Pokuta: billboardy na knihu byly neohlášenou součástí Zemanovy kampaně
 
Zeman billboard
Autor: ČTK

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí, který v prezidentských volbách kontroluje férovost a rovné podmínky financování, se podle informací Respektu rozhodl potrestat zadavatele části Zemanovy kampaně. Není totiž v souladu se zákonem.

Konkrétně se má jednat o billboardy propagující prezidentovu knihu Dokážeme si vládnout sami, kterou napsali redaktor Parlamentních listů Radim Panenka a tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Za knihou, ale především za masivní billboardovou reklamou, jež ji propaguje, stojí nakladatelství Olympia.  V něm drží podíl firma Our Media, která je současně vydavatelem Parlamentních listů.

Reklama
Reklama

Nakladatelství odmítá prozradit přesnou částku, kterou na billboardovou reklamu a plakáty poskytlo. „Náklady hradilo nakladatelství jen ze svých prostředků, jejich výše je proto předmětem obchodního tajemství mezi nakladatelství a reklamní agenturou,“ uvádí ředitel Olympie Karel Hejna.

Nakladatelství však podle Úřadu jednalo protizákonně, protože se u Úřadu neregistrovalo jako třetí osoba, která vede kampaň ve prospěch jednoho z kandidátů, a následně tak ani billboardy neoznačilo. Obě povinnosti přitom vyplývají ze zákona, stejně jako sama definice kampaně.

Čtěte také: Kdo zadal pomlouvačné inzeráty na Drahoše

Úřad má nyní na stole hotový příkaz k pokutě, která se podle informací Respektu pohybuje v rozmezí 30 - 50 tisíc korun - a kterou bude muset Olympia zaplatit. Úřad nicméně nejspíše nestihne příkaz poslat a uveřejnit před koncem druhého kola prezidentské volby: musí na základě interního postupu počkat na výsledek monitoringu, během kterého dodavatel stanoví přesný počet billboardů a jiné reklamy týkající se daného případu. Úřad poté přesněji určí rozsah přestupku, případně poupraví výši pokuty.

Další část prezidentovy kampaně je Úřadem zatím nepostihnutelná. Miloš Zeman se za ni (na rozdíl od případu Olympie) postavil a externím subjektům, jako je Spolek Přátelé Miloše Zemana, který stojí mimo jiné za hanlivým inzerátem směřujícím proti Jiřímu Drahošovi, dal souhlas k provozování kampaně.

Miloše Zemana samého až do 8. března před jakýmkoli postihem chrání imunita vyplývající z prezidentského mandátu. Když bude tuto sobotu podruhé zvolen českým prezidentem, imunita bude pokračovat dalších pět let. Poté by postih za porušení pravidel mohl přijít až za několik let.

EconLab: Zemanova kampaň před prvním kolem stála 34 milionů

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

redaktorka, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte