may resigns
Theresa May rezignuje na post premiérky

Už dřív bylo víceméně jasné, že Theresa May rezignuje nejpozději do konce září, ale nejnovější vývoj věci ještě uspíšil. Britská premiérka z čela konzervativní strany odstoupí 7. června, v udržovací funkci dočasné premiérky nicméně setrvá do chvíle, kdy si konzervativci zvolí nového lídra. K tomu by mělo dojít do konce července. Červnové datum oficiální rezignace bylo zvoleno tak, aby k odchodu došlo co nejdříve, ale aby premiérka mohla ještě vykonat poslední oficiální kroky ve funkci. Čeká ji státní návštěva Donalda Trumpa a oslavy vylodění spojenců v Normandii.

V podstatě se dá říct, že Theresa May ztratila poslední šanci udržet se v čele vlády ve chvíli, kdy byla nucena svolit s účastí Británie ve volbách do Evropského parlamentu. Nutnost hlasovat do parlamentu organizace, z níž si Británie již před třemi lety odhlasovala odchod, jenom podtrhlo míru rozvratu, jež na britské politické scéně panuje - i neschopnost a neodpovědnost vládní strany. Hněv Britů je silný a nejhmatatelněji se projevuje mohutným nástupem vyhraněně euroskeptické The Brexit Party Nigela Farage.

Reklama
Reklama

Strana, jež ani nepředstírá, že má jakýkoliv program kromě co nejrychlejšího odchodu z EU bez dohody, v evropském hlasování pravděpodobně drtivě zvítězí (v Británii se hlasovalo již ve čtvrtek, ale výsledky budou stejně jako ve zbytku EU vyhlášeny v neděli večer). Faragův nástup vyvolal další paniku v řadách konzervativní strany, jež s největší pravděpodobností zaznamená historické fiasko. Rozhovory s labouristy o případné podpoře dohody o odchodu uzavřené s Bruselem zkrachovaly, to ovšem nikoho nepřekvapilo - Jeremy Corbyn nemá nejmenší motivaci pomáhat konzervativcům z navařené kaše.

Když se premiérka přesto pokusila pozměnit dohodu tak, aby si snad zajistila hlasy části labouristů - přislíbila možnost hlasovat o uspořádání druhého referenda a případném setrvání Británie v celní unii s EU - ruply spolustraníkům definitivně nervy. Proti šéfové se postavil vlastní kabinet a britský tisk si neodpustil radost, když mohl ve čtvrtek na titulních stránkách zveřejnit fotografie slzící Theresy May odjíždějící z nočního jednání.

Co bude dál, to bude hodně záležet na tom, kdo Theresu May vystřídá. Všeobecně se má za to, že pokud si přejeme spořádaný rozchod s Londýnem, budeme na trochu nešikovnou, ale v podstatě přímočarou a férovou Theresu May vzpomínat s nostalgií. Konzervativci jsou k smrti vyděšení nástupem pravicově populistické The Brexit Party a prudce uhýbají jejím směrem. Jako možný vítěz je nejčastěji jmenován Boris Johnson, výsledek se však snadno může zvrhnout jiným směrem. V každém případě očekávejme přehlídku tvrdých slov a demonstraci síly směrem k evropskému kontinentu. Pravděpodobnost tvrdého, tedy nekoordinovaného brexitu se prudce zvýšila.

Odhadovat vývoj je ovšem obtížné. Ve vzduchu jsou samozřejmě předčasné volby – ale do těch konzervativci určitě nebudou chtít jít. A labouristé na ně ještě nikdy nesehnali dostatek podpory v parlamentu. Otázkou vlastně bude především to, zda se konzervativní straně podaří sešikovat své řady. Pokud ano, mohou tlačit na Brusel s žádostí o nové kolo vyjednávání s tím, že jinak skutečně na podzim tvrdě prásknou dveřmi. Ani tento výsledek ovšem není zaručen, v řadách vedených ještě stále Theresou May je dost lidí, kteří touží po umírněných vztazích s Evropou. Jinými slovy: hra nekončí, spíše se hrotí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1873

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte