Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Ministryně Babišovy obrany končí

Taťána Malá rezignovala. Nahradit by ji měl místopředseda legislativní rady vlády Jan Kněžínek

08
Tady se ještě neodstupovalo • Autor: Milan Jaroš

Update: Premiér Andrej Babiš v úterý ustoupil od záměru, že dočasně  povede ministerstvo spravedlnosti. Uvedl, že v pondělí šlo o spontánní reakci, a změnu názoru vysvětlil tím, že nechce dál čelit kampani. „Abych nemusel poslouchat blbé kecy od opozice a twitterové bubliny,“ cituje ho iDnes.cz. Babiš tak odeslal na Hrad rezignaci Taťány Malé a současně prezidentovi Miloši Zemanovi navrhl jejího nástupce. Jeho jméno prozradit nechce. Podle serveru Aktuálně.cz jím bude místopředseda legislativní rady vlády Jan Kněžínek.

 

Reklama
Reklama

Kdo v pondělí po poledni sledoval tiskovku ministryně spravedlnosti Taťány Malé, nemohl si nevybavit slavnou eskapádu někdejšího šéfa resortu obchodu Martina Kocourka. Ten se dokonale zesměšnil, když nejasné finance vysvětloval tím, že peníze od své ženy „odklonil“. Malá sice nic tak peprného neřekla, ale působila stejně směšně. A hlavně nedůvěryhodně - to když v podstatě tvrdila, že za opsání svých diplomek nese vinu její vyučující, který ji neupozornil. Když říkala, že vlastně nic neopsala, oháněla se, že jde o útok na její osobu, a prohlásila, že neodstoupí, neboť si za svou prací stojí.

Když jen o několik hodin později nečekaně oznámila svůj konec, rovněž mluvila o kampani. Ale té vystavena nebyla. Média jen upozornila na nejasnosti kolem jejích diplomek a chtěla po ní vysvětlení.  To však nepřišlo – resp. rozhodně jím nebylo, když Malá pouze tvrdila, že nic neudělala. Role ministryně spravedlnosti je normotvorná, vytváří podmínky k dodržování zákonnosti. Malá dávala opačný příklad: nedodržovat pravidla je v pohodě, a pokud se na to přijde, člověk si vystačí se zatloukáním, případně vymlouváním a odkazováním na jinou dobu.

01
Autor: Milan Jaroš
02
Autor: Milan Jaroš
03
Autor: Milan Jaroš
04
Autor: Milan Jaroš
05
Autor: Milan Jaroš
06
Autor: Milan Jaroš
07
Autor: Milan Jaroš
08
Tady se ještě neodstupovalo • Autor: Milan Jaroš
09
Autor: Milan Jaroš
Celá fotogalerie Zavřít fotogalerii

Ani jejím odchodem ale zápas o důvěryhodnost ministerstva spravedlnosti nekončí. Premiér Andrej Babiš už dal totiž najevo, že dočasně úřad přebere sám, než vybere nástupce Taťány Malé. To je však podobné, jako kdyby chtěl na škodnou v lese dohlížet vrchní pytlák. Babiš je - jak známo - delší dobu trestně stíhaný kvůli dotacím na farmu Čapí hnízdo.

Policie případ vyšetřuje pod dozorem státních zástupců a ti spadají přímo pod ministerstvo spravedlnosti. Kdyby se tedy Babiš justice ujal, přebral by nad nimi kontrolu se vším všudy. Mohl by na ně podávat kárné žaloby, rozhodovat o jejich kariérách. Jak lze v takovém prostředí mocenské převahy vést nezávislé vyšetřování? Premiér by měl okamžitě řízením ministerstva spravedlnosti pověřit někoho jiného; někoho, kdo nebude v takovém střetu zájmů jako on. A měli by to po něm chtít především sami státní zástupci, o jejichž osudu se nyní rozhoduje.

Čtěte také: Malá ohrožuje důvěryhodnost justice

Malá se netěšila přízni odborné veřejnosti a bylo jasné, že nebude mít v čele resortu potřebnou pozici. Výběr kandidátky, která proslula několika pozoruhodnými výroky a bezvýhradnou loajalitou k šéfovi ANO, tak dával jedinou logiku - měla být především ministryní obrany Andreje Babiše. Jestli nyní premiér spravedlnost nepustí, znamená to, že už hraje vabank - a že se svoji vlastní obranu v trestním stíhání rozhodl vzít pevně do kleští.

 

 

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

vedoucí rubriky, Fokus

kundra 300
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1487
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte