Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ čtvrtek 3. dubna 2014

Náplavka na Výtoni • Autor: HN, Lukáš Bíba
Náplavka na Výtoni • Autor: HN, Lukáš Bíba

08:00
Dobré ráno RichardůmDobré ráno, vítejte u monitorů. Je čtvrtek 3. dubna, svátek má Richard, což ve staroněmčině znamenalo silný král. Výročí úmrtí dnes má Graham Greene či Olga Scheinpflugová. Narozeniny slaví Pavel Šrut, takže začneme melancholicky - Kolej Yesterday. Zprávy ale budou dnešní.

09:25
Nové Činoherní studio v Ústí dostane od města víc penězNové Činoherní studio, které chce ústecký magistrát vybudovat od základů, bude mít podle serveru iDnes.cz peníze, o jakých se původnímu souboru ani nesnilo. Na příští rok by mělo od města dostat až 16 milionů korun (byť za ně bude muset hrát i na druhé ústecké scéně). Bývalá činohra dostala naposledy 9,5 milionu.„O navýšení dotace nejde. Granty na letošní rok byly vypsané na osm milionů pro studiovou scénu Činoherního studia a čtyři pro inscenace na velké scéně. Ty by ale teprve vznikly, takže ta částka byla jen pro druhé pololetí. Na příští rok je navržená částka 12 až 16 milionů při zajištění inscenací na obou scénách po celý rok,“ řekl náměstek primátora Pavel Boček.Někteří členové zaniklého souboru Činoherního studia ale velkorysou dotaci vnímají jinak. „Je to jasný signál, že celý postup města během krize byla osobní msta a že jediný důvod, proč my jsme šli pryč, nebylo hospodaření, ale to, že Činoherní studio byla ‚banda nepohodlných lidí‘, kteří říkali, co si myslí,“ říká herec Jan Jankovský.Podle neoficiálních informací už magistrát vybral i první tituly. Půjde mimo jiné o komedii Primátor pojednávající o tom, jak náročné je řídit město ke spokojenosti všech obyvatel, a veselou frašku se zpěvy Ó jak se nám tu pěkně žije. Temnější část reperetoáru má zastupovat drama Táhněte, ve kterém skupina zkrachovalých herců obsadí radnici a vydírá radu města nesmyslnými požadavky o podpoře zvrhlého umění. Když však musí čelit manifestaci místních obyvatel, zmizí potupně zadním vchodem.

11:11
Prokuratura: Střelbu do lidí na Majdanu nařídil JanukovyčPříkaz ke střelbě do demonstrantů v ulicích Kyjeva v době největších nepokojů vydal ukrajinskému ministerstvu vnitra a tajné službě SBU prezident Viktor Janukovyč. Oznámil to nový ukrajinský generální prokurátor Oleh Machnycky. V době nejkrvavějších střetů opozičních demonstrantů s bezpečnostními silami v centru ukrajinské metropole zemřelo ve dnech kolem 20. února přes sto lidí, většina z nich na střelná poranění. Podle tehdejších opozičních zdrojů do lidí pálili členové speciálních jednotek Berkut z budov přiléhajících k náměstí Nezávislosti, centra protestů.

11:55
Rittig si odskočil z koupačky na výslechLobbista Ivo Rittig ve čtvrtek odmítl vypovídat jako svědek v kauze údajných trafik pro exposlance Ivana Fuksu, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře. Státní zástupce mu údajně nevysvětlil, co chce vědět. Rittig ve středu na Twitteru zveřejnil snímek z Monaka, proto nebylo jasné, zda na policii dorazí. „Mám z toho šílené pocity. Někam jdete a vůbec nevíte, na co se vás ptají,“ uvedl Rittig podle iDnes a postěžoval si na únik informací ze svého spisu.Výslech Rittiga na pražském Perštýně potvrdila iDNES.cz jeho další advokátka Karolína Babáková. „Ráno jsem se ještě koupal a teď jsem tady,“ uvedl podle ČTK Rittig po příchodu kolem 9. hodiny. „Vždycky jsem byl rychlý, tak jsem to stihnul,“ odpověděl při odchodu na dotaz, jak se mu ovedlo dostat do Česka.Po návštěvě policejní služebny se krátce prošel po Praze a opět se vrátí do monackého knížectví. Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan se k Rittigovu výslechu nechtěl vyjádřit.Rychlé návětěvy už si prý všimla i monacká média a spontánně navrhují nazvat tamní závod F1 Velká cena Ivo Rittiga. 

13:06
Konec roaminguEuroposlanci odhlasovali úplné zrušení roamingu pro všechny členské státy Evropské unie. Lidé by tak měli telefonovat v jakékoliv zemi Evropské unie za stejné ceny jako v tuzemsku. Poplatky za volání do zahraničí i odtud mají podle europoslanců skončit už od 15. prosince roku 2015. Zrušení však ještě musí potvrdit Evropská rada, složená z hlav států nebo předsedů vlád členských zemí.S návrhem na zrušení roamingu přišla místopředsedkyně Evropské komise pro digitální agendu Neelie Kroesová."Není to jen souboj mezi turisty a operátory. Kvůli roamingu čelí podnikatelé zbytečným nákladům a přicházejí o příjmy. Na společném trhu přitom nedává žádný smysl. Je to ekonomické šílenství,“ vysvětlila.Tak to teď bude věčně obsazeno. 

13:46
Okamura: Nemám peníze od své strany za mediální službyHalo, haló. Předseda hnutí Úsvit má pro vás duležitou zprávu: „Ohrazuje se proti nepravdivým tvrzením týdeníku Reflex, který ho nařkl z tunelování hnutí. Hnutí Úsvit nemá žádnou platnou smlouvu s předsedou hnutí, panem Tomio Okamurou, na základě které by mu hnutí vyplácelo jakékoliv finanční prostředky ani mu nejsou finanční prostředky vypláceny žádným jiným způsobem. Již v minulosti byla smlouva s Tomio Okamurou na jeho žádost ukončena dohodou, protože ji považoval za nevhodnou, a mediální služby zajišťují jiné subjekty. Všechna plnění byla již v minulosti narovnána a Tomio Okamura výsledně od hnutí nezíská ani korunu.“No, budeme tomu věřit, pokud pan předseda podpoří přímé referendum o odvolatelnosti Tomia Okamury z české politické scény bez výjimek.

15:10
Carlsberg kupuje nadpoloviční podíl v Žateckém pivovaruDánská pivovarnická skupina Carlsberg uzavřela dohodu o převzetí 51 procent Žateckého pivovaru. Carlsberg oznámil, že zařadí českou značku piva Žatec do svého portfolia a po převzetí ji bude moci uvést na vybrané trhy skupiny. Carlsberg je čtvrtým největším producentem piva na světě a úzce spolupracuje s Budějovickým Budvarem.„Prémiové české pivo představuje rostoucí segment na klíčových trzích v Evropě. Díky této akvizici bude Carlsberg moci na vybraných trzích nabízet i hlavní produkt pivovaru - pivo Žatec, které je vařeno podle tradiční receptury,“ zdůvodňuje nový nadpoloviční vlastník v oficiálním prohlášení českou akvizici. Dosud vlastnila stoprocentní podíl akcií pivovaru na Kypru vedená společnost Kordoni Holdings Limited.

15:50
Kdo má přednost na náplavce?„Vášnivý cyklista a majitel Bajkazylu“ Martin Kontra míní, že „těch pár stovek metrů mezi Mánesem a Železničním mostem je potřeba vnímat jako rezidenční místo a chovat se v něm jako v rezidenčním místě. Problém je podle nej však v tom, že mnozí cyklisté si neuvědomují, že se pohybují v pěší zóně a "chovají se jako řidiči na dálnici“.  Taktéž vášnivý editor Respektu to říká v článku na serveru lidovky.cz, který řeší otázku, jak zabránit na náplavce srážkách chodců s cyklisty a udělat toto místo bezpečnější.

16:50
Studená válka ve vesmíruNASA v reakci na ukrajinskou krizi pozastavil veškerou spolupráci se svým ruským protějškem Roskosmosem. S jedinou, ale podstatnou výjimkou - Mezinárodní vesmírnou stanicí ISS. Jak zareagují Rusové? Na první pohled se podle Aktuálně.cz  nabízí jasná odpověď: Američany, kteří po odstavení raketoplánů nemají vlastní kosmické lodě, přestanou na ISS přepravovat. Tak jednoduché to ale není, vazby jsou totiž oboustranné. Zatímco NASA je závislá na ruských přepravních kapacitách, Roskosmos na 70 milionech dolarů, jež Američané za každou vesmírnou letenku platí. Role USA je navíc klíčová i pro každodenní fungování stanice. Ruská část stanice je napájena americkou rozvodnou sítí a rovněž využívá americké komunikační satelity. Z Houstonu jsou ovládány kontrolní mechanismy udržující správnou orientaci stanice.Nabízí se tedy prakticky jediné citelné protiopatření - přerušení provozu Mezinárodní vesmírné stanice. Stalo by se tak vůbec poprvé za 13 let, co tu lidé pobývají. Po konci studené války se přitom ISS stala symbolem usmiřování znepřátelených stran. No, snad se nějak dohodnou, jak říká jedna klasika: „Russian components, American components… all made in Taiwan.“Tolik dnešní DJ, díky za pozornost.  

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].