Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Pavel Zeman Pavel Zeman • Autor: HN - Matěj Slávik
Politika

Nejvyšší státní zástupce odmítl pozvání na Hrad. Jeho lidé dohlížejí na kauzu Lány

Několik bodů k informaci, proč ho prezident mohl pozvat a proč Pavel Zeman řekl ne

  1. Server Seznam.cz zjistil, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman odmítl pozvání prezidenta Miloše Zemana na Pražský hrad. Podle informací Respektu Zeman důvod pozvání neuvedl. Šéfžalobce prokázal, že respektuje dělbu mocí a že spravedlnost - zcela správně – drží daleko od politiky.
  2. Podřízení Pavla Zemana se v době, kdy pozvání přišlo, zřejmě již zabývali vyšetřováním minimálně jednoho případu spojeného s Hradem. Policie pod dozorem státního zástupce zadržela tři lidi v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek Lesní správy Lány, což je příspěvková organizace kanceláře prezidenta. Zadržení byli podezřelí ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Případ může na Hradě sahat i výš. Kdyby se Zeman k prezidentovi dostavil, mohla přijít řeč právě na tuto kauzu.
  3. Že Hrad věc pálí, ukazuje následné dění. Kancelář prezidenta republiky podala námitku proti postupu státního zastupitelství. Pavel Zeman by prezidentovy otázky na téma „obora“ mohl samozřejmě odmítnout, ale není na místě, aby o tom spolu vůbec debatovali.
  4. Řeč mohla přijít i na jiné kauzy. A pro ně rovněž platí výše řečené.Informace navíc přichází v době, kdy si prezident k sobě pozval několik ministrů ministrů a řešil s nimi Čapí hnízdo. Zeman v souvislosti s nim hovoří o policejní provokaci.
  5. Kdyby prezident Zeman chtěl mluvit o obecných tématech spojených s justicí, svoji pozvánku by takto formuloval. Důvod ovšem neuvedl, což nahrává podezření, že mu o takovou diskusi nemuselo jít. O živé případy naopak ano.
  6. Pavel Zeman se zodpovídá vládě. Jeho partnerem proto není prezident, ale kabinet, případně premiér či ministr spravedlnosti.
  7. Pavel Zeman si hodně hlídá, kam chodí. Roky na rozdíl od svých předchůdců nejezdí za lobbisty a politiky do Karlových Varů a odmítnutí prezidenta je ve stejné logice. S politiky si nezadat. I když by teď nejvyššímu státnímu zástupci mohlo hrozit, že ho prezident nepozve na hradní oslavy 28. října.
  8. Pro část žalobců je mementem hradní návštěva vrchního státního zástupce Ivo Ištvána po zásahu na Úřadu vlády. Šlo o exces, který špičky úřadu nechtějí opakovat.
  9. Je nepřijatelné, aby mluvčí prezidenta Pavlu Zemanovi vyhrožoval, jak to udělal. Podle Seznamu Hrad považuje odmítnutí za opovážlivost. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček vzkázal Zemanovi s odkazem na citát z Exupéryho Malého prince: „Každý je zodpovědný za svou růži."

Čtěte také: Miloš Zeman řeší Čapí hnízdo

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1600
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte