Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Projekt FUTURA

Internet vyvrací mýty o tříděném odpadu

Třídění odpadů doprovází spousta mýtů. Zmatený spotřebitel mnohdy musí čelit náporu polopravd i smyšlenek, které odkazují k „tomu správnému“ způsobu recyklace.

Třídění odpadů doprovází spousta mýtů. Zmatený spotřebitel mnohdy musí čelit náporu polopravd i smyšlenek, které odkazují k „tomu správnému“ způsobu recyklace. Je třeba zbavovat prázdné lahve víček a etiket? Vadí při recyklaci papíru neodstraněné kovové svorky? Vrhnout světlo na podobné nejasnosti se snaží hned několik specializovaných webových serverů. Každý na to jde svou vlastní cestou.

www.jaktridit.cz - Server spravovaný společností EKO-KOM, a.s., která se zabývá recyklací odpadu. Snaží se víceméně hravou formou objasnit mnohé otázky, které se týkají nejen sběru obalů, ale i jejich následného přetváření do nové podoby. Jeho součástí je i „Seznam nejčastějších mýtů a dotazů ke třídění odpadů“, v němž autoři vyvracejí nepravdivá tvrzení.

www.tonda-obal.cz – Webový server zaměřený na děti se neobejde bez kresleného průvodce. V tomto případě je jím Tonda Obal, odborník na obaly a jejich recyklaci. Poutavou formou dětem prezentuje problematiku tříděných odpadů a vysvětluje základní pojmy i nejasnosti. Starší návštěvníky stránek nepochybně zaujmou informace o historických podobách balení potravin.

www.trideni.cz – Potřeby šířit ekologickou osvětu mezi nejmladší spotřebitele jsou si vědomi i autoři Malé encyklopedie třídění odpadů. Encyklopedie, rozdělená do dvou samostatných částí (pro školáky a pro předškoláky), má jednoduchý vyhledávací systém a uživatelsky přístupnou formou přibližuje proces třídění a recyklace jednotlivých odpadů.

www.trideniodpadu.cz – Svérázný přístup ke třídění odpadu zaujal Martin Hobrland, tvůrce stránky, která nevyniká grafickou prezentací, ale překvapí svým obsahem. Holbrlandovými zbraněmi jsou neformální styl, nevybíravý jazyk a netradiční humor. S ironickým nadhledem a lehce aktivistickou notou proniká pod povrch problematiky tříděného odpadu a dokazuje, že recyklace není tak nezáživné téma, jak se může na první pohled zdát.

www.petrecycling.cz – Podle realizátora projektu PETrecycling CZ Jiřího Nezvala je velká chyba, že se výrobci nápojů zbavili konceptu vratných lahví. Jeho webový portál si dává za cíl šířit nejnovější informace o vývoji v technologii využití PET lahví. „Chci tak podporovat nejefektivnější využití nápojových PET obalů v uzavřeném cyklu,“ vysvětluje Nezval na svých stránkách, které prezentuje jako nekomerční, nezávislé a nesponzorované.

Článek vznikl v rámci projektu Futura financovaného Evropským sociálním fondem, Českou republikou a hlavním městem Praha. Projekt realizuje Respekt Institut.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].