dobeš • Autor: Milan Jaroš
Pavel Dobeš • Autor: Milan Jaroš

08:00
Už se to roztáčí, už se to rozjížídí!Poslední pátek v měsíci je tu a to znamená co? Modří už vědí… Ano, vysílací prostor mám na povel já, Honza Vurbs. Přeji vám dobré ráno!V Praze to zatím opět vypadá na dusno odpovídající spíše Hanoji, ale není nutné věšet hlavu - o víkendu má opět pršet.Server iDnes.cz přináší zprávu o tom, že se Češi neradi sprchují. Podle průzkumu se v našich koupelnách nezpívá a každý pátý člověk jde do sprchy pouze obden, ne-li méně. Navíc prý příliš neřešíme, jestli je venku mráz nebo letní vedro a s hygienou se pereme se stále stejnou frekvencí.No, a po této zásadní informaci si dáme můj oblíbený přehled obskurních výročí, která připadají na dnešní datum:

 • 1794 - Maximilien Robespierre je zatčen kvůli své podpoře poprav více než 17 tisíc „nepřátel Revoluce“.
 • 1940 – Byl odvysílán krátký animovaný film "A Wild Hare" a na svět spolu s ním přišel Bugs Bunny.
 • 1946 - Zemřela americká spisovatelka Gertrude Stein.
 • 1949 - K nebi se vznesl De Havilland Comet, první komerční dopravní letoun poháněný proudovými motory
 • 1974 - Lynyrd Skynyrd vypustili do světa svou nejznámější píseň Sweet Home Alabama, kterou reagují na vůči Jihu ne zrovna lichotivé skladby Neila Younga.
A tu si taky pustíme. Rozbalte konfederační vlajky a jdeme na to! 

08:45
Dobeš nad propastíDnes se rozhodne o tom, jestli vládu opustí další ministr. Šéf resortu dopravy Pavel Dobeš nyní může jen doufat, že svéhlavý systém pro správu agendy registru vozidel přestane stávkovat a poběží tak, jak má. Od svého spuštění 9. července by to bylo poprvé…Pokud opět dojde k výpadku, bude si Pavel Dobeš muset hledat jiné místo. Jasně mu to dala najevo jak jeho šéfová ze strany LIDEM Karolína Peake, tak premiér Petr Nečas.Snad to vyjde. Úřední hodiny pro veřejnost nejsou, tak by to mohly servery zvládnout. Sabotér, kterého hledá audit policejní prezidiu, za celým fiaskem asi nebude. A i kdyby byl, Dobešovi už to stejně nepomůže…

09:47
Drogová hitparádaUž víme, že lidé obývající kraj pod Řípem (a Pradědem) příliš neholdují hygienickým zastávkám v koupelně. Teď se podíváme na to, jaké se u nás konzumují drogy. ČTK dnes informuje o výsledcích ročního projektu zaměřeného na sledování výskytu drog v odpadních vodách.Vědci zkoumali odpadní vody v 19 evropských městech, mezi kterými byly i České Budějovice. Pomocí analýzy toho, co lidé spláchnou do umyvadel a toalet, se dá prý celkem přesně zmapovat, co v daném městě frčí (respektive na čem se frčí, abychom byli přesní).Část zjištění, která rok trvající výzkum přinesl, shrneme do několika bodů:

 • Kokain je oblíbený spíše v západní Evropě, zatímco v té střední a severní vede metamfetamin. 
 • Extázi si kupují lidé hlavně v Nizozemsku a v Londýně
 • Nejvyšší množství kokainu se do odpadních vod dostává v belgických Antverpách
 • Pervitin se nejvíc užívá v Helsinkách.
 • V Evropě se podle propočtů spotřebuje denně 365 kilogramů kokainu
 • Marihuana je oblíbená všude stejně
 • Nejvíce drog se konzumuje (překvapivě) v pátek večer a v sobotu
 • V Českých Budějovicích mají čtvrtou největší spotřebu pervitinu ze všech sledovaných měst (gratulujeme k bramborové mediali, příště to snad bude lepší)
K tématu song… 

