0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ22. 5. 201412 minut

DJ pátek 23. května 2014

Geert Wilders • Autor: Globe Media /  Reuters

08:00
Dnešní DJ vám přeje dobré ráno!My čekali jaro, a zatím přišlo léto… Jistě jste si toho také všimli: po takových těch plonkových dnech, kdy nebylo úplně jasné, jestli je spíš hezky nebo ošklivě, přišly rovnou tropy. Sluší se přitom připomenout, že ještě v neděli bylo nějakých sedm stupňů, zatímco včera se teploměr vyšplhal až ke třicítce. Autor těchto řádků musí přiznat, že mu tyto extrémy nedělají dobře. Na druhou stranu: kdyby si měl vybrat, jestli dnes třicet a bouřky, nebo sedm a mrholení, volí třicet. Zatím to vypadá, že se jeho volba vyplní. Takže si na úvod pustíme jednu pěknou třicítkovou písničku.

08:37
Gratulujeme hokejistům, Ginimu, Szczepańské a Schwesigové!!!Jsou to dnes právě čtyři léta, kdy česká hokejová reprezentace vyhrála mistrovství světa porážkou Ruska 2:1. Kdo si to pamatuje, ten ví, že to byly docela nervy. Podobné to bylo i včera, protože právě hokej vám dokáže ukázat, že i jedna banální minuta může být sakra dlouhá. Každopádně dnešních výročí máme víc: kupříkladu se před sto sedmdesáti lety narodil ‚Abdu'l-Bahá, nejstarší syn zakladatele víry Bahá‘í, před sto třiceti lety se narodil Corrado Gini, italský sociolog a statistik, před krásnými sto lety se narodila Nora Szczepańska, polská spisovatelka, a před čtyřiceti lety se narodila Manuela Schwesigová, německá politička. Autor těchto řádků musí pokorně přiznat, že nikoho z nich vůbec nezná. Ale tím si nebudeme kazit tuto chvilku a raději si pustíme jednu pěknou chvilkovou písničku.

Reklama

09:21
Je lepší být mokrý, nebo suchý?!Ještě k tomu květnu, když už nám pomalu končí: pranostiky říkají, že „morký máj - v stodole ráj“, „svatá Žofie políčka často zalije“ či „déšť svatého Floriána je ohňová rána“. Autor těchto řádků v tom cítí jistou zlomyslnost: jako by autorům těchto rčení nešlo o nic jiného, než aby bylo v květnu pořádně mokro. A přitom se nemohli shodnout na tom, jestli je to dobře, nebo špatně. Večer nás nejspíš čekají pěkné bouřky, takže si pak o tom můžeme popovídat. Zatím si pustíme jednu pěknou mokrou písničku.

10:00
Tenisté živoří, musíme jim pomoct!!!iDnes.cz píše, že britský tenista Andy Murray navrhuje po vzoru slovenského zbojníka Jánošíka vzít bohatým tenistům a dát chudým. „Grandslamy vydělávají hodně a nejlepší hráči také. Určitě by mohli pomoct,“ řekl. Elitní tenisté by podle něj mohli přispět na odměny na menších turnajích a pomoci tak mladým talentům dále růst. Velké turnaje neustále navyšují prize money. Za prohru v 1. kole letošního Wimbledonu dostane hráč 27 tisíc liber (přes 900 tisíc korun). Jenže u menších podniků se výše odměn nemění. Na turnajích nižší kategorie ITF Futures si vítěz vydělá 850 liber (necelých 30 tisíc korun), což je stejná částka jako v roce 1998. Výdaje na živobytí přitom pořád rostou.Přesně tak: výdaje na živobytí pořád rostou, člověku se až nechce věřit jak to vůbec tenisté v tom dnešním světě zvládají, chudáci. Nicméně autora těchto řádků zarazila jiná věc, ta formulace „za prohru dostane“. Ze své zkušenosti totiž ví, že za prohru se dostávají různé věci, obvykle začínající na písmeno h či p. Ale přes 900 tisíc korun mezi ně rozhodně nepatří. Rád by tedy touto cestou vyzval odpovědné osoby, aby až zase něco v životě prohraje, konečně zařídili jeho spravedlivou odměnu. Za to jim posíláme jednu pěknou prohranou písničku. 

10:39
Populisté přestali být populární!!!Aktuálně.cz píše, že překvapivou porážku v nizozemských eurovolbách zřejmě utrpěla euroskeptická pravicová Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse. Podle prognóz skončila až čtvrtá. Odhady výsledků oznámila státní televize. Podle předvolebních průzkumů přitom PVV patřila k favoritům - očekávalo se, že dostane kolem 23 procent hlasů.Autor těchto řádků není překvapen. V poslední době má dojem, že to populistům nějak nefunguje: jejich přízvisko naznačuje, že by měli být lidoví, tedy všeobecně přijatelní, když ale přijde na lámání chleba, lidé dají nakonec hlas politikům nelidovým, tedy řekněme elitním. Kéž by to o víkendu potkalo i našeho rtuťovitého chlapíka, co pořád propaguje soumrak demokracie, nebo jak se ta jeho strana jmenuje. Wildersovi každopádně posíláme jednu pěknou populistickou písničku.

11:20
Když chcete, aby vás popravili, nejezděte do Tennessee!!!Novinky.cz píší, že guvernér amerického státu Tennessee podepsal ve čtvrtek zákon povolující znovu popravovat odsouzence v elektrickém křesle. Stát tak reaguje na potíže, které mají úřady napříč USA se smrtícími séry. Tennessee se tak stal prvním státem, který nedává odsouzencům možnost zvolit si, jak budou usmrceni.Autor těchto řádků přemýšlí, jak to teď asi musí v Tennessee vypadat. „Vstávejte, přišel váš čas.“ - Áaaa, dobré ráno. Takže konečně dostanu to smrtící sérum? Já se tak těším!„ - "Bohužel, musím vás zklamat, čeká vás elektrické křeslo.“ - „Elektrické křeslo? Ale já bych chtěl to slíbené sérum, já nemám elektřinu rád!“ - „Nedá se nic dělat, nemáme na výběr.“ - „Ach jo, to je teda pech, no tak dobře.“ Do Tennessee posíláme jednu pěknou tennessee písničku.

12:00
Když si kupujete trávu, můžou vám ukrást pervitin!!!iDnes.cz píše, že až desetiletý trest hrozí dvaadvacetiletému dealerovi ze Sedlčanska, který na konci února napadl svého zákazníka. Při prodeji konopí muže okradl o pervitin, přitom ho fyzicky napadl.Autor těchto řádků musí uznat, že dealerství umí přinášet komické momenty. Úplně se vžívá do pocitů jedince, který si chce ještě o něco víc okořenit svou dobrůtku, a přitom přijde o všechno. Otázkou tedy je, jestli by neměl být onen dealer spíš pochválen, že se snažil zákazníka zbavit jeho nebezpečné závislosti. Jestli má dobrého právníka, určitě ho to taky napadne. Na Sedlčansko posíláme jednu pěknou závislou písničku.

12:41
Nezapomněli jste dnes zajistit svůj stavební jeřáb?!Aktuálně.cz píše, že Českou republiku odpoledne zasáhnou velmi silné bouřky. Doprovodí je vydatný déšť, kroupy a nárazový vítr. Pršet začne nejdříve v Čechách, postupně se bouřky budou přesunovat na východ. „Pro omezení škod silným nárazovým větrem je nutné zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně položené předměty (zahradní nábytek, slunečníky apod.), zabezpečit skleníky, stavební jeřáby apod.,“ varuje ČHMÚ.Autor těchto řádků hydrometeorologům děkuje. Problém je v tom, že na zajištění svého stavebního jeřábu ráno zapomněl a z práce se domů dostane až večer. Snad ho to, proboha, někam neodfoukne. K tomuto přání si pustíme jednu pěknou jeřábnickou písničku.

13:20
Za povodně na Balkáně může vousatá zpěvačka!!!Novinky.cz píší, že za nejhorší povodně na Balkáně za poslední století může rakouský transvestita Conchita Wurst, vousatá zpěvačka, která vyhrála televizní soutěž Eurovize. Alespoň tedy podle patriarchů srbské a černohorské pravoslavné církve. Podle nich totiž byla velká voda, která vyhnala z domovů více než 150 000 lidí a šest desítek jich připravila o život, božím trestem za hříchy společnosti, které Conchita ztělesnila. Bůh podle patriarchů Irineje a Amfilohije „poslal deště, aby lidem připomněl, že se nemají dát na scestí“ a „potrestal je za jejich hříchy“.Autor těchto řádků s oběma pány naprosto souhlasí. Jen by k tomu rád dodal, že vousatá zpěvačka bude moct v létě i za sucha, protože Bůh obvykle v létě na lidi za jejich hříchy posílá horko. A pak bude moct v zimě za sníh a mráz, protože to je taky oblíbená boží pomsta. No a na jaře zase Conchita způsobí další povodně, jestli se teda do té doby nenajde někdo jiný, na koho by to šlo svést. Jo a taky bysme neměli zapomínat na hurikány, za ty může určitě taky. Patriarchům posíláme jednu pěknou vousatou-hurikánovou písničku

14:00
Jaromír Jágr chce vymazat lidstvo z planety!!!Týden.cz píše, že Jaromír Jágr na svůj facebookový profil napsal: „A všem mým kritikům - mám pro vás skvělou zprávu: ještě dva zápasy to musíte vydržet a pak už mě nikdy neuvidíte a ani už o mě nikdy neuslyšíte:) Snad to zvládnete!:).“Autora těchto řádků by zajímalo, jak to hodlá Jarda udělat. Že by se někam schoval, aby už ho nikdo nikdy neuviděl, to by se asi dalo zařídit. Na světě jsou ještě místa odřízlá od civilizace, třeba v Brdech by mohl vlézt někam do roklinky a tam si dávat pozor jen na náhodné trampy. Z Kladna to má koneckonců jen kousek. Nicméně jak to udělat, aby si o něm nikdo nikdy ani nepovídal? Leda že by měl v plánu vymazat lidstvo z planety, to bude ono. Jardovi držíme palce a zatím mu pustíme jednu pěknou jaromírovskou písničku. 

14:40
I vy se můžete stát národní kulturní památkou!!!Lidovky.cz píší, že seznam národních kulturních památek se zřejmě rozroste o 25 nových objektů. Nyní je na seznamu s nejvyšší možnou mírou památkové ochrany celkem 272 nemovitostí i movitých památek. V návrhu, který ve středu projedná vláda, je hodně památek průmyslové architektury, doly, plavební kanály a mlýny. Mezi návrhy jsou státní, ale i soukromé subjekty, například barokní zámek Týnec u Klatov.Autora těchto řádků na zprávě poněkud sobecky nejvíc zaujalo, že národní kulturní památkou se má stát i viniční dům v Pavlově z poslední třetiny 17. století, u něhož minulá dvě babí léta strávil velmi příjemné chvilky. Vlastně druhý den i poněkud nepříjemné chvilky, ale to je v tuto chvíli jedno. Pavlovu držíme palci a posíláme mu jednu pěknou pavlovskou písničku. 

15:20
Když vypijete dva litry vína, váš styl jízdy bude poněkud zvláštní!!!iDnes.cz píše, že cyklistce, kterou kvůli jejímu zvláštnímu stylu jízdy kontrolovala ve čtvrtek odpoledne nedaleko Němčic nad Hanou na Prostějovsku policie, naměřila hlídka téměř pět promile alkoholu v dechu. Žena se přiznala, že před jízdou vypila dva litry vína.Tak tomu autor těchto řádků říká výkon roku. Kam se na anonymní paní hrabe Kreuziger! Zarážející navíc je, že byla v tomto stavu schopná nejen šlapat do pedálů, ale i přiznávat se policii. Autor těchto řádků musí přiznat, že z něj by v takové chvíli policie nedostala vůbec nic. Respektive nic, na co by se chtěla v příjemném odpoledni dívat. Odvážné cyklistce posíláme jednu pěknou cyklistickou písničku. 

16:00
Europoslanec Ransdorf bere svou publikační činnost vážně!!!Novinky.cz píší, že komunistický europoslanec Miroslav Ransdorf využil pro svou publikační práci podklady od Dimitrije Biľaka, syna komunistického pohlavára Vasila Biľaka, který je považován za autora zvacího dopisu vojsk Varšavské smlouvy. Biľak mu údajně pomáhal se studií o latinskoamerických zemích. Europoslanec Ransdorf bere svou publikační činnost vážně. Vydal už 25 knih, další připravuje.Pětadvacet. To je docela dost. Ale jak autor těchto řádků Ransdorfa zná, on si čas na knížku udělat dokáže, v europarlamentu buď spí nebo v něm vůbec není, to se mu to pak píše. A že spolupracuje zrovna s Biĺakem, to autora těchto řádků nepřekvapuje vůbec. S kým by měl taky Ransdorf spolupracovat, se synem Václava Bendy? No vlastně s Markem by mohl spolupracovat klidně taky, to je pravda. Ransdorfovi každopádně posíláme jednu pěknou ransdorfovskou písničku. 

16:40
Když si berete Buffona, tak se s ním nerozvádějte, je to šeredné!!!Blesk.cz píše, že se modelka Alena Šeredová rozvádí s gólmanem Gigi Buffonem. Objektivy magazínu Chi je přistihly, jak uhánějí do justičního paláce v Turíně uzavřít dohodu o rozdělení nemovitostí a cenných papírů. Zatímco Šeredová k soudu utíkala, Buffon se usmíval.Autor těchto řádků nezávidí televizním komentátorům, kteří teď už při sledování Buffona nebudou moci používat svůj oblíbený termín „česká stopa“. Vždycky ho zajímalo, jak taková česká stopa vlastně vypadá a jak je hluboká, ale teď už je na otázky pozdě, stopa bude smazaná. Do Turína každopádně posíláme jednu pěknou rozvodovou písničku. 

17:21
Když odcházíte z úřadu práce, vyfoťte se u toho!!!iHned.cz své čtenáře vyzývá: chcete se stát součástí magazínu Víkend Hospodářských novin? Nebo být rovnou na jeho obálce? Stačí málo. Vyfotit se dnes při odchodu z práce a fotku poslat na Twitter nebo Instagram s hashtagem #vikendselfie.Autor těchto řádků musí říci, že jsou touto soutěží poněkud znevýhodněni lidé, kteří z práce neodcházejí, protože pracují doma, nebo kteří práci nemají, protože nepracují. Na druhou stranu se ve výzvě neříká, že musí jít konkrétně o jejich práci. Autor těchto řádků tedy nepracujícím občanům doporučuje, aby nenápadně vnikali do pracovních objektů, a fotografovali se pak při jejich následném opouštění. Ideální by byl například úřad práce. Než ale naše dnešní práce skončí, pustíme si ještě jednu pěknou pracovní písničku.

17:45
Dnešní DJ se s vámi loučí……a přeje vám pěkný, pokud možno bouřkami příliš nerušený víkend. Uvidíme se spolu znovu až v červnu, takže se rozloučíme jednou pěknou červnovou písničkou.Mějte se pěknějhv


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].