Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ čtvrtek 26. 4. 2012

Zisk Deutsche Bank se prudce propadl kvůli dluhové krizi • Autor: Profimedia.cz
Zisk Deutsche Bank se prudce propadl kvůli dluhové krizi • Autor: Profimedia.cz

08:00
Dobré ráno, a svoboda pohybu v kleštíchDnes je 26. dubna, venku je jasno až polojasno, teploty během dne postupně dosáhnou 20 až 24 stupňů, svátek má Oto - jedno z těch jmen, která se čtou pozpátku stejně - a dnešní DJ začíná.Než se roztočí první deska a DJ zalistuje dnešními novinami, pak vězte, že se v Bruselu scházejí ministři vnitra, aby se pobavili o možnostech znovuzavedení kontrol na vnitřních hranicích EU, a to až na 30 dnů, pokud se vnější hranice takzvané schengenské zóny ukáží jako „nedostatečně chráněné.“ Debata vznikla na popud Francie, ta - konkrétně prezident Nicolas Sarkozy - zase reagovala na populistickou poptávku mezi voliči obou extrémních pólů a riziko okleštění svobody pohybu v prostoru unie, které si pátým rokem užívají také Češi, je na stole. Stačí, aby jedna národní vláda řekla, že má Schengen příliš mnoho děr, a kontroly se zavedou.Zatím jde o úvodní debatu, ale i tak si dnešní DJ přeje, aby se ministr vnitra Jan Kubice přestal na chvíli zabývat odvoláním policejního prezidenta a spolu s dalšími ministry francouzskému tahu odolával. V každém případě budou Kubice a spol. dneska pod tlakem.Tak pěkný den!  

08:58
Klaus, Kalousek, Klasnová, a krása z NYCDnešní noviny jsou plné smutku. LN přinášejí zprávu o tom, jak nezvolení bývalého poslance za ČSSD Zdeňka Koudelky ústavním soudcem zarmoutilo prezidenta, který řekl, že je to (včerejší zamítavý verdikt Senátu) „smutné, žalostné, deprimující.“ HN informují o podivných praktikách v této instituci, kdy například jeden člen Ústavního soudu dokázal být na dvou místech najednou a cesta z Prahy do Prahy mohla měřit 378 kilometrů. Pointa na závěr, ministr financí Miroslav Kalousek kontrolory svého úřadu za sondu na ÚS pochválil a následně výsledky auditu zametl pod koberec. A v deníku Právo Kateřina Klasnová slibuje, že torzo Věcí Veřejných podpoří i návrhy opoziční ČSSD, pokud budou „odpovídat programovým prioritám strany“, protože VV chtějí být „konstruktivní opozicí“.Snad už ani ne, míní dnešní DJ.Radši si dejme něco pro radost. Progresivní architektonické studio Tiago Barros přišlo s novým způsobem, jakým by se měl New York, jenž kvůli nedostatku místa na ulici a ceně metru čtverečního roste do výšky, vyrovnat s přemisťováním lidí po městě. Navrhlo síť výškových mostů mezi mrakodrapy. Zatím jen pro pěší a cyklisty a je to pouze nápad - byť vlastně nijak překvapující vzhledem ke struktuře NYC -, vizualizace ale vypadá velkolepě a nabízí fantaskní pohled jak z Bessonova Pátého elementu. Kdo máte zájem, klikněte sem a jeďte dolů na stránku.

10:05
Kradou se už i mostyAsi tak by mělo znít nadávání našince na poměry, že se všude krade a korumpuje a dneska vám ukradnou i most. Nicméně stalo se. Servery informují o nezvyklé krádeži na Sokolovsku, kde skupina - asi, jeden by to nezvládl - zlodějů postupně rozmontovala a poté odnesla desetitunový železniční most. Jednalo se o čtyři metry dlouhou ocelovou konstrukci z roku 1901 na uzavřené trati mezi Loktem a Horním Slavkovem. Navíc bylo odcizeno ještě dvě stě metrů kolejí a také šrouby.Mluvčí karlovarské krajské policie Martina Hrušková pro deník Právo ujistila občany, že „krádeží kolejí a železničního mostu se zabýváme a pátráme po osobách, které byly na místě kontrolovány.“ Ufff.Tak a teď trochu radosti ze života, Movin´On Up.

10:38
Přitahují Dalajlámu ženy? „Ale samozřejmě“Tibetský duchovní vůdce poskytl obsáhlý rozhovor televizi CNN, v němž se mimojiné vyjadřuje k takzvanému arabskému jaru, k tomu, kdo ze světových státníků ho nejvíce zasáhl jako člověk a odpovídá i na otázku Pierse Morgana, zda se někdy cítí být přitahován ženami. „Ale samozřejmě,“ říká Dalajláma. „Pak si ale řeknu, že žena je příliš mnoho problémů a příliš mnoho neslušností.“ Kdo chcete, celé video zde.    

11:28
Česká vláda se opět dostala do The EconomistNenáviděná, ale stále u moci. Takové je sdělení textu na stránce britského týdeníku The Economist, který věnuje poslední příspěvek na blogu Eastern approaches Nečasově vládě. Autor píše, že strany vládní koalice jsou kvůli skandálům a hádkám mezi sebou nenáviděné voliči, přesto si většina Čechů dle průzkumů přeje zachování současného kabinetu. Článek mimojiné cituje komentář kolegy Marka Švehly z aktuálního čísla Respekt. Celý text Economistu zde.Když člověk zapátrá v paměti nebo v archivu, dojde k závěru, že Češi mají v Economistu slušně divokou pověst. Pokud časopis o Česku píše, buď je to o „protivném staříkovi“ na Hradě nebo zdejší „prohnilé partokracii“, případně o kolibřících a mazáncích. Klasik by řekl, že lepší špatná reklama než vůbec žádná, otázkou je, jestli to platí i pro státy, které si nárokují pozici na čele „peletonu vyspělosti“ (termín ministra průmyslu Kuby mimochodem). A zase trocha hudby, Mc Solaar, Nouveau Western.

12:05
Senát požádal o záchranu Lázní KyselkaÚsilí hrstky neúnavných bojovníků za záchranu Lázní Kyselka slaví úspěch. Horní komora parlamentu dnes vyzvala krajský úřad Karlovarska, aby se zasadil o okamžité provizorní zabezpečení památkově chráněných objektů v areálu a s vlastníky budov by měl připravit smysluplný projekt využití budov. Ministerstvu kultury pak senátoři doporučili, aby prosadilo požadavky na sanaci areálu a ustavilo kontrolní skupinu složenou ze zástupců dotčených stran a také parlamentu. Senátoři tak rozhodli na podnět petice proti devastaci lázeňského areálu, kterou dosud podpořilo téměř devatenáct tisíc lidí.O zkáze lázní v majetku Karlovarských minerálních vod a partnerské firmy CTS Duo Respekt několikrát psal, pro zájemce například Česká kyselka či Odcizení v údolí Mattoni.

12:40
Jemně popolední songK tanci, Moby.

13:15
Charles Taylor byl uznán vinným za válečné zločinyHaagský tribunál pro Sierru Leone uznal dnes bývalého liberijského prezidenta Charlese Taylora vinného z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti během občanské války v Sieře Leone v 90. letech. Taylor byl coby nejvyšší velitel liberijských jednotek obžalován z jedenácti těžkých zločinů včetně vražd, najímání dětských vojáků, zotročování a znásilňování.„Senát shledává, že žaloba dokázala obvinění vztahující se na válečné zločiny nad jakoukoliv pochybnost," uvedl předsedající soudce k jednotlivým bodům porušení práva a mezinárodních úmluv. Obžaloba naopak nedokázala, že jednotky řádící v Sieře Leone byly pod přímým vlivem Taylora a že exprezident naplánoval invazi do Sierry Leone. Taylor byl také zproštěn obvinění z terorismu.Dnešním dnem začalo obšírné čtení obžaloby a nález soudců ve všech jejích bodech. Konečný verdikt by měl být vynesen zhruba za dva měsíce. Čeká se, že soud čtyřiašedesátiletému Taylorovi uloží trest několika desítek let vězení, tedy doživotí.Proces v Haagu trval pět let, během nichž soud vyslechl 115 svědků. Taylor veškerá obvinění popřel. Tvrdil, že naopak přispěl k mírovému řešení konfliktu v Sieře Leone a obžaloba je politicky účelová.Mezinárodní spravedlnost ušla od 90. let notný kus cesty. Lavinu spustily hrůzy balkánských válek a přišlo ICTY, soudní tribunál pro genocidu ve Rwandě, pak Kongo, Sierra Leone, Mezinárodní trestní soud vydal zatykač na súdánského diktátora al-Bašíra, na Kaddáfího syny, etc. Dobře tak. K tomu 7 seconds.

13:55
Medveděv se vyjádřil k zatčení Pussy RiotRuský prezident Dmitrij Medveděv poprvé po několika měsících mlčení zareagoval na guerillovou akci punkové kapely Pussy Riot v chrámu Krista Spasitele. „Nebudu celou záležitost soudit z právního hlediska. Vždycky jsem se snažil vyhýbat se právním úsudkům. Posoudím to jako člověk věřící a to tak, abych nikoho neurazil. Podle mého účastnice akce dostaly to, s čím musely počítat,“ pronesl Medveděv před skupinou novinářů, jenže chtěli znát názor na zatčení několika členek dívčí kapely, která se stala symbolem oklešťování svobody projevu v Rusku.„Vězení?“ zeptal se Medveděva trochu nejistě jeden z novinářů. Všichni s napětím čekali, co mu prezident odpoví. „Popularitu,“ odpověděl Medveděv po krátké odmlce.Jak to číst? Snad tak, že Medveděv nebude do práce ruské justice a policie zasahovat víc než běžně zasahuje. Otázka ovšem je, co s Pussy Riot udělá Putin, až se opět ujme prezidentského křesla.Pussy Riot v akce zde.

14:53
Novináře terorizovali kvůli práci, sám pak dostal trestTřebíčský novinář František Ryneš dostal pokutu za to, že bezpečnostní kamerou zachytil útočníky, kteří mu rozbíjeli okna kvůli jeho žurnalistické činnosti. Soud mu vytkl, že nenahlásil kameru na úřad, píše server iHned.cz a přináší neuvěřitelný příběh.Neznámí útočníci napadli Ryneše šestkrát – několikrát mu rozbili okna dlažebními kostkami, jednou jej dokonce shodili do řeky. Místní novinář a tehdejší vydavatel Horáckých novin, který kritizoval obchody tamní radnice, si proto na podzim 2007 před dalším útokem na dům nainstaloval bezpečnostní kameru. Ta útočníky zachytila a policie je vzápětí i obvinila. Jedním z nich byl bývalý člen třebíčské ODS Josef Truhlář, na jehož kriminální minulost Ryneš dříve upozorňoval.Jenže jediný, kdo byl potrestán, je nakonec sám Ryneš. Soud nezřetelný záznam z kamery neuznal jako důkaz a útočníky – ač se jeden z nich původně přiznal – osvobodil. Navíc Úřad pro ochranu osobních údajů Rynešovi vytkl, že mu neohlásil instalaci kamery, a vyměřil mu pokutu za neoprávněné shromažďování osobních údajů. „Soud přisvědčuje žalobci, že jeho počínání bylo logické a odůvodněné a chápe celou situaci, ale je třeba postupovat podle zákona,“ uvedla k tomu soudkyně Naděžda Řeháková.Klobouk dolů před odolností Františka Ryneše, jiný na jeho místě by se už stěhoval nebo minimálně věšel žurnalismus na hřebík. Regionální novináři to mají neskonale těžší než ti v celonárodních médiích nebo ve velkých městech, kde se lze ztratit v davu anebo opřít o silné nadnárodní vydavatelství. Vysvětlení soudkyně Řehákové je neuvěřitelné. Kam se ztratil princip přiměřenosti v používání práva, který stojí nad fachidiotským čtením zákonů?

15:52
Zisk Deutsche Bank se prudce propadl kvůli dluhové kriziDeutsche Bank, největší retailová německá banka a symbol poválečného ekonomického úspěchu země, oznámila až 35 % pokles zisku v prvním čtvrtletí letošního roku. Na vině je nedostatek peněz na finančních trzích kvůli dluhové krizi v Evropě, spořivost Němců očekávajících horší časy a také změny ve vrcholném managementu banky. Deutsche Bank utržila v prvním kvartálu zisk 1,4 miliardy eur, přičemž ve stejné době před rokem to byly dvě miliardy.Zas taková tragédie to není, banka stále vydělává. Always look on the bright side of life…

17:10
Doživotní imunita zákonodárců zůstaneSenát před několika minutami zamítl návrh zákona na zrušení doživotní imunity zákonodárců a ústavních soudců. Nově měli být podle poslanecké ústavní novely chráněni jen po dobu mandátu. Pro předlohu ale hlasovalo jen 27 senátorů, neprošla o dva hlasy. Doživotní imunita poslanců, senátorů a ústavních soudců tak bude zachována.Díky. Chvíli to vypadalo, že novela projde. Chvíĺu áno, chvíĺu nie.

17:48
Německo zvažuje bojkot fotbalového šampionátu kvůli TymošenkovéNěmecký prezident Joachim Gauck na protest proti údajným represím vůči vězněné ukrajinské expremiérce Juliji Tymošenkové nepojede na květnovou návštěvu Ukrajiny a zpochybnil také cestu do země v červnu na fotbalové Euro, na němž přitom bude německý tým favoritem.Gauck reagoval nečekaně razantně. Němečtí prezidenti ruší zahraniční návštěvy jen výjimečně. Naposledy tak učinil v únoru 2011 Christian Wulff, který odřekl cestu do Bahrajnu kvůli tvrdým zákrokům místních bezpečnostních jednotek proti demonstrantům.Tymošenková je momentálně ve vězení za údajné překročení pravomocí v době její vlády a trpí vážnými zdravotními problémy. Západ má podezření, že její léčba účelově neprobíhá správně. Během víkendu byla expremiérka převezena do nemocnice a ze strany stráží byla údajně vystavena fyzickému násilí.Gauckovi respekt!

18:03
Rozlučka s Going To TownDnešní DJ se loučí, přeje pěkný zbytek dne a na cestu roztáčí poslední kotouč. Tu jsou Afghan Whigs.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].