Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ čtvrtek 5. 4. 2012

Kde je to jaro? (Moskva dnes ráno) • Autor: Naďa Straková
Kde je to jaro? (Moskva dnes ráno) • Autor: Naďa Straková

07:37
Čerstvé sněhové naděleníDobré ráno z Moskvy s čerstvou sněhovou nadílkou. Vesna, jak se zdá, s příchodem do těchto končin váhá. Ačkoli o ní už všichni mluví a v rozhlase zpívají a ona ne a ne je vyslyšet. Viz pohled z moskevského bytu DJ na fotografii, pořízené před několika minutami.To už i ten déšť by byl lepší, a klidně i s větrem. A my místo toho máme metelici.

08:37
Řecká tragédie před parlamentem a nepokojeŘeckem opět otřásly nepokoje kvůli důchodci, jenž se včera zastřelil přímo před budovou parlamentu na protest proti vládním škrtům. Kvůli nim se sedmsedmdesátiletý muž údajně dostal do dluhů. Britská stanice BBC uvádí, že v Řecku v poslední době stoupl počet sebevražd souvisejících s neutěšenou ekonomickou situací v zemi.Na náměstí, kde si dotyčný důchodce vzal život a které v poslední době zažilo četné protesty, se včera večer sešly stovky lidí. Některé přišly s květinami, jiní s podomácku vyrobenými bombami, které následně házeli na policisty. Časopis Týden k této zprávě na svých stránkách zvolil nechutnou fotografii. Ilustrační foto je ilustrační foto, ale tohle?

08:51
Česká tragédie onlineZatímco v Řecku se lidé bouří proti vládě a jejím škrtům a tragickým následkům, které mohou mít (viz zastřelený důchodce), českou politickou scénou otřásá jeden skandál za druhým. DJ nebude příliš rozebírat aktuální dění, jednak to za ni udělal včera kolega Sacher a také, přiznává, to sleduje jaksi zvpovzdálí. Zmíní tedy jen pár bodů:– u dnešního soudu s Vítem Bártou zazní dosud nepublikovaná nahrávka z proslulé porady, na níž Vít Bárta a spol. „pil těžké francouzské víno“. Ta by prý podle Lidovek.cz měla rozplést, zda Bárta své spolupracovníky korumpoval či ne a také může prý zpochybnit některá svědectví, která u soudu zazněla dříve. Na nahrávce se Bárta opět chlubí Klausem. „Klaus zatleská. Klaus je na telefonu“ říká zakladatel Véček.– u soudu bude dnes také vypovídat Kristýna Kočí a místopředseda plzeňské ODS Roman Jurečko. Lidovky.cz mají online záznam. V tuto chvíli vypovídá Jurečko. "Rozhodně jsem viděl několik soch Napoleona. Pamatuji se manžetové knoflíky pana Bárty - byly ve tvaru žraloka," reportují Lidovky. Vot tak.
Tak radši hudbu, ne?Ukrajinská funková kapela SunSay nám zazpívá píseň Strela.

10:11
Trest pro policisty v New OrleansPět policistů, kteří v roce 2005 během hurikánu Katrina zabili dva lidi, stráví ve vězení v rozmezí od 38 až 65 let.Odsouzení policisté se u soudu bránili tím, že dostali hlášení, že jejich kolegové jsou pod palbou. Po příjezdu na místo začali okamžitě střílet do lidí, přičemž později se zjistilo, že šlo o náhodné chodce. Jeden policista k zastřeleným lidem položil zbraň na důkaz toho, že byli ozbrojeni. Tento policista si odsedí ze všech nejméně, „pouze“ šest let.Hurikán Katrina zaplavil čtyři pětiny města, bylo zničeno na 160 tisíc domů. Město se s důsledky katastrofy potýká dodnes. Život se sice do města vrátil, ale jen částečně, a hlavně do centra. Okrajové části města, kde kdysi bydlela převážně černošská část obyvatelstva, jsou stále vybydlené a doslova bez života. Například v Lower Ninth Ward z 18 tisíc lidí žije jen 4 tisíce.Mnozí jsou dodnes přesvědčeni, že obětí nemuselo být tolik (1836), kdyby pomoc přišla včas. Bývalý starosta New Orleans Ray Nagin ve své knize Katrina’s Secrets - The Storms After the Storm (Tajemství Katriny - bouře po bouři), vydané loni v létě, dokládá, že pomoc katastrofou stiženému městu mohla přijít daleko dříve, kdyby on a  tehdejší guvernérka Kathleen Blanco byli republikáni (a ne demokrati).Trochu tradičního jazzu nám neuškodí.

11:15
Luxusní hodinky patriarchy Kirilla středem pozornostiPatriarcha Kirill je opět středem pozonosti. Tedy vlastně jeho hodinky. Ruská pravoslavná církev se omluvila za to, že na jedné z fotografiích na stránkách patriarchy někdo vyretušoval hodinky. Nebyly to hodinky ledajaké - za značku Breguet se běžně platívá až 30 tisíc dolarů.Skandál s hodinkami spustila fotografie, uveřejněná na stránkách jednoho ukrajinského deníku počátkem týdne. Na ní hlava ruské pravoslavné církve má během návštěvy Ukrajiny na zápěstí právě ony luxusní hodinky. Patriarcha Kirill následně v ruských médiích fotku označil za „fotomontáž“, přiznal, že hodinky sice vlastní (prý dárek), ale dušoval se, že je jednou jedinkrát neměl na sobě, že nosí jen ruské „časy“, darované prezidentem Medveděvem, že ty jsou levné a spolehlivé.V den, kdy tento rozhovor mezi novinářem Vladimirem Solovjovem a patriarchou, ve kterém popíral, že hodinky nosí, koloval po médiích, zabrouzdala DJ na stránky patriarchy a co to nediví? Ony hodinky. Buď na to, chudák, úplně zapomněl anebo - že by velebný pán lhal? No, teď už víme, jak to bylo.  Hrajeme patriarchu Kirillovi - ruský rapper Noise MC a píseň z „Posledního alba“ Vot i vse… Nu i što?

12:15
Řidiči, pozor na zdraví. Můžete přijít o průkazObce čím dál více odebírají řidičské průkazy ze zdravotních důvodů. Od ledna platí nová pravidla pro lékaře, kteří musí úřadům hlásit, když může být nemocný řidič nebezpečný, informuje Rozhlas.cz. Musí hlásit například epilepsii, nebo pokud řidiči hrozí infarkt či dokonce zda řidič potřebuje za volantem brýle.Opatrnosti není v tomto ohledu nikdy dost. Své zdraví často určitě přeceňujeme, zvláště usedáme-li za volant. Ostatně na zdraví se vymlouval řidič, který loni usmrtil dvě malé děti. Nakonec to nebyla epilepsie, která měla nehodu zavinit, ale čistě řidičova nepozornost, jak prokázalo čtyřměsíční šetření. DJ by ale zajímalo, zda řidič, kterému odeberou průkaz proto, že mu hrozí infarkt, přijme tuto skutečnost bez reptání a přestane dobrovolně jezdit autem? Hmmmm..

13:26
Klausova „milost na prodej“ se nepotvrdilaServer iHned.cz informuje o tom, že policie zatím nepotvrdila údajnou korupci při udělování prezidentské milosti a případ bývalé policistky Radky Kadlecové odložila. Podle mluvčího protikorupční policie Jaroslava Ibeheje vyšetřovatelé nezjistili trestné jednání.Radka Kadlecová, někdejší zaměstnankyně cizinecké policie v Karlových Varech, byla odsouzena za přijímání úplatků od cizinců žádajících o pobyt v ČR. Prezidentská kancelář jí udělila v roce 2009 milost, která však měla být podle svědků zaplacená. Více v článku kolegů Ivany Svobodové a Petra Třešňáka.Král a klaun

14:34
Pracujeme čím dál míň. Je to dobře?Čas, který zaměstnanci v práci stráví mimopracovními aktivitami na počítači, se stále snižuje. Loni lidé omezili čas ve své e-mailové schránce, ale doba na Facebooku se prodlužuje. V průměru zaměstnanec loni strávil 51 minut denně mimopracovními aktivitami, z toho na Facebooku deset minut. Vyplývá to z výzkumu spolenosti truconneXion, která se zabývá vývojem softwaru na sledování zaměstnanců.Mark Zuckerberg aspol. věnoval dlouhé hodiny tvrdé práce na něco, co teď láká lidi od práce. Není proto divu, že v některých firmách, a není jich málo, je používání Facebooku zcela zakázáno. Když tak občas DJ zahlédne vzkazy, které lidi na Facebook vkládají oficiálně v pracovní době, se těmto firmám vlastně vůbec nediví. Kolega Tomáš Lindner v tomto článku nedávno vyzýval, abychom byli línější, abychom méně pracovali, že je to našemu duševnímu zdraví prospěšné. Otázka zní: je Facebook našemu zdraví prospěšný? Odpověď asi bude: zřejmě ne. Co myslíte?
Současnému trendu v oblasti pracovních podmínek je věnovaná speciální příloha Respektu. Konkrétně se tímto tématem zabývá kolegyně Katka Šafaříková v tomto článku.Better Together. Na nějakém klidném místě a bez práce, chtělo by se dodat.