10:47
Aleppo znovu pod palbouZatímco včera se syrské Aleppo připravovalo na boj s vládními silami, dnes už jde skutečně do tuhého. Při ostřelování zahynulo podle některých zdrojů 34 lidí a tisíce jich z hustě obydlené aglomerace prchají.Syrská armáda zatím útočí převážně ze vzduchu za pomocí bojových vrtulníků a bitevních letounů. Přes noc se k městu také přesunula kolona tanků z příhraniční provincie Idlib, kterou údajně vzápětí povstalci napadli. Podle všeho se nyní schyluje k podobnému průběhu, jaký měl boj o části Damašku - armáda po ostřelování vyrazí v obrněných kolonách do města a lehce ozbrojené povstalce donutí k ústupu, ovšem za cenu značného počtu obětí. Aleppo je ovšem pro režim příliš důležité na to, aby ho postoupilo povstalcům.

11:50
Český agent v Moskvě?Šéf ruských vyšetřovatelů Alexandr Bastrykin, je ve skutečnosti „zahraniční agent", a to nejspíše český. S tímto tvrzením přišel nejznámější ruský opoziční bloger Alexej Navalnyj, podle kterého generál Bastrykin skrytě podniká v Česku a v této členské zemi NATO také měl povolení k pobytu, informuje ČTK.Navalnyj tak vrací úder státnímu aparátu, který nedávno přijal zákon, který nutí nevládní organizace přijímající peníze z ciziny zaregistrovat se u ruského ministerstva spravedlnosti jako „zahraničí agenti". Tuto hanlivou nálepku musí také přiznávat v každém prohlášení. Alternativou jsou pokuty v řádech milionů rublů a také tresty odnětí svobody,„Promluvme si o opravdových zahraničních agentech. Nikoliv o těch neexistujících, které se snaží odhalit strana Jednotné Rusko, ale o opravdových: vysoce postavených, cynických, ulhaných. Rádi vydělávají (kradou) ve státní službě pro Rusko, ale svou pohodlnou budoucnost spojují se životem v zahraničí," napsal bloger o „zahraničním agentovi sedícím právě v úřadu, který štědře rozdává zatykače".Zveřejnil také kopie dokumentů potvrzující Bastrykinovo podnikání prostřednictvím firmy LAWBohemia, původně zřízené Bastrykinem a jeho manželkou k obchodování a pronájmu nemovitostí, a o získání povolení k pobytu v Česku v uplynulých letech. Svou konstrukci o cizím agentovi opírá o to, že Bastrykin z titulu své funkce má přístup ke státním tajemstvím.Bastrykinovo jméno se v médiích objevilo už před pár týdny kvůli tomu, že novináři z nezávislých novin Novaja gazeta (ve kterých pracovala Anna Politkovskaja) údajně vyhrožoval smrtí. Stalo se to v lese a samozřejmě bez svědků. Média incident okamžitě rozmazala a Bastrykin se pod jejich tlakem  dotyčnému novináři omluvil.Zprávu přinesl server lidovky.cz

12:40
Kolik je hodin?Mé hodiny ukazují, že je 12:40. Ale asi mi jdou špatně. Možná už bych měl pomalu končit vysílání…Mate mě totiž vyjádření premiéra Petra Nečase, který řekl, že dnes ministra dopravy Dobeše neodvolá. Podmínkou ale přece bylo, že systém pro správu dat registru vozidel dnes bude fungovat. A také funguje, to je pravda. Jenže je teprve půl jedné. Takže buď premiér jen pouští hrůzu, nebo má úřednický den pouze 12 hodin. Nebo nevím."Když to řeknu velmi zjednodušeně, tak na ministerstvu dopravy po těch mých pondělních a úterních zákrocích se zvýšil kmitočet pracovní činnosti," poznamenal Nečas. Dodal, že jej ve čtvrtek ministr Dobeš informoval o tom, že dva a půl dne ministerstvo neopustil.A víte co? Já z toho mám radost… Že stačí, aby léta „připravovaný“ systém pro klíčovou agendu jednoho z ministerstev dva týdny nefungoval, a zodpovědný ministr to bere dokonce tak vážně, že tráví více jak 48 hodin v kanceláři. Ruku na srdce, kdo z nás zaměstnaných by tohle v případě nějakého pracovního průšvihu zvládl? Ministra neodvolávat. Alespoň do pondělí.

13:50
Tragická událost v ZooA teď bohužel jedna smutná zpráva - v pražské Zoo se při hře oběsil gorilí samec Tatu. I přes snahu ošetřovatelů a přivolaného veterináře se pětiletého gorilího kluka nepodařilo zachránit. Tatu podle všeho díky své zvídavé povaze rozpletl lano a jeden z jeho pramenů si obtočil kolem krku. Zachránit se ho snažila samice Kamba, která se ho snažila nadzvednout.Podle ředitele Zoo Miroslava Bobka je smrt Tatua nejtragičtější událostí od povodní, které areál zahrady poškodily přesně před deseti lety.

14:44
Tání na Kubě?Kubánský prezident Raul Castro řekl, že je jeho vláda ochotná začít budovat vztahy se svým největším rivalem USA. Jeho vláda je prý ochotná vést debatu o jakémkoliv tématu, které bude nastoleno, ale pouze za předpokladu, že pjde o dialog sobě rovných. Toto zaznělo z jeho úst během oslav Dne revoluce, který připomíná 59 let od neúspěšného povstání. USA ale prý musí být připraveny vyslechnout i kubánskou kritiku jejich postojů a politiky. "Nejsme ničí kolonie, ničí loutka" dodal Castro.USA naopak podmiňují jakékoliv rozhovory s ostrovním státem, se kterým nemají diplomatické vztahy přes pět dekád, zahájením demokratizačních reforem. To se ale podle nich neděje a není proto ani o čem diskutovat.V kontextu toho, že režim promptně uvěznil (byť krátce) několik tuctů protestujících při pohřbu prominentního opozičního aktivisty Oswaldo Paya, který zemřel minulý víkend při autonehodě, mají Castrovy návrhy na dialog o čemkoliv lehkou pachuť…
 

15:45
Český dům otevřen v LondýněLondýnský Český dům ve čtvrti Islington se dnes oficiálně otevřel pro veřejnost. U slavnostního ceremoniálu nechyběl prezident Václav Klaus, který se nechal slyšet, že jde o velmi dobrý nápad. Kromě pózování s basketbalovým míčem se hlava států těší také na tenis, ženský basketbal a střelkyni Kateřinu Emmons.Za čtyři libry vstupného čeká na návštěvníky domu kulečník, běhátka, hřiště na basketbal, rotopedy a stolní fotbálek. Nechybí občerstvení a také otevřené studio ČT. A v neposlední řadě také Zeď slávy, kam se budou podepisovat medailisté a kam se dnes zvěčnil i Klaus.Do Czech housu láká Londýňany klikující autobus Davida Černého, který bude po skončení her putovat před sídlo Agrofertu Andreje Babiše.Český olympijský výbor zaplatil za dům zhruba 100 milionů korun.

16:59
Egyptský prezident se sešel s předákem hnutí HamásPrezident Egypta Mohamed Morsi se sešel s Ismaílem Haníjou, šéf hnutí Hamás. Jde o další ze schůzek mezi nově zvoleným prezidentem a špičkami palestinské samosprávy. Hlavním tématem jednání bylo uvolnění přísného režimu, který panuje na hranicích mezi Gazou a Egyptem. I přes nynější shovívavější přístup Egypta k této otázce ve srovnání s érou prezidenta Mubaraka zůstává hranice silně střežená a obyvatelům Gazy příliš neulevuje od izraelské blokády. Morsí sice deklaroval připravenost režim uvolnit, ale zatím nedošlo k žádným konkrétním krokům…

17:40
Konec vysíláníDnešní vysílání uteklo jako data z registru a máme tu konec. Stejně už všichni myslíte na zahájení olympiády nebo na láhev něčeho dobrého v parku, takže to nebudeme natahovat. Děkuji vám za pozornost a těším se brzy na shledanou. Dávejte na sebe pozor a o víkendu vyražte někam do lesa. Lehněte si na mech a dívejte skrz koruny stromů na nebe. Pomáhá to.Na závěr ještě jedna píseň…

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].