0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ18. 7. 20137 minut

DJ pátek 19. července 2013

Město, které je úplně švorc (Detroit) • Autor: Profimedia.cz

08:00
Hezké ráno z RespektuA že je páteční, o to hezčí. Svátek dnes slaví Čeněk. To moc slávy nebude, protože Čeňků není mnoho, pouhých 1522. To v Polsku, to je jiná. Tam jmeniny slaví Ambroży, Arseniusz, Aurea, Epafras, Justa, Lutobor, Makryna, Marcin, Piotr, Radomiła, Rufina, Symmach, Teodor, Włodzisław a Zdziesuł. A těch je určitě mnohem víc, i když takový Epafras tomu asi moc nepomůže. (Ale tajně: pokud jste katolíci, můžete většinu těchhle svátků slavit také.)A nyní obligátní výročí, soustřeďme se dnes jen na narození: malíř Degas (1832), básník Majakovskij (1893), filozof Marcuse (1898).Počasí je marné nějak technicistně popisovat - čeká nás zkrátka krásný letní den. Tak si ho užijte.

09:00
Detroit zkrachovalHlavní město amerického motorismu tak dlouho finančně upadalo (vinou chronicky špatného hospodaření), až své dluhy v tíži 18,5 miliardy amerických dolarů neuneslo a požádalo o ochranu před věřiteli. Podle michiganského guvernéra Ricka Snydera je to jediná cesta ze zapeklité finanční situace města, které je, jak se guvernér vyjadřil, „úplně švorc“. Doplatilo na zločinnost a útěk na předměstí, který jeho populaci zmenšil skoro třikrát.Má to i velmi viditelné následky. Ve městě je 78 000 opuštěných budov, čtyřicet procent pouličních lamp nesvítí a když z nějakého důvodu zavoláte policii, ta přijede za 58 minut (běžně v USA jezdí za minut jedenáct). A počet vražd je ve městě nejvyšší za posledních čtyřicet let.Tak ať už žijete kdekoliv, kontrolujte lampy a kryjte si záda.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

10:00
Neprůhledný ZemanO čem se dlouho mluvilo a co mnozí rozšafně označovali za „ložené“, je díky práci kolegů z Hospodářských novin ještě loženější, totiž dokázané: kampaň prezidenta Zemana byla placená i penězi skrytých dárců. Svědectví podal jeden z dárců nastrčených. Článek o kauze si můžete přečíst tady.Ale hlavně být transparentní, jak prezident radil novopečenému ministru financí. Zároveň se samozřejmě nic neděje, jedeme dál, leda se někdo další dočká označení „idiot“ (jako pokračování Klausových „antilidí“). Kancléř Mynář na tom pochopitelně nevadí nic tak hrozného. Že někdo skrytě platí prezidenta, který šponuje své pravomoci k přetržení a na důležitá místa (především finančně důležitá) dosazuje lidi jemu poslušné a začasté s podivnou minulostí (Toman, Koníček,…) na tom tedy taky nevidím nic tak hrozného. Taková letní politická pohoda.

11:00
Evropští čmeláčí parazité ohrožují britské včelyPadesát tisíc čmeláčích kolonií směřuje každý rok do Spojeného království, aby pomohly v bohulibé věci, opylování britských plodin. Jenže je tu háček, tamní vědci zjistili, že tři čtvrtiny z nich s sebou přináší parazity nebezpečné domácím, britským včelám.Složitý vědecko-technologický háček, spor o původnost druhů, míry, do níž zasahujeme do přírody a za jakou cenu, a tak dále, to těžko rozluštíme. Zároveň ale objev přináší zajímavé zjištění: velká většina čmeláčích kolonií je „vyráběna“ uměle, takřka průmyslově, ve zvláštních závodech, podle britských vědců „především ve východní Evropě“ (jak jinak). To vám povím, takovou továrnu na výrobu čmeláčích hejn bych rád navštívil. Po tom musím pátrat dál.

12:00
(Skoro) všichni z vazby venDalší posun v kauze nagygate/ištvangate/tluchořgate/trafikygate/cokolivjinéhogate: Jana Nagyová, Roman Boček a Ondřej Páleník opouští ostravskou vazební věznici. Podle tamního krajského soudu totiž už nemohou nijak ovlivňovat svědky, takže není důvod je dál zadžovat. Nedávno věznici opustili exposlanci Tluchoř, Fuksa a Šnajdr, ve vazbě tak zůstavá jen zpravodajec Jan Pohůnek, neboť ten stížnost proti vazbě svému nepodal.Jenom ten David Rath by pořád ovlivňoval a ovlivňoval… 

13:00
Australané budou obracet uprchlické loděAustralský premiér Kevin Rudd oznámil, že na neustávající příliv žadatelů o azyl (tento rok připlulo lodí k autralskému pobřeží za autralským azylem 13 000 lidí) bude jeho země reagovat nekomplikovanou cestou: všechny lodě otočí a pošle z vlastního Vánočního ostrova zpět k ostrovu Manus, náležujícímu Papuy-Nové Guiney, a to na základě dohody obou států. Kdo se ukáže být „skutečným“ uprchlíkem, bude moci zůstat na Papuy, kdo ne (a kdo tedy putoval do Austrálie „pouze“ za lepším životem), bude poslán zpět do své domovské země. Nařízení platí ode dneška.

14:00
Telefon se dá nabít i na záchodě - a ne s pomocí běžné zásuvkyTohle je ovšem velký a zajímavý objev, a to beze vší ironie. Bristolský vědec Ioannis Ieropoulos se svým týmem objevil unikátní způsob, jak nabít telefon. Vymočíte se na zvláštní mikrobiální palivové články - a získate energii dostatečnou k odeslání několika esemesek, brouzdání internetem a jeden rychlý telefonát.Možnost plně dobít baterii je prý na dosah. Vše je vyzkoušeno na chytrých Samsunzích. Ty už teď porážejí iPhony na všech trzích a s touhle novinkou je jejich dominance nevyhnutelná.Autor nápadu, doktor Ieropoulos, si nejvíc cení toho, že „se nespoléháme na vrochy slunce nebo větru, ale pro výrobu energie znovuvyužíváme odpad“. Ano. Ještě jedno pivo, pane vrchní, budu si muset zavolat. 

15:00
V Texasu už bez potratůTedy, ne tak docela. Rick Perry, texaský guvernér, podepsal ovšem zákon, který podmínky pro potrat v jižním státě USA výrazně zpřísňuje. Místo dosavadních 42 klinik, kde bylo umělé ukončení těhotenství možné provést, jich novým pravidlům dostojí pět. „Dnes slavíme další upevnění základů, na nichž je texaská kultura života vystavěná,“ komentoval svůj podpis poněkud mysticky repubklikánský senátor Rick Perry.Pokud by se někomu zdálo, že guvernér Perry upevňuje málo, může si v rámci osobního, individuálního upevnění kultury života pořádně prohlédnout třeba stránku txexecutions.org.

16:00
Nejtěžší etapa letošní Tour už je v plném prouduZhruba před hodinou vyrazili cyklisté na druhou zásadní alpskou etapu Bourg-d’Oisans - Le Grand-Bornand. Poslední šance Contadora stáhnout Frooma. A co provede Kreuziger? Třeba se utrhne on a všechno vyhraje, koneckonců už v Pyrenejích se Froome chvílemi zadýchával a Kreuzoger měl až doteď lepší formu než Contador. Ale pořád je tam Quintana… Zkrátka drama. O kouzlu a přitažlivosti tohohle závodu si budete moct přečíst velký článek v pondělním Respektu. Závodu tisíckrát kompromitovaného, který nám spolu s koncem Lance Armstronga přinesl i možná největší sportovní podfuk všech dob, ale stejně, jak přijdou ty dvě nebo tři alpské etapy, na všechno se dá zapomenout.Ale můžete si to zase trochu připomenout (s kapkou naděje) v našem komentáři tady.

17:00
Rozloučení a dobrá zpráva na konecNebo spíš špatná? Nebo ani jedno? Posuďte sami: vědci (kdo jiný) z Finska prošli záznámy ze zkoumání takzvaných primitivních, izolovaných kmenů a došli k tomuto: válka není součástí lidské přirozenosti. Zkrátka naši předkové se zabíjeli, ze vzteku, žárlivosti či čehokoliv jiného, ale institut války jim byl prakticky neznámý.To je dobrá zpráva, nic není ztraceno, naše přirozenost není tak hrozná, jak se někdy zdá. A je to špatná zpráva: když už jsme válku nedostali do vínku, tak jsme si ji alespoň vymysleli.Ale stejně mě i při čtení toho krátkého článku na BBC napadlo jedno: není přece divu, že na válku vědci nenarazili, když zkoumali izolované kmeny. Pohádat se doma v rodině, to by šlo, ale propíchnout pneumatiku sousedům, k tomu už přeci nevyhnutelně potřebujete právě ty sousedy.Ale doufejme, že finští vědci použili neprůstřelnější metodologii, vezměmě si z toho všeho tu lepší zprávu a vzhůru do letního víkendu.Mějte se hezky!


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].