Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pátek 13. 4. 2012

Adele vede žebříček nejbohatších mladých hudebníků • Autor: Globe Media /  Reuters
Adele vede žebříček nejbohatších mladých hudebníků • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Smolné ránoKdyž byl letos v lednu pátek 13., ztroskotala u italského pobřeží luxusní výletní loď Costa Concordia. Vcelku bych přál všem, co nyní vstáváte / snídáte / jste v práci, aby dnešní pátek byl o něco méně vzrušený.13th – Zde je bizarní ukázka toho, jak si gotici představují Mexiko.

08:21
Severní Korea vypustila raketu. Zřítila seI přes dlouhodobé varování a zákazy Západu vypustila dnes Severní Korea raketu, která měla na oběžnou dráhu vynést satelit. Raketa ovšem několik minut po startu explodovala a zřítila se do moře. „Vědci, technici a odborníci nyní vyhodnocují příčinu tohoto neúspěchu,“ píše tamní oficiální agentura KCNA. Neúspěch této mise, který už Pchjongjang nepřímo potvrdil, pro tamní režim znamená ztrátu prestiže, uvádí ČTK s odvoláním na Reuters.To je taky nápad startovat raketu v pátek třináctého.Jako kdybych před chvílí nic nepsal o té lodi.

09:02
Ekonomický růst Číny zpomalil na 8.1 %Čínská ekonomika zpomaluje. V prvním čtvrtletí stoupla o 8,1 procenta, zatímco v posledních třech měsících loňského roku rostla o osm desetin procenta rychleji. Zvedá se tak nejpomaleji od druhého čtvrtletí 2009. Analytici to vysvětlují poklesem poptávky o čínské zboží na klíčových trzích v Evropě a ve Spojených státech. Podle odhadů Světové banky bude toto zpomalení pokračovat minimálně do konce letošního roku.Není důvod nikam spěchat. Navíce jen ten pátek třináctýho. Pěkně pomalu.

09:48
Škárka s Bártou čekají na rozsudekU Obvodního soudu pro Prahu 5 dnes zazní rozsudek v mediálně ostře sledovaném procesu s šéfem poslanců VV Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou. Jednání začíná v 10 hodin. Bártovi hrozí za uplácení až 6 let, Škárkovi maximálně 3 roky.Docela by mě zajímalo, jak moc jsou oba pánové pověrčiví. Pustíme jim jednu soudnou píseň.

10:56
Bárta má podmínku, Škárka tři rokyŠéfovi poslaneckého klubu VV a exministrovi dopravy Bártovi uložil soud osmnáctiměsíční podmíněný trest s třicetiměsíčním odkladem. Uplácel své bývalé stranické kolegy bezúročnými půjčkami. Jaroslav Škárka odešel se třemi roky vězení za to, že Bártu podvedl. Má také zákaz být po deset let poslancem. Bárta ve čtvrtek řekl, že pokud bude odsouzen, odejde z vysoké politiky. Ta příležitost je zde.Dva rozsudky pro představitele jedné parlamentní strany v jeden den. To je ale pech. Možná to nespraví ani vězeňský popěvek.

12:04
Otec by u porodu už nemusel platitMinistr zdravotnictví Leoš Heger plánuje, že od příštího roku by nemocnice již neměly vybírat poplatek za – dnes běžnou praxi - přítomnost otce u porodu. „Myslím, že přítomnost otce u porodu je prakticky standardní záležitost,“ uvedl Heger dnes pro ČTK. Tento poplatek dlouhodobě kritizuje Česká ženská lobby, která sdružuje organizace hájící práva žen.A na to si pustíme jednu krutou tatínkovskou.

13:24
Pražský Dopravní podnik zaplatí pokutu za chyby v tendruPředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj uložil Dopravnímu podniku hlavního města Prahy pokutu 800 tisíc korun za chyby v tendru na úklid stanic metra. Pokuta je pravomocná. Antimonopolnímu úřadu vadily podmínky tendru z roku 2008 a opakovaně se jimi zabýval. Dopravní podnik nedovoleně omezil počet zájemců o zakázku pouze na firmy, které již úklid ve stanicích metra zajišťovaly.Zase další smůla. Tentokrát v metru.

14:02
Adele vede žebříček nejbohatších mladých hudebníkůS loňským ročním příjmem 20 miliónů liber se zpěvačka Adele stala bezpečně nejbohatší mezi mladými britskými hudebníky. List Sunday Times zveřejnil žebříček deseti finančně nejúspěšnějších britských muzikantů do 30 let. O tom, že se na scéně obecně daří spíš sólovým zpěvačkám svědčí i to, že jsou mezi nimi pouze dva muži (Craig David a Paolo Nutini). Na druhém místě se umístila Cheryl Cole (12 milionů) a dále tu figurují jména jako Leona Lewis, Duffy, Lily Allen nebo Florence Welch.Tu poslední jmenovanou si pustíme.

15:29
Český rozhlas odmítá zveřejnit playlisty písní. Aktivista mu hrozí soudemSvatopluk Bártík marně žádal od Českého rozhlasu  - na základě zákona o svobodném přístupu k informacím - playlist písní za letošní únor. Rozhlas mu jej odmítl vydat s odůvodněním, že kdy jaké skladby hrají je podle vedení součástí know-how a obchodního tajemství. Zprávu zveřejnil server Lidovky.cz. Bártíkovi tato argumentace připadá protiústavní a je rozhodnutý jít až k soudu. Hudební dramaturgie Českého rozhlasu – konkrétně Radiožurnálu - čelí dlouhodobé kritice. Přitom ani do budoucna neplánuje playlisty zveřejňovat. Na internetu dokonce vznikla webová stránka, kde posluchači Radiožurnálu vytváří databázi hraných skladeb sami.Tak rozhlasovou a taky trochu nepřátelskou – Enemies Like This.

16:50
Polsko českým úřadům nedá seznam výrobců potravin s technickou solíPoláci české straně zveřejnění seznamů slíbili,nyní se ale rozhodli je nevydat. Firmy zapletené v Polsku do solné aféry prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou velkovýrobcům uzenin, zpracovatelům ryb a mlékárnám. Ti pak potraviny dodávali na svůj trh a také je vyváželi. Polská strana s odvoláním na hygieniky však stále tvrdí, že technická sůl není lidskému zdraví nebezpečná.Tak si to taky pěkně vosolíme a vopepříme.

17:47
Kvůli raketě neposkytnou USA potravinovou pomoc KorejiRozhodly se tak v reakci na dnešní neúspěšné odpálení. Korejská raketa nedoletěla daleko a krátce po startu se rozpadla. Obamův mluvčí Jay Carney kritizoval KLDR, že plýtvá penězi na zbraně a propagandu, zatímco lidé hladovějí. Spojené státy přitom slíbily Severní Koreji potravinovou pomoc v objemu 240 000 tun. Její podmínkou však bylo zmražení jaderných aktivit a raketových zkoušek.Tohle je taky zpráva v duchu smolného pátku. Vypadá to na ten typ rozhodnutí, které nejvíc odnesou ti, kteří jsou nejméně odpovědní. DJ přeje hezký víkend. ZÍTRA to bude určitě lepši.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].