15:18
Konec ministerstev v Čechách?Jakési zdroje z ODS a VV sdělily agentuře ČTK, že plán na snížení počtu ministerstev, o němž v rámci řešení vládní krize hovoří lídři koalice, by nejspíš znamenal konec ministerstva kultury, životního prostředí a místního rozvoje.Ministerstvo kultury by se prý mohlo sloučit se školstvím, místní rozvoj a životní prostředí se zemědělstvím. Plán rušení úřadů nemá ještě finální podobu a bude hodně záviset na dalším jednání koaličních stran.Doufejme, že tento scénář nikdy nenastane. Bylo by to podle DJ na úkor všeho a všech. To přece ví všichni. Everybody knows

15:46
Děti do ústavu nepatříOchránce lidských práv Pavel Varvařovský potvrdil něco, na co Respekt upozorňuje dlouhodobě. Podle zkoumání ombudsmana se děti dostávají do ústavů často zbytečně, zařízení nejsou vždy vyhovující a chybí personál a specializovaná péče. Navrhuje proto sjednotit péči o ohrožené děti pod jedno ministerstvo a zlepšit prevenci, aby děti nemusely být do dětských domovů vůbec umisťovány.Ústavy by se měly změnit na zařízení rodinného typu, kde by se dostala odborná pomoc i dětem s nejrůznějšími problémy.Několik článků k tomuto tématu napsal Petr Třešňák, který je zastáncem úplného zrušení ústavů. Zde vynikající rozhovor s manželským párem, který se už léta venuje pěstounské péči. Rozhovor jsme na žádost našich čtenářů odemkli. Baby Doll

17:01
Anonymous v Číně a napadnuté schránky v RuskuHackerská skupina Anonymous tvrdí, že se jí podařilo zaútočit na čínských 500 webů. Cílem prý byly hlavně stránky čínské vlády, obchodní subjety a další.. Anonymous útok provedli na protest proti čínské vládě, která čím dál přísněji kontroluje skrze internet čínské občany. Ty Anonymous vyzval, aby se k Anonymous připojili a proti vlastní vládě se vzbouřili.Peking však tvrdí, že k žádným útokům nedošlo.Nejen v Číně dochází ke kontrole aktivit občanů. V Rusku existuje jedno specifikum - opozičníkům je často nabourána emailová stránka, jejíž obsah je zveřejněn a použit k diskreditaci. O této zkušenosti by mohl vyprávět politik Boris Němcov,monitorovací organizace Golos, forograf Ilja Varlamov a bloger Anton Nosik a další. Nejnověji tu máme kauzu amerického velvyslance v Rusku, který je mimo jiné velmi aktivní na sociálních sítích a který si stěžoval na to, že jistá televizní stanice (NTV) mu je pořád v patách a zajímalo by ho, odkud ví, kde se kdy bude pohybovat. DJ pobavil dotaz jedné z těchto paparazziovských reportérek, položený velvyslanci: To vám ty sítě nebrání v práci? Stíháte vůbec plnit svoje povinnosti velvyslance?"Primus a My Name is Mud

18:06
Tarkovského narozeniny, homosexuálové a církev, dopis z vězení od členky Pussy Riot a optimista Kofi AnnanDJ se s vámi dnes rozloučí střípky ze zpráv, které se nevešly do dnešního dýdžejování a možná by se vejít měly:– Papež Benedikt XVI. dnes odsoudil výzvu k náboženské neposlušnosti, kterou od loňského roku iniciuje skupina rakouských kněží. Jejich cílem je reformovat římskokatolickou církev a otevřít ji opomíjeným skupinám; požadují např. možnost oddávat homosexuály.– Jedna ze zadržených členek Pussy Riot, které Amnesty International oficiálně označili za vězenkyně svědomí, poslala z vězení již druhý dopis. V něm se svěřuje, že ji vězení činí „silnější“. nejen duchovně, ale i fyzicky - začala tam totiž posilovat a boxovat a  přátelit se s ženami - vězenkyněmi, jejichž osud je daleko těžší než ten její.– Newyorský soud má vynést rozsudek nad ruským obchodníkem se zbraněmi Viktorem Butem, kterého loni porota shledala vinným z pokusu prodat zbraně teroristické skupině v Kolumbii. Hrozí mu 25 let až doživotní vězení.– Zmocněnec pro Sýrii Kofi Annan stále věří, že v Sýrii začne nejpozději do příštího čtvrtka platit příměří. Podle OSN by tak měly 10. dubna skončit déle než rok trvající boje mezi režimem Bašára Asada a  protirežimní opozicí.– Tento týden si Rusové připomínají nedožité 80. narozeniny režiséra Andreje Tarkovského (4.4.). Celý týden běží v televizi jeho filmy, včera večer jedno moskevské kino promítlo režisérskou verzi filmu Solaris a ve středu večer v Domě kino proběhl vzpomínkový hudební večer. Tarkovskij měl totiž k smrti rád Bachovu hudbu a prý v jeho domě pořád hrála.DJ se loučí se svou oblíbenou Bachovou cellovou suitou.Zítra přebírá dýdžejovské žezlo náš nový kolega Pavel Kroulík, bývalý vedoucí a zakladatel kulturní rubriky na Aktuálně.cz. Vítej v Respektu, Pavle!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].