Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Čtvrtek 14. 10. 2010

Quo vadis, Praha? • Autor: Karel Cudlín
Quo vadis, Praha? • Autor: Karel Cudlín

07:47
Další dobré ráno s chilskými horníkyDalší ráno vstávání s chilskými horníky. Všech 33 důlních pracovníků je již na povrchu zemském, v objetí svých bližních, prezident Piňera už nejspíše zpátky v prezidentském paláci La Moneda a stovky novinářů z celého světa balí kufry. Před odjezdem prezident ještě stačil prohlásit, že Chile už není stejnou zemí jako před 69 dny, že je teď silnější a sjednocenější. Byť si nemohl pomoci a svou politickou polívčičku ohřával cotošlo, Chilané tuto emociální sjednocovací akci potřebovali jako sůl, neb jim v hlavě doznívá série zemětřesení, která zemi stihla letos na jaře.Nestává se příliš často, aby světová média doslova pohltila jedna dobrá zpráva, jakou nakonec vysvobozování horníků bylo. Mediální pozornost se některým může stát lehce přemrštěná, na druhé straně, kdo by si uprostřed četných zpráv o katastrofách, hádkách politiků a doznívající krizi nechtěl přečíst zas jednou něco pozitivního, dojemného, a to všechno s relativně šťastným koncem? (Relativně proto, že se ještě neví, co devětašedesátidenní pobyt v pekle s horníky udělal).Práce horníka patří k nejnebezpečnějším na světě a tato vysvobozovací mega-akce, kterou mimo jiné jen tak někdo netrumfne, otevřela otázku pracovních podmínek všech horníků na celém světě. Je jasné, že pokud se něco podobného stane čínským nebo jihoafrickým horníkům, tamní vlády se mohou už nyní připravit na to, že je budou všichni srovnávat se zásahem chilské vlády.Mezi zachráněnými havíři byl i jeden Bolivijec, který údajně prohlásil, že se tam dole cítil jako Chilan, jelikož se mu dostávalo stejného zacházení. To by mohlo napomoci zlepšení poměrně vyhrocených chilsko-bolivijských vztahů, které od 19. století nejsou zrovna na dobré úrovni, předpokládají experti.Takže, vítejte ve dni dobrých zpráv!

08:41
Aisha má nový nosVaše DJka se rozhodla, že vám dnes bude předkládat vesměs pozitivní zprávy. A jelikož nenašla žádnou z domácího prostředí, zde je další ze zahraničí.Afghánská dívka Aisha, kterou vlastní manžel, člen tamního Tálibánu, znetvořil, má nový nos. O ten a ještě uši mladá žena přišla kvůli tomu, že se snažila utéci násilnickému manželovi a jeho neméně násilnické rodině.Dívku, těsně po znetvoření, před časem použil americký týdeník TIME na své přední straně s titulkem: Co se stane, když opustíme Afghánistán? Obálka vyvolala bouři nevoli kvůli tomu, že znetvořenou dívku prý využívá k ospravedlnění pobytu západních vojsk na území Afghánistánu.Nový nos pohledné Aishe zaplatila a zajistila kalifornská nadace Grossman Burn, která se angažuje v kampani proti násilí na ženách.

10:08
Být starostou v Praze se vyplatí. Ale jak komuPodle dnešních HN být starostou v Praze je výnosný bysnys. Ale jen pro některé špičky ODS. HN podle majetkových přiznání zjistily, na kolik si starostové ze 14 městských částí přijdou. A mezi výdělky jsou nebetyčné rozdíly.Stačí mít zajištěný post v nějaké městské společnosti a milionové odměny jsou vaše. Takový starosta Prahy 5, Milan Jančík, si ve firmách za jediný rok vydělal 2,7 milionu Kč. A starosta Filip Dvořák z Prahy 1 si vloni trochu zapodnikal v řízení developerských projektů a vyneslo mu to rovných 12,5 melounu. Mrkvičku ostrouhal starosta Prahy 8, jelikož dlouho neměl zajištěné místo v představenstvu nějaké městské společnosti.„Ví Bůh, podle čeho se posty v městských společnostech dělí. Podle politických zkušeností to ale asi není, třeba já jsem starostou už deset let a až nedávno jsem uspěl,“ řekl HN Josef Nosek, jenž od letošního května sedí v představenstvu dopravního podniku.Tady našim pracovitým starostům posíláme jednu angažovanou písničku s příznačným názvem Mr. Politician.

11:09
Japonsko se zastalo čínského disidenta Liu Siao-paJaponský premiér Naoto Kan se nečekaně zastal čínského disidenta Liu Siao-pa, kterému tento týden byla udělena Nobelova cena míru.„Z pohledu lidských práv, která by měla být dodržována na celém světě, i v Číně, je záhodno, aby byl Liu Siao-po propuštěn,“ řekl doslova Naoto Kan. Nevydal ale žádné oficiální prohlášení. Názor premiéra země vycházejícího slunce přichází dva dny poté, co se Japonsko s Čínou dohodlo na urovnání sporu o oblast ve východočínském moři, kterou si obě strany dlouhá léta nárokují.Udělení Nobelovky čínskému bojovníku za svobodnější Čínu, který toho času pyká za své názory na současný čínský režim ve vězení, čínskou vládu přirozeně a značně popudilo.

11:17
Vyhrajte cenu za sociální inovaciRespekt institut hledá nejlepší nápady, jak za pomoci internetu nebo mobilu řešit problémy, které nás trápí, otravují, anebo vytvářet něco nového. Social Innovation Camp nabízí šanci zrealizovat nápad, který reaguje na sociální potřeby současné společnosti.*Přihlas sebe nebo svůj nápad do 15.10.2010 a vyhraj hlavní cenu!* Více informací o projektu ZDE.

12:01
Jsme pracovitější, než zbytek Unie aneb běžte se ven proskočitPodle průzkumu mezinárodní personální firmy Reed Specialist Recruitment je pracovní doba v Česku třetí nejdelší v Evropské unii. Čech či Češka zůstává v práci průměrně 42,9 hodin týdně.Průzkum zkoumal změny v zaměstnávání za posledních padesát let. Revoluci údajně podle dotazovaných přinesl vynález emailu, bez kterého si svůj nejen pracovní život nedokáže představit polovina respondentů. A co víc, téměř třetina lidí si svou práci nedokáže představit bez flirtování a žertování přímo na půdě zaměstnavatele.Studie navíc tvrdí, že Češi během pracovní doby málo obědvají. Dvě pětiny zaměstnanců v ČR údajně neopouští kancelář a obědvají nad pracovním stolem.Takže nyní servírujeme k obědu jednu uvolňovací písníčku o banánech. Nechte se jí inspirovat, opusťte kancelář a vyběhněte se ven proběhnout. Pozor, video-klip obsahuje jemně provokativní záběry.

13:18
Výstava unikátních pravěkých trámů - možná už za dva roky!Sotva je vytáhli, už je povezou do Švýcarska. Jedná se o unikátní pravěké dřevěné konstrukce, které nedávno našli archeologové na hoře Vladař na Karlovarsku. Vědci zjistili, že konstrukce byly součástí vodní nádrže a že byly zhotoveny po roce 463 před naším letopočtem.Koordinátor projektu Petr Pokorný neváhal nález označit za „unikátní nejen v evropském, ale i celosvětovém měřítku“.A protože Česko nemá patřičně vybavené laboratoře, kde by se trámy mohly zakonzervovat, budou muset na rok do švýcarského Lausanne. Po roce by se však měly vrátit zpět domů. Archeologové slibují, že trámy do dvou let vystaví pro veřejnost.A tak si na počest unikátních trámů dejme tuto optimistickou písníčku, která není o trámech, ale trámy v ní hrajou důležitou roli.

14:25
Román o židovské identitě a s hrdinou s českým jménem vyhrál letošní Man Booker PrizeProměny židovské identity je hlavní téma románu, který byl tento týden oceněn prestižní Man Bookerovou cenou ve Velké Británii.Vítězství knihy Finklerovská otázka (The Finkler Question) Howarda Jacobsona mnohé překvapilo. Ale nemělo by, jelikož autora si už dlouho považuje nejen čtenářstvo, ale i akademická obec, jen se mu nikdy nepodařilo vyhrát žádnou významnější cenu.Předseda komise Man Booker Prize, básník Sir Andrew Motion, vyjádřil spokojenost nad tím, že konečně Howard Jacobson získal to, co mu patří. „Knihy Howarda Jacobsona jsou velmi chytré a vtipné a tahle je obojí. Je ale také zvláštním způsobem smutná a melancholická.“V pořadí jedenáctá kniha Howarda Jacobsona pojednává o tom, jaké to je být Židem v dnešní Británii. Hlavními hrdiny jsou tři kamarádi, jeden z nichž má české jméno - Libor Ševčík.Za výhru 50 tisíc liber plánuje Jacobson koupit své manželce novou kabelku. „Víte, kolik dneska stojí kabelky?“ dodal spisovatel se smíchem.P.S. Žádná z knih tohoto autora zatím nebyla přeložena do češtiny. Pokud se tak stane, doufejme, že nakladatelství název nepřeloží nesprávně po vzoru ČTK a následně všech českých deníků - Finklerova otázka.

15:13
Hrajeme na přání A nyní jedno odpočinkové intermezzo: píseň pro Igora od Tata Bojs s báječným Ahn Trio.

15:38
Co Praze schází a co přebývá? Debatujte s námiJakým směrem by se měla vyvíjet Praha? Co by se zde mělo zlepšit? Čeho se v Praze nedostává a čeho přebývá?Julie by chtěla „možnost aktivní účasti na jednáních zastupitelstev“ a Danny by rád měl Prahu zelenou jako Mnichov, kde dlouho žil, dočteme se na našem speciálním serveru.A zatímco Beatsy v české metropoli za největší problém považuje „mafii, ruské matrjošky, bordely a kasína a restaurace s arogantní obsluhou vůči česky mluvícím zákazníkům“, tRestovi se nelíbí město uzpůsobené hlavně pro automobily.Přidejte se i vy k naší debatě, do které byli pozváni všichni kandidáti na pražského primátora. Pozvánku zatím přijala jen Petra Kolínská.

16:22
Čínské podnikatelky nejbohatšími ženami na světěNejbohatší podnikatelkou na světě je Číňanka Čang Jin. Alespoň to tvrdí čínský ekonomický časopis Hurun Report, který poměřoval pouze ženy, jež si své bohatství vydělaly samy.Polovinu z první dvacítky dále okupují občanky Číny. Proč Číňanky? Nejspíše díky komunistické rovnoprávnosti mužů a žen, poznamenává lakonicky týdeník Economist.První nečínskou podnikatelkou je Španělka Rosalía Mera, majitelka oděvního podniku Zara, která obsadila čtvrtou příčku. Žena nedávno sesazeného moskevského starosty Jurije Lužkova, Jelena Baturina, skončila na šestém místě. Do Moskvy proto posíláme rovnou dvě skladby - jednu od slavné ruské kapely Akvarium s příznačným názvem Moskevská říjnová a jednu vypalovačku od Tiger Lillies o jednom Rusovi na trhu.

18:01
Generálka maturit končí, nejspíš byla k ničemuDnes skončila generálka státních maturit. Kompletní vyhodnocení bude zveřejněno až za dva týdny, ale již nyní lze ze zkušebního cvičení lze odhadnout, s čím ministr Dobeše asi přijde.Po logistické stránce to podle novináře a blogera Respektu Tomáše Feřteka dopadlo bez výhrad. Zabezpečení maturity nejspíše také obstojí, byť kdo by měl zájem na tom maturity krást při generálkovém cvičení, že? Uklidnit nás může jen to, že zadání rozváží firma, která se specializuje na rozvážení vysoce postavených politiků.Horší to bude s úspěšností zkoušky. Ne že by měla být příliš nízká. Naopak, hrozí, že maturitu složí až 99% studentů, což je dáno tím, že laťka je příliš nízko - uspěje ten, kdo dosáhne alespoň 30% bodového hodnocení. V praktickém slova smyslu to znamená, že tento typ maturit vysokým školám sloužit asi příliš nebude, domnívá se Tomáš Feřtek. Svůj blog končí uzavírá konstatováním, že stejně nejlépe ukáže až jaro, kdy zkoušky proběhnou naostro.

18:46
Rozloučení se čtenáři a také s Jiřím KřižanemDJka se s Vámi dnes rozloučí přece jen jednou smutnou zprávou. Scénárista, iniciátor petice Několik vět, spoluzakladatel Občanského fóra, poradce Václava Havla - to všechno a ještě mnohem víc byl Jiří Křižan, který dnes opustil tento svět.Život neměl věru lehký – Jeho tatínek byl v roce 1951 odsouzen za velezradu a popraven. Mladý student Křižan byl vyloučen z gymnázia a později byl nucen pracovat jako dělník. V 60. letech se mu naštěstí alespoň podařilo vystudovat scenáristiku, když už ho komunistický režim považoval za nepřítele lidu.Zde je jedna vzpomínka na film Je třeba zabít Sekala, který vznikl podle Křižanova scénáře a který vyhrál 10 Českých lvů. Tuto neděli Česká televize mimořádně uvede film Tichá bolest, při jehož psaní se Křižan inspiroval vlastním životem.A tady mu ještě posíláme někam tam nahoru jednu písničku o andělech.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].