Hezký den s Valentýnem
Hezký den s Valentýnem • Autor: Karel Cudlín


08:00Dobré ráno s Valentýnem na Vyšehradě

Dnes je 14. února, to znamená svátek všech zamilovaných. Kdo ho slaví, nechť si ho užije, třeba touhle písní Fidelity a nebo ještě tímto songem How Can U Luv Me. Reportáž ČRo nabízí oslavit svátek přímo před ostatky sv. Valentýna v barokním relikviáři na vyšehradské farnosti.

Dnes bude zataženo, minus jeden stupeň a sem tam zasněží a někde i nasněží. Před 68 lety byla poprvé v průběhu 2. světové války bombardována Praha, o čtyři roky později se poprvé sešel izraelský parlament a v roce 2005 spatřil světlo světa youtube.com. 14. února 869 zemřel věrozvěst Cyril. Ale o něm až později.

08:35Příprava amnestie bez právníků

Na přípravě prezidentské amnestie se nepodílel žádný právník, říká ředitel politického odboru prezidentské kanceláře Ladislav Jakl. Zapojení práníků přitom prý nebylo ani nutné, ani žádoucí. „U parametrů podle mě vůbec žádný právník ani nemá co dělat. To je občanské a politické rozhodnutí. Zatímco právníci na to koukají právě z pohledu justiční mašinérie, proti které je i institut milosti a institut amnestie vlastně namířen,“ řekl ČRo Jakl.

Tak tady to máme. Tak to už ty kozlové opravdu mohou být zahradníky.

Jabloně od Zrní 

09:23ČT modernizuje své webové stránky

Česká televize od 1. března spustí novou podobu své hlavní webové stránky, které mají být přehlednější a mají odkazovat na weby jednotlivých programů.

„Stávající hlavní stránka www.ceskatelevize.cz je poměrně dost dlouhá a některé prvky v dnešní překotně se vyvíjející době rychle stárnou,“ řekl ČTK ředitelka divize Nová média Pavla Kvapilová. Nový web přehledněji nabídne lidem oblasti, které je zajímají.

Na podzim čekají velké grafické úpravy stránky ČT Sport a ČT24.

10:07V lasagních kůn převalský z Černobylu

Sága o koňském mase v masových produktech nekončí. Máme tu další zprávu, a to, že v lasagních může být i kůň převalský z Černobylu.

EU dnes vyzvala všechny členské státy, aby prováděly namátkové kontroly masových produktů, počínaje 1. března po dobu třěch měsíců. Kontroly by měly vycházet z testů DNA zpracovaného hovězího.

DJ skorovegetarián by si myslela, že maso je maso, a zda z krávy nebo z koně, jaký je v tom rozdíl. Ale věc je složitější, jak DJ upozornil věrný čtenář této rubriky: „U koní je to tak, že se prý koňům, kteří nejsou chováni na maso, předepisují léky, které by prý měly být pro člověka ještě škodlivější než ty, které běžně konzumujeme s hovězím a s tzv. kuřaty.“ Navíc je tu ještě etické hledisko, že…

Wild Horses 

10:49Náramky pro vězně už od léta

Systém elektronických náramků, které mají sledovat pohyb odsouzeného, se má konečně rozběhnout v létě. Probační a mediační služba právě připravuje podmínky tendru na dodavatele systému. Zákoník zavedl tento typ trest ujiž před třemi lety.

"Protože domácí vězení by se mělo ukládat lidem, u kterých je předpoklad, že to budou dodržovat. To se nemá ukládat lidem, o kterých si budeme myslet, že to budou porušovat. To je zbytečné,“ řekl Pavel Šámal, autor normy.

DJ tento alternativní druh trestu vítá, ušetří to našemu vězeňství mnoho peněz. Ačkoli nedávno vězení také ušetřila, že… A to tím, že se propustily tisíce vězňů…

Runaway

11:28Výročí Cyrilovy smrti

Dnešek připomíná smrt mnicha Cyrila neboli Konstantina, který do spolu se svým starším bratrem Metodějem neboli Michalem přišel na Velkou Moravu v 863, aby zde vykonali misii, prosadili staroslověnštinu jako bohoslužebný jazyk a vytvořili písmo hlaholici.

Svátky světců se nejčastěji slaví v den úmrtí světců. Původně se tedy měl svátek Cyrila a Metoděje slavit právě v únoru, ale v zimě by prý nikdo nevyšel z domu, tak se začalo uvažovat o květnu, ale to zas je doba, kdy lidé pracovali na polích, takže se nakonec zvolilo zcela umělé datum 5. červenec. Bez ohledu na Jana Husa. Už ale byly sklizená sena a ještě nezačaly žně.

Pravoslavná církev přesto svátek Cyrila a Metoděje slaví 24. května.

July

12:17Spletl si přítelkyni se zlodějem?

Zprávou číslo jedna hlavních světových médií je smrt přítelkyně jihoafrického atleta Oscara Pistoriuse. Třicetiletá modelka Reeva Steenkamp byla dnes fatálně postřelena v domě Pistoriuse. Příčiny zastřelení zatím nejsou jasné, spekuluje se, že si ji slavný paralympik mohl splést se zlodějem nebo s Valentýnským překvapením. Beznohý atlet má na svém kontě širokou škálu atletických úspěchů - s protézami závodil i s běžci bez postižení. Loni soutěžil na paralympiádě.

JAR je nechvalně proslulá vysokou kriminalitou a vysokým výskytem zbraní. Podle South African Gun Association vlastní zbraň 2,5 milionu Jihoafričanů, v zemi koluje kolem 5 milionu zbraní, spoustu z nich nejsou vůbec registrované.

O nemocech jihoafrické společnosti ženské rapové trio Godessa - Social Ills

13:11Zenit proti Liverpoolu v Petrohradě

Ruský fotbalový tým Zenit si to dnes rozdá s anglickým fotbalovým týmem Liverpool. Angličané ještě před odjezdem vyjádřili silné znepokojení nad možnými rasovými problémy. Fanouškové Zenitu se totiž řadí mezi nejagresivnější „hooligans“. Vloni jimi vydaný manifest Selekce-12 volá po tom, aby se do ruských fotbalových týmů nepříjímali fotbalisté tmavé pleti.

„Tým je z Petrohradu a tady žijou většinou běloši, tak proč bychom měli mít v týmu černochy,“ řekl bez obalu korespondentce BBC obyvatel Petrohradu a fanoušek Zenitu v jednom. Ne všichni s ním ale souhlasí. „Už je to taková tradice a jsou to vynikající hráči, tak proč by nemohli u nás hrát,“ říká jiný obyvatel druhého největšího města Ruské federace. Bezpečnost zápasu zajišťuje přes 1200 přílušníků bezpečnostních sil.

Krasnoznamennaja divizija imeni mojej babuški: Toaster

13:57Sparta vs Chelsea v Praze

I Prahu dnes čeká zásadní fotbalový zápas. Pražská Sparta se utká s anglickou Chelsea. Zápas navštíví až dvacet tisíc návštěníků, policie už nyní monitoruje pohyb fanoušků obou týmů v ulicích města Prahy.

Nějaké odhady, jak zápas dopadne? DJ tipuje 1:1.

Všichni hrajou dobře, jen my hrajem špatně

14:30Rychetský: Jaklovy výroky radši bez komentáře

Lidovky.cz přináší vyjádření vybraných právních odborníků k výrokům Ladislava Jakla týkajícím se prezidentské amnestie. Tady je alespoň jedno za všechny:

„Tvrzení pana Jakla, že amnestii nepřipravoval žádný právník, je lepší nechat bez komentáře. Jsem velmi překvapen. Nikdy jsem se nesetkal s tím, že právní akt amnestie by mohl připravovat někdo jiný než právník,“ říká Pavel Rychetský.

Skyline: It's Up To You

15:09Nekonečná telenovela traumatizuje Slovensko

Slovenský parlament dnes zamítl žádost opozice zažalovat slovenského prezidenta Gašparoviče za to, že rok a půl nebyl schopen jmenovat Jozefa Čentéše generálním prokurátorem. Strana SMER má v parlamentu většinu, takže obžaloba byla od začátku odsouzená k neúspěchu. Podle poslanců SMER prezident vykonává svůj úřad podle nejlepšího svědomí. 

Jozefa Čentéše do funkce generálního prokurátora zvolila už vláda Ivety Radičové. O volbu se však vedou spory. Prezident tvrdí, že volba nebyla férová, a navíc prý Čentéš není vhodným kandidátem. Opozice má za to, že průtahy prezident porušuje ústavu, proto ho chtěla zažalovat. Tamní média o kauze, která se táhne měsíce, píše jako o „telenovele, která traumatizuje zemi“.

O slovenské justici psal nedávno kolega Martin M. Šimečka.

Moja reč: Slovensko

15:51Největší pokles prodeje zaznamenal loni Blesk

Je to už všem dobře známá pravda - tištěných novin se rok od roku prodává čím dál méně. Za loňský rok se prodalo milion výtisků deníků, asi o 105 tisíc výtisků méně než rok předtím.Za posledních pět let prodej výtisků klesl o půl milionu.

Podle článku na Lidovky.cz nejlepší výsledky loni vykázaly Lidové noviny (prodej nižší o 4,2%). Největší propad v prodeji zaznamenal Blesk (12,2%). Prodej HN klesl loni o 5,9 procent.

Deníkům přejeme co nejdelší přežití. Prodeje klesají, ale stále jsou mezi námi ti, kteří si život bez nich nedokážou představit. Třeba dnešní DJ.

Gaia Mesiah: Maňana. Autorem videoklipu Vladimír Morávek.

16:30Z pomazánkového másla bude Tradiční pomazánkové

Ministerstvo zemědělství přišlo s náhradním názvem pro Pomazánkové máslo, jež České republice loni nařídil přejmenování Soudní dvůr EU.

Sporné slovo máslo, kvůli kterému bylo nutné výrobek přejmenovat, se podle návrhu ministerstva vypustí a přidá se slovo tradiční. Návrh na přejmenování prochází vnějším připomínkovým řízením. Pokud návrh projde, budou ho muset dodržovat všichni výrobci. 

Long Road To Ruin od Foo Fighters

16:51Nespokojenost s ministryní Hanákovou i ve vlastních řadách

Na hlavu ministryně kultury Aleny Hanákové se snáší kritika nejen od umělců a kulturní veřejnosti, ale už i z vlastních řad. Hanáková sice stále zůstává šéfkou resortu, ale už se začala hledat možná náhrada, a pomáhají v tom podle ČTK i její kolegové z TOP 09.

Neoblíbenost si Hanáková vysloužila zejména personálními změnami v Národním divadle.

Spekuluje se, že neoblíbenou ministryni by mohl vystřídat bývalý ředitel Ivo Mathé. Ten však tuto spekulaci okomentoval slovy: „Je to vysoko ve vzduchu, až ve stratosféře.“ Asi moc dobře ví, jak těžké je být šéfem resortu v době, kdy se snižují dotace, navíc kultura nebude nikdy patřit k prioritám jakékoli vlády. Bohužel. 

17:12Na sv. Valentýna proti násilí na ženách

V dnešní den sv. Valentýna, kdy si lidé mají vyjadřovat lásku, se v několika zemích po celém světě protestovalo proti násilí na ženách. Do ulic vyšly tisíce lidí v Indii, Nepálu, Afghánistánu, na Filipínách a Austrálii. Chtěly tak poukázat na to, že v leckterých zemích mají ženy podřadné postavení a násilí na nich páchané nikdo neřeší.

Hearts a Mess a nedávno Grammy oceněný Gotye 

17:52Sv. Valentýn s ruském divadle: Líbejte se a dostanete lístek zdarma

Originálním způsobem se rozhodli oslavit dnešní svátek zamilovaných tvůrci v moskevském divadle Gogol, v němž nyní působí filmový a divadelní režisér Kirill Serebrennikov (mimochodem včera na ČT2 dávali jeho vynikající film Den v Jurjevu). Pár jakéhokoli pohlaví, který se políbí během dnešního dne před divadelní kasou a nechá se k tomu vyfotit pokladníkem, dostane dva lístky na koncert Love is… gratis.

Víc než originalitu v tomto případě dnešní DJ obdivuje odvahu divadla, jelikož akce neslouží jen k oslavě lásky a zamilovanosti a jiných vřelých citů, které k sobě lidé chovají, ale taky trochu jako bojkot kontroverzního „zákona o zákazu propagandy homosexuality mezi dětmi“, nedávno schváleného Státní dumou v prvním čtení. Ostatně fotka na facebookovém profilu režiséra Serebrennikova je víc než výmluvná

Touto zprávou se dnešní DJ loučí. Děkuje za pozornost a přeje všem inspirativní večer.

Pro romantiky píseň od Joseho Jamese Desire, pro ty méně romanticky založené od stejného autora vynikající song Park Bench People

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte