Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Čtvrtek 21. 10. 2010

Kuba - ostrov nesvobody • Autor: Milan Jaroš
Kuba - ostrov nesvobody • Autor: Milan Jaroš

07:56
Dnešní DJ vám přeje dóóóóóóóóóóóóbré ráno!A na úvod vám pustí jednu pěknou písničku o tom světě, do kterého jsme se právě probudili.

07:58
Čína zpomalila. Čím se teď má dnešní DJ inspirovat?!Čínská ekonomika ve třetím čtvrtletí podle předpokladů zpomalila růst na 9,6 procenta z 10,3 procenta v předešlém čtvrtletí. Inflace sice na konci čtvrtletí zrychlila na nejvyšší úroveň za 23 měsíců, růst průmyslové produkce však byl v září mírně pomalejší. Tolik čerstvá zpráva novinek.cz.Autor těchto řádků v citovaných číslech nevidí moc velký rozdíl, pokud by on sám zpomalil svůj růst - třeba profesní - o 0,7 procent, a udržel se těsně pod desítkou, pořád by mu to přišlo bezva. Ale co, vyhrnem si všichni rukávy a půjdem pěkně na to, jak nás vyzývá jedna pěkná motivační písnička.

08:13
Ministři vlády České republiky mají trojky.Ano, je to tak, vláda má za sebou sto dnů takzvaného hájení. A protože už hájená není, dá se do ní strefovat. S anketou v tomto duchu dnes přichází idnes.cz zde. Vyplývá z ní, že podle čtenářů serveru si nejhorší známku zaslouží Radek John (4,23), nejlepší pak Jiří Pospíšil (2.56). Průměrnou známkou je trojka,  té se svými 2,59 blíží dokonce i Karel Schwarzenberg, kterého přitom mají všichni rádi.Autor těchto řádků není překvapen: jsme národ kritický a přísný, co se známkování týče, marně bychom hledali konkurenci. Ministrům pak posílá jednu pěknou antiučitelskou písničku.

08:30
Dnešní den bude studený a dlouhonohýAutor těchto řádků se snažil zjistit, kolik je venku stupňů, a jak je po ránu zmatený, místo na dvůr se podíval na internet. Díky čemuž ovšem přišel na to, že má dneska svátek Brigita a od té zná jednu moc pěknou dlouhonohou písničku.

09:03
Šedesát miliard dolarů za zbraně je hodně. Nebo málo?Ministerstvo obrany USA uvědomilo Kongres o plánovaném prodeji zbraní a techniky v hodnotě 60 miliard dolarů (přes bilión korun). Navrhovaný obchod, jehož součástí jsou bojové letouny, vrtulníky, radarové zařízení a satelitem naváděné bomby, se v případě posvěcení ze strany zákonodárců stane největším svého druhu v dějinách země. Upozornil na to deník The Washington Post (WP). Pentagon chce Saúdské Arábii prodat 84 nových bojových letounů F-15, nové prvky k 70 dalších, které už Saúdové koupili dříve, 70 vrtulníků Apache, 72 kusů Black Hawk a 36 helikoptér Little Bird. Saúdská strana by rovněž obdržela systémy satelitního navádění bomb, protiletadlové střely a radarové antirakety. Obchod by mohl být uskutečněn v příštích pěti až deseti letech v závislosti na časovém rozvrhu výroby a  potřebném výcviku. Nový obchod má kromě kontraktů pro americké zbrojovky zajistit pozice USA v arabském světě a být odpovědí na íránskou hrozbu. „Americká zahraniční politika hraje o mnoho: o důvěryhodnost v regionu i zdraví leteckého průmyslu,“ citoval WP leteckého analytika Richarda Aboulafia. Více zde.Autorovi těchto řádků se líbí představa, jak někdo hraje o zdraví leteckého průmyslu. K té představě si pustí jednu pěknou válečnou písničku.

09:37
Zlaté trojky. John má dokonce pětku!Do sestavování vysvědčení vládě se pustily i Lidové noviny. Na svých stránkách zveřejnily jen nejlepšího a nejhoršího ministra, pro zbytek kabinetu si musíte zajít do trafiky. Nečas dostal dvojku s tím, že „oproti svým předchůdcům nepůsobí jako křupan“, John pětku s tím, že „na ministerské křeslo nestačí“. Více zde.Jak už autor těchto řádků dnes napsal, jsme my Češi zkrátka přísní. Ale spravedliví. Tak ještě jednu pěknou učitelskou písničku.

10:03
Zítra budou na nádraží fronty, všichni jedou do HavlbroduUž o víkendu se stane Havlíčkův Brod literárním centrem. V pátek a sobotu se zde totiž uskuteční už dvacátý Podzimní knižní veletrh, nejstarší akce svého druhu v Česku. Každoročně veletrh přiláká na patnáct tisíc návštěvníků. A co se velikosti týče, je na druhém místě hned za pražským Světem knihy. Více o akci zde.Autor těchto řádků se na veletrh nejspíš nedostane, má resty v hlavním městě. Milovníkům literatury nicméně posílá jednu pěknou spisovatelskou písničku

10:14
Timothymu Learymu by bylo devadesát. Kdyby neumřel a kdyby už bylo zítra.„Před 90 lety, 22. října 1920, se narodil kontroverzní americký psycholog Timothy Leary, který proslul zejména jako popularizátor psychedelické drogy LSD. Jeho život byl neobyčejně rušný; byl profesorem na Havardu i vězněm, byl obdivován, stíhán i zatracován,“ ohlašují dramaticky lidovky.cz. Celá zpráva zde.Autor těchto řádků si odpustí hloupé vtipy, které by zpracování a načasování textu přirovnávaly k výstupům Learyho životnímu výzkumu. A raději všem pustí jednu pěknou kyselinovou písničku.

10:36
Předčasný výlov rybníka. Kapr nepůjde na pekáč, ale před soud.Údajná úplatkařská aféra, kterou v březnu rozpoutal tehdejší prezident fotbalového klubu Bohemians Praha Karel Kapr, má první oficiální hříšníky. Podle Hospodářských novin obvinila policie brankáře olomoucké Sigmy Petra Drobisze z uplácení, Kapra a tehdejší hráče střížkovského klubu Miroslava Obermajera a Davida Zoubka z přijímání úplatku. Více zde.Autor těchto řádků to nejméně sympatické rybí postavě zdejšího fotbalového prostředí upřímně přeje. A posílá jí jednu pěknou rybí písničku.

10:47
Dnešní DJ musí na chvíli pryč. Ale vrátí se!Autor těchto řádků musí sednout na kolo a jet do práce. A pustí si k tomu jednu pěknou cyklistickou písničku.

12:26
Dnešní DJ přišel o duši! Ale už má novou, stejně černou.Ano, autor těchto řádků po cestě píchl. Za prodlevu se omlouvá a trpělivým čtenářům posílá jednu pěknou opravárenskou písničku.

12:29
Pověz mi, pověz, kde je má srnaJak informují lidovky.cz, mnichovská inscenace opery Rusalka od Antonína Dvořáka, dirigovaná Čechem Tomášem Hanusem, vyvolala vášnivé protesty ještě před svým uvedením. Ochránce zvířat naštval záměr režiséra ukazovat na scéně mrtvou srnu staženou z kůže. Opera slíbila, že na sobotní premiéře použije věrnou atrapu. Více zde.Autora těchto řádků by zajímalo, jaký rozdíl je - z čistě vizuálního hlediska - mezi věrnou atrapou a originálem. Míní, že žádný. Oběma stranám sporu každopádně posílá jednu pěknou mysliveckou písničku. 

12:37
Srna má atrapu, Srba klidPražský městský soud dnes zprostil bývalého generální sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srbu, Evu Tomšovicovou, exředitele Štiřína Jiřího Zoufala a jednatele stavební firmy Petra Langera obžaloby z třináctimiliónového podvodu při rekonstrukci zámku Štiřín. Více třeba zde.Autor těchto řádků se docela dobře dokáže vcítit do Srbových pocitů, protože ho teprve nedávno po osmi letech pustili z vězení, kde seděl za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové. Jít si po měsíci sednout znovu, to nebyla příjemná vyhlídka. Na druhou stranu neví, kdo tedy za těch ztracených třináct milionů může. Ha? Ví to někdo? Pro chvilku přemýšlení by mohla posloužit jedna pěkná vězeňská písnička.

12:54
Gross možná dluží desítky milionů. Peněz má ale víc než dostDnešní Reflex informuje, že expremiér Stanislav Gross je součástí dalšího policejního vyšetřování. Celý příběh je tak zamotaný, že ho autor těchto řádků nepochopil ani po několikerém čtení, zájemce proto odkazuje sem. Zjednodušeně se dá říci jenom to, že jde ve sporu o dvacet milionů korun, které prý Gross nezaplatil jedné paní, a Gross naopak tvrdí, že si to ta paní celé vymyslela.Autor těchto řádků dodává, že Grossovi už dlouho nevěří ani nos mezi jeho poměrně výraznýma ušima a někdejšímu premiérovi posílá jednu pěknou grossovskou písničku.

13:39
O letošních Vánocích se budou kupovat dárkyJak vyplývá z dnes zveřejněného průzkumu společnosti Univeler, Češi letos za vánoční dárky utratí víc než loni. Loni to bylo průměrně 3016, letos prý to bude 3223 korun. Více zde.Autor těchto řádků je ohromen: jestli má průzkum pravdu, tak letos musí vymyslet nějaký dárek za 207 korun. Co se tak dívá na internet, v úvahu připadá třeba Plochý šroubovák Kraftform Plus 0,8 x 4,5 x 90 mm. Ovšem komu ho dát? Poradí někdo? Pro inspiraci jedna pěkná šroubováková písnička.

13:48
Ženy dávají dvakrát víc. Co na to muži? Zlepší se?Podle další z dnes zveřejněných studií ženy věnují na charitu téměř dvakrát víc než muži. Centrum pro filantropii na Univerzitě v Indianě zkoumalo 8 tisíc domácností, ženy podle výsledků jsou prý štědřejší nehledě na výši svého příjmu.Autor těchto řádků není žádný skrblík, ale výsledky průzkumu bere jako výzvu. Nejdříve se ovšem musí zeptat nadřízených, jak jsou na tom se štědrostí oni. Všem dobrým lidem posílá jednu pěknou štědrou písničku.

13:57
Rozdává se už teď: Klausová dostala kytku, Klaus RudolfaNa dnešním slavnostním obědě v Lánech si prezidentský pár vyměnil dárky se všemi hejtmany, které si sem pozval. Aktivní byl předseda Asociace krajů Michal Hašek: Livii Klausové věnoval kytici a Václavovi Klausovi dřevořezbu s podobiznou Rudolfa II. Více zde.Autora těchto řádků zaujaly dvě věci: jednak že mají kraje asociaci, do této chvíle myslel, že podobné spolky zakládají jen holubáři nebo orientační běžci; a také netuší, proč dostal Klaus zrovna Rudolfa II. Jak známo, císařovi rodiče byli bratranec a sestřenice, jeho dědové byli dokonce bratři, což v kombinaci s jeho častými depresemi a nakažením syfilis vedlo k jeho předčasné abdikaci. Myslel to tak Michal Hašek? Klausovi autor těchto řádků každopádně posílá jednu pěknou císařskou písničku.     

14:19
Clinton neměl jen Lewinskou. Měl i kufříkZ pamětí generála Hugha Sheltona, který býval šéfem Sboru náčelníků štábů americké armády, vyplývá, že Bill Clinton během svého prezidentování ztratil přístupové kódy k takzvanému jadernému kufříku. Podle něj je marně hledal celé měsíce a to v době, kdy probíhala jeho aféra s Monikou Lewinskou. Více zde.Autor těchto řádků by tehdy nechtěl být v Billově kůži, úplně se vidí, jak zmateně běhá po Oválné pracovně, otvírá všechny šuplíky a kódy pořád nikde. Bill má štěstí, že na USA zrovna nezaútočili Rusové a hlavně že se to na něj provalilo až teď. K tomu mu autor těchto řádků posílá jednu pěknou billovskou písničku

14:42
Rudé bahno znovu útočí. Kdo zachrání Dunaj?Do potoka u maďarské obce Kolontár znovu prosakuje červený kal. Včera podle odborníků vystoupila hodnota PH v řece Marcal, do níž se potok vlévá, na 9,5, což je o 1,5 víc než přípustná norma. V potoku i řece už po nedávné ekologické katastrofě není žádný život, hrozí ale, že by mohla voda znečistit i Dunaj, zvlášť v souvislosti s aktuálními dešti. Více zde.Autor těchto řádků si znovu s hrůzou prohlíží fotografie z místa armageddonu a všem viníkům posílá jednu pěknou armageddonovskou písničku.

15:21
Kdo zabil Kennedyho? To se neví. Ale ví se, kdo málem zabil Johnsona.Krátce poté, co JFK podlehl atentátu, málem vypálil na Lyndona Johnsona tajný agent, tvrdí sám agent v knize o atentátu na Kennedyho. Gerald Blaine na novopečeného prezidenta vytáhl zbraň před jeho sídlem, nestiskl ji proto, že Johnsona na poslední chvíli poznal. Více zde.Autorovi těchto řádků se zprávě moc nechce věřit, zvlášť věta „obraz bledé Johnsonovy tváře pak Blaina pronásledoval ještě dlouho poté“ mu zní až příliš literárně. Blainemu nicméně posílá jednu pěknou kennedyovskou písničku.

15:36
Ostrov svobody má špatný název. Správně má být nesvobody.Sacharovovu cenu za lidská práva, kterou uděluje Evropský parlament, v prosinci dostane kubánský disident Guillermo Fariňas. Na cenu byl nominován ve jménu všech, kdo na komunistické Kubě bojují za svobodu a lidská práva, uvedl polský předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek. Více zde.Autor těchto řádků Fariňasovi upřímně gratuluje a posílá mu jednu pěknou disidentskou písničku.

16:14
Třicet let za žárlivost. Vydrží tak dlouho láska?Belgičanka Els Clottemansová dnes dostala třicet let za to, že své sokyni v lásce poškodila padák a tím ji zabila. V listopadu 2006 přeřezala popruhy padáku své přítelkyně, se kterou sdílela milence. Všichni tři byli členy stejného parašutistického klubu. V osudný den skočili společně, jen dva ale na zem dopadli v pořádku. Více zde.Autor těchto řádků přiznává, že představa, jak kvůli němu někdo jinému přeřezává padák, na něj na první pohled působí romanticky, méně ovšem už představa toho, co taková romantika na zemi způsobila. Přesto mu je Clottemansové trochu líto, přeci jen to udělala z lásky, že, takže ji posílá jednu pěknou parašutistickou písničku.

16:25
Dnešní DJ přistihl průzkum při lži! Data na něj nefungují! Přesto bude zastřelen.Společnost SodatSW zveřejnila průzkum, podle kterého téměř hodinu a půl z osmihodinové pracovní doby stráví lidé pracující na počítači jinak, než by si jejich zaměstnavatel přál. Což prý při průměrném platu znamená vyhození 5350 korun měsíčně. Zkoumalo se u dvou tisícovek českých firem, více zde.Autor těchto řádků přiznává, že se na něj data z průzkumu vůbec nehodí. Jednak nemá osmihodinovou pracovní dobu a co je hlavnější: na počítači, jak dnešní den krásně dokazuje, dělá jen samé užitečné věci. Pro jistotu se nicméně podíval, co by si za případnou ztrátu, kterou by Respektu způsobil, mohl jeho zaměstnavatel koupit. Hledat nebylo těžké, částka přesně odpovídá vzduchovce Crosman AIRSOURCE 2250 cal: 5,5mm včetně puškohledu. Autor těchto řádků se jde tedy nadřízených zeptat, jestli by pro ně nebyla vzduchovka s puškohledem lepší investicí, a zatím našim čtenářům pustí jednu pěknou střeleckou písničku.  

16:40
Džíny z Číny, nábojnice taky z ČínyPeking se prý snaží ze všech sil zabránit zveřejnění zprávy OSN, podle které se v západosúdánské provincii Dárfúr našlo na místech útoků na jednotky OSN dvanáct druhů nábojnic čínské výroby. Tím by Čína v Súdánu porušila zbrojní embargo. Navzdory sankcím má sice Čína právo dodávat Súdánu zbraně, ale jen tehdy, když nebudou použity ve výbušné provincii na západě země. Více zde.Autor těchto řádků moc nechápe, jak může někdo někam dodávat zbraně s tím, že budou použity jen v určité části země. Dialog: „Dobrý den, tady máte nábojnice, ale smíte s nimi jen na východ“ mu přijde poněkud absurdní. Přesto chápe, že je za prodej OSN na Čínu naštvaná a posílá jí za to jednu pěknou naštvanou písničku.

16:49
Dnešní DJ musí na poradu. Ale ještě se vrátí.Autor těchto řádků prosí o trpělivost, přestávku zkusí zpříjemnit jednou pěknou čekací písničkou.

17:55
Jede, jede mašinka, kouří se jí z hurvínka.A dnešní DJ už je zase zpátky s várkou posledních internetových novinek.Za týden ožije po sedmnácti letech lokálka z Velkého Března do Zubrnic na Ústecku. Píše o tom idnes.cz s tím, že je to první lokálka v Česku, kterou převzali kompletně do své péče fanoušci železnice. Vlak pohání motorový vůz, kterému se přezdívá hurvínek. Více zde. Autor těchto řádků zná několik lidí, kteří milují vlaky tolik, že si pamatují nejen typy jednotlivých souprav, ale dokonce i kam a kdy přesně jezdí. Jim a všem dalším obdivovatelům všeho na kolejích posílá jednu pěknou železničářskou písničku.

18:02
Dnešní DJ se s vámi loučí……a jako obvykle vám přeje pěkný zbytek dne a to nejen cekovi, igorovi a mkrimu, kteří ho dnes podpořili v jeho těžké práci. Ta se pomalu chýlí ke konci a autor těchto řádek se tak cítí neobyčejně svobodně. Všem lidem dobré vůle proto posílá jednu pěknou svobodnou písničku.Tak zase někdy!
jhv

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].