Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pátek 24. 8. 2012

Tři dny v Praze se 100 eury • Autor: Milan Jaroš
Tři dny v Praze se 100 eury • Autor: Milan Jaroš

08:00
Dobré ráno. Co vy dnes?Podle kalendáře by na dnešní den připadly narozeniny Jásira Arafata, slaví také francouzský hudebník Jean-Michel Jarre, japonský filmař Takashi Miiake a moje žena. Blahopřeji a posílám píseň od Martial Canterel, který večer vystoupí v pražském klubu K4.You Today

08:18
Půjde Breivik do vězení, nebo do léčebny?Dnes přibližně v 10 hodin dopoledne si Anders Breivik vyslechne rozsudek. Třiatřicetiletý masový vrah se k loňským bombovým útokům v Oslu a střelbě na ostrově Utoya, kdy zemřelo 77 lidí a 240 jich bylo zraněno, během procesu přiznal. Otázkou zůstává, zda bude shledán příčetným a poputuje za svůj čin do vězení, nebo zda bude uznán nesvéprávným a umístěn do psychiatrické léčebny.Panelu pěti soudců, kteří dnes budou rozhodovat, posíláme jednu vražednou.

09:10
Lance Armstrong vzdává svou obhajobu proti dopinguCyklista Lance Armstrong trvá na své nevinně, před soudem ji však už hájit nechce. Americká antidopingová agentura mu tak sebere sedm titulů z Tour de France a zakáže mu účast v cyklistických soutěžích. Podezřívá totiž Armstronga, že mu v letech 1999 – 2005 dopomohly nedovolené substance. „V lidském životě nastávají okamžiky, kdy je třeba říci: Bylo toho dost. Pro mě tento okamžik nadešel teď,“ uvedl Armstrong v prohlášení, kde vysvětluje, proč se dále hájit nebude.Tohle není úplně cyklistická písnička, ale obrazně – i doslova – mluví o tom, co se děje, když sundáte ruce z řidítek.

10:30
Breivik je vinen, půjde do vězeníNorský soud uznal vraha 77 lidí plně příčetným a odpovědným. Uložil mu proto maximální trest, jaký Norsko v případech vražd a terorismu zná, 21 let.Pustíme si kus pojednávající o tom, jak to vypadá, když chcete být vidět v médiích a vezmete to za horší konec.

11:40
Policie v Peru zajistila tisíce sušených mořských koníkůPřesně jich bylo 16 tisíc. Zprávu dnes přinesla BBC. Sušení koníci mířili do asijských zemí, kde je jejich drcený prášek – především v Číně a v Japonsku – pokládán za silné afrodisiakum. Mořský koník je přitom chráněný druh, kterému hrozí vyhynutí a jeho lov je v Peru od roku 2004 ilegální.A my taky naskočíme na koníčka.

12:56
Syrských uprchlíků přibýváV zemích sousedících se Sýrií je už více uprchlíků, než OSN očekávala do konce roku. Zprávu dnes přinesla ČTK. Jenom za minulý týden jich je 30 tisíc a celkem ze země, kde se stále bojuje, odešlo už přes 200 tisíc. Takové jsou údaje Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, který počítal s tím, že do konce roku bude v Libanonu, Jordánsku, Turecku a Iráku maximálně 185 tisíc syrských běženců.Uprchlická.

13:44
Greenpeace obsadili ruskou ropnou plošinu v ArktiděŠest členů hnutí Greenpeace dnes ráno obsadilo obří ruskou ropnou plošinu Prirazlomnaja v Pečorském moři. Uvedli, že se jim povedlo přerušit provoz a díky zásobám zde vydrží i několik dnů. Zprávu přináší server Novinky.cz. Greenpeace protestují proti těžbě v Arktidě a chtějí dosáhnout jejího úplného zákazu. V případě ropné havárie by to totiž kvůli nepřístupnosti oblasti nebylo možné provést rychlé záchranné akce a došlo by k závažnému znečištění prostředí.Cena benzínu.

15:24
Rembrandt ztracený v poštěNorská galerie z městečka Greaaker poblíž Osla dnes přiznala, že Rembrandtova kresba, kterou zakoupila od britského dealera, se ztratila kdesi v norském poštovním systému. Kresbu holandského mistra z roku 1658 v hodnotě zhruba 5 tisíc liber si galerie totiž nechala zaslat obyčejně, aby ušetřila za kurýra i pojištění. Ředitel Ole Derje uvedl, že galerie takto dosud postupovala ve všech případech a vždy to proběhlo bez komplikací.DJ si nějak nedokáže představit, jaké to musí být napětí chodit každý den do schránky a čekat, jestli tam mezi slevovými letáky nebude náhodu Rembrandt. Ale dobře. Pustíme si jednu poštovní.

15:59
Poblíž Empire State Building se stříleloNeznámý střelec zranil několik lidí – zřejmě osm  - poblíž proslulé newyorské pamětihodnosti. Zprávu přinesla agentura Reuters. Útočník je po smrti a místo činu je obsazeno policií. Ta zatím o incidentu neposkytla žádné bližší podrobnosti. Pouze zpochybnila, že by se jednalo o teroristický útok.Empire State of Mind.

16:58
Tři dny v Praze se 100 euryPřesně tak dlouho se dá v našem hlavním městě vydržet podle propočtů serveru Tripomatic.com. Ten srovnával přibližně čtyři desítky turisty nejnavštěvovanějších metropolí podle toho, za jak dlouho zde návštěvník utratí zmíněnou sumu. Zprávu přinesla ČTK. Server poměřoval průměrné ceny ubytování, jídla, turistických atrakcí a veřejné dopravy. Praze v tomto ohledu patří 29. příčka a představuje levnější destinaci. Na rozdíl třeba od nejdražšího Reykjavíku, kde 100 euro vyletí z peněženky za 0,91 dne. Naopak skoro 9 devět dní se za ně dá prožít v Hanoji a necelých 12 v indické Goe.Ve městě, kde natáčela klip německá dvojice Boy se 100 eury vydržíte 1,67 dne. Jedná se o Barcelonu a pro holky z Boy to nejspíš jsou malá čísla.

17:47
První známka Trinidadu byla na pražské aukci vydražena za 1,76 miliónůJedná se o rekordní částku za známku pocházející z ciziny. Zprávu přinesla agentura ČTK. Majitelem se stal český sběratel. Známka pochází z roku 1847 a byl využívána při dopravě zásilek na karibském souostroví Trinidad. „Patří mezi sběratelské skvosty a její nový majitel může být náležitě hrdý na vlastnictví známky srovnatelné s legendárním Modrým Mauriciem," prohlásil Richard Burda ze společnosti Burda Auction. Do dnešních dnů se dochovalo 26 nepoužitých kusů známky.Tak jen doufejme, že si tento skvost nepošle nový majitel domů poštou, jako to dnes udělala norská galerie s Rembrandtem. DJ se loučí. Pa!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].