Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Na zveřejnění evropské zprávy o Čapím hnízdě má mít zájem sám Babiš

Ministerstvo financí si nechá zpracovat analýzu, zda může zprávu OLAF zveřejnit

Návštěva Miloše Zemana na Čapím hnízdě, 28.4.2016
Návštěva Miloše Zemana na Čapím hnízdě, 28.4.2016 • Autor: Matěj Stránský

Zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům OLAF je oficiálně v Česku. Potvrdilo to ministerstvo financí, které ji obdrželo a následně přeposlalo dalším adresátům: Nejvyššímu státnímu zastupitelství, ministerstvu pro místní rozvoj a operačnímu programu ROP Střední Čechy. Respekt již před několika dny upozornil, že OLAF shledal v procesu čerpání evropské dotace na Čapí hnízdo problém, přesněji řečeno došel k nesrovnalostem. O co přesně jde, však není stále jasné, ministerstvo financí zprávu tají.

Andrej Babiš před časem se svým hnutím ANO podpořil protikorupční zákony Rekonstrukce státu a část z nich směřovala k větší transparentnosti ve veřejné správě a politice. Nová šéfka financí Alena Schillerová ale zatím postupuje přesně opačně proti jejich duchu. „Dokud nebudu mít zpracovanou analýzu od právníků, informace od OLAF, případně se obrátím na dozorujícího státního zástupce, tak ministerstvo financí zprávu zveřejnit nemůže,“ říká.

Reklama
Reklama

Podle téhle logiky by mohla později argumentovat, že padesátistránková zpráva je v angličtině, že ministerstvo hledá ty správné překladatele, že překlad docela dost stojí a není jisté, zda se tedy vyplatí… Takhle rozhodně nevypadá protikorupční boj, o němž Andrej Babiš opakovaně a rád mluví.

Žádný zákon zveřejnění zprávy OLAF nezakazuje. Schillerové by stačil vlastně jeden telefonát muži, kvůli němuž zpráva vznikla: současnému premiéru Andreji Babišovi. Právě on by měl na jejím publikování mít zájem, pokud – jak tvrdí - nikdy neporušil žádný zákon ani předpisy. Tajení, které kolem OLAF panuje, ale nahráváspíš podezřením, že Babiš a jeho lidé chtějí něco ututlat. Což zrovna není ideální začátek premiérství politika, který sliboval změnit tuhle zemi k lepšímu.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte